1

بابه‌ت: مــالـــئاوا هاورێیانی یانه‌ی سه‌رهه‌نگ و ئاسۆ

[size=16]سلاو کاکه‌ ئاسۆ و هاورێێانی یانه‌ی سه‌رهه‌نگ موحسین ..
سه‌ره‌تا له‌خۆم کرد به‌ئه‌ندام له‌م یانه‌یه‌ به‌ ویستی خۆم نه‌بوو هاورێیه‌ک ووتی بۆ نایه‌ی بۆ یانه‌ی سه‌رهه‌نگ زۆربه‌ی هاورێیانی مه‌کۆی کوردیش لۆڤی لێێه‌ کاک سه‌رهه‌نگ به‌رێوه‌به‌ری گشتی یانه‌که‌ که‌ ئه‌ویش پێشوتر له‌مه‌کۆی کوردیش لۆڤ بوو وتم من که‌مێک تاقه‌تی یانه‌ و مه‌کۆ و ئه‌وشتانه‌م نه‌ماووه‌ به‌هه‌رحال نه‌متوانی دلی بشکێنم هاورێیه‌کی کۆنم بوو به‌گوێی ئه‌م کرد خۆم کرد به‌ئه‌ندام له‌یانه‌ی سه‌رهه‌نگ که‌هاتم سه‌یری  یانه‌که‌م کرد زۆر خۆشحال بوو قسه‌که‌ی زۆر راست بوو کۆمه‌له‌ هاورێیه‌کی تێدایه‌ من ده‌یاناسم ..
به‌رۆیشتنی کات زیاتر خۆشحال بووم هه‌ر له‌م یانه‌یه‌ کۆمه‌لێکه‌ هاورێیه‌کی ترم ناسی زیاتر خۆشحال بووم به‌لام هه‌ندێ هاورێ پێشوتر منیان نه‌ناسیووه‌ بۆیه‌ له‌قسه‌کانی من حالی نابی به‌هۆی ره‌خنه‌یه‌ک بارودۆخی
من له‌م یانه‌یه‌ گۆرا ، من مه‌به‌ستم راست کردنه‌وه‌ی هه‌له‌یه‌ک بوو نه‌ک روخاندی که‌سه‌که‌ زۆربه‌ی هاورێیانی ئه‌م یانه‌یه‌ به‌هه‌له‌ لێم حالی بوون به‌تایبه‌تی ئه‌و خانمه‌ هاورێیه‌ی که‌ به‌هۆی منه‌وه‌ خه‌ریک بوو ئه‌و یانه‌یه‌ به‌جێ بێلێ شوکور بۆ خوا گه‌رایه‌وه‌ زۆربه‌ی هاورێیان خۆشحالی خۆیان ده‌ربری به‌گه‌رانه‌وه‌ی وه‌هه‌روه‌ها منیش زۆر خۆشحال بووم به‌گه‌رانه‌وه‌ی هیوادارم دلی ئه‌وه‌نده‌ ناسک نه‌بێ به‌ره‌خه‌یه‌ک دلی بشکێت و یانه‌
یان کۆمه‌له‌ هاورێێه‌ک به‌جێ بێلێ ، کاک سه‌رهه‌نگ قسه‌یه‌کی زۆر جوانی کرد ووتی بۆ ره‌خنه‌یه نابێت تۆ ساحه‌ی بۆ چۆل بکه‌ی ‌ ده‌بێت دلت فراوان بێ قبولی هه‌موو ره‌خنه‌یه‌ک بکه‌ی چونکه‌ که‌س نییه‌ هه‌له‌ نه‌کات ته‌نها خوای گه‌وره‌ هه‌له‌ ناکات به‌هه‌رحال با زۆر درێژه‌ به‌قسه‌کانم نه‌ده‌م حه‌زم کرد به‌ر له‌مالئاویی هه‌ندێ شت بۆ هاورێیان روون بکه‌مه‌وه‌ به‌تاییبه‌تی کاک ئاسۆی به‌رێوه‌به‌ر و کاک سه‌رهه‌نگ ...
کاک ئاسۆ تۆ به‌رێوه‌به‌رێکی عادیلانه‌ نی هه‌ندێ شت ده‌شارییه‌وه‌ هه‌ندێ شت ئه‌وه‌نده‌ گه‌وره‌ نییه‌ تۆ شته‌کان گه‌وره‌ ده‌که‌ی هه‌ر له‌به‌ر ئه‌وه‌ی تۆ رقت لێیه‌تی من لێره‌ مه‌به‌ستم ته‌نها ره‌خنه‌یه‌که‌ هیوادارم به‌جۆرێکی تر وه‌ری نه‌گری له‌وانه‌یه‌ به‌رای هه‌ندی که‌س تۆ به‌رێوه‌به‌رێکی باش بی من ئه‌مه‌ ده‌گه‌رێنمه‌وه‌ بۆ مه‌سله‌حه‌ت ، من دلم فراوانه‌ هه‌موو شتێکی نائاسایی قبول ده‌که‌م ، هه‌ر له‌به‌ر خاتری دلی هاورێیه‌ک رازی بکه‌ی منت هه‌ژمار کرد بۆ ئه‌وه‌ی ئه‌و هاورێیه‌ بگه‌رێته‌وه‌ چونکه‌ تۆ حه‌ز ده‌که‌ی ئه‌و هاورێیه‌ نه‌روات له‌یانه‌ ، من ده‌ست خۆشیت لێ ده‌که‌م که‌ سۆزێکت به‌رامبه‌ر ئه‌و هاورێیه‌ت هه‌یه‌ به‌لام نه‌ک هاورێیه‌کی تر هه‌ژماری رابگر‌ی من منه‌تم به‌هیچ شتێک نییه‌ هه‌ژمارت راگرت ده‌ستت خۆش بێ دیاره‌ تۆ به‌مه‌ خۆشحال ده‌بی ئه‌گه‌ر من رابگری له‌په‌یوه‌ندیه‌که‌ی ته‌له‌فۆنی له‌گه‌ل سه‌رهه‌نگ قسه‌م کرد ووتم ئه‌و خانمه‌ به‌رێزه‌ گه‌رایه‌وه‌ وابزانم حه‌قی خۆمه‌ شایانم بۆ بگه‌رێننه‌وه‌ ووتی ده‌بێ له‌گه‌ل ده‌سته‌ی به‌رێوه‌به‌ران قسان بکه‌م وه‌لامت ده‌ده‌مه‌وه‌ منیش ووتم زۆرباشه‌ به‌لام به‌داخه‌وه‌ سه‌رهه‌نگ ووتی ناتوانم بیگه‌رێنمه‌وه‌ ئه‌و کاره‌ به‌من ناکرێ ده‌سته‌ی به‌رێوه‌به‌ران قایل نین لێره‌ پرسیاره‌ک ده‌که‌م له‌ کاک سه‌رهه‌نگ برام تۆ ئه‌و ده‌سته‌ی به‌رێوه‌برانه‌ به‌چی ده‌زانی خه‌ریکه‌ ده‌یکه‌ی به‌ ده‌زگایه‌کی حکومی بۆ من داوا له‌ ده‌زگایه‌کی حکومی ناکه‌م برام ئه‌گه‌ر ناکرێ یه‌ک راست بلێ برام ناکرێ ئه‌و پێچوپه‌نایه‌ چییه‌ بۆمن ده‌یکه‌ی ئه‌و هه‌موو ئه‌نجه‌ته‌ چییه‌ ده‌یلێی من ئه‌وه‌شم نه‌ویست حه‌زم کرد شتێک روون بکه‌مه‌وه‌ ده‌مویشت ئه‌و مالئاواییه‌ به‌ ناوه‌که‌ی یه‌که‌م جارم بکه‌م ئه‌وی که‌ حکومه‌تی ده‌سته‌ی به‌رێوه‌به‌ران هه‌ژماریان کردووه‌ به‌س گرینگ نییه‌ چاکی مه‌که‌وه‌ من پێویستیم پێ نه‌ماوه‌ ...
حه‌زیش ناکه‌م زۆر درێژه‌ به‌قسه‌کانم بده‌م به‌س ‌ته‌نها ده‌مه‌وێت به‌ر له‌رۆیشتنم هه‌رچیم له‌دله‌ بۆ هه‌موو لایه‌ک ده‌ری ببرم ده‌مه‌وێت شتێکی تریش بلێم من هیجم به‌رامبه‌ر هیچ که‌س نییه‌ ته‌نانه‌ت داریا خانیش رێزم هه‌یه‌ بۆی خوشکی ئازیزمه‌ هه‌ندێ هاورێی تریش قسه‌یان کرد به‌س من گه‌رده‌نیان ئازا ده‌که‌م هیوادارم قه‌د وابیر نه‌که‌نه‌وه‌ دلی هێج که‌س عاجز بکه‌ن ، ته‌نها له‌ کۆتایی قسه‌کانم شتێکی که‌ وای له‌من کرد مالئاوایی بنوسم ئاسۆی به‌رێوه‌به‌ره‌ من ته‌نها له‌ رقی ئه‌و له‌م یانه‌یه‌ ده‌رۆم هیودارم کاک ئاسۆش تۆزێک به‌خۆی دابچێته‌وه‌ ..
هیودارم سه‌ری هێچ که‌سم نه‌هێشاندبێ داوای لێ بوردن له‌و که‌سانه‌ ده‌که‌م که‌دلیانم عاجز کردبێ به‌گه‌وره‌یی خۆیان گه‌رده‌نم ئازا بکه‌ن سوپاسی هه‌موو لایه‌ک ده‌که‌م ته‌نها ئاسۆی لێ ده‌ربچێ ..
حه‌زیشم کرد هه‌رچی به‌باتم هه‌یه‌ کاک ئاسۆ بیانسرێته‌وه‌ حه‌ز ناکه‌م ناوم بمێنێ له‌م یانه‌یه‌ ..
براتان شـایــان ..[/size]

2

وه‌ڵام: مــالـــئاوا هاورێیانی یانه‌ی سه‌رهه‌نگ و ئاسۆ

بةراستي بيم ناخوشة كةوا بابةتي مالئاواي كاك شايةن دةبينم  هةرجةندة من ئاكام لةو كي شةية نةبوكة ئيوة باسي دةكةن بةلام بيويست ناكان ئيوة دلتان ئاوابجوك و ناسك بيت ئيمة لةم يانةية وةك خيزانيكين كةر يةكيك رةخنة بكريت زور ئاساية بيوي ست ناكا كةسي رةخنة لي كيراو تورة بيت و يانة بةجي بيلي من يةك برسيار لة تو و دارياخان دةكةم كةئاية ئةكةر لةمالةوة دايكتان يان باوكتان يان خوشك و براتان رةخنةتان لي بكرن يان بةرةفتاريكتان رازي نةبن ئي وة راست هةلدةستن مال بةجي دةهيلن ؟ بيكومان نةخير جونكة ناتوانن دايك و باوكتان يان خوشك و براتان بةجي بهيلن ئيرةش واية ليرة هةمومان يةك خيزان و كةس و كاري يةكترين هيوادارم دلتان فراوان بيت و كياني لي بوردنتان بةرز بيت وة توش كاك شايةن هيوادارم لةبريارةكةت بةشيمان ببيتةوة

3

كاك شايةن هيوادارم لةبرياريةكةت بةشيمان بيتةوةيانةجي نةهيلي من لةجةندماوةيةكي كةم كةهاوريةتيكي كةميش لةنيوانمابودلسوزي بةريزتانم بؤدةركةوت لةيانة
هيوادارم دةستةي بةريوبةرانيش بتكةرينةوةبؤبؤستي جارانت
هةرسةركةوتوسةرفرازبيت وبميني بؤمان

[center]http://www.kurdupload.com/images/fvJy1351717557/lklk.jpg
نازانم بۆ قسه یكم بۆ وتن نییه  هیچ ناڵێم .....ته نیا یه ك شت نه بێ
ئه ڵێم خودایه هه رگیز جێم مه هێڵه من هه میشه موحتاجی تۆم ..
[/center]

4

بةراستى بيم ناخؤشة كة شايان وازبينيت جونكة كةسيكى ديارو جالاكى يانةكة بوى

هيوادارم لة بريارةكةى خوت بةشيمان بيتةوة.. لة بةرخاطرى كةسيك يانةكةى بؤ جول مةكة تؤ هةر بةردةوام بة ئةوةدةبيتة وةلام بؤئ
هيوادارم ليم تيبكةى

5

واي ئةمةج دةبينم كاك شايان ئةمة ياني جي مالئاواي دةكةي وات ليهات هيوادارم بةزوترين كات لةبريارةكةت بةشيمان بيةوة

https://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.net/hphotos-ak-frc3/1236149_697070383655617_1856657392_n.jpg
کــه‌سـێـک نـیـه‌ بـپـرسـێـت لـێـم مـن بـۆ کـێ فـرمـێـسک ده‌رێـژم
شـــه‌و تــــا بـــه‌یــــان نـهـێـنـیـه‌کــان لـــه‌ نـــاخـی دڵـمـا ده‌نـێــژم
ئــــه‌وه‌نـده‌ گـریــــام. گــریــــانـیـش بـــه‌ بـیـنـیـنـی مـــن بـێ زاره‌
شـــه وانــه‌ هــاوده‌مـی ئــاسـمــان بــه‌ڵام مــانـگـم هــه‌ر نـادیـاره‌
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=YatqPYkZQa4[/youtube]

6

به‌خێرهاتیی و به‌خێربچیی..

حه‌زیشم کرد هه‌رچی به‌باتم هه‌یه‌ کاک ئاسۆ بیانسرێته‌وه‌ حه‌ز ناکه‌م ناوم بمێنێ له‌م یانه‌یه

به‌مشێوه‌یه‌ شێواندنێک درووست ده‌بێ له‌ نێو ئه‌و بابه‌ته‌ی که‌ تۆ به‌شداریت تیاندا کردووه‌ به‌و 30 په‌یامه‌ی که‌ بوونیان هه‌یه‌ له‌ نێو یانه‌ به‌ هه‌ژماری به‌ڕێزت ، بۆ سڕینه‌وه‌یان به‌ درووستی نازانم.

ئەم یانەیە؛ وەکو کوچەی مناڵی پڕە لە یادگاری.