1

بابه‌ت: ئایا باوه‌ڕت به‌ هاوڕێیه‌تی نێوان كوڕ و كچ هه‌یه‌؟

سڵاو به‌ڕێزان

پێم باشبوو ئه‌مجاره‌ ڕاپرسییه‌ك ئه‌نجام بده‌ین له‌سه‌ر ئه‌وه‌ی

ئایا باوه‌ڕتان به‌ هاوڕێیه‌تی كوڕان و كچانی ئه‌م سه‌رده‌مه‌ هه‌یه‌؟

یان كچان له‌گه‌ڵ ڕێزمدا بۆ هه‌ندێكیان كوڕان ته‌نها بۆ مه‌به‌ستی خۆیان به‌كارده‌هێنن

ئایا ئێوه‌ چی ده‌ڵێن له‌وباره‌یه‌وه‌؟

هیوادارم به‌شداری بكه‌ن به‌ڕێزان

2

وه‌ڵام: ئایا باوه‌ڕت به‌ هاوڕێیه‌تی نێوان كوڕ و كچ هه‌یه‌؟

به خوا كاك بيلال من بروام به هاورييه تى نيوان كور و كج نيه جونكه به ره ده سينى بوخؤشه ويستى

[center] گه‌وره‌ بوون ئه‌و تابلۆیه‌ بوو كه‌ هیچ كام له‌و ڕه‌نگانه‌ى تێدا نه‌بوو كه‌ به‌ منداڵى خه‌ونم پێیانه‌وه‌ ده‌بیــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــنى......!!
[/center]

3

x0i la rasteda agar aw hawreatea ba nyateki pakawa bi awa brwaw mtmanaeaki z0r drust dabit

4

زۆر سوپاس بۆ به‌شداریكردنتان به‌ڕێزان
من وه‌ك خۆم هیچ باوه‌ڕم به‌ كچ نییه‌

5

ده‌سته‌كانت خۆش .كاكه‌ بیلال تۆده‌ڵێی من بڕوام به‌ كچان نیه‌ .ئه‌گه‌رلێم زویرنه‌بی ئه‌مه‌ ده‌ سته‌ واژه‌یه‌كی هه‌ڵه‌یه‌به‌كارت هێناوه‌.من ته‌ م ه‌ نێكی زۆرم به‌ ڕێ كردوه‌ زۆر هاوڕێی كوڕم هه‌ بوه‌ هه‌ مویان بێ سیفه‌ت ده‌ رچون له‌ ئاستم تا ئێستاكه‌ یه‌ ك هاوڕێی كوڕم هه‌ یه‌ كه‌ ته‌ نها له‌ گه‌ڵ ئه‌ و زۆر تێكه‌ ڵم له‌ خوا به‌ زیاد بێ هیچ ته‌ ماعێك له‌ نێوانماندا نیه‌.من ناڵێم كچ هه‌ مویان ڕاست گۆن به‌ ڵام ئاگاداربه‌ هاوڕێیه‌ تی كچ به‌ ته‌ له‌ فۆن هیچ ئه‌ سل و ئه‌ساسێكی نیه‌ ئه‌ مه‌ یان درۆیه‌ وبونی نیه‌ به‌ مه‌ رجێك ئه‌م كچ و كوڕه‌ یه‌ كتریان نه‌ دیبێ

6

BILAL2 نووسی:

من وه‌ك خۆم هیچ باوه‌ڕم به‌ كچ نییه‌

neutral  neutral  neutral  neutral  هه‌موو كچێك وه‌ك یه‌ك نیه‌

هه‌موو ئه‌و بابه‌ت و زانیـاریه‌ وه‌رزشیـانه‌ی كه‌ له‌ لایـان رۆژنـامه‌نوسی وه‌رزشی سـانی نـاصیح بڵاو ده‌كرێته‌وه‌ ، مـافی پارێزراوه‌ ، بۆیه‌ ئه‌گه‌ر تۆش بڵاوت كرده‌وه‌ ئـامـاژه‌ به‌سه‌رچـاوه‌ و نـاوی نوسه‌ره‌كه‌ بكه‌ .

7 (دەستکاری کراوە: HaNaSaY Mn 2011-08-01 21:26:04)

[center]له‌راستیدا ئێمه‌ هه‌موومان موسلمانین پێغه‌مبه‌رمان دروودی خوای لێ بیت ده‌فه‌رمه‌ێ (ئه‌گه‌ر كوڕێك و كچێك به‌ته‌نها پیكه‌وه‌ له‌شوێنێك بن الا سێهه‌میان شه‌یتانه‌ ) ئه‌مه‌ له‌ ڕووی ئاینییه‌وه‌  من وه‌ك خۆم هاورێه‌تی نێوان كچ و كوڕ به‌باش نازانم ته‌نانه‌ت ئه‌گه‌ر ته‌نها بۆ كاری پێویستیش بێت چونكه‌ هه‌ندێك هۆكار هه‌یه‌ كه‌وا هه‌ردوو ڕگه‌زه‌كه‌ لێك نزیك ده‌كانه‌وه‌  به‌ڕادیه‌ك له‌وانه‌یه‌ تووشی هه‌ڵه‌ ببن [/center]

8

[size=16]هه‌ندێک شوێن هه‌یه‌ شتێکی زۆر ئاساییه‌و جێگای متمانه‌ن وه‌کو خوێندن
یان فه‌رمانگه‌کان چونکه‌ هاوڕێیه‌تیه‌که‌ له‌ سه‌ر بنه‌مای هاوکاریکردنه‌
به‌لام هاوڕێیه‌تی ته‌نها بۆ گه‌ران و شتی بێ سوود ئه‌نجامی باشی نیه‌و به‌باشی
نازانم

ده‌ستت خۆش[/size]

.

.

.
[size=24]facebook[/size]

9

باوڕم پی نیه‌

http://smn21.com/up/uploads/jpg/5a585b272e.jpg

10

ده‌گه‌رێته‌وه‌ سه‌ر که‌سایه‌تیه‌کان

من باوه‌رم پێ ی هه‌یه‌

ده‌ست خۆش بۆ ئه‌و راپرسی یه‌

[center]زۆر شتی من هەیە لای خۆت گلت داوەتەوە
خەو.. خۆراک.. خەیاڵ.. بیرکردنەوە و هۆش
پێم بڵی کەی دەبمەوە خاوەنیان !!
[/center]

11

ده‌س خۆش كاك بیلال ته‌وه‌ره‌یه‌كی زۆر جوانت هه‌ڵبژاردوه‌
من وه‌كو چیا به‌ هیچ شێوه‌یه‌ك بڕوام پێی نیه‌ وه‌ وه‌كو كاك سپۆرت وتی منیش ده‌یڵێمه‌وه‌ زاراوه‌یه‌كی زۆر هه‌ڵه‌یه‌ كه‌ ده‌ڵێی من بڕوام به‌ كچ نیه‌ چونكه‌ هه‌موو كچێك خراپ نیه‌ وه‌ هه‌موو كوڕێكیش خراپ نیه‌  ناكرێ تۆ هه‌موی زه‌ربی سفر بكه‌ی كه‌ له‌ هه‌زار كچ و كوڕدا یه‌كێكیان خراپ،بوو بڵێی هه‌موی خراپه‌،بۆ هاوڕێیه‌تیه‌كه‌ش هه‌ر شته‌و له‌ سنوری خۆیدا خۆیشه‌ كه‌ یارمه‌تیه‌كت ویست داوای بكه‌و ئه‌گه‌ ناچار بووی ئه‌ویش له‌ سنوری حۆیدا وه‌كو هاوڕێه‌تی له‌ قوتابخانه‌دا
ایتر سوپاس

معتاد شدم
بة تــــــــــــــــــــــــــــــــــــو...

مــــــــــــادر

12

یان كچان له‌گه‌ڵ ڕێزمدا بۆ هه‌ندێكیان كوڕان ته‌نها بۆ مه‌به‌ستی خۆیان به‌كارده‌هێنن

مەبەستی زۆرێک لە کوڕان هەر ئەوانەیە

نەخێر باوەڕم پێی نییە

ساده‌ترين به‌خشين !
ئه‌وه‌يه‌ كه‌ پێكه‌نين بخه‌يته‌ سه‌ر لێوى كه‌سانێك ،
كه‌ بيرى پێكه‌نين ئه‌كه‌ن . . .

13 (دەستکاری کراوە: BILAL2 2011-08-02 19:16:57)

زۆر سوپاس بۆ به‌شداریكردنتان به‌ڕێزان

من له‌مه‌وبه‌ر ته‌نها یه‌ك هاوڕێی كچم هه‌بوو بڕواو متمانه‌ی ته‌واوم پێی هه‌بوو

ماوه‌یه‌ك له‌مه‌وبه‌ر ته‌نها كه‌ ئیشی هه‌بوو خێرا ته‌له‌فۆنی بۆ ده‌كردم

به‌ڵام یه‌كه‌م ڕۆژی ڕه‌مه‌زان ته‌له‌فۆنی بۆ كردم وتی ئیتر ئه‌م مۆبایله‌م ده‌فرۆشم و ئیتر ته‌له‌فۆنم بۆ مه‌كه‌

ئیتر من زۆر زۆر لێی عاجز بووم به‌ڵام دووه‌م شه‌وی ڕه‌مه‌زان به‌ ژماره‌یه‌كی جیاواز ته‌له‌فۆنی بۆ كردم چونكه‌ ئیشی هه‌بوو ژماره‌ی جیاوازی به‌كارهێنا

هه‌رچه‌نده‌ پێشتر من پێم وت: له‌هه‌موو دنیادا ته‌نها تۆ هاوڕێمیت و سیقه‌ی ته‌واوم پێت هه‌یه‌

به‌مه‌رجێك ماڵه‌وه‌یان له‌خۆی باشتر من ده‌ناسن ئایا ئێستا ئه‌م هاوڕێیه‌تییه‌ی ئێمه‌ ناو ده‌نێن چی؟:(

له‌ته‌له‌فۆنه‌كه‌ی یه‌كه‌م ڕۆژی ڕه‌مه‌زاندا كه‌ وای پێ وتم ئیتر هیچ متمانه‌یه‌كی پێ ناكه‌م

به‌مه‌رجێك شتی وام بۆ كردووه‌ براش بۆ برای ناكات

ئایا كوڕانی ناو یانه‌ ئه‌گه‌ر كچێك ئه‌وه‌ هه‌ڵوێستی بێت به‌رامبه‌رت ئایا باوه‌ڕی پێده‌كه‌یت؟
ئایا كچانی یانه‌ بۆ ئێوه‌ش ده‌ڵێم ئه‌گه‌ر كوڕێك ئاوا هه‌ڵوێستی هه‌بێت ئایا شایه‌نی باوه‌ڕپێكردنه‌؟

ئێستا ده‌توانن باش له‌ مه‌به‌ستی من تێبگه‌ن بۆئه‌وه‌ی بزانن كه‌ بۆچی متمانه‌م به‌ هاوڕێیه‌تی نێوان كچان و كوڕان نییه‌

هیوادارم باش له‌ مه‌به‌ستم تێبگه‌ن

ئایا ئێستا باوه‌ڕتان به‌ هاوڕێیه‌تی نێوان كوڕ و كچ هه‌یه‌؟
فه‌رمون وه‌ڵام بده‌نه‌وه‌

14

هاوڕێیانی به‌ڕێز هیوادارم ئه‌مجاره‌ش به‌شداری بكه‌نه‌وه‌

15

Chya نووسی:

من وه‌كو چیا به‌ هیچ شێوه‌یه‌ك بڕوام پێی نیه‌ وه‌ وه‌كو كاك سپۆرت وتی منیش ده‌یڵێمه‌وه‌ زاراوه‌یه‌كی زۆر هه‌ڵه‌یه‌ كه‌ ده‌ڵێی من بڕوام به‌ كچ نیه‌ چونكه‌ هه‌موو كچێك خراپ نیه‌ وه‌ هه‌موو كوڕێكیش خراپ نیه‌  ناكرێ تۆ هه‌موی زه‌ربی سفر بكه‌ی كه‌ له‌ هه‌زار كچ و كوڕدا یه‌كێكیان خراپ،بوو بڵێی هه‌موی خراپه‌،بۆ هاوڕێیه‌تیه‌كه‌ش هه‌ر شته‌و له‌ سنوری خۆیدا خۆیشه‌ كه‌ یارمه‌تیه‌كت ویست داوای بكه‌و ئه‌گه‌ ناچار بووی ئه‌ویش له‌ سنوری حۆیدا وه‌كو هاوڕێه‌تی له‌ قوتابخانه‌دا
ایتر سوپاس

16

به‌لی هاوریتی كوروكچ هه‌ یه‌
به‌لام خۆشه‌ویستینا

17

Chya نووسی:

من وه‌كو چیا به‌ هیچ شێوه‌یه‌ك بڕوام پێی نیه‌ وه‌ وه‌كو كاك سپۆرت وتی منیش ده‌یڵێمه‌وه‌ زاراوه‌یه‌كی زۆر هه‌ڵه‌یه‌ كه‌ ده‌ڵێی من بڕوام به‌ كچ نیه‌ چونكه‌ هه‌موو كچێك خراپ نیه‌ وه‌ هه‌موو كوڕێكیش خراپ نیه‌  ناكرێ تۆ هه‌موی زه‌ربی سفر بكه‌ی كه‌ له‌ هه‌زار كچ و كوڕدا یه‌كێكیان خراپ،بوو بڵێی هه‌موی خراپه‌،بۆ هاوڕێیه‌تیه‌كه‌ش هه‌ر شته‌و له‌ سنوری خۆیدا خۆیشه‌ كه‌ یارمه‌تیه‌كت ویست داوای بكه‌و ئه‌گه‌ ناچار بووی ئه‌ویش له‌ سنوری حۆیدا وه‌كو هاوڕێه‌تی له‌ قوتابخانه‌دا
    ایتر سوپاس

باشه‌ زۆر سوپاس بۆ ئێوه‌ی به‌ڕێزیش

به‌ڵام ئه‌وه‌ تاكه‌ هاوڕێی من بوو 
خۆیشی زۆرباش ده‌زانێت ماڵه‌وه‌یان من باش ده‌ناسن هه‌رده‌م به‌ منی ده‌وت:-

كاك بیلال باوه‌ڕم پێبكه‌ ماڵه‌وه‌مان له‌خۆم باشتر تۆ ده‌ناسن

به‌ڵام ئێستا بۆ ئاوا له‌گه‌ل من ده‌كات؟

ئێستاكه‌ش چاوه‌ڕێی منه‌ هێڵێكی ئینته‌رنێتی بۆ بكڕم و پێی بده‌م ئیتر نازانم بۆی بكڕم یان نا؟

ئایا ئه‌گه‌ر به‌ ئێوه‌ بێت بۆی ده‌كڕن؟
تكایه‌ تكایه‌ تكایه‌ وه‌ڵامم بده‌نه‌وه‌