1

بابه‌ت: به‌وێنه‌: هـۆكـاری گۆڵ خـواردنی سه‌رهـه‌نگ مـوحسین .

گـۆلچی یـانه‌ی هـه‌ولێر له‌كـاتی یـارییه‌كـاندا زۆر له‌راده‌بـه‌ده‌ر دێته‌ درێت ئه‌گـه‌ر یاریزانێك شوتی به‌قوه‌ت بێت یـان زیره‌ك بێت ( به‌خیبره‌بێت ) ئه‌وه‌ زۆر به‌ئـاسـانی ده‌تـوانێت گۆڵ تـۆمـار بكـات وه‌ك گۆڵه‌كه‌ی دوێنێ .

ئه‌مـه‌ش وێنه‌ی كه‌ له‌نێو گۆڵه‌كه‌ی دێته‌ ده‌ره‌وه‌

http://up99.com/upfiles/jpg_files/1Gt47988.jpg

هه‌موو ئه‌و بابه‌ت و زانیـاریه‌ وه‌رزشیـانه‌ی كه‌ له‌ لایـان رۆژنـامه‌نوسی وه‌رزشی سـانی نـاصیح بڵاو ده‌كرێته‌وه‌ ، مـافی پارێزراوه‌ ، بۆیه‌ ئه‌گه‌ر تۆش بڵاوت كرده‌وه‌ ئـامـاژه‌ به‌سه‌رچـاوه‌ و نـاوی نوسه‌ره‌كه‌ بكه‌ .

2 (دەستکاری کراوە: RzGaR 13 2012-05-10 00:26:08)

وه‌ڵام: به‌وێنه‌: هـۆكـاری گۆڵ خـواردنی سه‌رهـه‌نگ مـوحسین .

ولا کاک سه‌نی من هیچ له‌گه‌ل ئه‌م قسه‌یه‌ت نیم به‌ رای من گۆڵچی هه‌ر ده‌بێت
هه‌ندێک بیت ده‌ره‌وه‌ بۆ ئه‌وه‌ی کاتێ تۆپی درێژ بۆ هێرشبه‌ر دێت بۆ پشت دیفاعه‌کان
گۆڵچی زوو بگاته‌ تۆپه‌ که‌و خلاسی بکات کاک سه‌رهه‌نگیش چه‌نده‌ ها جار ئه‌و تۆپانه‌ی خلاس کرده‌وه‌
له‌ دۆخانه‌ دا . به‌لام له‌ تۆپه‌که‌ی دوێنێ احمد ابراهیم هه‌رچه‌نده‌ من به‌ باشترین دیفاعی ده‌زانم
تۆپه‌که‌ی تۆزێک تا خیر کرد وه‌ تۆپه‌که‌ی بۆ قاچی چه‌پی کاک سه‌رهه‌ند هاویشت که‌ ئه‌مه‌ هه‌ڵه‌یه‌
چونکه‌ کاک سه‌رهه‌نگ راستانه‌ ئه‌مه‌ له‌ یاریه‌ گه‌وره‌کان هه‌ستی پێ ده‌که‌م ،
به‌لام له‌گه‌ل ئه‌وه‌شدا کاپتن ده‌یتوانێ تۆپه‌که‌ فرێداته‌ ئاوت smile گرنگ 3 خالمان هێنا

.

.

.
[size=24]facebook[/size]

3

RzGaR 13 نووسی:

ولا کاک سه‌نی من هیچ له‌گه‌ل ئه‌م قسه‌یه‌ت نیم به‌ رای من گۆڵچی هه‌ر ده‌بێت
هه‌ندێک بیت ده‌ره‌وه‌ بۆ ئه‌وه‌ی کاتێ تۆپی درێژ بۆ هێرشبه‌ر دێت بۆ پشت دیفاعه‌کان
گۆڵچی زوو بگاته‌ تۆپه‌ که‌و خلاسی بکات کاک سه‌رهه‌نگیش چه‌نده‌ ها جار ئه‌و تۆپانه‌ی خلاس کرده‌وه‌
له‌ دۆخانه‌ دا . به‌لام له‌ تۆپه‌که‌ی دوێنێ احمد ابراهیم هه‌رچه‌نده‌ من به‌ باشترین دیفاعی ده‌زانم
تۆپه‌که‌ی تۆزێک تا خیر کرد وه‌ تۆپه‌که‌ی بۆ قاچی چه‌پی کاک سه‌رهه‌ند هاویشت که‌ ئه‌مه‌ هه‌ڵه‌یه‌
چونکه‌ کاک سه‌رهه‌نگ راستانه‌ ئه‌مه‌ له‌ یاریه‌ گه‌وره‌کان هه‌ستی پێ ده‌که‌م ،
به‌لام له‌گه‌ل ئه‌وه‌شدا کاپتن ده‌یتوانێ تۆپه‌که‌ فرێداته‌ ئاوت smile گرنگ 3 خالمان هێنا

[size=16]me In FaCeBooK[/size]
http://smn21.com/up/uploads/gif/90a0f9c2ac.gif
http://smn21.com/up/uploads/gif/447ff6b015.gif

4 (دەستکاری کراوە: Bawar 2012-05-10 04:07:01)

کاتێک لە ساڵی ١٩٩٨ یانەی ئەیاکس هاتنە ئەو شارەی کە من لێی دەژیام و هەر بە ڕێکەوتیش هاتبوونە هۆتێلێک لە تەنیشت ماڵەکەی من
‌چونکە یاریگایەکی لێ بوو بۆ مەشق کردن بۆ پێش یارییەکانی خولی ئەوروپا هەتا دوور بن لە چاوی کامێرا...منیش لە یاریگاکەدا سەردانم کردن و دووای مەشق یە کسەر ڕووم لە گۆلچی فان دێر سار کرد و وێنە یەکم لە گەڵدا گرت و لەم یانەیەدا پێش سێ ساڵ بڵاوم کردەوە..مەبەستەکەم ێەوە نییە
‌بەڵکو لە هەمان کاتدا پرسیارێکم ئاماژەی کرد..پێم ووت ئەتوانم پرسیارێکت لێبکەم ووتی بەخۆشحاڵییەوە..هەر بۆیەش پرسیارم لە گۆڵچی کرد
‌چونکە کاتی لاوێنیم گۆلچی بووم لە یەکێک لە تیپە ملییەکانی هەولێر..جا پێم ووت کامە کات لە ناو یاریگادا دەبێ گۆڵچی زۆر زۆر ئاگادار بێت ڕەنگە ببێتە 
‌مەترسی لەسەر تیپەکەی .؟؟؟؟پێکەنی و ووتی وا دیارە لە ئیش و کاری گۆلچیاتی دەزانی بۆیە ئەم پرسیارە گرنگرت کرد؟؟ ووتم بەڵێ زۆر کەم
‌ووتی ئەوکاتەی کە گۆڵچی لە ناوخەتی هەژدە دێتە دەرەوە بۆ ئە وەی بگاتە تۆپێکی ترسناک کە بۆی هاتووە و بەرگرییەکانیش  ناگەنە تۆپەکە..جا لێرە
‌خەتەرترین کاتە بۆ گۆڵچی ..ئەگەر توانی بابە زیرەکی تۆپەکە بهاوێژێت بۆ یەکێک لە یاریزانە کانی خۆی گەر مەجالیش نەبوو با فرێی بدات بۆ دەرەوە..
‌وە ووتی تەنها ئەو گۆلچییە دەتوانێت تۆپەکە لێبدات کە بە قاچی چەپە و ڕاستەی دەتوانێت تۆپ لێبدات وە بە هێزیش وە دەبێ بشزانێت کە تۆپە کە ناکەوێتە بەردەم یاریزانانی  بەرانبەر چونکە دەبێتە ترسناک بۆ سەر تیپەکەی...وا دیار زۆر بە پەلە بوو وە ووتی تا جارێکی تر...
‌هەر دوێنێش قسەکانی فان دێر سارم هاتوە بیر کاتێک کە کاکە سەرهەنگم بینی لە یاری عروبەدا کە چۆن بە ئاسانی تۆپەکەی هاویشت بۆ یاری زانی تیپی بەرانبەرو ئەویش بە ئاسانی وە لە دورەوە تۆپە کەکەی هەلدا بۆ ناو گۆڵ...
‌جاپرسیار لە کاکە سەرهەنگ دەکەمەوە وەک پرسیارەکەی گۆلچی فان دێر سار دەبێ گۆلچی چی بکات لەم ڕوداوەی کە بەسەر هات لە گەڵ یانەی عروبە 
‌وەڵامەکنی تۆش وەک وەڵامەکەی فان دێر سار دەبێت...
‌دەبێت لەم جۆرە تۆپانە دا کاکە سەرهەنگ چی بڵێت و چیش دەڵێت سەبارەت بە تۆپە کە ی عروبەی یەمەنی..وە بۆ ئەم حالەتەی هەڵبژارد...

5

كـاك رزگـار ئه‌م هـاتنه‌ده‌رێییه‌ی سه‌رهـه‌نگ زۆر بــاش نیه‌ هـه‌ندێك له‌رۆژنـامه‌ نووسـانیش ئـامـاژه‌یـان به‌وه‌ كـرده‌وه‌ .

هه‌موو ئه‌و بابه‌ت و زانیـاریه‌ وه‌رزشیـانه‌ی كه‌ له‌ لایـان رۆژنـامه‌نوسی وه‌رزشی سـانی نـاصیح بڵاو ده‌كرێته‌وه‌ ، مـافی پارێزراوه‌ ، بۆیه‌ ئه‌گه‌ر تۆش بڵاوت كرده‌وه‌ ئـامـاژه‌ به‌سه‌رچـاوه‌ و نـاوی نوسه‌ره‌كه‌ بكه‌ .

6

کاسیاسیش دێته‌ ده‌ره‌وه‌

[center] گه‌وره‌ بوون ئه‌و تابلۆیه‌ بوو كه‌ هیچ كام له‌و ڕه‌نگانه‌ى تێدا نه‌بوو كه‌ به‌ منداڵى خه‌ونم پێیانه‌وه‌ ده‌بیــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــنى......!!
[/center]

7

- به‌سه‌ركه‌وتنمان بۆ قۆناغی 16 له‌ ئێوه‌و هه‌موو هانده‌رانی یانه‌ی وه‌رزشی هه‌ولێر پیرۆزه‌.

سه‌ره‌تا سوپاسی كاك سانی ده‌كه‌م كه‌ له‌هه‌وڵی ئه‌وه‌یه‌ به‌م بابه‌ته‌ به‌رچاوم ڕوونتر بكاته‌وه‌
.
- سه‌باره‌ت به‌و گۆڵه‌ی لێمان بوو، ویستم هه‌ڵه‌ی یاریزانێك ڕاست بكه‌مه‌وه‌، ده‌نا ده‌رچوونم به‌م شێوه‌یه‌ دروست نیه‌و من و ئه‌حمه‌د ئیبراهیم و ئیڤان به‌ربرسین له‌ گۆڵه‌كه‌.
- كاك سانی چونكه‌ گۆڵچیه‌تی بواری تۆ نیه‌ هه‌ر قسه‌یه‌كی له‌باره‌یه‌وه‌ بكه‌ی، تێیدا سه‌ركه‌وتوو نابی مه‌گه‌ر بچیت په‌نا ببه‌یته‌ به‌ر قسه‌ی ڕاهێنه‌ران و گۆڵچییه‌كان.
ئه‌و وێنه‌یه‌ی داتناوه‌ شوێنه‌كه‌م %100 گونجاوه‌، له‌به‌ر ئه‌وه‌ی هێڵی به‌رگری له‌ناو بازنه‌ی ناوه‌ڕاستی یاریگایه‌، ئه‌مه‌ش ڕێنمایی ڕاهێنه‌ره‌ بۆ پلانی یاریكردنمان به‌ 4 - 4 - 2 .
واته‌ به‌م شێوه‌یه‌ی خواره‌وه‌:
ئه‌گه‌ر هێلی به‌رگری له‌سه‌ر هێلی سزا بوون، گۆڵچی ده‌بێ له‌سه‌ر هێڵی گۆڵ به‌هه‌نگاوێك له‌ده‌ره‌وه‌ بێت.
ئه‌گه‌ر هێڵی به‌رگری گه‌یشته‌ نێوانی هێڵی سزاو بازنه‌ی ناوه‌ڕاست، ئه‌وسا ده‌بێ گۆڵچی له‌سه‌ر خاڵی لێدانی سزا بێت.
ئه‌گه‌ر هێڵی به‌رگری گه‌یشته‌ ناو بازنه‌ی ناوه‌ڕاست ئه‌وسا گۆڵچی ده‌بێ نیوه‌ بازنه‌كه‌ی هێلی سزا شوێنی بێت.
هه‌موو ئه‌وانه‌ش ڕێنمایی ڕاهێنه‌رمن و منیش به‌ئه‌نجامدانیان هه‌ڵده‌ستم. (تاكه‌ گۆڵی عروبه‌ش هیچ په‌یوه‌ندییه‌كی به‌و ڕێنماییانه‌ نه‌بوو، به‌ڵكو زاده‌ی هه‌ڵه‌یه‌ك بوو.)

8

Bawar نووسی:

کاتێک لە ساڵی ١٩٩٨ یانەی ئەیاکس هاتنە ئەو شارەی کە من لێی دەژیام و هەر بە ڕێکەوتیش هاتبوونە هۆتێلێک لە تەنیشت ماڵەکەی من
‌چونکە یاریگایەکی لێ بوو بۆ مەشق کردن بۆ پێش یارییەکانی خولی ئەوروپا هەتا دوور بن لە چاوی کامێرا...منیش لە یاریگاکەدا سەردانم کردن و دووای مەشق یە کسەر ڕووم لە گۆلچی فان دێر سار کرد و وێنە یەکم لە گەڵدا گرت و لەم یانەیەدا پێش سێ ساڵ بڵاوم کردەوە..مەبەستەکەم ێەوە نییە
‌بەڵکو لە هەمان کاتدا پرسیارێکم ئاماژەی کرد..پێم ووت ئەتوانم پرسیارێکت لێبکەم ووتی بەخۆشحاڵییەوە..هەر بۆیەش پرسیارم لە گۆڵچی کرد
‌چونکە کاتی لاوێنیم گۆلچی بووم لە یەکێک لە تیپە ملییەکانی هەولێر..جا پێم ووت کامە کات لە ناو یاریگادا دەبێ گۆڵچی زۆر زۆر ئاگادار بێت ڕەنگە ببێتە 
‌مەترسی لەسەر تیپەکەی .؟؟؟؟پێکەنی و ووتی وا دیارە لە ئیش و کاری گۆلچیاتی دەزانی بۆیە ئەم پرسیارە گرنگرت کرد؟؟ ووتم بەڵێ زۆر کەم
‌ووتی ئەوکاتەی کە گۆڵچی لە ناوخەتی هەژدە دێتە دەرەوە بۆ ئە وەی بگاتە تۆپێکی ترسناک کە بۆی هاتووە و بەرگرییەکانیش  ناگەنە تۆپەکە..جا لێرە
‌خەتەرترین کاتە بۆ گۆڵچی ..ئەگەر توانی بابە زیرەکی تۆپەکە بهاوێژێت بۆ یەکێک لە یاریزانە کانی خۆی گەر مەجالیش نەبوو با فرێی بدات بۆ دەرەوە..
‌وە ووتی تەنها ئەو گۆلچییە دەتوانێت تۆپەکە لێبدات کە بە قاچی چەپە و ڕاستەی دەتوانێت تۆپ لێبدات وە بە هێزیش وە دەبێ بشزانێت کە تۆپە کە ناکەوێتە بەردەم یاریزانانی  بەرانبەر چونکە دەبێتە ترسناک بۆ سەر تیپەکەی...وا دیار زۆر بە پەلە بوو وە ووتی تا جارێکی تر...
‌هەر دوێنێش قسەکانی فان دێر سارم هاتوە بیر کاتێک کە کاکە سەرهەنگم بینی لە یاری عروبەدا کە چۆن بە ئاسانی تۆپەکەی هاویشت بۆ یاری زانی تیپی بەرانبەرو ئەویش بە ئاسانی وە لە دورەوە تۆپە کەکەی هەلدا بۆ ناو گۆڵ...
‌جاپرسیار لە کاکە سەرهەنگ دەکەمەوە وەک پرسیارەکەی گۆلچی فان دێر سار دەبێ گۆلچی چی بکات لەم ڕوداوەی کە بەسەر هات لە گەڵ یانەی عروبە 
‌وەڵامەکنی تۆش وەک وەڵامەکەی فان دێر سار دەبێت...
‌دەبێت لەم جۆرە تۆپانە دا کاکە سەرهەنگ چی بڵێت و چیش دەڵێت سەبارەت بە تۆپە کە ی عروبەی یەمەنی..وە بۆ ئەم حالەتەی هەڵبژارد...

- مامۆستا گیان سڵاو، ئه‌وێ رۆژێ براده‌ران داوای وێنه‌یه‌كی تۆیان ده‌كرد، دیاربوو ده‌یانویست له‌گه‌ڵ ئه‌و بابه‌ته‌ی به‌ناوی (سه‌رهه‌نگ موحسین و یادگارییه‌كم) بڵاوی بكه‌نه‌وه‌، منیش وتم وێنه‌یه‌كی مامۆستام هه‌یه‌ له‌گه‌ڵ ڤاندێر سان، ئه‌وه‌بوو نزیكه‌ی 15 خوله‌ك به‌ناو وێنه‌كاندا گه‌ڕام نه‌مدۆزییه‌وه‌، له‌یانه‌ش زۆر بۆی گه‌ڕام نه‌مبینی، جا ئه‌گه‌ر وێنه‌كه‌ یان بابه‌ته‌كه‌ له‌ یانه‌ مابێ و نوێی بكه‌یته‌وه‌ باشه‌ بۆ ئه‌وه‌ی وێنه‌كه‌یان بۆ بنێرم، هه‌رچه‌نده‌ وابزانم بابه‌ته‌كه‌ له‌ ماڵپه‌ری سه‌ره‌كیم بڵاو كرایته‌وه‌.

سه‌باره‌ت به‌ پرسیاره‌كه‌شت: وابزانم وه‌ڵامه‌كه‌م بۆ كاك سانی بۆ پرسیاری تۆش ده‌شێت؟!

9

كـاك سـه‌رهـه‌نگ برای به‌رێزم نـابێت توره‌بیت شته‌كه‌ واقعیه‌ ، من دای ئه‌وه‌ی له‌یـارییه‌كه‌ ئـاماده‌بووم به‌بێ بـاج كـاك رێبین ره‌مزه‌یی راگه‌یاندنی یـانه‌ی هـه‌ولێر منی برده‌ جێگایی میوانان له‌وشوێنه‌ گێمی یه‌كه‌م بڵاو كرده‌وه‌ تایبه‌ت به‌یـانه‌ پاشـان روم كـرده‌ نێو یاریگـا  هـه‌رچه‌نده‌ هـانده‌ران تۆیـان خـۆش ده‌وێت به‌ڵام له‌م یارییه‌دا و له‌كـاتی یارییه‌كـانی دیكه‌ دا هـه‌نده‌ران گوتیان سه‌رهـه‌نگ زۆر دێته‌ ده‌رێت  .

10

ان شاء الله وێنەکەی خۆم و فان دێر سارت بە یانی بۆ دەنێرم چونکە ئێستا لەسەر کارم تا ٦ی بەیانی...وە باش بزانە کاکە سەرهەنگ 
‌بۆیە ئێمە سورین لەسەر هۆیەکانی ئەم گۆڵە جونکە بەڕاستی دەمانەوێت هەردەم وا لە ڕیزی پێشەوە بیت و هەردەمیش پێشەنگ بیت بۆ
‌هەمووان...وە هەموو ڕەخنەکانیش بە سینگ فراوانییەوە وەر بگرە چونگە هەموویان لە بەرژەوەندی تۆدان...

11

من زؤر سةيرم بةوانة ديت كة تةواو لة شتةكان نازانن شتيش ئةنوسن
ئةوانى شت ئةنووسن دةبيت زياتر ئةكاديمى بن بؤ ئةوةى شتيك لة وةرزش بزانن
بؤ نمونة كاك ريبين كةسيكى ئةكاديمية ئةكةر رةخنة بنوسيت  شتيكى ئاسايية
جونكة خؤى ئةكاديمية واتا كؤليزى بةروةردةى وةرزشى تةواو كردية شتةكان ئةزانيت جى ئةزانيت جى هةلةية جى راستة
وابزانم رةخنة كرى وةرزشى هةر ئةوةندة نية شت بوسيت دةبيت بزانيت راستيةكة جى ية

يؤفانتس يانةى دوينئ ئةمرؤ سبةى
http://smn21.com/up/uploads/jpg/f0c88882ff.jpg

12

edris shexany نووسی:

جونكة خؤى ئةكاديمية واتا كؤليزى بةروةردةى وةرزشى تةواو كردية شتةكان ئةزانيت جى ئةزانيت جى هةلةية جى راستة

كـاك ئیدریس له‌گـه‌ڵ رێزم بۆ جه‌نـابت به‌ڵام من سـه‌رم سپی كـردووه‌ له‌نێو وه‌رزش مـه‌رجیش نیه‌ ته‌نھتا كۆلیژی وه‌رزشی ته‌واو بكه‌ی ته‌نهـا زیره‌كی خـۆت له‌ بواری وه‌رزشی ئه‌گه‌ر هیچ له‌وه‌رزش نه‌زانم بۆ مـالپه‌رو گۆڤـارو رۆژنـامه‌كـان بـانگێشتم ده‌كـه‌ن تـاوه‌كـو بـابه‌تیـان بۆ بڵاو بكه‌مـه‌وه‌ .

13

edris shexany نووسی:

تـۆبــاسی كــۆلیژی وه‌رزش بـۆمن ده‌كـه‌ی كه‌كه‌س به‌هـه‌قی خۆی نه‌گه‌یشته‌ئه‌م كۆلیژه‌ له‌سـه‌تــا یه‌كی ئه‌گه‌ر به‌هـه‌قی خۆی گه‌یشتبێته‌ ئه‌م كۆلیژه‌ ئه‌گه‌رنـا هـه‌موو واسته‌كـاریه‌ .

تۆئێستــا له‌مـه‌رحـه‌له‌ سێ ده‌خوێنی ئه‌گـه‌ر له‌تـۆ زیره‌ك نـه‌بم له‌وه‌رزش من له‌ژیـانم دا بـابه‌تی وه‌رزشی نـانـوسـم .

ئه‌گـه‌ر بۆچونت له‌سـه‌رهـه‌ربابه‌تێك ده‌نـوسی ده‌بێت به‌رێزه‌وه‌ بینیوسیت !!

14 (دەستکاری کراوە: Bawar 2012-05-12 01:26:36)

كاكه سه رهه نك هه ر جون به لينم بيداى دوينى بو وينه كه م له كه ل فان دير سار

[imgl]http://www12.0zz0.com/thumbs/2012/05/12 … 611949.jpg[/imgl]

وه وينه يه كى تريش له كه ل زانيتى

[imgl]http://www12.0zz0.com/thumbs/2012/05/12 … 976074.jpg[/imgl]

15

مـامـۆستــا ئه‌و حـاموده‌ چیه‌ له‌ته‌نیشته‌وه‌ بـاشی ده‌نـاسم  wink  به‌راستی گۆلچیه‌كی درێژه‌ ئه‌م جـرۆ گۆڵچیـانه‌ له‌ تۆپی ئه‌رزی  زۆر بـاش نین .

16

SanyNaseh نووسی:

مـامـۆستــا ئه‌و حـاموده‌ چیه‌ له‌ته‌نیشته‌وه‌ بـاشی ده‌نـاسم  wink  به‌راستی گۆلچیه‌كی درێژه‌ ئه‌م جـرۆ گۆڵچیـانه‌ له‌ تۆپی ئه‌رزی  زۆر بـاش نین .

برام لە سەر درێژی خۆیشی بەڵام بەڕاستی لە تۆپە ئەڕزییەکانیش شتێکی سەرسوئنەڕبوو بەڕاستی..تاکە گۆلچیش بوو هەتا دووا یاریشی
‌لەهەمان ئاستە بەرزەکەی مابووەوە.....دەتوانیت لەوە پرسیار لە کاکە سەرهرنگ بکەیت...هەرچەندە فێرگسون زۆری لێکرد کە بەردەوام بێت بەڵام ێەو ڕایەکی تری هەبوو هەردەم دەیگووت ‌دەبێت یاریزان واز لە یاری کردن بهێنێت کاتێک ئەو له بەرزترین ئاستدایە..هەتا خۆشەویستی هاندەرانی بەردەوام بمێنێت هەتا دوای وەستانیشی‌.... ئێستاش لە مەتحەفەکەی مادام تۆسۆی لە ئەمستردام هەیکەلێکی جوانیان بۆ کردووە لە ئاست هەیکەلەکانی سەرۆکان و بەناوبانگانی جیهان
‌وە  خەڵک دەچن وێنەی لە گەڵدا دەگرن بەڵام من توانیم بە زیندوویی وێنەی لە گەڵدا بگرم ههههههههههه ...بەڕاستی پێشەنگ بوو بۆ زۆربەی یاریزانان

17

مامۆستا دوو وێنه‌كه‌ زۆر بچوك بوون. .

18

SanyNaseh نووسی:
edris shexany نووسی:

كـاك ئیدریس له‌گـه‌ڵ رێزم بۆ جه‌نـابت به‌ڵام من سـه‌رم سپی كـردووه‌ له‌نێو وه‌رزش مـه‌رجیش نیه‌ ته‌نھتا كۆلیژی وه‌رزشی ته‌واو بكه‌ی ته‌نهـا زیره‌كی خـۆت له‌ بواری وه‌رزشی ئه‌گه‌ر هیچ له‌وه‌رزش نه‌زانم بۆ مـالپه‌رو گۆڤـارو رۆژنـامه‌كـان بـانگێشتم ده‌كـه‌ن تـاوه‌كـو بـابه‌تیـان بۆ بڵاو بكه‌مـه‌وه‌ .

هةموو كةس ئةتوانى شت بلاو بكاتةوة بةلام دةبيت بزانى جى بلاو ئةكةيتةوة
خؤ مةرج نية شت بلاو كردنةوة ماناى ئةوةية يعنى رؤزنامةنووس
بةس كاكى بةريز خؤ ئةكةر واستةش هةبيت بؤ وةركرتن لةكؤليز بةس خؤ شتيك فير ئةبيت
يانيش بلين هةموو ياساكان ئةزانيت دةزانيت جؤن مامةلة بكات
ئيستا بؤ نمونة(كاك ريبين)من لةنزيكةوة ئةيناسم ئةو نازانيت وةرزشيكى ئةوها بكات بةلام لة لايةنى راكةياندن شتى زؤر بئ ية لةوةرزش
ئةويش بةهؤى ئةوةى كؤليزى بةروةردةى وةرزشى تةواو كردوة..ئةكةر من بمةوئ رةخنةى وةرزشى بنوسم ج بيويست بةوة ناكات كة دةبيت من ياريزانيكى باش بم يانيش جةستةيةكى وةرزشيم زؤر باش بيت
بةس دةبيت بة ئةكاديمى شت بنوسى

جةنابى كاك سانى كةسيكم بؤ بينة كة رؤزنامةنوسيكى وةرزشى بيت وة بةناو بانك بيت لةكوردستان لةكؤليزى بةروةردةى وةرزشى تةواو نةكردبيت...زؤربةى كةسة ناودارةكان ئةكاديمين بةلام من لةو لا لةولا نالم كة شت ئةنووسن بئ ئةوةى بزانن جى ئةنووسن
من ئةكةر شتيك بلاو بكةمةوة دةبيت راستيةكة بخةمة بيش جاو نةوةكو بليم هةندئ كةس وايان ووت دةبيت رؤزنامةنووسةكة
خؤى لة شتةكة بزانيت دوبارة دويليم ئةكاديمى بيت
لةكةل ريزم بؤت ئةوة قسة نةبوو كردتت بةس جى بكةين ئازادى رادةربرينة
كة دةليت لةكؤليز بةواستة وةردةكيرين خؤ براكيان ئةوانةى كؤليزةكةى ئيمةيان تةواو كردية شت بلاو ئةكةنةوة ئةوان بة جةستة شت نانوسن بةلكو بة عةقل ئةنوسن بةو زانياريانةى كة وةريان كرتوة لة كؤليز

19

S21 نووسی:

مامۆستا دوو وێنه‌كه‌ زۆر بچوك بوون. .

واللە لای من زۆر گەورەن بەڵام کە داونلۆدم کرد بە یاریدەی یەکێک لە سایدەکان وا بچوک بووەوە..ان شاءاللە بە گەورەیی بۆتی دەنێرم وە لە گەڵ
‌یاریزانانی تریشدا..لە گەڵ ڕئزو سلاوم.

20

جةنابى كاك سانى كةسيكم بؤ بينة كة رؤزنامةنوسيكى وةرزشى بيت وة بةناو بانك بيت لةكوردستان لةكؤليزى بةروةردةى وةرزشى تةواو نةكردبيت...زؤربةى كةسة ناودارةكان ئةكاديمين بةلام من لةو لا لةولا نالم كة شت ئةنووسن بئ ئةوةى بزانن جى ئةنووسن

من بەڕاستی حەز ناکەم تەداخلی گفتووگۆیەکەتان بکەم بەڵام ئەم ڕستەیەم بینی تۆزێک پێم سەیر بوو وە سەرنجی ڕاکێشام..من نمونەت بۆ دەهێنمەوە
‌باشترین ڕۆژنامە نوسمان لە کوردستان وە ئەکادیمیش نەبوو مامۆستا صدیقی گچکە سەرنوسەری ڕۆژنامەی خەبات بەشی وەرزش..بەڕاستی شتێکی
‌زۆر شاز بوو لە نوسینی وەرزشیدا..بەڵام باشتر وایە بنوسیت بە ئەکادیمیانە بنوسە..گەر ئەکادیمیش نەبیت...چونکە شەرت نییە هەموو ئەکادیمییەک
‌نوسەرێکی باشی لێ دەربچێت...لەگەڵ ڕێزمدا

21

SanyNaseh نووسی:

وةلله منیش دریژم زور توپی ئةرزی زور ناخوش دیته دةرةوة

[center] گه‌وره‌ بوون ئه‌و تابلۆیه‌ بوو كه‌ هیچ كام له‌و ڕه‌نگانه‌ى تێدا نه‌بوو كه‌ به‌ منداڵى خه‌ونم پێیانه‌وه‌ ده‌بیــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــنى......!!
[/center]

22

لةكةل ريزم بؤت ئةوة قسة نةبوو كردتت بةس جى بكةين ئازادى رادةربرينة
كة دةليت لةكؤليز بةواستة وةردةكيرين خؤ براكيان ئةوانةى كؤليزةكةى ئيمةيان تةواو كردية شت بلاو ئةكةنةوة ئةوان بة جةستة شت نانوسن بةلكو بة عةقل ئةنوسن بةو زانياريانةى كة وةريان كرتوة لة كؤليز.

بـرا گیـان ئه‌وه‌ تــۆبــاسی چی بۆمن ده‌كـه‌ی نه‌فه‌ری واده‌نـاسم كه‌ له‌كۆلیژو په‌یـمـانگـا ی وه‌رزشی وه‌رگیراوه‌ كه‌نـازانێت شوت له‌تۆپیش بدات .

ئه‌گه‌ر واسته‌ نه‌بێت چوان گه‌یشته‌ ئه‌م جێگـایه‌؟!!!

ئه‌وان به‌عقڵ شت ده‌نوسن به‌ڵام ئێمـه‌ به‌بیركـردنه‌وه‌ شت ئه‌نوسین .

23

Bawar نووسی:

من بەڕاستی حەز ناکەم تەداخلی گفتووگۆیەکەتان بکەم بەڵام ئەم ڕستەیەم بینی تۆزێک پێم سەیر بوو وە سەرنجی ڕاکێشام..من نمونەت بۆ دەهێنمەوە
‌باشترین ڕۆژنامە نوسمان لە کوردستان وە ئەکادیمیش نەبوو مامۆستا صدیقی گچکە سەرنوسەری ڕۆژنامەی خەبات بەشی وەرزش..بەڕاستی شتێکی
‌زۆر شاز بوو لە نوسینی وەرزشیدا..بەڵام باشتر وایە بنوسیت بە ئەکادیمیانە بنوسە..گەر ئەکادیمیش نەبیت...چونکە شەرت نییە هەموو ئەکادیمییەک
‌نوسەرێکی باشی لێ دەربچێت...لەگەڵ ڕێزمدا

زؤر قسةكةت تةواوة كاكة بةس ئةوةش بزانة كاكة صديقى كجكة(خوا لئ خؤش بيت) سالانيكى زؤر لةناو وةرزش بوو
زؤربةى ياريزانانى بيكةياند لةوانة كاك سةرهةنك بوو ئةكةر هةلة نةبم ئةويش قوتابى ئةم كةسة بوو وة هةروةها سةلاحةدين سيامةند
ئةو لةناو وةرزش مةلةى دةكرد ئةو تةواو شارةزايى بةيدا كردبوو بؤية ئةكةر ئةكاديميش نةبيت شتيكى ئاسايية
جونكة خؤى لةناو ياريكادا ئيشى كردوة

من مةبةستم ئةو كةسانةية كة دةيانةوئ بةس بة سةردير نوسين خةلك بؤخؤيان راكيشن
تةنها كاريان ئةوةية بابةت لة شوينةكانى تر بينن دايبنين.....دةشيانةوئ لة ئةكايميةكى وةرزشيش بلين زياتر ئةزانين ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
سويند بةخوا كةميك باسى تكنيك و تكتيكى بؤ بكةى نازانن باسى جيان بؤ دةكةى
لةوانةشة لةسةر لابةرةى رؤزنامةكيش شت بنوسن ئاخر موشكيلةكةلةوةية [size=16]كاكة بيوار[/size]

24

تةنها كاريان ئةوةية بابةت لة شوينةكانى تر بينن دايبنين.....دةشيانةوئ لة ئةكايميةكى وةرزشيش بلين زياتر ئةزانين ؟؟؟؟؟؟؟؟؟.

من ئـه‌وانه‌ به‌رۆژنـامـه‌ نوس نـازانم چونكـه‌ كـاری كـۆپی كـردنه‌ له‌بـابه‌ته‌كـه‌یـان .

25

SanyNaseh نووسی:

تةنها كاريان ئةوةية بابةت لة شوينةكانى تر بينن دايبنين.....دةشيانةوئ لة ئةكايميةكى وةرزشيش بلين زياتر ئةزانين ؟؟؟؟؟؟؟؟؟.

من ئـه‌وانه‌ به‌رۆژنـامـه‌ نوس نـازانم چونكـه‌ كـاری كـۆپی كـردنه‌ له‌بـابه‌ته‌كـه‌یـان .

ئاخر كاك سانى منيش مةبةستم ئةوةية رؤزيك لةخولى كورديستان كةسيكم بينى ووتى ئةرئ جى بليم
تا بة مدريبيك بليم  ئيوة جؤن(شدة و حمل)زياد و كةم دةكةن جةند كةسيكيش ووتيان دةزانى شدة حمل يعنى جى ووتى ناوالله تةنها لة برادةرانم كوئ لئ بووة ووتيان تؤ شتيش بلاو دةكةيةوة ووتى من خؤم بة ئيوة نادةم
من دةليم ئةكةر كةسيك نةيتوانى بة ئةكايمى شت بنوسيت يانيش ئةكاديمى نةبوو با شت بلاو نةكاتة
تكايا بةهةلة تيمةكة لةم قسةية من دةليم ئةكةر بة ئةكاديمى نةبوو؟؟؟؟

وة ئيستا ئةكةر تؤ شتيك لةسةر هةلةى هيلى بةركرى بليت لة ياريةك دةبيت تؤ شيكردنةوةى بة ئةكاديمى بنوسيت جونكة بابةتةكةت دةولةمةنتر دةكات واتا تؤ بنوسيت ئةمة هةلة
ةبيت بنوسيت ئةوةية راستى بةشيوةى ئةكاديميةكة  ..ئينشالله خؤشت باشتر ئةزانى

ئينشالله سةركةوتو دةبيت لة كارةكانت ئةو جةند قسةيةى كردمان بيكةوة ئينشالله سوودى بؤ هةردوو لامان هةبيت

26

سڵاو له‌ به‌ڕێزان كاك ئیدریس شێخانی و كاك سانی، ڕێڕه‌وی بابه‌ته‌كه‌ گۆڕا، بابه‌تێكی تر بۆ ئه‌م باسه‌تان بكه‌نه‌وه‌.

27

من دةليم ئةكةر كةسيك نةيتوانى بة ئةكايمى شت بنوسيت يانيش ئةكاديمى نةبوو با شت بلاو نةكاتة.

راسـتـه‌ ئه‌كـادیمیـه‌ یان خوێندن له‌كۆلیژو و په‌یـمـانگـاكـان كـاریگه‌ری هـه‌یه‌ له‌سـه‌ر بابه‌ت بڵاو كـردنه‌وه‌ به‌ڵام ئه‌وش له‌بیرنه‌كه‌یت ئه‌وكـه‌سـه‌ی زیره‌ك بێت له‌بواری وه‌رزشی پێویستی به‌م كۆلیژو په‌یمـانگـایه‌ نیـه‌ به‌ڵگه‌م زۆر ره‌ له‌سـه‌ر ئه‌م قسـانه‌ی خـۆم . یه‌ك له‌و به‌ڵگـانه‌ كچێك لێره‌ هـه‌بوو نـاوی سـارا بـه‌رازیلی بوو نـازانم ده‌ینـاسی یان نـا هیچ له‌ كۆلیژ و په‌یمـانگـایی وه‌رزشی نه‌ی خوێندیه‌ ئێستــا له‌ پۆلی 11 یه‌ كه‌كێكیشه‌ له‌و زیره‌كـانه‌ی بواری وه‌رزشی ئیستــاش له‌ رۆژنـامه‌ی خـه‌بـات شت بڵاو ده‌كـاته‌وه‌ . ئیدیكه‌ش هـه‌یه‌ .............. له‌بواره‌جیـاجیـاكـانی دیكه‌ی وه‌رزشی .

سڵاو له‌ به‌ڕێزان كاك ئیدریس شێخانی و كاك سانی، ڕێڕه‌وی بابه‌ته‌كه‌ گۆڕا، بابه‌تێكی تر بۆ ئه‌م باسه‌تان بكه‌نه‌وه‌.
.

راست ده‌كـه‌ی كاك سـه‌رهـه‌نگ رێره‌وی بابه‌ته‌كـه‌مـان گـۆری ، كـاك سـه‌رهـه‌نگ من له‌به‌ر دڵی تۆ واز له‌م گفتو گۆیه‌م دێنم ئه‌گـه‌ر كـاك ئیدریسیش حـه‌زی لێیه‌ گفتو گۆكـه‌مـان به‌رده‌وام بێت ئه‌وا به‌شێك ده‌كه‌ینه‌وه‌ چ ده‌ڵێیت كـاك ئیدریس ؟