1

بابه‌ت: بابه‌ت \ مافی ئافره‌ت!!

به‌ناوی خوا. .

بابه‌ت \ مافی ئافره‌ت!!

زۆر له‌ مێژه‌ ده‌مه‌وێت له‌باره‌ی شتێكه‌وه‌ پرسیار بكه‌م، كه‌ تا نووسینی ئه‌م بابه‌ته‌ش خۆم نه‌متوانیوه‌ درك به‌ وه‌ڵامه‌كه‌ی بكه‌م! كه‌سمان بێ ئاگا نین له‌وه‌ی كه‌ هه‌وڵێكی زۆر له‌لایه‌ن هه‌ندێك ڕێكخراو ده‌ردێت بۆ مافی ئافره‌ت، جا من پێیان ناگه‌م تا لێیان بپرسم، بۆیه‌ به‌ باشم زانی له‌ڕێگه‌ی ئێوه‌وه‌ بگه‌مه‌ وه‌ڵامی پرسیاره‌كه‌، ئه‌وان هه‌میشه‌ ده‌ڵێن مافی ئافره‌تمان ده‌وێت، ئه‌و مافانه‌ چین كه‌ ده‌یانه‌وێ؟

2

وه‌ڵام: بابه‌ت \ مافی ئافره‌ت!!

mn sabarat ba  xom   wako afratek pem waya  hechman kamtr niya  la  peyaw
shan ba  shane  awan esh  akayn  axwenen >>>>  hatadd

boya  mn hech kat dawae mafm nakrdowa u nalem ka  be bashm la  mafe xom
tanha  zor jar alim ka  mafe ensaneyatm awet

awesh zor  sht agretawa
wako dor bun la  tond u tezhe peyaw
smile

baxtawar be

http://smn21.com/up/uploads/jpg/fb559108c8.jpg

3

MARYAM نووسی:

shan ba  shane  awan esh  akayn  axwenen

- وه‌ك ده‌بینین زۆر له‌ مێژه‌ ئافره‌تان ئیش ده‌كه‌ن و ده‌یشخوێنن.
ئه‌ی كه‌واته‌ ئه‌وان داوای چ مافێك ده‌كه‌ن؟

4

هه‌ندێك ڕێكخراو ده‌ردێت بۆ مافی ئافره‌ت

kak  sarhang
gar 2  3  rekxraw nabubet  ay am hamu afrata  la  kwe esh bkan
mabaste  zeyatre 7okomat la  krdnawae aw jegayana  awaya ka  shwene  zeyatr habe  bo esh krdne  afratan

5

سلاو
منيش حه‌ز ده‌که‌م له‌م بابه‌ته‌ به‌ژداربم
ئافره‌ت له‌وه‌ زياتر مافی چی ده‌وێت...!! ده‌يه‌وێت پياو خواردنی بۆ حارز بکات و قاپ بشوات و جل بشوات..؟
من تێ ناگه‌م ئافره‌ت چه‌ مافێکی ده‌وێت مافی ئه‌وه‌ی پياوه‌که‌ی ڕێگری لێده‌کات و نابێت ڕگری بێت..؟
وابزانم ئافره‌تانی کوردستان ده‌سه‌ڵاتێکی به‌رزيان هه‌بێت زوو پياوه‌کان ئه‌کوژن...!!

6

Rausht Hawlery نووسی:

من تێ ناگه‌م ئافره‌ت چه‌ مافێکی ده‌وێت

- منیش تێناگه‌م بۆیه‌ ئه‌م ته‌وه‌ره‌یه‌م كرده‌وه‌.

7

له‌گه‌ڵ رێزم بۆ هه‌موو ئافره‌تێك
به‌ڵام ئه‌و رێکخراو و گروپانه‌ ته‌نها به‌ره‌لایی ئافره‌تیان ده‌وێی و هیچی تر
ده‌یانه‌وه‌ ئافره‌ت وا لێبکه‌ن به‌قسه‌ی دایك و باوك و برایان نه‌که‌ن ئه‌گه‌ر
ده‌ریشکران له‌ماله‌وه‌ په‌نا بۆ ئه‌وان به‌رن دواتر ئه‌وانیش 2 رۆژ ده‌ینحه‌وێنه‌وه‌
و فرێیان ده‌ده‌نه‌ سه‌ر جاده‌ له‌سه‌ر جاده‌ش هه‌ر خوا ره‌حم بکه‌ چی به‌سه‌ر دێ
له‌گه‌ل رێزم

[center]زۆر شتی من هەیە لای خۆت گلت داوەتەوە
خەو.. خۆراک.. خەیاڵ.. بیرکردنەوە و هۆش
پێم بڵی کەی دەبمەوە خاوەنیان !!
[/center]

8

MARYAM نووسی:

هه‌ندێك ڕێكخراو ده‌ردێت بۆ مافی ئافره‌ت

kak  sarhang
gar 2  3  rekxraw nabubet  ay am hamu afrata  la  kwe esh bkan
mabaste  zeyatre 7okomat la  krdnawae aw jegayana  awaya ka  shwene  zeyatr habe  bo esh krdne  afratan

- نا مه‌ریه‌م، باوه‌ڕ ناكه‌م له‌به‌ر ئه‌و هۆكاره‌ دروستت بووبن.

9

21 نووسی:
Rausht Hawlery نووسی:

من تێ ناگه‌م ئافره‌ت چه‌ مافێکی ده‌وێت

- منیش تێناگه‌م بۆیه‌ ئه‌م ته‌وه‌ره‌یه‌م كرده‌وه‌.

کاپتن کچان له‌ ئێمه‌ باشتر ده‌زانن ئه‌و مافه‌ چيه‌.

10

Husain Kurdo نووسی:

ده‌ریشکران له‌ماله‌وه‌ په‌نا بۆ ئه‌وان به‌رن دواتر ئه‌وانیش 2 رۆژ ده‌ینحه‌وێنه‌وه‌
له‌گه‌ل رێزم

- واته‌ هیچ مافێكی زه‌وتكراو ئه‌وانی به‌گه‌ڕ نه‌خستووه‌، ته‌نیا ئه‌وه‌ نه‌بێ كه‌ تۆ باست كردووه‌؟!

11

سڵاو پێم خۆشبوو منیش وتەیەکی کەم لە باسەکە زیاد بکەم

من پرسیارێک لەو ڕێکخراوانە دەکەم کە باس لە مافی ئافرەت دەکەن باشە بۆچی پێش ئەوەی ئێوە ئەم ڕێکخراوانە دابمەزرێنن ڕێژەی تەڵاق و کوشتن و ...هتد . بەم جۆرەی ئێستا زۆر نەبوو ؟ ئەی باشە بۆچی ئێستا ڕێژەی کووشتنی ئافرەت زیاترە لەچاو پێشان ؟ خۆ پێشتر ئەم ڕێکخراوانە بوونیان نەبوو!!!!
من لێرەوە ئەوە دەڵێم کەئەم ڕێکخراوە بەناو چاکسازییانە تەنیا هەوڵی ئەوە دەدەن کە تاکی کوردی بەرەو ئاقارێکی تر ببەن کە پێچەوانەی کلتور و داب و نەریتی کوردییە ئەوە تاکە مەبەستیانە و هیچی تر ئەگینا ئافرەتی کوردی زۆربەیان بێ کێشەن و شان بەشانی پیاوان لە مەیدانی کار دان

http://www.kurdupload.com/images/XTEu1322333751/777.PNG

[size=16]ئەگەر شێوەی روخسارمان بە دەست خۆمان بوایە بە جوانترین شێوە درووستمان ئەكرد بەڵام خۆ شێوەی دەروونمان بە دەست خۆمانە بۆ بە جوانترین شێوە بوونیادی نەنێین[/size]

12

http://www.kurdupload.com/images/JNuP351324333138/ayyyyyyyyyyy.jpg
ئيستا راتان جية بةرامبةر مافى ئافرةت ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ظ
هەوا ئەختەر، ئافرەتێكی بەنگلادیشە، تەمەنی 30 ساڵە و هاوسەرەكەی ناوی (رەفیقولئیسلام)ە.
ئەو ژنە تەنها لەبەر ئەوەی بەبێ مۆڵەتی مێردەكەی، پەیوەندی بە قوتابخانە كردووە، مێردەكەی هەر پێنج پەنجەی دەستێكی بڕیوە و پەنجەكانیشی لە شوێنێكی دوور فڕێداوە، نەوەك دۆكتۆرەكان بتوانن بە یەكتری بنووسێننەوە
هەوا، سەرەڕای ئەو توندوتیژییەی بەرانبەری كراوە، دەڵێت: دەست لە خوێندن بەرنادەم

13

MARYAM نووسی:

http://www.kurdupload.com/images/JNuP35 … yyyyyy.jpg
هەوا ئەختەر، ئافرەتێكی بەنگلادیشە، تەمەنی 30 ساڵە و هاوسەرەكەی ناوی (رەفیقولئیسلام)ە.
ئەو ژنە تەنها لەبەر ئەوەی بەبێ مۆڵەتی مێردەكەی، پەیوەندی بە قوتابخانە كردووە، مێردەكەی هەر پێنج پەنجەی دەستێكی بڕیوە و پەنجەكانیشی لە شوێنێكی دوور فڕێداوە، نەوەك دۆكتۆرەكان بتوانن بە یەكتری بنووسێننەوە

- ئه‌وه‌ مافێكی گشتییه‌ كه‌ ده‌بێ ئینسان له‌ توندو تیژی به‌دووربێ، هه‌ردوو ڕه‌گه‌زیش به‌شێوه‌ی جیا جیا توندو تیژی به‌رابه‌ر ده‌كرێ.
ده‌ستت خۆش بێت.

- من هێشتا له‌سه‌ر پرسیاره‌كه‌م ده‌وه‌ستمه‌وه‌، كه‌ له‌بابه‌ته‌كه‌ نووسیومه‌. . ده‌مه‌وێ بگه‌مه‌ وه‌ڵام.

14

21 نووسی:
Husain Kurdo نووسی:

له‌گه‌ل رێزم

- واته‌ هیچ مافێكی زه‌وتكراو ئه‌وانی به‌گه‌ڕ نه‌خستووه‌، ته‌نیا ئه‌وه‌ نه‌بێ كه‌ تۆ باست كردووه‌؟!

من ته‌نها هه‌ر ئه‌وه‌نده‌  ده‌بینم چونکه‌ مافره‌ت هیچ مافێکی زه‌وت نه‌کراوه‌
ته‌نها ئه‌وه‌ نه‌بێ که‌ له‌ده‌ره‌وه‌ی سنوری داب و نه‌ریتی کۆمه‌لایه‌تی کورد و ئاینی ئیسلام دایه‌

[/center]

15

دةستت خؤش بيت براكةم بةراستى تةوةرةكةت جوانة من وتةيةكةم هةية كة هي خؤمة دةليم(ئةوةى داواى مافى ئافرةت بكات لة ئاينى ئيسلام نةكةيشتووة)بةلام كةسةيرى وتةكانى بةريزانم كرد ئةوةم تيبينى كرد كة بةريز مريةم دةلئ ئافرةت با زياتر ئيش بكات من بة ئةو و هةموو ئةو كةسانة دةليم كة ئيش كردن بؤ ئافرةت ئةصلةن باش نية با بياو ئيش بكات و زنيش بةخيو بكات ئةوةش خؤش بةختى نية بؤ ئافرةت ئايا ئافرةت بئ ي خؤشة لة شوينان ئةمرى لةسةر بكريت بةناوى ئيشةوة؟يان كارى خرابي بئ بكريت بةناوى ئيشةوة يان سوك بكريت بةناوى بازركانيةوة؟وينةى ئافرةت لة جى نةدرا هةتا بينيم وينةى ئافرةتيان لة ئةلماسي كاشي برين داوة ئةوة هةموو سوكايةتية بؤ ئافرت بةلام بةداخةوة ئةوان بةسةربةستى و مافى خؤيانى ئةزانن من زؤرم بيية بةلام ئةوها بةنوسين ناتوانين دةرى بخةين بؤية با بكةرينةوة بؤ ئةوةى بزانين بيغةمبةرمان صلى الله عليه وسلم و صةحابةكان جؤن بوون بةرامبةر ئافرةتان ئينجا بين و مامةلة لةكةل ئافرةت بكةين هيوادارم كةس  ليم زوير نةبيت بةتايبةتى بةريز مريةم جونكة لةسةر وتةى جةنابت قسةم كرد.

http://i13.servimg.com/u/f13/11/03/32/71/847b7f11.jpg

16

MARYAM نووسی:

http://www.kurdupload.com/images/JNuP35 … yyyyyy.jpg

من لةكةل ريزم بؤ جةنابت و ماندوو بوونى جةنابت لةبير ناكةم بؤ ئامةدةكردنى وينةو بابةتةكة بةلام ئةوة بةسيناريؤيةكى كةورة دةزانم كة بؤ مافي ئافرةت بةكارديت.ببورة دووبارة.

17

راستی ئه‌گه‌ر بڵێن ئێمه‌ش له‌م جۆره‌ مافانه‌ تێناگه‌ین درۆ نیه‌
ئایا ئه‌و جێگایانه‌ به‌ناوی ئافره‌ت چ بۆ ئافره‌ت ده‌که‌ن ئافره‌تی ده‌گه‌رێنه‌وه‌
سه‌ر رێچکه‌ی ژنانی ئیماندار یاخود ئافره‌تێک خیانه‌تی له‌ ماڵ و هاوسه‌ره‌که‌ی بکات
به‌ ناوی ئازادی ژنه‌وه‌ پشتگیری بکه‌ن !! ئاخر ئه‌مه‌ له‌گه‌ڵ عه‌قڵ ناگونجیت که‌
ئه‌وان ته‌نها پشتگیری له‌م جۆره‌ ژنانه‌ ده‌که‌ن که‌ ئازادیان به‌ ئاقارێکی خراپ بردوه‌ .
من هه‌رگیز له‌گه‌ڵ ئه‌وه‌ نیم ئافره‌ت په‌نا بباته‌ ئه‌م جێگایانه‌ له‌چه‌ند حاڵه‌تێک دا هه‌یه‌
وه‌ک ئه‌وه‌ی ژن که‌س و کارێکی نه‌بێت و پیاوێکی دڕنده‌ ئاسای هه‌بێت ..

به‌ڵام من ئێستا له‌و باوه‌ره‌دام پیاوانی کورد له‌ %70 مافێکی ته‌واویان داوه‌ته‌ ده‌ست
ئافره‌ت من وه‌ک خۆم له‌ ماڵه‌وه‌ ده‌چمه‌ ده‌ره‌وه‌ ده‌وامم هه‌یه‌ والله‌ حه‌زم له‌ هه‌ر جێ یه‌ک بێت
ناگه‌رێمه‌وه‌ به‌ڵام ده‌بێت ئێمه‌ لێره‌ بڵێن چ هۆکار هه‌یه‌ که‌ ئه‌و ئازادیه‌یان پێ داوم ..
ئه‌مه‌ ده‌گه‌رێته‌وه‌ سه‌ر جۆری په‌روه‌رده‌ کردن ...

من لێره‌ ئه‌وه‌ ده‌ڵێم ئایا ئافره‌ت چ بنه‌مایه‌ک ده‌که‌نه‌ هۆکار بۆ هاوسه‌رگیریان
ئایا له‌ کوره‌ ده‌پێچنه‌وه‌ که‌ له‌ رووی ئاینیه‌وه‌ چؤنه‌ ؟؟ چونکه‌ له‌و باوه‌ره‌دام
پیاوی ئیماندار هه‌ر چه‌ند خراپ بێت باشتره‌ له‌ که‌سێک که‌ نه‌زانێت ئافره‌ت له‌
قورئان دا چ رێزێکی بۆ دانراوه‌ ...
دووه‌م هۆکاریش ژن به‌ خۆیه‌تی ژن ئه‌گه‌ر بیه‌وێت ده‌توانێت ماڵ بکاته‌ دۆزه‌خ و به‌ پێچه‌وانه‌وه‌ش ..

والله‌ قسه‌م گه‌لێ زۆر پێیه‌ له‌سه‌ر ئه‌م بابه‌ته‌ به‌ڵام ئێستا هه‌ندێک ده‌رسم هه‌یه‌
انشالله‌ ئه‌گه‌ر مه‌جاڵ ما ده‌گه‌رێمه‌وه‌ ده‌نا با هاوڕێیان زیاتر بدوێن ...

[center]http://www.kurdupload.com/images/fvJy1351717557/lklk.jpg
نازانم بۆ قسه یكم بۆ وتن نییه  هیچ ناڵێم .....ته نیا یه ك شت نه بێ
ئه ڵێم خودایه هه رگیز جێم مه هێڵه من هه میشه موحتاجی تۆم ..
[/center]

18

Husain Kurdo نووسی:

له‌گه‌ل رێزم

WALAHE  QSAKAT RASTA

19

TALYA نووسی:

ئایا ئه‌و جێگایانه‌ به‌ناوی ئافره‌ت چ بۆ ئافره‌ت ده‌که‌ن ئافره‌تی ده‌گه‌رێنه‌وه‌
سه‌ر رێچکه‌ی ژنانی ئیماندار یاخود ئافره‌تێک خیانه‌تی له‌ ماڵ و هاوسه‌ره‌که‌ی بکات
ئه‌وان ته‌نها پشتگیری له‌م جۆره‌ ژنانه‌ ده‌که‌ن که‌ ئازادیان به‌ ئاقارێکی خراپ بردوه‌ .
من هه‌رگیز له‌گه‌ڵ ئه‌وه‌ نیم ئافره‌ت په‌نا بباته‌ ئه‌م جێگایانه‌ له‌چه‌ند حاڵه‌تێک دا هه‌یه‌

به‌ڵام من ئێستا له‌و باوه‌ره‌دام پیاوانی کورد له‌ %70 مافێکی ته‌واویان داوه‌ته‌ ده‌ست
ئافره‌ت من وه‌ک خۆم له‌ ماڵه‌وه‌ ده‌چمه‌ ده‌ره‌وه‌ ده‌وامم هه‌یه‌ والله‌ حه‌زم له‌ هه‌ر جێ یه‌ک بێت
ناگه‌رێمه‌وه‌ به‌ڵام ده‌بێت ئێمه‌ لێره‌ بڵێن چ هۆکار هه‌یه‌ که‌ ئه‌و ئازادیه‌یان پێ داوم ..

من لێره‌ ئه‌وه‌ ده‌ڵێم ئایا ئافره‌ت چ بنه‌مایه‌ک ده‌که‌نه‌ هۆکار بۆ هاوسه‌رگیریان
ئایا له‌ کوره‌ ده‌پێچنه‌وه‌ که‌ له‌ رووی ئاینیه‌وه‌ چؤنه‌ ؟؟ چونکه‌ له‌و باوه‌ره‌دام
دووه‌م هۆکاریش ژن به‌ خۆیه‌تی ژن ئه‌گه‌ر بیه‌وێت ده‌توانێت ماڵ بکاته‌ دۆزه‌خ و به‌ پێچه‌وانه‌وه‌ش ..

والله‌ قسه‌م گه‌لێ زۆر پێیه‌ له‌سه‌ر ئه‌م بابه‌ته‌ به‌ڵام ئێستا هه‌ندێک ده‌رسم هه‌یه‌

من دوعى خير بؤ تؤ دةكةم لةسةر راستكؤيت دةست خؤشيت لئ دةكةم بةلام كاتيك ئازاديت وةركرتووة ماناى ئةوةية تؤ ئةم ئازادية بقؤزيةوة بؤ كارى خراب برؤى ؟نةخير بيكومان نةخير؟بةلام تؤش شتيك بكة زياتر ئازاديت بئ بدةن بؤ ئةوةى كةسيكى سةركةوتوت لئ دةربجئ ئةوة زيانة تؤ ناتوانى تا سةر فيل و خيانةت بكةى .(مةبةست جةنابت نية ئةم وتانة كشتية).

خواى كةورة سةركةوتوت بكات لةوانةكانت ان شاءالله بةرةو دوارؤزيكى رووناك هةنكاو دةنئ ي.

20

توحيد نووسی:
TALYA نووسی:

من دوعى خير بؤ تؤ دةكةم لةسةر راستكؤيت دةست خؤشيت لئ دةكةم بةلام كاتيك ئازاديت وةركرتووة ماناى ئةوةية تؤ ئةم ئازادية بقؤزيةوة بؤ كارى خراب برؤى ؟نةخير بيكومان نةخير؟بةلام تؤش شتيك بكة زياتر ئازاديت بئ بدةن بؤ ئةوةى كةسيكى سةركةوتوت لئ دةربجئ ئةوة زيانة تؤ ناتوانى تا سةر فيل و خيانةت بكةى .(مةبةست جةنابت نية ئةم وتانة كشتية).

خواى كةورة سةركةوتوت بكات لةوانةكانت ان شاءالله بةرةو دوارؤزيكى رووناك هةنكاو دةنئ ي.

زۆر سوپاس بۆ ووته‌کان برای به‌رێزیت ..بێگمان هه‌میشه‌ له‌هه‌وڵی ئه‌وه‌ داده‌بم
شتێک بکه‌م تا زیاتر باوه‌ریان پێم هه‌بێت ..سوپاس بۆ خودا ئێستا باوه‌ری ته‌واویان پێم هه‌یه‌
منیش هه‌موو کات له‌ بیری ئه‌وه‌دام ئازادی به‌ رێچکه‌ی راست جوانه‌ ..

چونکه‌ ئافره‌ت ئه‌گه‌ر له‌ ژووریش بیبه‌ستیه‌وه‌ کاری خراپی له‌ ژێر سه‌ر دابێت هه‌ر ده‌یکات

[center]http://www.kurdupload.com/images/fvJy1351717557/lklk.jpg
نازانم بۆ قسه یكم بۆ وتن نییه  هیچ ناڵێم .....ته نیا یه ك شت نه بێ
ئه ڵێم خودایه هه رگیز جێم مه هێڵه من هه میشه موحتاجی تۆم ..
[/center]

21

MARYAM نووسی:
Husain Kurdo نووسی:

له‌گه‌ل رێزم

WALAHE  QSAKAT RASTA

سوپاست ده‌که‌م

[/center]

22

سەریان لە هەمووان شێواندووە

23

[size=16]سڵاو له‌هه‌موتان ماندونه‌بن ده‌ سته‌كانتان خۆش زۆر له‌ وه‌ڵامه‌كانی جه‌نابتانم خوێنده‌وه‌ شتی زۆرتان باس كردوه‌ به‌ڵام من باسی یه‌ ك شت ئه‌كه‌م ئه‌مه‌ ش بیرو ڕای خۆمه‌
ئیسلام مافی ئافره‌تی داوه‌ و به‌ بێ كه‌ م وكوڕی به‌ ڵام ئه‌ وڕێخراوانه‌ی ئێوه‌ باسی ئه‌ كه‌ ن دڵ نیابن كه‌ ڕێخراوی ئه‌ وڕوپی و ئیسڕائیلین له‌ دژی ئاینی پاكی ئیسلام ئه‌ م ڕێخراوانه‌یان دامه‌ زراندوه‌ سه‌ رتان له‌وه‌ نه‌ شێوێت كه‌ ئه‌ ڵێم ئیسرائیلین یائه‌وڕوپین به‌ ڵام ئه‌ ندامه‌ كانیان له‌ لای ئێمه‌ كوردی خۆمانه‌ و له‌ هه‌ روڵاتێك كه‌ سانێكی خۆیان هه‌یه‌ ته‌ نها مه‌به‌ستیان ئه‌ وه‌یه‌ ئاینی ئیسلام بشێوێنن وئه‌ وكه‌سانه‌ ش كه‌ كاریان بۆئه‌ كه‌ن كۆنتڕۆلێكن به‌ده‌ستی ئه‌ وانه‌وه‌ تاپه‌نجه‌یان پیانه‌ نێن بۆخۆیان كار ناكه‌ ن به‌ ڵگه‌شم بۆ قسه‌ كانم ئه‌وه‌یه‌
ئه‌ م ڕێخراوانه‌ ده‌ڵێن ئافره‌ ت باسه‌ری كۆت بكات و جلی نه‌شیاوله‌به‌ربكات دۆستایه‌تی كه‌ سی نامه‌ حره‌ م بكات و له‌ گه‌ ڵی پیاسه‌ بكات و به‌ هه‌وه‌ستی خۆی بچێته‌ بازارو به‌ بێ پرسی كه‌ س و كار و هاوسه‌ره‌كه‌ی (بتوانێت مێرده‌كه‌ی ته‌لاق بدات:D)هیوادارم قسه‌ كانم گشتی بخوێننه‌وه‌و لێشی تێبگه‌ ن ئه‌وه‌ی ڕه‌خنه‌شی له‌سه‌ر قسه‌ كانم هه‌یه‌ بابۆم بنو سێت به‌ دڵێكی فراوان لێی وه‌رئه‌ گرم
[/size]

24

rekxrawi afrate che bas para xwardna bas bo qsae gawra azan lasar tv afrat lakurdistan mafe xoye drawte awane lashfroshesesh dakan 7ukmat leye bar psiara

[center] گه‌وره‌ بوون ئه‌و تابلۆیه‌ بوو كه‌ هیچ كام له‌و ڕه‌نگانه‌ى تێدا نه‌بوو كه‌ به‌ منداڵى خه‌ونم پێیانه‌وه‌ ده‌بیــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــنى......!!
[/center]

25

دةستت خؤش بيت  كاك  تةوحيد   بةراستى  بابةتةكةت لة جيكاى  خؤيةتى  .... سةركةوتووبى

http://www.facebook.com/baxtear.kurdi

رۆژێک دادێت لەسەر گۆڕەکەم دادەنیشی
قورئان دەخوێنی و دەگری

بەگریانەوە بانگم دەکەی لەوێ نیم
تا پێت بڵێم گیان
چەند وەڵامت دەدەمەوە گوێت لێم نابێت
دەستەکانم دەهێنم فرمێسکەکانت دەسرم
بەڵام خۆڵی سەر گۆڕەکەم ناهێڵی هەستمەوە لات بم
ئەو جارەیان بمبورە
کە بەشداری خەم و گریانت نابم

26

baxtear kurdi نووسی:

دةستت خؤش بيت  كاك  تةوحيد   بةراستى  بابةتةكةت لة جيكاى  خؤيةتى  .... سةركةوتووبى

[size=24]ههههههههه
كاكه‌ به‌ختیار ئه‌مه‌ لاپه‌ره‌ی دووه‌می بابه‌ته‌كه‌یه‌ بابه‌ته‌كه‌  هی كاك سه‌رهه‌نگی گوڵه‌
[/size]

27

قال صَلَّى اڵَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ : ( خَيْرُكُمْ خَيْرُكُمْ لأَهْلِهِ وَأَنَا خَيْرُكُمْ لأَهْلِي ) رواه الترمذي .
به م حه ديسه ى پيغه مبه ر ده ست ئه كه م به نوسينه كه م.. كه پيغه مبه رى خوا ئه فه رمويت باشترينتان باشترينتانه بو خيزانه كه ى وه ئه فه رمويت
من له هه موتان باشترم بو خيزانه كه ى... بۆيه ش واى وتنزه چونكه
زانيويه تى كه زوڵم له له ئا فره ت ده كريت و كافيان ده خوريت خواى
گه وره ش ده فه رمويت( وعاشروهن بالمعروف).
من كاكه سه رهه نگ وا ١٥ ساڵه له ئه وروپام و به راستى هه ق و مافى
ئافره ت زۆر پاريزراوه و ههيچ ريخراوێك نييه لێره له سه ر مافى ئافره تان
ده زانن بۆ چونكه هيچ هيزێك نى يه كه مافه كانيان بخوريت ...
كاتيك كه ريز له بيرو ڕاى ئافره ت ده گيريت ئه مه يه كه مين و گرنگترين
شته به لاى منه وه .... براى وا نوسيويه تى له سه ر ئيش كردنى ئافره ت
بۆ نا ؟؟؟؟؟ئه ى كێ ده رس به كچه كانمان بڵيته وه وه كێ چاره سه رى
نه خۆشويه كانى خوشك و ئافره ته كانمان بكات....
برايان به ڕاذ من گه وره ترين ماف و رێز كه بدريان ئافره ت ( ده ربرينى
خوشه ويستى يه بۆ ئافره ت نه ك به قسه به ڵكو به هه ڵس و كه وتى رۆژانه
به راستى نه بوونى ئه م شتانه ده بى ده ست پيكردنى گيرو گرفته
نا راسته وخويه كان... بويه ريكخراوى مافى ئافره تان هاتووه ته كايه وه
به لام خوزگه توزيك ريكخراوى ( ته وعيه ) كردنى پياوان هه بيت... بو
كه م كردنه وه ى گيروگرفتيان له گه ل ئا فره تدا...
ببورن ره نگه بڵين ئه وه بو وا به رگرى له ئافره تان ده كات ، منيش ده ڵيم
ئه وه ى وا به هيرش بردنيكى به هيزه وه ڕوو له ئافره تان ده كات ڕيى
بده نى ته ها ئه ك هه فته بيته ئه وروپاو با به چاوى خوى ئه م مافانه ى
ئه فره ت ببينێ و ئه و كاتى ده ڵيه با له جياتى  ١٥ ريكخراو به  ١٠٠
ريكخراو هه بيت و وه ده ڵێ به راستى مافه كانيان پيشيل كراوه...

28

are  natejae  am babata  che  bu??
afrat dawae  che mafek  akat
am rekxrawana  bo damazrawnn

??
kak 21  gayshteya anjam??:)

29

MARYAM نووسی:

are  natejae  am babata  che  bu??
afrat dawae  che mafek  akat
am rekxrawana  bo damazrawnn

??
kak 21  gayshteya anjam??:)

سوپاس بۆ په‌یامی هه‌مووتان، خۆشحاڵتان كردم كه‌ گرنگی به‌ بابه‌تێكی وا هه‌ستیار ده‌ده‌ن.
نا مه‌ریه‌م نه‌گه‌یشتوومه‌ته‌ ئه‌نجام! ئه‌وه‌ی له‌م بابه‌ته‌ نووسراوه‌ ته‌نیا گفتوگۆیه‌كه‌ و ئاماژه‌ به‌ مافه‌كان نه‌كراوه‌.
من ویستم بزانم ئه‌و مافانه‌ چین كه‌ ڕێكخراوه‌كانی ئافره‌تان ده‌یانه‌وێ؟

30

Bawar نووسی:

قال صَلَّى اڵَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ : ( خَيْرُكُمْ خَيْرُكُمْ لأَهْلِهِ وَأَنَا خَيْرُكُمْ لأَهْلِي ) رواه الترمذي .
به م حه ديسه ى پيغه مبه ر ده ست ئه كه م به نوسينه كه م.. كه پيغه مبه رى خوا ئه فه رمويت باشترينتان باشترينتانه بو خيزانه كه ى وه ئه فه رمويت
من له هه موتان باشترم بو خيزانه كه ى... بۆيه ش واى وتنزه چونكه
زانيويه تى كه زوڵم له له ئا فره ت ده كريت و كافيان ده خوريت خواى
گه وره ش ده فه رمويت( وعاشروهن بالمعروف).
من كاكه سه رهه نگ وا ١٥ ساڵه له ئه وروپام و به راستى هه ق و مافى
ئافره ت زۆر پاريزراوه و ههيچ ريخراوێك نييه لێره له سه ر مافى ئافره تان
ده زانن بۆ چونكه هيچ هيزێك نى يه كه مافه كانيان بخوريت ...
كاتيك كه ريز له بيرو ڕاى ئافره ت ده گيريت ئه مه يه كه مين و گرنگترين
شته به لاى منه وه .... براى وا نوسيويه تى له سه ر ئيش كردنى ئافره ت
بۆ نا ؟؟؟؟؟ئه ى كێ ده رس به كچه كانمان بڵيته وه وه كێ چاره سه رى
نه خۆشويه كانى خوشك و ئافره ته كانمان بكات....
برايان به ڕاذ من گه وره ترين ماف و رێز كه بدريان ئافره ت ( ده ربرينى
خوشه ويستى يه بۆ ئافره ت نه ك به قسه به ڵكو به هه ڵس و كه وتى رۆژانه
به راستى نه بوونى ئه م شتانه ده بى ده ست پيكردنى گيرو گرفته
نا راسته وخويه كان... بويه ريكخراوى مافى ئافره تان هاتووه ته كايه وه
به لام خوزگه توزيك ريكخراوى ( ته وعيه ) كردنى پياوان هه بيت... بو
كه م كردنه وه ى گيروگرفتيان له گه ل ئا فره تدا...
ببورن ره نگه بڵين ئه وه بو وا به رگرى له ئافره تان ده كات ، منيش ده ڵيم
ئه وه ى وا به هيرش بردنيكى به هيزه وه ڕوو له ئافره تان ده كات ڕيى
بده نى ته ها ئه ك هه فته بيته ئه وروپاو با به چاوى خوى ئه م مافانه ى
ئه فره ت ببينێ و ئه و كاتى ده ڵيه با له جياتى  ١٥ ريكخراو به  ١٠٠
ريكخراو هه بيت و وه ده ڵێ به راستى مافه كانيان پيشيل كراوه... 

- ده‌ستت خۆش بێت مامۆستا، سوپاس بۆ ڕوونكردنه‌وه‌كه‌ت، نووسینه‌كه‌ت به‌ هه‌ند وه‌ر ده‌گرم، سه‌باره‌ت به‌ به‌رگری كردنه‌كه‌شت، شتێكی ئاساییه‌ و مافی هه‌موومانه‌ به‌رگری له‌ ئافره‌تان بكه‌ین. به‌ڵام ئه‌وه‌ی من مه‌به‌ستم بوو ئه‌وه‌یه‌ كه‌ ئه‌و ڕێكخراوانه‌ی ئێره‌ تایبه‌ت به‌ مافی ئافره‌تان، ئه‌و مافانه‌ چین كه‌ داوای ده‌كه‌ن بۆ ئافره‌تان.