43 (دەستکاری کراوە: ليزان 2009-11-15 10:04:35)

وه‌ڵام: ( لێـــزان خان )

زۆر سوپاس بۆ پرسیاره‌کانت هاوڕێیه‌کی به‌ڕێزی منی ئه‌مه‌ش وه‌ڵامه‌کانت

1. چون يانه‌ ى سه‌ رهه‌ نگت  دوزيه‌ وه‌ ؟  من کاک لێدوان بانگه‌شه‌ی کردم

2. روژانه‌  سه‌ردانى چه‌ مالپه‌ رو  مه‌ کويه‌ ک ده‌ که‌ ى  ? نازانم  زۆر big_smile

3. روژانه‌ تاچه‌ ند کاژمێر  نێت به‌ کاردێنى ? به‌گوێره‌ ی کات hmm

ی4. به‌ زورى جئ ره‌ نگ زور به‌ کاردێنى ڕه‌ش smile

5. حه‌ زت له‌ چئ  خواردنێکێکه‌?

دۆڵمه‌، بریانی، مه‌قلوبی خۆم درستی که‌م، گیپه‌ی مریشک خۆم نه‌بێ که‌س ئه‌و خواردنه‌ نازانێ

6. ئستا له‌ جئ قوناخێکى  ? خوێندم ته‌واو کردوه‌

7. چئ کار ده‌ که‌ ى له‌ ماڵه‌ وه‌ ؟   وه‌ک هه‌موو دایكێ ئیشی ماڵ ده‌که‌م wink

8 .  خوشه‌ ويست کێرديه‌ ?  نه‌خێر زوو مێردم کرد sad

9 چه‌ ند که‌ سێن له‌ ماڵه‌ وه‌  ?٤  نه‌فه‌ر

10. حه‌ ز ده‌ که‌ ى له‌ داهاتوو دا بئ بى به‌ چى  ? باشترین دایک بۆ کۆپه‌کانم:D

11. روژ و مانگى ساڵى له‌ دايک بوونت بنوسه‌  ?دووباره‌یه‌ tongue

12. ئايه‌ چالاکيت به‌ س له‌ يانه‌ ى سه‌ رهه‌ نگ هه‌ يه‌ ? نه‌خێر له‌ زۆر یانه هه‌مه‌ big_smile

13 . ده‌ نگى کام هونه‌ رمه‌ ندت بئ خوشه‌  ? کامه‌ران عه‌مه‌ر، دانا عبدالجبار، ئه‌رده‌لان ، زیاد ئه‌سعه‌د، په‌یوه‌ند جاف،چۆپی فه‌تاح ، باخان، ئه‌ژده‌ر، به‌هجه‌ت یه‌حییا

14. ئستا يانه ى سه‌ر هه‌ نگ جون ده‌ بينى? من هیچ ڕه‌خنه‌یه‌کم نیه‌ له‌ به‌ڕێوبه‌ره‌وه‌ تائه‌گاته‌ نوێ ترین ئه‌ندام

تابتوانم خزمه‌تیشی ده‌که‌م .

دوباره‌ سوپاس بۆ هاوڕێی به‌ڕێزو ئازیز کاکه‌ سه‌فین گیان ڕێزت هه‌یه‌

http://kurdup.com/up/uploads/picture/241e5e9f6e.jpg
[size=24]مااصعب ان تبکي بلا دموع...وما اضعب ان تذهب بلا رجوع..وما اضعب ان تشعر بالضیق..وکأن المکان من حولک یضیق[/size]:(:(

44

[size=24]سه‌ره‌تا به‌خێرهاتنێكی زۆر گه‌رم لێزان خان ده‌كه‌م

منیش چه‌ندپرسیارێكی لێ ده‌كه‌م هه‌رچه‌نده‌ پرسیارێكی زۆری لێكه‌راوه‌

1- ئایا ته‌چه‌ند له‌ ژیانی خۆت رازی ؟؟؟؟؟؟

2-ئایا ئاواتی ئێستات خۆشتره‌ یان ئاواتی كچینی ؟؟؟؟؟؟

3-خۆشه‌وێسترین كه‌س له‌ی تۆ چ كه‌سێكه‌ ؟؟؟؟؟؟

4-ئه‌گه‌ر زۆر شتێك بێزارت بكه‌ چ شتیكه‌ ؟؟؟؟؟؟

5- چۆن ده‌روانیه‌ ژنانی ئێستا؟؟؟؟؟؟

دووباره‌ زۆر به‌خێربی لێزان خان هیوادارم پرسیاره‌كان زۆر بۆت گه‌ران نه‌بی [/size]

http://archive.sherwan.net/upload/1203867778.jpg

45

[size=16]زۆر سوپاس بۆ کاکه‌ Karo.FC.B  ی زۆر به‌ڕێزو خۆشه‌ویست خۆش حاڵم به‌ به‌ژداریت ئه‌مه‌ش وه‌ڵامی پرسیاره‌کانت[/size]

[size=16]1- ئایا ته‌چه‌ند له‌ ژیانی خۆت رازی ؟؟؟؟؟؟ ژیان به‌گشتی زۆر زه‌حمه‌ته‌ به‌ڵام من تا حه‌دێک له‌ ژیانی خۆم ڕازیم [/size]

[size=16]ناڵێم له‌ سه‌تا سه‌ت به‌ڵام ژیانه‌که‌ له‌ ئه‌ورۆپا ژیانێکی مامناوه‌ندیه‌ بۆیه‌ ده‌ڵێم تاحه‌دێک لێی ڕازیم.[/size]

[size=16]2-ئایا ئاواتی ئێستات خۆشتره‌ یان ئاواتی كچینی ؟؟؟؟؟؟ خۆشترین ژیان جوانترین ئاوات و خونی کچ و کوڕ[/size]

[size=16]له‌ ته‌مه‌نی ١٤ ، بۆ ١٩ ساڵیه‌ خه‌ونه‌کان زۆرن وه‌ جوانن به‌ڵێ ئاواتی کوڕ و کچ ێنی  خۆشتره‌ .[/size]

[size=16] 3-خۆشه‌وێسترین كه‌س له‌ی تۆ چ كه‌سێكه‌ ؟؟؟؟؟؟ خودا شاهێده‌ له‌ خوا و پێغه‌مبه‌ر ))) به‌دواوه‌ دایکم باوکم [/size]

[size=16]منداڵه‌کانم هاوسه‌ره‌که‌م .[/size]

[size=16]4-ئه‌گه‌ر زۆر شتێك بێزارت بكه‌ چ شتیكه‌ ؟؟؟؟؟؟ منکاتێک یه‌کێک مناقه‌شه‌م له‌گه‌ڵ بکات که‌ گوێ نه‌گرئ تاتێیی [/size]

[size=16]بگه‌یه‌نم هه‌ر له‌سه‌ر قسه‌ی خۆی سوربێت زۆر زۆر بێزار ده‌بم توڕه‌ش ده‌بم .[/size]

[size=16]5- چۆن ده‌روانیه‌ ژنانی ئێستا؟؟؟؟؟؟ ژیانی ئێستا ژیانی مۆدێل و به‌فیرۆ بردن و دور له‌ کلتور و دین و وه‌فای ده‌بینم[/size]

[size=16]زۆر به‌داخه‌وه‌ که‌ ژیان هه‌مووی بۆته‌ دینا ویسته ‌و هه‌ر که‌س له‌ شکانه‌وه‌ی به‌رام به‌ره‌که‌یه‌تی له‌گه‌ڵ ڕێزم بۆ [/size]

[size=16]خوێنه‌ری به‌ڕێز هیوادارم که‌س به‌هه‌ڵه‌ تێنه‌گه‌ن من ته‌نها مه‌به‌ستم خودی ئه‌وکه‌سانه‌یه‌ نه‌ک به‌گشتی چونکه‌[/size]

[size=16]شوکر بۆ خوا هێشتا که‌سانی دڵسۆز و خۆنه‌ویسته‌ ماوه‌ خوای گه‌وره‌ زیادی بکات ئه‌که‌سانه‌ی دڵسۆزی خاک و
مله‌ته‌که‌یانن[/size]

[size=16]دووباره‌ سوپاس بۆتۆی به‌ڕێز هاوڕێیه‌کی ئه‌زیزی من به‌ پێچه‌وانه‌وه‌ پرسیاره‌کانت زۆر جوان بون سه‌رکه‌وتو بی[/size]

[size=24]مااصعب ان تبکي بلا دموع...وما اضعب ان تذهب بلا رجوع..وما اضعب ان تشعر بالضیق..وکأن المکان من حولک یضیق[/size]:(:(

46

[size=16]سڵاو له‌و گوڵه‌ جوانه‌ی که‌ جوانی گوڵی داپۆشیوه‌ پر به‌دڵ به‌خێراتنت ده‌که‌م[/size]
[size=16]مێوانی خۆشه‌ویست روگه‌ش گیان ئه‌زیزه‌که‌م وادیاره‌ من هیچ پرسیارێکم نیه‌[/size]
[size=16]چونکه‌ له‌هه‌موو ژیانی ئێستاو رابردوشت ئاگادارم ته‌نها ئه‌وه‌نده‌ ده‌ڵێم [/size]
[size=16] خۆزگه‌ چه‌ند که‌سانیی وه‌ک و تۆ دروست ده‌بون به‌و وه‌فایه‌یی تۆ به‌ ئازیزانی[/size]
[size=16]خۆت ده‌به‌خشی وێنه‌ی تۆ زۆر که‌مه‌ خۆزگه‌ وه‌ک ئه‌وه‌ی من ده‌ت ناسم هه‌موو[/size]
[size=16]که‌سئ بتی ناسییایه‌ نامه‌وێ چاوه‌ جوانه‌کانت به‌خوێنه‌وه‌ی په‌یامه‌که‌م هیلاک بکه‌م[/size]
[size=16] ئه‌زیزه‌که‌م هیوای ژیانێکی کامه‌رانیت بۆده‌خوازم دووباره‌ به‌خێربێت گوڵه‌که‌م[/size]

47

[size=16]دووباره سڵاو  به ڕیز لیزان خان
ببوره که جاریکی تر  هاتمه وه بۆ پرسیار کردنی به ڕیزت
به ڕیز کاك ملازم  دووباره چه ند پرسیاریکی تری لێ کردی له سه ر پێشمه رگه
ئه وه ی سه ر ه نجی راکێشام  که دووباره پرسیارت لێ پکه مه وه
وه ڵامیکی به ڕیزت  بو   بۆ کاك ملازم  که ئه مه وه ڵامه که ته ...

من هه‌میشه‌ گیان فیدای مله‌ته‌که‌مم حه‌زیش  له‌ خۆده‌رخستنیش ناکه‌م به‌ڵام ڕؤژێک دێت بزانن منیش
کێبوم له‌ناو ئه‌و پێشمه‌رگانه‌ک له‌ سه‌خترین کاتدا وه‌ گیان فیدایه‌ک بومه‌ بۆ مله‌ته‌که‌م

پرسیاره که ی من ئایا.. به ڕێزت  که ئه فه ر موویت 
له سه خترین کاتداو ه گیان فیداییه ك بومه بۆ میله ته که م

ئه و کاته سه خته ی تۆ چ کاتێکه که به ڕیزت بوویته فیدای میله ته که ت

که من بزانم پیشمه رگه ی شاخ و دۆڵ و رۆژانی سه خت و نه هامه تی و
ده ر به ده ری ئه م دێ و بۆ ئه و دێ  هندی ت،،،،،،ر له مانه  دوای ڕاپه رین ئه و ژیانه سه خته نه ما
به گوێره ی ته مه نه ی به ڕیزت که ئه فه ر موویت وا ئه بیته 24 ساڵ  هه ر ته مه ن دریژبیت ئیشاڵله
کاتێ که ڕاپه رین بوو تۆ له وانه یه 5 یا 6 ساڵ بووبیت وه پێم وابێ هه ر به قسه کانتا له 13 بۆ 14 ساڵێوه
ژیانی هاوسه ریت پێک هیناوه  و 8 ساڵه  تۆ له ده ره وه ی وڵاتیت  ئایا له ج ته منیکدا تۆ
ئه و ژیانه سه خته ت به سه ر بردووه و بوویته ته گیان فیدای میله ته که ت

زۆر سوپاس  هه ر ته مه ن  درژبیت ئیشاڵله لیزان خان [/size]

http://kurdup.com/up/uploads/picture/ab58497d96.gif

48

zor zor supas sozan gyan gulakam bo aw paiama jwan w razawaiat
hamisha hawreiaky aziz w xoshawisti mny xway gawra shifay naxoshekat bo
bnere  sozan gyan dlniaba gar ewa xotan kaseki barez w bawafa nabn baw
chawa la kas narwanin boia mnish har wak xotan dabm dubara w se bara supas gulakam

49

ليزان نووسی:

زۆر سوپاس بۆ به‌ڕێز کاک سه‌رهه‌نگ گیان نه‌ک هه‌ر به‌ڕێوبه‌ری هاوڕێیه‌کی زۆر به‌ڕێز ئازیزی لای من
خۆش حاڵ بووم به‌ به‌ژداری کردنت له‌م میوان داریه‌ ئه‌مه‌ش وه‌ڵامم بۆ تۆی به‌ڕێزه‌ هیوادارم توانیبێتم
به‌ویستی خۆت وه‌ڵامت بده‌‌مه‌وه‌ بفه‌رمو .

سه‌رهه‌نگ: له‌ چی په‌شیمانی؟
زۆر شت هه‌یه‌ وه‌ک و له‌ کوردستان ٤ ساڵ خوێندم ده‌ریان کردم که‌ زۆر قوتابییه‌کی زیره‌ک
بوو م وه‌ له‌و که‌سانه‌ی که‌ من به‌دڵ و گیان بۆیان بووم ئه‌وان بێوه‌فابون وه‌ ئه‌وی که‌ ده‌مگریه‌نێ و بیرم ناچێت
ئه‌وه‌یه‌ که‌سێک پرسیارێکی لێکردم  بێوه‌ڵام جێم هێشت بۆ یه‌ له‌گه‌ڕانه‌وه‌ی چاوی مه‌رگی لێک نا ئه‌مه‌ په‌سوێترین
په‌شیمانیی منه‌ که‌ نه‌م توانی هیچ وه‌ڵامێکی به‌مێ.

سه‌رهه‌نگ: داهاتووی ysm21.net چۆن ده‌بینی؟
له‌ڕاستی دا من زۆر گه‌ش بینم له‌ داهاتوی ‌ ysm21.net که‌ زیاتر
پێشکه‌وتویی به‌ خۆیه‌وه‌ ده‌بینێ .

سه‌رهه‌نگ: له‌ ڕووی جێبه‌جێ كردنی ئه‌ركه‌كانی‌ ئاینه‌وه‌‌ چۆنیت؟
پرسیاره‌که‌ت دووباره‌یه‌ به‌ڵام کێشه‌نه‌یه‌ من له‌بیرم
نایه‌ که‌ چه‌ند ساڵ بوومه‌ نوێژوو ڕۆژ و م گرتوه‌ وه‌ ٢٠٠٠  توانیم خۆم فێری قورئان خوێندن بکه‌م به‌ ته‌جویده‌وه‌
سوپاس بۆ خوا چه‌ند جارێکم خه‌تم کردوه‌ .

سه‌رهه‌نگ: چ كتێبێكت خوێندۆته‌وه‌؟
قورئان کتێبی شیفا  حه‌ز له‌ خوێندنه‌وه‌ی ڕۆمانیش ده‌که‌م .

سه‌رهه‌نگ: پله‌ی خوێندن؟
من له‌ کوردستان وه‌کو ئاماژه‌م پێکرد ٤ ساڵم خوێدوه‌ وه‌ له‌ ئه‌ڵمانیاش ‌٣ ساڵ  چونکه‌
گه‌وره‌ بوم وه‌ ئێستاش که‌  ئیشناکه‌م له‌م وڵاته‌  ده‌بێ هه‌موو ڕۆژ بچمه‌ ماسنامه‌ masname  که‌ فێرکردنی
کۆمپوته‌ره‌ و ‌٣ ڕۆژ وانه‌ خوێندنه‌ .

سه‌رهه‌نگ: دڕیژی و كێش و ته‌مه‌نت چه‌نده‌؟
کێشم ٧٠ کیلۆیه‌ درێژیم ١٧٩ متره‌ ته‌مه‌نم 01.07 ده‌بمه‌ ٢٥ ساڵ ئه‌گه‌ر نه‌مردین.

سه‌رهه‌نگ: مۆبایلت چه‌ند نامه‌ی له‌خۆ گرتووه‌؟ 
به‌خوا نازانم به‌ڵام ئه‌م ماوه‌ی من نه‌خۆش بووم ‌٣١ نامه‌م بۆ هاتووه‌ .

سه‌رهه‌نگ: شوێنی ئێستات؟
ئێستا من له‌ وڵاتیی ئه‌ڵمانیا ده‌ژیم له‌ شاریی هه‌مبورگ .

سه‌رهه‌نگ: پێناسه‌ بۆ ئه‌مانه‌: هاوڕێ، قوتابخانه‌، YSM21, شوێنی له‌دایك بوون. .
هاوڕێ دڵێکه‌و لێت نابێته‌وه‌ من وه‌ك‌ ئاشق هاوڕێم خۆش ده‌وێ هاوڕێ که‌ دڵم بئ ناشتوان بێ دڵ بژیم.  قوتابخانه‌ ماڵی دوه‌می داک و باوکه‌ مامۆستاش به‌هه‌مان شێوه‌ دایک و باوکی دوه‌می ئێمه‌ن.  YSM21، ماڵی هاوڕێیانه‌ و زۆر خۆشه‌ویسته‌ لای من چونکه‌
هه‌موو کارێ کی به‌ یاسا ده‌کرێ و که‌س خۆی له‌ویتر به‌ گه‌وره‌ نازانێ بۆیه‌ YSM21 من مورتاح ده‌بم کاتێک دێمه‌
ناو هاوڕێیان که‌واته‌ ئه‌ویش وه‌ک هاوڕێ پێناسه‌ده‌که‌م . من له‌ دایک بوم له‌ شاری که‌رکوک له‌ مه‌نتیقه‌ی
ئیمام قاسم به‌ڵام له‌ شۆرجه‌ گه‌وره‌بومه‌ .

سه‌رهه‌نگ: گه‌ر بزانی دوای هه‌فته‌یه‌كی تر ده‌مری، یه‌كه‌م كارت چی ده‌بێ؟
هه‌موو هاوڕێیان و  که‌سوکارم له‌خۆم ڕازی ده‌که‌م پاشان تا دوا هه‌ناسه‌م له‌ خودا داوا ده‌که‌م گه‌ر هه‌ڵه‌یه‌کم کردبێ لێم خۆش بێت .

دوو باره‌ سوپاست ده‌که‌م ده‌ست خۆش بۆ پرسیاره‌کانت وه‌ هه‌ر پرسیارێکی تریشت هه‌بوو من ئاماده‌م
بۆ وه‌ڵام دانه‌وه‌ی به‌ خۆش حاڵییه‌وه‌  کاتت پر له‌ خه‌نده‌و کامه‌رانی .