1

بابه‌ت: ئه‌ندامانی یانه‌ تکایه‌ بیخوێننه‌وه‌و وه‌لام بنووسن

سلاو له‌ گشت ئه‌ندامان و به‌رێوبه‌رایه‌تی ............

به‌راستی زۆر به‌داخه‌وه‌ بۆ زۆرینه‌ی ئه‌ندامانی یانه‌ی سه‌رهه‌نگ موحسین که‌ چه‌ند شتێک هه‌ن ته‌رکی ناکه‌ن نازانم بۆ  .

جوان لێم تێبگه‌ن من ئه‌م ره‌خنه‌و پێشنیاره‌ له‌ ئه‌ندامان ده‌که‌م بۆ پێشخستنی یانه‌ی (سه‌رهه‌نگ موحسین)ه‌ .

1:-  باشه‌ ئه‌ندامی به‌رێز چه‌ند خۆشه‌ که‌ تۆ بابه‌تێک ئه‌نووسیت ئه‌ندامێکی تر بێت پاش ده‌ست خۆشی لێکردن رای خۆی ده‌ربرێت له‌سه‌ر بابه‌تی تۆ ،یان ره‌خنه‌ بگرێت بۆ باشتر کردنی ،یان زانیاری تر له‌سه‌ر بابه‌ته‌که‌ بنوسێت بۆ ده‌وله‌مه‌ند کردنی بابه‌ته‌که‌ ، خۆشه‌ ها ؟

ئه‌ی باشه‌ که‌ بابه‌تێک‌ ئه‌نوسیت که‌ پێی ماندوو ئه‌بیت ژانه‌ سه‌ری پێوه‌ ده‌گریت که‌ بلاوت کرده‌وه‌ چاوه‌رێی وه‌لامی به‌سوود و جوان ئه‌که‌یت له‌ ئه‌ندامان وانیه‌ . که‌ دوایی سه‌یر ئه‌که‌یت ئه‌نووسن ده‌ست خۆش به‌خوای جوانه‌ باشه‌ ئه‌من چۆن دلنیا بم کاک ده‌ست خۆش که‌ ئه‌توو بابه‌ته‌که‌ت خوێندۆته‌وه‌ بروام پێبکه‌ن ‌هه‌یه‌ بابه‌ت ناخوێنێته‌وه‌ و ده‌ست خۆشی ئه‌نێرێت . ئاخر پێم بلێن من چۆن جارێکی تر ئه‌و هێزه‌م هه‌یه‌ که‌ بابه‌تێکی تر بنوسم وه‌لامی ئه‌ندامان ده‌ست خۆش بێت ته‌نیا .

2:- ئه‌ندامانی یانه‌ی سه‌رهه‌نگ موحسین له‌به‌ر خاتری سێ چوار به‌ش به‌شه‌کانیتریان پشتگوێ خستووه‌
ئه‌رێ بۆ ؟ دیاره‌ سودیان نیه‌ ههههههه به‌خوای به‌س حه‌زمان له‌ به‌شی وه‌رزش و قسه‌ی بێماناو هۆنراوی عه‌شق و غرامیاته‌ .
ئه‌رێ کاکه‌ ئه‌گه‌ر وانیه‌ ئه‌ی بۆ بابه‌تی به‌سوود زۆۆۆۆۆۆۆۆۆۆۆر که‌مه‌ بابه‌تی پێکه‌نین و هۆنراوه‌ و که‌مێکی تر هه‌ر زۆۆر زۆره‌ . ده‌ سه‌یرێکی بکه‌ بزانم وایه‌ یان نا ؟

وه‌لام بنووسن با له‌یه‌ک تێبگه‌ین گه‌ر وه‌لامه‌کان به‌س ده‌ست خۆشی بێت و ،گه‌ر بابه‌ته‌کان له‌ سێ چوار شت تێپه‌ر نه‌بێ و دووباره‌ بێته‌وه‌ با کات لێره‌ به‌ فیرۆ نه‌ده‌ین .
با هه‌ولبده‌ین پێکه‌وه‌ بیکه‌ین به‌ یانه‌یه‌ک که‌ نه‌زانین بۆ کام به‌ش هه‌نگاو بنێین له‌ سودی خۆشی و گفتوگۆی نێو بابه‌ته‌کان . به‌سه‌ ئه‌مه‌ جارێک و دوجار نیه‌ دوباره‌ ئه‌بێته‌وه‌ . به‌ هه‌له‌ لێم تێمه‌گه‌ن تکایه‌ هیچ مه‌به‌ستێک نیه‌ ته‌نیا ئه‌وه‌ی ئاماژه‌م پێکردووه‌ و ته‌رک کردنیه‌تی .

رێزمان بۆ ئێوه‌ به‌خوای چاومانن .

تێبینی :- تکایه‌ گه‌ر بابه‌ته‌که‌ت به‌ ته‌واوی‌ نه‌خوێندۆته‌وه‌ وه‌لام مه‌نووسه‌ ، یان ته‌نیا ده‌ست خۆشی مه‌نێره‌ .

2 (دەستکاری کراوە: Ricardo 2010-06-26 09:22:35)

وه‌ڵام: ئه‌ندامانی یانه‌ تکایه‌ بیخوێننه‌وه‌و وه‌لام بنووسن

[size=16]  دةست خؤش
بشنيارةكانت جوانة

[/size]

[center][size=26]I ALWAYS TELL THE TRUTH EVEN WHEN I LIE[/center]
[/size][center]http://s9.postimg.org/4ssfgcxsv/cover.jpg[/center]

3

- پێم وایه‌ هه‌ر كه‌سه‌و به‌ پێی كات و زانینی خۆی حه‌ق به‌ بابه‌ته‌كان بدات كه‌ ده‌چێته‌ سه‌ردانیان.
- سه‌باره‌ت به‌ خاڵی دووه‌م: من خۆم یه‌كێك بووم له‌وانه‌ی كه‌ ته‌نیا له‌به‌ر چه‌ند به‌شێ ئه‌وانیترم به‌سه‌ر نه‌ده‌كرده‌وه‌، به‌ڵام ڕام گۆڕی، واتم با سه‌ردانه‌كان ته‌نیا بریتی نه‌بن له‌ شیعر. ئێستا په‌یامم له‌ زۆربه‌ی بابه‌ته‌كانی تری جیا له‌ شیعر هه‌یه‌.
- ده‌ستت خۆش بێت كاك عومه‌ر بۆ ورژاندنی ئه‌م باسه‌، له‌ ڕاستیدا شتێكی گرنگت خستۆته‌ ڕوو، به‌هیوای به‌رده‌وام بوون و پێشه‌كه‌وتنی تۆم.

4

Ricardo نووسی:

[size=16]  دةست خؤش
بشنيارةكانت جوانة

[/size]

هههههههههه سوپاس

5

Sarhang Muhsin نووسی:

- پێم وایه‌ هه‌ر كه‌سه‌و به‌ پێی كات و زانینی خۆی حه‌ق به‌ بابه‌ته‌كان بدات كه‌ ده‌چێته‌ سه‌ردانیان.
- سه‌باره‌ت به‌ خاڵی دووه‌م: من خۆم یه‌كێك بووم له‌وانه‌ی كه‌ ته‌نیا له‌به‌ر چه‌ند به‌شێ ئه‌وانیترم به‌سه‌ر نه‌ده‌كرده‌وه‌، به‌ڵام ڕام گۆڕی، واتم با سه‌ردانه‌كان ته‌نیا بریتی نه‌بن له‌ شیعر. ئێستا په‌یامم له‌ زۆربه‌ی بابه‌ته‌كانی تری جیا له‌ شیعر هه‌یه‌.
- ده‌ستت خۆش بێت كاك عومه‌ر بۆ ورژاندنی ئه‌م باسه‌، له‌ ڕاستیدا شتێكی گرنگت خستۆته‌ ڕوو، به‌هیوای به‌رده‌وام بوون و پێشه‌كه‌وتنی تۆم.

خالی یه‌که‌م له‌گه‌لتم کاک سه‌رهه‌نگ به‌لام گرنگ نیه‌ ئه‌ندام هه‌ر تێبینیه‌ک له‌سه‌ر بابه‌ته‌که‌ بنوسێت هه‌روه‌ک خۆت ئاماژه‌ت پێی کردووه‌ به‌پێی شاره‌زایی خۆی وه‌ زانینی له‌ بابه‌ته‌که‌ . به‌ڵام زۆر گرنگه‌ کار به‌ زانیاریه‌کانی خۆیان بکه‌ن له‌سه‌ر بابه‌ته‌کان چونکه‌ زۆربه‌ی به‌س ده‌ست خۆشییه‌ .

وته‌کانت به‌ نرخ بوون کاک سه‌رهه‌نگ به‌و هیوایه‌ی هه‌مووان وه‌ک جه‌نابتان بیر بکه‌نه‌وه‌ .

6 (دەستکاری کراوە: Nabaz Xoshnaw 2010-06-26 12:18:39)

سڵاو  برای به رێزم ویستم بێ ده نگ بم له سه ر  بابه ته كه ت
به ڵام خۆم پێ نه گیرا  بیر و رای خۆمت  پێ ڕاده گه یه نم
به نیسبه ت هه ر دوو خاڵه كانت   قسه كه ت جوانه به ڵا م ده بێ ئه و ه ش پشت گوێ نه خه ی كه هه ر ئه ندامێك  تام و چێژ له و با به ته وه رده گرێت كه خۆی حه زی لێیه.. تۆ ناتوانی به زۆری وا له خه ڵك بكه ی كه بابه ته كه ت هه مووی بخوێننه وه و  تێبینیشت بۆ بنووسن
ره نگه ئه و بابه ته ی لای جه نابتان باش و به سوود بێت  یان خۆش بێت یان گرینگ بێت  خه ڵكانێكی تر وه كو تۆ سه یر ی گرینگی ئه و بابه ته نه كه ن بۆیه له و حاله ته دا ئه گه ر ته نها ده ست خۆشیشت بۆ بنوسن ئه وا بڵێ سوپاس بۆ تێپه رینت به سه ر بابه ته كه م ..:)وه زۆر كه سیش هه یه ئه گه ر بابه ته كه ی به دڵ بێت  ره نگه ته حه فوز بكات و  شت ده رنه برێت بۆیه له و شته چاو بپۆشه
من به ش به حاڵی  خۆم ئه وه نده كاته ی هه مه له سه ر نێت ته نها بۆ ئه و بابه تانه ی  شیعر و وه رزش زیاتری ته رخان ده كه م جاروباریش دیوه خان به سه ر ده كه مه وه ..له زۆر بابه تیش بێ ده نگ ده بم ...ره نگه نه بوونی ته خته كلیلی كوردیش لام كێشه یه كی گه وره بێت چونكه من له ئه ڵمانیام وه هه ر جارێكیش بمه وێت شتێك به كوردی بنوسم ئه وا ده بێت بچمه سایتێكی كوردی ئۆن لاین وه كو ئێستا چ جای ئه وه ی كاتێكی زیاترم لێ ده بات بگره ناتوانم هه موو شتی ناخم ده رببرم..  سوپاس  لۆ بابه ته كه ت من ده رێم ده ست خۆش به س ده ست خۆشی هه روا نا به لكو  دو سێ جار بابه ته كه تم خوێندۆته وه بۆ ئه وه ی بزانم مه به ستت چیه ..هه ر بژ ی رێزو سڵاوی برا بچوكتان قه بوول بكه ن

7 (دەستکاری کراوە: عمر مه‌سیفی 2010-06-26 17:03:11)

Nabaz Xoshnaw نووسی:

سڵاو  برای به رێزم ویستم بێ ده نگ بم له سه ر  بابه ته كه ت
به ڵام خۆم پێ نه گیرا  بیر و رای خۆمت  پێ ڕاده گه یه نم
به نیسبه ت هه ر دوو خاڵه كانت   قسه كه ت جوانه به ڵا م ده بێ ئه و ه ش پشت گوێ نه خه ی كه هه ر ئه ندامێك  تام و چێژ له و با به ته وه رده گرێت كه خۆی حه زی لێیه.. تۆ ناتوانی به زۆری وا له خه ڵك بكه ی كه بابه ته كه ت هه مووی بخوێننه وه و  تێبینیشت بۆ بنووسن
ره نگه ئه و بابه ته ی لای جه نابتان باش و به سوود بێت  یان خۆش بێت یان گرینگ بێت  خه ڵكانێكی تر وه كو تۆ سه یر ی گرینگی ئه و بابه ته نه كه ن بۆیه له و حاله ته دا ئه گه ر ته نها ده ست خۆشیشت بۆ بنوسن ئه وا بڵێ سوپاس بۆ تێپه رینت به سه ر بابه ته كه م ..:)وه زۆر كه سیش هه یه ئه گه ر بابه ته كه ی به دڵ بێت  ره نگه ته حه فوز بكات و  شت ده رنه برێت بۆیه له و شته چاو بپۆشه
من به ش به حاڵی  خۆم ئه وه نده كاته ی هه مه له سه ر نێت ته نها بۆ ئه و بابه تانه ی  شیعر و وه رزش زیاتری ته رخان ده كه م جاروباریش دیوه خان به سه ر ده كه مه وه ..له زۆر بابه تیش بێ ده نگ ده بم ...ره نگه نه بوونی ته خته كلیلی كوردیش لام كێشه یه كی گه وره بێت چونكه من له ئه ڵمانیام وه هه ر جارێكیش بمه وێت شتێك به كوردی بنوسم ئه وا ده بێت بچمه سایتێكی كوردی ئۆن لاین وه كو ئێستا چ جای ئه وه ی كاتێكی زیاترم لێ ده بات بگره ناتوانم هه موو شتی ناخم ده رببرم..  سوپاس  لۆ بابه ته كه ت من ده رێم ده ست خۆش به س ده ست خۆشی هه روا نا به لكو  دو سێ جار بابه ته كه تم خوێندۆته وه بۆ ئه وه ی بزانم مه به ستت چیه ..هه ر بژ ی رێزو سڵاوی برا بچوكتان قه بوول بكه ن

سوپاس بۆ وه‌لامه‌که‌ت .

شێکی زۆر باشت کرد بێده‌نگ نه‌بووی .
کاک نه‌به‌ز برای به‌رێزم مه‌به‌ستی من له‌م  بابه‌ته‌ ئه‌وه‌ نیه‌ که‌ ده‌بێت ئه‌ندام هه‌ر سه‌ردانی بابه‌ت بکات وه‌لام بداته‌وه‌ . نا به‌لام من ده‌لێم بێ ئه‌وه‌ی بزانێت مه‌سه‌له‌ چیه‌ وه‌لامه‌که‌ی ده‌ست خۆشه‌ . یان بخوێنێته‌وه‌ هه‌ر ده‌ست خۆش به‌ته‌نیا بێ هیچی تر . با ده‌ست خۆشی بکات به‌لام تێبینیه‌ک ده‌رباره‌ی بابه‌ته‌که‌ یان ره‌خنه‌که‌ به‌ پێی زانیاری خۆی . وه‌ هه‌ر که‌سێکیش به‌ دلی خۆی سه‌ردانی به‌شه‌کان ده‌کات به‌لام سه‌ردانکردنی له‌ چوارچێوه‌ی سێ چوار به‌ش بێت باشتره‌ به‌شه‌کانی تر دابخه‌ن . تۆ حه‌زت له‌وه‌رزشه‌ زۆۆر ئه‌ی خۆ هه‌موویان هه‌ر زۆر حه‌زیان له‌ وه‌رزش نیه‌ من وه‌رزشوانم به‌لام به‌ ته‌نیا سه‌ردانی به‌شی وه‌رزش ناکه‌م .

گه‌ر ئه‌ندامان ئه‌م دوخاله‌ جێبه‌جێ بکه‌ن دلنیا زۆریش دلنیام چه‌ند خۆشه‌ ئه‌م یانه‌یه‌ 10 ئه‌وه‌نده‌ی تر خۆشترو به‌سودتر ده‌بێت .

دووباره‌ سوپاس بۆ وه‌لامه‌که‌ت سه‌رکه‌وتووبیت.

8

mn zor jar babatak  axwenm
zor jaresh laexom pashkawte  akam
balam  tanha  anosmdast xoshh  zor basod  bu
etrla sar babataka  nadowem

to  sharta  aw  babatae ka  blawe  akaytawa  sodek ba  4dawrat bgaynee
muhm niya  ka  hamu kat dastxoshrt le bkret

http://smn21.com/up/uploads/jpg/fb559108c8.jpg

9

[size=16]به‌ڕاستی پێشنیارێكی زۆر جوان و له‌ جێ بوو كاك عمر
ئه‌وانه‌ی كه‌ به‌ فۆنتی ئینگلیزی په‌یام ده‌نووسن ئه‌صله‌ن ئه‌وه‌ ته‌نها بۆ زیادكردنی په‌یامه‌كانیتیان
منیش داواله‌ ئه‌ندامان ده‌كه‌م بابه‌ته‌كان بخوێنه‌وه‌ ته‌نها مه‌نووسن " ده‌ست خۆش "
چونكه‌ ته‌نها ووشه‌ی ده‌ست خۆشی هیچ مانای نیه‌ خوێندنه‌وه‌كه‌ گرینگتره‌
ئه‌گه‌ر ناشخوێنه‌وه‌ بابه‌ته‌كه‌ به‌ جیبهێڵن .

دووباره‌ ده‌ستت خۆش كاك عمر گیان .[/size]

10

وا ده‌زانم زۆربه‌ی ئه‌و بابه‌تانه‌ی بڵاو ده‌کرێنه‌وه‌ شایانی ئه‌وه‌ن زیاتر له‌ ده‌ست خۆشیان بۆ بنوسرێت پێشتریش له‌ به‌ڕێوه‌به‌رایتی یانه‌وه‌ په‌یامێک ئاڕاسته‌ی هه‌موو ئه‌ندامان کرا که‌ تێیدا هاتبوو " تکایه‌ له‌ بابه‌ته‌کان ته‌نها مه‌نوسن (ده‌ست خۆش)"
به‌ ڕای منیش هه‌رچۆنێک بێت به‌ چه‌ند وشه‌یه‌کی زیاتر و به‌سود یان ئه‌گه‌ر ڕه‌خنه‌و پێشنیاریش بێت ده‌توانن بابه‌ته‌کان زیاتر ده‌وڵه‌مه‌ند بکه‌ن ، جا لێره‌وه‌ من ده‌ست خۆشی له‌ کاک (عمر مه‌سیفی) ده‌که‌م که‌ دوو باره‌ ئه‌وه‌ی به‌ بیری ئه‌ندامانی کۆن و نوێش هێنایه‌وه‌ ، هیوادارم هه‌موومان بتوانین به‌ پێی کات به‌ گه‌رمی به‌شداری له‌ بابه‌ته‌کان بکه‌ین و هه‌میشه‌ شتێکمان هه‌بێت بۆ وتن !

سه‌باره‌ت به‌ خاڵی دووهه‌می ڕه‌خنه‌که‌ت دیسان له‌گه‌ڵتم ئه‌ندام نابێت له‌به‌ر سه‌رقاڵی به‌ به‌شێکه‌وه‌ به‌شه‌کانیتر فه‌رامۆش بکات ، خۆ ئه‌گه‌ر وابوو جۆرێک له‌ ساردی له‌ نێوان خۆی و ئه‌ندامانیتر دروست ده‌بێت ئه‌وه‌ش خۆش نییه‌!
من به‌ش به‌حاڵی خۆم هه‌وڵمداوه‌ له‌ زۆربه‌ی به‌شه‌کاندا ئه‌گه‌ر بابه‌تیشم له‌ هه‌موویاندا نه‌بێت به‌ڵام به‌شداریم هه‌بێت.

ده‌ستت خۆش بێت کاک عمر مه‌سیفی هیوام سه‌رکه‌وتنته‌.

ده‌توانی گوێ له هه‌موو‌ قورئانی پیرۆز بگریت به‌ ته‌فسیری کوردی له‌ یوتوب فـــــه‌رمــوو

کـاتـێـک ژیـان سـه‌د هـۆکـارم نـیـشـان ده‌دات بـۆ گریان و ئازار . .

مــن هه‌زار هۆکاری نیشان ده‌ده‌م بۆ خه‌نده‌ و ژیانێکی به‌ختیار . . !

11

[size=16]بابه‌تێکی جوانت وروژاندوه‌ کاک عمر...
سه‌ره‌تا سه‌باره‌ت به‌ به‌شی یه‌که‌م که‌ باس له‌ ده‌ست خۆشیه‌که‌ ده‌که‌یت به‌رای من ئه‌م ڕه‌خنه‌یان تا ڕاده‌یه‌کی زۆر له‌ جێگه‌ی خۆیایه‌تی به‌ڵام هه‌ندێک بابه‌تیش هه‌یه‌  بابه‌ته‌که‌ محدوده‌ و هه‌ر ئه‌ویه‌ که‌ باس کراوه‌ ئیتر له‌و کاته‌دا ئه‌ندام ناتوانیت شتێکی زیاتر بنوسێت چونکه‌ زانیاریه‌کان و نوسینه‌که‌ هه‌قی ته‌واوی داوه‌ به‌ بابه‌ته‌که‌ به‌ڵام ئه‌مه‌ ئه‌و ئه‌وه‌ ناگرێته‌وه‌ که‌ بڵیم هه‌موو بابته‌کان به‌ڵکو مه‌به‌ستم چه‌ند بابه‌تێکه‌.
وه‌ سه‌باره‌ت به‌ خاڵی دووه‌م بێگوومان هه‌ر ئه‌ندامێک حه‌زی له‌ بوارێکه‌ و له‌ بوارێکدا شاره‌زای هه‌یه‌ بۆیه‌ ئاسایه‌ ئه‌گه‌ر له‌و بواره‌دا زیاتر چالاکی هه‌بێت
و شت بنوسێت تیایا به‌ڵام ئه‌مه‌ش ئه‌وه‌ ناگه‌یه‌نێ به‌شه‌کانی تر هه‌مووی اهمال بکات وازیان لێبێنێت.[/size]

http://www.kurdupload.com/images/y4Lf951392892665/sss.jpg

12

[size=16]سڵاو كاك عمر گیان ...
سه‌ره‌تا زۆر زۆر به‌ خێرهاتنه‌وه‌ت ئه‌كه‌م بۆ یانه‌كه‌ی خۆت .. به‌ ڕاستی بێ تۆیی دیاربوو ..

* سه‌باره‌ت به‌ ره‌خنه‌كه‌ت، من ئه‌ڵێم:  سه‌د له‌ سه‌د گله‌ییه‌كه‌ت به‌ جێیه‌ .. زۆرم لا سه‌یره‌ كه‌ ئه‌ندامێك به‌بێ خوێندنه‌وه‌ ده‌ستخۆشی ئه‌نوسێت! ئه‌ی ئه‌گه‌ر ئه‌و بابه‌ته‌ دژه‌ كۆمه‌ڵایه‌تی یان ئایینی یان مرۆڤایه‌تیه‌كی تیابوو ؟؟؟! من ئه‌ڵیم نه‌خوێندنه‌وه‌ی زۆر باشتره‌.

* هیوادارم ئه‌م ڕه‌خنه‌ و گله‌ییانه‌ت جێی خۆی بگرێت و كاریگه‌ری ئیجابی هه‌بێت .
دیسان ئه‌ڵێم ڕه‌خنه‌كانت زۆر به‌ جێیه‌ .. [/size]

سپێدەیەکی پڕ گۆرانییە
شەقایق بۆ خۆر هاتۆتە سەما
زەردەی خۆرنشین چەندە سامناکە
خەیاڵی مەرگ دێنێ بەسەرما
خۆزگە ئەمتوانی بەری بەیانان
خۆری ئومێدت بۆ بوەستێنم
لە ڕەنگاڵەیی قەوس و قەزەحدا
پەیکەری باڵات بۆ بنەخشێنم

13

MARYAM نووسی:

mn zor jar babatak  axwenm
zor jaresh laexom pashkawte  akam
balam  tanha  anosmdast xoshh  zor basod  bu
etrla sar babataka  nadowem

to  sharta  aw  babatae ka  blawe  akaytawa  sodek ba  4dawrat bgaynee
muhm niya  ka  hamu kat dastxoshrt le bkret

بێگومان خوشکی من شه‌رت نیه‌ له‌ هه‌موو بابه‌تێک ده‌ست خۆشیت بۆ بنووسن به‌لام مه‌به‌ستی من ئه‌وه‌ نیه‌ به‌لکوو گه‌ر ده‌ست خۆشی کرا به‌ پێی زانیاری خۆت وه‌لامێکی گونجاو بنوسه‌ بۆ ئه‌وه‌ی بابه‌ته‌که‌ گه‌رم تر بێت و سودی زیاتر بێت به‌ وه‌لامی ئه‌ندامانیشه‌وه‌ . 
تێبینیه‌که‌ت جوا بوو بژیت .

14

Aso Yassin نووسی:

[size=16]به‌ڕاستی پێشنیارێكی زۆر جوان و له‌ جێ بوو كاك عمر
ئه‌وانه‌ی كه‌ به‌ فۆنتی ئینگلیزی په‌یام ده‌نووسن ئه‌صله‌ن ئه‌وه‌ ته‌نها بۆ زیادكردنی په‌یامه‌كانیتیان
منیش داواله‌ ئه‌ندامان ده‌كه‌م بابه‌ته‌كان بخوێنه‌وه‌ ته‌نها مه‌نووسن " ده‌ست خۆش "
چونكه‌ ته‌نها ووشه‌ی ده‌ست خۆشی هیچ مانای نیه‌ خوێندنه‌وه‌كه‌ گرینگتره‌
ئه‌گه‌ر ناشخوێنه‌وه‌ بابه‌ته‌كه‌ به‌ جیبهێڵن .

دووباره‌ ده‌ستت خۆش كاك عمر گیان .[/size]

سوپاست ده‌که‌م کاک ئاسۆ بابه‌ته‌که‌ی من بۆ باشتر کردنی یانه‌ی سه‌رهه‌نگ موحسینه‌ .
بێگومان نوسینه‌کانت له‌جێی خۆیه‌تی .
سه‌رکه‌وتووبیت برای به‌رێزم .

15

سه‌هه‌ند نووسی:

وا ده‌زانم زۆربه‌ی ئه‌و بابه‌تانه‌ی بڵاو ده‌کرێنه‌وه‌ شایانی ئه‌وه‌ن زیاتر له‌ ده‌ست خۆشیان بۆ بنوسرێت پێشتریش له‌ به‌ڕێوه‌به‌رایتی یانه‌وه‌ په‌یامێک ئاڕاسته‌ی هه‌موو ئه‌ندامان کرا که‌ تێیدا هاتبوو " تکایه‌ له‌ بابه‌ته‌کان ته‌نها مه‌نوسن (ده‌ست خۆش)"
به‌ ڕای منیش هه‌رچۆنێک بێت به‌ چه‌ند وشه‌یه‌کی زیاتر و به‌سود یان ئه‌گه‌ر ڕه‌خنه‌و پێشنیاریش بێت ده‌توانن بابه‌ته‌کان زیاتر ده‌وڵه‌مه‌ند بکه‌ن ، جا لێره‌وه‌ من ده‌ست خۆشی له‌ کاک (عمر مه‌سیفی) ده‌که‌م که‌ دوو باره‌ ئه‌وه‌ی به‌ بیری ئه‌ندامانی کۆن و نوێش هێنایه‌وه‌ ، هیوادارم هه‌موومان بتوانین به‌ پێی کات به‌ گه‌رمی به‌شداری له‌ بابه‌ته‌کان بکه‌ین و هه‌میشه‌ شتێکمان هه‌بێت بۆ وتن !

سه‌باره‌ت به‌ خاڵی دووهه‌می ڕه‌خنه‌که‌ت دیسان له‌گه‌ڵتم ئه‌ندام نابێت له‌به‌ر سه‌رقاڵی به‌ به‌شێکه‌وه‌ به‌شه‌کانیتر فه‌رامۆش بکات ، خۆ ئه‌گه‌ر وابوو جۆرێک له‌ ساردی له‌ نێوان خۆی و ئه‌ندامانیتر دروست ده‌بێت ئه‌وه‌ش خۆش نییه‌!
من به‌ش به‌حاڵی خۆم هه‌وڵمداوه‌ له‌ زۆربه‌ی به‌شه‌کاندا ئه‌گه‌ر بابه‌تیشم له‌ هه‌موویاندا نه‌بێت به‌ڵام به‌شداریم هه‌بێت.

ده‌ستت خۆش بێت کاک عمر مه‌سیفی هیوام سه‌رکه‌وتنته‌.

زۆر راست ده‌که‌یت کاک سه‌هه‌ند زۆرینه‌ی بابه‌ته‌کان به‌ ته‌نها شایه‌نی ده‌ست خۆشی نین به‌لکو زیاتر .
وه‌لامه‌کانیتریشت زۆر راست و له‌ جێیه‌ . هه‌ر بژیت و ده‌ستت خۆش بێت.

16

رابه‌ر نووسی:

[size=16]بابه‌تێکی جوانت وروژاندوه‌ کاک عمر...
سه‌ره‌تا سه‌باره‌ت به‌ به‌شی یه‌که‌م که‌ باس له‌ ده‌ست خۆشیه‌که‌ ده‌که‌یت به‌رای من ئه‌م ڕه‌خنه‌یان تا ڕاده‌یه‌کی زۆر له‌ جێگه‌ی خۆیایه‌تی به‌ڵام هه‌ندێک بابه‌تیش هه‌یه‌  بابه‌ته‌که‌ محدوده‌ و هه‌ر ئه‌ویه‌ که‌ باس کراوه‌ ئیتر له‌و کاته‌دا ئه‌ندام ناتوانیت شتێکی زیاتر بنوسێت چونکه‌ زانیاریه‌کان و نوسینه‌که‌ هه‌قی ته‌واوی داوه‌ به‌ بابه‌ته‌که‌ به‌ڵام ئه‌مه‌ ئه‌و ئه‌وه‌ ناگرێته‌وه‌ که‌ بڵیم هه‌موو بابته‌کان به‌ڵکو مه‌به‌ستم چه‌ند بابه‌تێکه‌.
وه‌ سه‌باره‌ت به‌ خاڵی دووه‌م بێگوومان هه‌ر ئه‌ندامێک حه‌زی له‌ بوارێکه‌ و له‌ بوارێکدا شاره‌زای هه‌یه‌ بۆیه‌ ئاسایه‌ ئه‌گه‌ر له‌و بواره‌دا زیاتر چالاکی هه‌بێت
و شت بنوسێت تیایا به‌ڵام ئه‌مه‌ش ئه‌وه‌ ناگه‌یه‌نێ به‌شه‌کانی تر هه‌مووی اهمال بکات وازیان لێبێنێت.[/size]

ده‌ست و په‌نجه‌کانت بێ ئێش بێت ئینشا الله‌ .
به‌لام من بۆخالی دوه‌م ده‌لێم زۆربه‌ی به‌شه‌کانی یانه‌ زۆر ساده‌و سانان  دڵنیام هه‌موو ئه‌ندامان شاره‌زاییان له‌ زۆربه‌ی به‌شه‌کان هه‌یه‌ به‌لام خۆیان له‌ چه‌ند به‌شێکی دیاری کراو خه‌یک ده‌که‌ن .
سوپاس بۆ سه‌رنجه‌کانت .

17

- Sirwan - نووسی:

[size=16]سڵاو كاك عمر گیان ...
سه‌ره‌تا زۆر زۆر به‌ خێرهاتنه‌وه‌ت ئه‌كه‌م بۆ یانه‌كه‌ی خۆت .. به‌ ڕاستی بێ تۆیی دیاربوو ..

* سه‌باره‌ت به‌ ره‌خنه‌كه‌ت، من ئه‌ڵێم:  سه‌د له‌ سه‌د گله‌ییه‌كه‌ت به‌ جێیه‌ .. زۆرم لا سه‌یره‌ كه‌ ئه‌ندامێك به‌بێ خوێندنه‌وه‌ ده‌ستخۆشی ئه‌نوسێت! ئه‌ی ئه‌گه‌ر ئه‌و بابه‌ته‌ دژه‌ كۆمه‌ڵایه‌تی یان ئایینی یان مرۆڤایه‌تیه‌كی تیابوو ؟؟؟! من ئه‌ڵیم نه‌خوێندنه‌وه‌ی زۆر باشتره‌.

* هیوادارم ئه‌م ڕه‌خنه‌ و گله‌ییانه‌ت جێی خۆی بگرێت و كاریگه‌ری ئیجابی هه‌بێت .
دیسان ئه‌ڵێم ڕه‌خنه‌كانت زۆر به‌ جێیه‌ .. [/size]

زۆر سوپاست ده‌که‌م کاک سیروان چاوی منیت زۆر به‌رێزیت .
سوپاس بۆ پشتگیری تۆ و هه‌موو ئه‌و ئه‌ندامانه‌ی وه‌لامیان داوه‌ته‌وه‌ .
چاومانی wink

18

ده‌ست خۆش !
له‌ یاساکانی یانه‌وه: پێویسته‌ سه‌ردێر گونجاو بێت.

بابه‌ته‌که‌ت پێکه‌ناوی کردووه‌، بۆ ؟!
له‌بابه‌ته‌که‌تدا، زۆر حه‌زده‌که‌ین وابووا وه‌کوو ده‌ڵێی په‌یام نووسین بۆ بابه‌ت سه‌باره‌ت به‌ بابه‌ته‌که‌ بووا به‌ڵام وای لێ نایه‌ت!
بابه‌تاکان زۆرینه‌یان کۆپی کراون له‌ شوێنه‌کانی تره‌وه و‌ لێره‌ داده‌نرێن.

ئه‌ندامانی یانه‌ی سه‌رهه‌نگ موحسین له‌به‌ر خاتری سێ چوار به‌ش به‌شه‌کانیتریان پشتگوێ خستووه‌
ئه‌رێ بۆ ؟ دیاره‌ سودیان نیه‌ ههههههه به‌خوای به‌س حه‌زمان له‌ به‌شی وه‌رزش و قسه‌ی بێماناو هۆنراوی عه‌شق و غرامیاته‌ .

من که‌ سه‌ردانی یانه‌ ده‌که‌م بێگومان له‌به‌ر شتێک سه‌ردان ده‌که‌م جا به‌شێک بێت بابه‌تێک بێت یاخود که‌سێک بێت ئه‌مه‌ حه‌زی ئه‌ندامه‌ نابێ ڕێگری بکرێت، من ناتوانم سه‌ردانی هه‌موو به‌شه‌کان بکه‌م و هه‌موو بابه‌تێک ببینم، ئه‌مه‌ کاری چاودێره‌ smile
سه‌رکه‌وتووبیت.

19

ALONE HEART نووسی:

ده‌ست خۆش !
له‌ یاساکانی یانه‌وه: پێویسته‌ سه‌ردێر گونجاو بێت.

بابه‌ته‌که‌ت پێکه‌ناوی کردووه‌، بۆ ؟!
له‌بابه‌ته‌که‌تدا، زۆر حه‌زده‌که‌ین وابووا وه‌کوو ده‌ڵێی په‌یام نووسین بۆ بابه‌ت سه‌باره‌ت به‌ بابه‌ته‌که‌ بووا به‌ڵام وای لێ نایه‌ت!
بابه‌تاکان زۆرینه‌یان کۆپی کراون له‌ شوێنه‌کانی تره‌وه و‌ لێره‌ داده‌نرێن.

ئه‌ندامانی یانه‌ی سه‌رهه‌نگ موحسین له‌به‌ر خاتری سێ چوار به‌ش به‌شه‌کانیتریان پشتگوێ خستووه‌

من که‌ سه‌ردانی یانه‌ ده‌که‌م بێگومان له‌به‌ر شتێک سه‌ردان ده‌که‌م جا به‌شێک بێت بابه‌تێک بێت یاخود که‌سێک بێت ئه‌مه‌ حه‌زی ئه‌ندامه‌ نابێ ڕێگری بکرێت، من ناتوانم سه‌ردانی هه‌موو به‌شه‌کان بکه‌م و هه‌موو بابه‌تێک ببینم، ئه‌مه‌ کاری چاودێره‌ smile
سه‌رکه‌وتووبیت.

شاخه‌وان گه‌ر سه‌ردێره‌که‌ وا نه‌بوایه‌ ئه‌ندامان به‌م جۆره‌ سه‌یریان نه‌ده‌کرد له‌من باشتر ئه‌زانیت .
وه‌ پێویستی نه‌ده‌کرد جه‌نابتان بنوسی له‌ یاساکانی یانه‌وه‌ ، راسته‌وخۆ یاساکه‌ت هێنابا لێره‌ بتنوسیبا .

بابه‌ته‌که‌م پێکه‌ناوی یان پێکه‌نیناوی ؟ گه‌ر مه‌به‌ستت پێکه‌نینه‌ . ئه‌وا باشتره‌ له‌وه‌ی قسه‌کانم وه‌ک به‌رد ره‌ق بێت و زل بێت . که‌ له‌خۆم نه‌وه‌شێته‌وه‌ . لێم تێده‌گه‌ی وانیه‌ ؟

سه‌ردێره‌که‌م وا نوسی ، رێز له‌ پێشنیاره‌که‌ت ده‌گرم به‌لام گه‌ر به‌دڵت نیه‌ با وای لێبکه‌ین که‌ تۆ ده‌ته‌وێت .
سه‌باره‌ت به‌ کۆپی کردنی بابه‌ت ، بابه‌ته‌که‌ی من کۆپیه‌ یان بابه‌ته‌کانی یانه‌ به‌ گشتی . پێویسته‌ رونی بکه‌یه‌وه‌ نه‌ک به‌م جۆره‌ .

بێگومان نه‌ک تۆ هه‌موو که‌سێک که‌ سه‌ردانی هه‌ر شوێنێک بکات بێ مه‌به‌ست سه‌ردانی ناکان دیاره‌ ئێمه‌ بۆ سه‌یر کردنی ستایل و زانینی ژماره‌ی ئه‌ندامان سه‌ردانی ئه‌که‌ین . من رێگریم له‌ هیچ که‌سێک نه‌کردوه‌ به‌لکو پێشنیارم کردووه‌ بۆ باشتر کردنی یانه‌ . جا ئه‌وه‌ی جێبه‌جیی بکات ئه‌وا له‌ به‌رژه‌وه‌ندی یانه‌یه‌ نه‌ک عومه‌ر مه‌سیفی . باشه‌ که‌ ده‌زانی ئه‌مه‌ کاری چاودێره‌ بۆ ئه‌م هه‌موو نوسینانه‌ت ئاراسته‌ی منت ده‌کرد بۆ یه‌کسه‌ر به‌ به‌رێوبه‌رایه‌تیت رانه‌ده‌گه‌یاند بۆ ئه‌وه‌ی بابه‌ته‌که‌م بسرنه‌وه‌ .
ئه‌دی برای به‌رێزم بۆ جاری داهاتو وا بکه‌ شاخه‌وان شێروانی .

هه‌ندێک شت هه‌ن له‌ده‌ره‌وه‌ که‌ ده‌بێت ئه‌م جۆره‌ پێشنیارو ره‌خنانه‌ ته‌نها له‌ژێر فه‌رمانی جه‌ند که‌سانێکی دیاری کراو بێت به‌لام لێره‌ وانیه‌ . که‌سێکی ئاسایی ده‌توانێت ده‌ری ببرێت . بزانه‌ مه‌به‌ستم چیه‌ تێبگه‌ .

20

ئه‌وه‌ی نووسیم ئه‌وه‌ گرنگه که‌‌ لێم تێبگه‌ی مه‌به‌ستی من ئه‌وه‌بوو که‌ حه‌زم ده‌کرد ئه‌و شتانه‌ی تۆ ده‌یڵێی وابووا به‌ڵام وای لێنایه‌ت، ئه‌وه‌ی دامنابوو یه‌کێک بوو له‌ یاساکانی یانه‌ شتێکم زیاد نه‌کردووه‌، من که‌ باسی بابه‌تی کۆپیم کردووه‌ مه‌به‌ستم ئه‌م بابه‌ته‌و بابه‌ته‌کانی تری تۆ نه‌بوو بابه‌ته‌کانی تۆم بینیوه‌ که‌ زۆرینه‌ی خۆت ئاماده‌ت کردووه‌ ئه‌مه‌ شێوازه‌ بابه‌تانه‌ جوانن، به‌ڵام من باسی بابه‌ته‌کانی یانه‌ به‌گشتی ـم کرد به‌تایبه‌تی بابه‌ته‌ وه‌رزشییه‌کان کاتێک به‌سته‌ری یانه‌م بۆ هاوڕێیه‌کم نارد گووتی بابه‌ته‌کانی ماڵپه‌ری ..... هه‌موو له‌وێن!! smile
سه‌باره‌ت به‌ سه‌ردێر باشتر ده‌بوو گه‌ر سه‌ردێر گونجاو بووا بۆ جاری داهاتوو سه‌ردێر دروست بنووسه‌ برای به‌ڕێزم!
ئه‌وه‌ی منیش ده‌یڵێم له‌ به‌رژه‌وه‌ندی یانه‌ دایه ئه‌گینا بۆمن هیچ سوودی نییه‌ چوونکه‌ له‌وانه‌یه‌ ته‌نها یه‌ک دوو ڕۆژی تر کاتی سه‌ردان کردنی یانه‌م هه‌بێت‌.
بژین.

21 (دەستکاری کراوە: Ledwan _ s 2010-06-27 11:32:37)

[size=16]سةرةتا دةستةكانت خؤش بيت برام بؤ  ئةو راو بوجونانة و بيشنيارة  ’’

ئةوةى راستى بيت برام لة هةموو يانةكان بابةتى كؤبى كراوة هةر زياترة لة بابةتى تايبةت بة ئةندام كة هى خوى بئ ,, هةروةها بؤ سةردانى كردن و بيشت كوئ خستن بةشةكان .. ئةوش دةكةريتةوة سةر ئةندام ,, كة حةز لة ج بةشيك دةكات وا بج بةشيك زور دةخويبنيتةو جونكة ئيمة ناتوانين زورى لة كةسيك بكةين كة خوى حةزى لئ نةبئ بلين دةبئ تو لة هةموو بةشةكان بةشداريت هةبئ  و بابةت دابينت ئةمة شتيكى حةق و راستية برام ,,من بيشارةكانى توم زور بئ جوانة و انشاء اللة ئةوةى لة توانم دا بئ بةشدارى دةكةم لة هةموو بةشةكان بةلام بة مةرجئ بابةتةكة جوان و ريك و بيك نوئ بيت ,,

دووبارة دةستةكانت خؤش بيت بؤ بيشنارةكانت بة راستى بيشنيار و راو بوجونى جوانت هةية ..دلنيام جةنابت بؤ بيشكةوتنى يانة ئةو بيشنارت كردةوة

بة هيواى سةركةوتن بؤ بةريزت [/size]

[center]http://www.kurdupload.com/images/ORmS1345635726/iraqlive_1344459358_365.png

[size=20]

دەزانی؟!
هەندێک کەس هەرچەند بیانخوێنیەوە... ماندو نابی!
هەندێک کەس هەرچەند گوێی لێئەگری ... پێیان عادەتـــــ ناکەی
هەندێک کەس هەرچەند دوبارە ببنەوە .... دیسان شازن ، ئەلێی هێشتا نەتکردونەتەوە!

بینیوتە؟؟! گوێت گرتوە؟! هەندێک کەس بێ کۆتایین..
[/size][/center]

22 (دەستکاری کراوە: Vinos 2010-06-28 04:58:53)

[size=16]سه ره تا به خیڕ بێیته وه smile

پێشنیاره که ت جوانه .

بۆ ئه وه ی ئه ندامان سه ردانی هه موو به شه کان بکات منیش وه ك ئه ندامان ئه ڵێم
ئه مه ئه که وێته وه سه ر ئه ندامه که خۆی،، به ڵام من به داخه وه  ئه وه ی ئه ی بینم له یانه،
چه ند  ئه ندامێك بابه ته که ی لا جوانه به س رقێك له دڵی هه یه به ژدار نابێت له بابه تی ئه ندامه که
ئه و ئه ندامه ی که که سێك له بابه تی به ژدار نابێت به دڵنیایه وه ئه ویش له بابه تی ئه و ئه ندامه  به ژدار نابێت 
به مه ش  بابه ته کان په یامیان که متره و ئه ندام تاقه تی نابێت به په رۆشه وه بابه تی نوێ و جوان بڵاو بکاته وه بۆیه
ئه وانه ی ئێستاش به شداری ئه که ن هه ندێکی زۆریان ئه ندامی تازه ن و ته نها به ده ست خۆشیه ك  په یامێك به جێده هێڵن
گه ر ئه ندامه کۆنه کانمان به خۆشحاڵی له زۆرینه ی بابه ت به ژدار بن و سه رنج و ڕایه ك ده ر ببڕن
ئه ندامه تازه کانیشمان هه مان شێوه ده بن له و بڕوایه م یانه زۆر جوان و خۆش ئه بێت ،
کاتیک هاتیته یانه به په رۆش بیت بۆ بابه تێك و په یام نوسینێک و بڵاو کردنه وه ی  بابه ت .
به ڵام  له و بڕوایه شم چه ندێك پێشنیار و قسه له سه ر ئه م شتانه بکرێت باش نابێت یانه ..:|[/size]

http://smn21.com/up/uploads/jpg/675f00d0ae.jpg

23

ALONE HEART نووسی:

ئه‌وه‌ی نووسیم ئه‌وه‌ گرنگه که‌‌ لێم تێبگه‌ی مه‌به‌ستی من ئه‌وه‌بوو که‌ حه‌زم ده‌کرد ئه‌و شتانه‌ی تۆ ده‌یڵێی وابووا به‌ڵام وای لێنایه‌ت، ئه‌وه‌ی دامنابوو یه‌کێک بوو له‌ یاساکانی یانه‌ شتێکم زیاد نه‌کردووه‌، من که‌ باسی بابه‌تی کۆپیم کردووه‌ مه‌به‌ستم ئه‌م بابه‌ته‌و بابه‌ته‌کانی تری تۆ نه‌بوو بابه‌ته‌کانی تۆم بینیوه‌ که‌ زۆرینه‌ی خۆت ئاماده‌ت کردووه‌ ئه‌مه‌ شێوازه‌ بابه‌تانه‌ جوانن، به‌ڵام من باسی بابه‌ته‌کانی یانه‌ به‌گشتی ـم کرد به‌تایبه‌تی بابه‌ته‌ وه‌رزشییه‌کان کاتێک به‌سته‌ری یانه‌م بۆ هاوڕێیه‌کم نارد گووتی بابه‌ته‌کانی ماڵپه‌ری ..... هه‌موو له‌وێن!! smile
سه‌باره‌ت به‌ سه‌ردێر باشتر ده‌بوو گه‌ر سه‌ردێر گونجاو بووا بۆ جاری داهاتوو سه‌ردێر دروست بنووسه‌ برای به‌ڕێزم!
ئه‌وه‌ی منیش ده‌یڵێم له‌ به‌رژه‌وه‌ندی یانه‌ دایه ئه‌گینا بۆمن هیچ سوودی نییه‌ چوونکه‌ له‌وانه‌یه‌ ته‌نها یه‌ک دوو ڕۆژی تر کاتی سه‌ردان کردنی یانه‌م هه‌بێت‌.
بژین.

بمبوره‌ که‌ له‌یه‌ک دوو شت هه‌له‌ تێگه‌یشتم . سوپاس بۆ روونکرده‌وه‌ت.
من هه‌وه‌ل ده‌ده‌م هه‌موو کات سه‌ردێرێکی گونجاو له‌گه‌ل ناوه‌رۆک بدۆزمه‌وه‌ بۆ بابه‌ته‌کانم . به‌لام‌ ئه‌مجاره‌ سه‌ردێره‌که‌م حه‌قی ته‌واو نادات به‌ ناوه‌رۆکی بابه‌ته‌وه . هه‌روه‌ک ئاماژه‌ت پێداوه‌ ‌هه‌ولده‌ده‌م بۆ داهاتوو سه‌ردێری گونجاو بدۆزمه‌وه‌و بینوسم . به‌لام ئه‌مجاره‌ زۆر شت هه‌بوو نه‌ده‌کرا بۆیه‌ وام نووسی .
به‌هه‌رحال سوپاس بۆ تێبینیه‌کانت که‌ من که‌مێک به‌ هه‌له‌ تێیگه‌یشتم ببوره‌ .
بژیت.

24

Ledwan _ s نووسی:

[size=16]سةرةتا دةستةكانت خؤش بيت برام بؤ  ئةو راو بوجونانة و بيشنيارة  ’’

ئةوةى راستى بيت برام لة هةموو يانةكان بابةتى كؤبى كراوة هةر زياترة لة بابةتى تايبةت بة ئةندام كة هى خوى بئ ,, هةروةها بؤ سةردانى كردن و بيشت كوئ خستن بةشةكان .. ئةوش دةكةريتةوة سةر ئةندام ,, كة حةز لة ج بةشيك دةكات وا بج بةشيك زور دةخويبنيتةو جونكة ئيمة ناتوانين زورى لة كةسيك بكةين كة خوى حةزى لئ نةبئ بلين دةبئ تو لة هةموو بةشةكان بةشداريت هةبئ  و بابةت دابينت ئةمة شتيكى حةق و راستية برام ,,من بيشارةكانى توم زور بئ جوانة و انشاء اللة ئةوةى لة توانم دا بئ بةشدارى دةكةم لة هةموو بةشةكان بةلام بة مةرجئ بابةتةكة جوان و ريك و بيك نوئ بيت ,,

دووبارة دةستةكانت خؤش بيت بؤ بيشنارةكانت بة راستى بيشنيار و راو بوجونى جوانت هةية ..دلنيام جةنابت بؤ بيشكةوتنى يانة ئةو بيشنارت كردةوة

بة هيواى سةركةوتن بؤ بةريزت [/size]

سوپاس کاک لێدوان .

باشه‌ ماده‌م ئێمه‌ خۆمان ده‌زانین که‌ بابه‌تی کۆپی زیاتره‌ بۆ هه‌ول نه‌ده‌ین که‌ خۆمان بابه‌ت بنوسین جا هه‌ر جؤنێک بێت گه‌ر باشیش نه‌بێت رۆژێک دێت ده‌گاته‌ لوتکه‌ . هیوادارم هه‌مووان واز له‌کۆپی بێنن .
دوباره‌ سوپاس کاک لێدوان بۆ نوسینی ئه‌م وه‌لامه‌.

25

ساره‌ک پێش ئیستا قسه‌م له‌سه‌ر ئه‌وه‌ کرد بوو

[size=24](ساڵ به‌ ساڵ خۆزگه‌م به‌ دۆلار.)
{قه‌ل به‌ قه‌لی وت بۆ سپیاو ناکه‌یت.}
كێ باسی خه‌ڵكی كرد به‌لاته‌وه‌
بۆ ئه‌وان قسه‌ی تۆش ئه‌باته‌وه‌!
[/size]

26

Vinos نووسی:

[size=16]سه ره تا به خیڕ بێیته وه smile

پێشنیاره که ت جوانه .

بۆ ئه وه ی ئه ندامان سه ردانی هه موو به شه کان بکات منیش وه ك ئه ندامان ئه ڵێم
ئه مه ئه که وێته وه سه ر ئه ندامه که خۆی،، به ڵام من به داخه وه  ئه وه ی ئه ی بینم له یانه،
چه ند  ئه ندامێك بابه ته که ی لا جوانه به س رقێك له دڵی هه یه به ژدار نابێت له بابه تی ئه ندامه که
ئه و ئه ندامه ی که که سێك له بابه تی به ژدار نابێت به دڵنیایه وه ئه ویش له بابه تی ئه و ئه ندامه  به ژدار نابێت 
به مه ش  بابه ته کان په یامیان که متره و ئه ندام تاقه تی نابێت به په رۆشه وه بابه تی نوێ و جوان بڵاو بکاته وه بۆیه
ئه وانه ی ئێستاش به شداری ئه که ن هه ندێکی زۆریان ئه ندامی تازه ن و ته نها به ده ست خۆشیه ك  په یامێك به جێده هێڵن
گه ر ئه ندامه کۆنه کانمان به خۆشحاڵی له زۆرینه ی بابه ت به ژدار بن و سه رنج و ڕایه ك ده ر ببڕن
ئه ندامه تازه کانیشمان هه مان شێوه ده بن له و بڕوایه م یانه زۆر جوان و خۆش ئه بێت ،
کاتیک هاتیته یانه به په رۆش بیت بۆ بابه تێك و په یام نوسینێک و بڵاو کردنه وه ی  بابه ت .
به ڵام  له و بڕوایه شم چه ندێك پێشنیار و قسه له سه ر ئه م شتانه بکرێت باش نابێت یانه ..:|[/size]

زۆر سوپاس ڤینۆس خان .

نوسینه‌کانت زۆر گرنگن له‌ جێی خۆیانن هیچم نیه‌ ، به‌لام بۆ دێری کۆتایی منیش له‌گه‌لتم که‌ باش نابێت به‌س ده‌بێت زوو که‌موو کورتیه‌کان چاره‌سه‌ر بکرێت بۆ ئه‌وه‌ی که‌ زۆۆر گه‌وره‌ بوو پێیوه‌ نه‌نالێنین .

سه‌رکه‌وتووبیت.

27

Didar_Chaware نووسی:

ساره‌ک پێش ئیستا قسه‌م له‌سه‌ر ئه‌وه‌ کرد بوو

به‌لێ زۆر له‌ ئه‌ندامانی تریش بابه‌تیان له‌سه‌ر نووسیوه‌ به‌لام هه‌ر بێ سوود بوو له‌گه‌ل چه‌ند هاورێیه‌کی ئه‌م یانه‌یه‌ بریارماندا که‌ کۆتا بابه‌ت له‌سه‌ر ئه‌مه‌ بنووسین .
ئینشاالله‌ کۆتایشی پێ دێت .
سوپاس.

28

ده‌ست خۆش كاك عمر
زۆر ئه‌ندام هه‌ن ئه‌م كارانه‌ ده‌كه‌ن بۆ ئه‌وه‌ی په‌یام زیاد بكه‌ن بێ ئه‌وه‌ی بابه‌ت بخووێننه‌وه‌ یه‌كسه‌ر ده‌ست خۆشی ده‌نووسن
+
داوا له‌ ئه‌ندامان ده‌كه‌م له‌ هه‌موو به‌شه‌كان به‌ ژدار بن بێ جیاوازی

هه موو شه وي
نيكا ي حاوم فرميسك ئه كات
نازانم جون دلم رازي بكه م
كه دوريت قبول بكات

29

له‌ ئێستاوه‌  ..ده‌ستده‌که‌ین به‌جێبه‌جێکردنی ره‌خنه‌کانت
هیوادارم جێبه‌جێی بکه‌ین

ساده‌ترين به‌خشين !
ئه‌وه‌يه‌ كه‌ پێكه‌نين بخه‌يته‌ سه‌ر لێوى كه‌سانێك ،