1

بابه‌ت: ( لێـــزان خان )

[center][size=16]http://kurdup.com/up/uploads/picture/21c4289808.jpg

ڕووی پــرســیاره‌كـــانـــمـــان هــــه‌رجـــاره‌و ئـــاراســـتــــه‌ی ئـــه‌نــــدامــــێــــك ده‌ كــــه‌ یــــن مـــــیــــوانــــی ئــــه‌مـــجاره‌مـــان ( لــێــزان ) خان

( لــێــزان ) خان لـــه‌ بــــه‌رواری 16 / 9 / 2009 بـــۆتـــه‌ ئــــه‌نـــدامـــی ئــه‌م یانــــه‌یـــــه‌

تـــاكـــو ئـــامـــاده‌كــــردنــــی ئـــه‌ بــــابــــه‌تــــه‌ پـــه‌یـــامـــه‌كانــــی ( 834 ) بـــه‌ پـــه‌یــام و بابــــه‌تـــه‌كــــانیـــه‌وه‌

پـــــــــلــــــــه‌ی ( دڵـــــسۆزی یــــانـــه‌ ) ـــیـه‌

( لــێــزان ) خان ئــــامـــاده‌یـــــه‌ بــــــۆ وه‌ڵامــــــــی پـــرســــیــــاره‌كـــــــــانـــــــــــتــــــــان ؟؟؟؟؟؟؟[/size][/center]

2

وه‌ڵام: ( لێـــزان خان )

[size=24]zor supas bo am mewandaria w bang gashkrdm la layan bareztanawa[/size]
[size=24]xosh halm ka lam mewandaria ziatr yaktr danasi nw ashna dabin[/size]
[size=24]dast xosh y la kake sarhang muhsin w kake aso yassin i barez dakam[/size]
[size=24]farmun bo prsiary bareztan ba xosh haliawa amadam walam tan bamawa[/size]

http://kurdup.com/up/uploads/picture/241e5e9f6e.jpg
[size=24]مااصعب ان تبکي بلا دموع...وما اضعب ان تذهب بلا رجوع..وما اضعب ان تشعر بالضیق..وکأن المکان من حولک یضیق[/size]:(:(

3

[size=24]زور خؤشحالم كة دةبينم بةريزت ميوانى خاتوو ليزان هاورةى بةريزم ,,,,,, هةنديك برسيار لة بةريزت دةكةم

1 . كةى ديتةوة بؤ كوردستان ؟

2. ماوةى جةند سالة جوويتة هاندةران ؟

3 . ئايا حةز دةكةى بيتةوة بؤ كام شارى كوردستان ؟

4 . كةى دةستت بة هؤنراوة نوسين كردةوة ؟

5 . خؤشترين و ناخؤشترين رؤزت ج رؤزيك بووة ؟

با ئيستا ئةوةندة برسيارة بةس بيت ..... دووبارة زور زور بةخير بيت خاتوو ليزان هيواى سةركةوتن بؤ تو هاورةئ بةريزةكةم[/size]

[center]http://www.kurdupload.com/images/ORmS1345635726/iraqlive_1344459358_365.png

[size=20]

دەزانی؟!
هەندێک کەس هەرچەند بیانخوێنیەوە... ماندو نابی!
هەندێک کەس هەرچەند گوێی لێئەگری ... پێیان عادەتـــــ ناکەی
هەندێک کەس هەرچەند دوبارە ببنەوە .... دیسان شازن ، ئەلێی هێشتا نەتکردونەتەوە!

بینیوتە؟؟! گوێت گرتوە؟! هەندێک کەس بێ کۆتایین..
[/size][/center]

4

[center][size=24]سه‌ره‌تا به‌خێرهاتنێكی زۆر گه‌رم ئاراسته‌ی به‌ڕیزمان لێزان خان ده‌كه‌م بۆ قبوڵ كردنی میوانی ئه‌م جاره‌ی یانه‌ چه‌ند پرسیارێك ؟؟

1 - لێزان خان له‌ كام شوێن ژیان به‌سه‌ر ده‌بات ؟؟
2 - ته‌مه‌نت چه‌نده‌ ئایا شوت كردوه‌ ئه‌گه‌ر شوت كردوه‌ مناڵت هه‌یه‌ ؟؟
3 - ئاواتت بۆ دواڕۆژ ؟؟
4 - یانه‌ی سه‌رهه‌نگ موحسین چۆن ده‌بینی ؟؟
5 - جگه‌ له‌م یانه‌یه‌ سه‌ردانی یانه‌ی تر ده‌كه‌ی ؟؟
6 - ده‌سته‌ی به‌ڕیوبه‌ران تاچه‌ند كاره‌كانیان به‌ڕیوه‌ ده‌به‌ن ؟؟

پرسیارم زۆره‌ به‌ڵام بۆ هاوڕییانم جێ ده‌هێڵم دووباره‌ زۆر زۆر سوپاس .[/size][/center]

5

[size=24]سلام ليزان خان زور به خيربيت بو  ژووری میوانداری كردنی ئه‌ندامان منيش جةندبرسياريكم هه يه

1تاجةندلةكةل قورئانى بيروز هاورى وه هه رو ه ها هيج جار خمت كردوة به خويندنه وه ياخود له به ركردن

2هه ره ها بةج ماموستايةكى ئايينى موعجيب و بووى بى سه رسامى زور ته ئسيرو كاريكه رى ليكردوى [/size]

6

[size=19]سه ره تا ياخودا به خيربيى به ريزم زؤؤرم بيخؤشبو كه تؤ هاتى
ليزان خان
هيوادارم سه ركه وتوبيت له زيان>>>>
ئه م برسيارانه وه كو خؤ ناساندنه ك>
ئه م برسيارانه له زؤرى ئه ندامان كرديه
بؤجى ناوى ليزانت هه لبزاردووه   ؟؟
له كه ل ئه ركى ئاينيت جؤنى؟؟
ناوى راستــــــــه قينه ؟؟
ته مه نـــــــــت  ؟؟
ج كـــــارى ؟؟
ئــــــاره زووت ؟؟
له ج شـــــاريكى ؟؟
به جى توره ده بيت ؟؟
به جى دلخؤش ده بيت ؟؟
خؤشترين كاتى ته مه نت ؟؟
ناخؤشترين كاتى ته مه نت ؟؟
شاره زاييت له ج بواريكه ؟؟
له كه ل خويندن جونى ؟؟
هاورييه تـيت جؤنه ؟؟
هاوريت جه نده؟؟
ئازيزترينيان؟؟
سوباس>
>>>
>>
>

هيوادارم ماندووت نه كه م به وه لامدانه وه ى برسياره كانم[/size]

[size=30][email protected][/size]

7

xpsh halm baxer hati
1 la ch sharaki la almania
2 rojani shmaw iakshama ba ch sarqali
3 bo ch axini ch barnamakt haia la xwendn

swpas hiwai sarkawtn

http://kurdup.com/up/uploads/picture/c65a0d1240.jpg

8 (دەستکاری کراوە: ليزان 2009-11-12 11:21:29)

[size=24]
زور سوباس كاك ئاسؤ كيان هاورةى بةريزى منى ئةمةش وةلامى تؤ

1. من لة المانيا دةزيم لة شارى هامبورغ

2. تةمةنم وا دةبيتة 24 سال بةلئ شووم كردةوة دايكى دوو مندالنم

3. ئاواتم كوردستان ببيتة نموونيك لة ناو هةموو جيهان

4. يانةيكى زور جوانة هاورةيانيش زور بةريزن هةموويان خؤشةويستن

5. بةلئ سةردانى زور يانة دةكةم كة خؤم بةريوبةرى دةكةم و سةربةرشتارم و لة هةندكيان  وا لة هةنديك مةكؤش ئةندامى جالاكم و كولى مةكؤم و ليرةش دلسؤزى مةكؤ

6. دةست خؤشيان لئ دةكةم لةشتان ساغ بيت من هيج رةخنيكم نية بةلام داوايةك لة  كاك سةرهةنك دةكةم جار بة جار خؤشى بةشدارى بكات لة دةست خؤشى ئةندامان و بةسةريان بكاتةوة

وا زور سوباس بؤ تؤش كام ئاسؤ كيان هاورةيكى بةريزى منى [/size]

[size=24]مااصعب ان تبکي بلا دموع...وما اضعب ان تذهب بلا رجوع..وما اضعب ان تشعر بالضیق..وکأن المکان من حولک یضیق[/size]:(:(

9

[size=16]تكایه‌ لێزان خان گه‌ر بۆت ده‌كرێ به‌ لاتینی وه‌ڵام مه‌نوسه‌[/size]

10 (دەستکاری کراوە: ليزان 2009-11-12 10:49:44)

ليدوان نووسی:

[size=24]زور خؤشحالم كة دةبينم بةريزت ميوانى خاتوو ليزان هاورةى بةريزم ,,,,,, هةنديك برسيار لة بةريزت دةكةم

1 . كةى ديتةوة بؤ كوردستان ؟

2. ماوةى جةند سالة جوويتة هاندةران ؟

3 . ئايا حةز دةكةى بيتةوة بؤ كام شارى كوردستان ؟

4 . كةى دةستت بة هؤنراوة نوسين كردةوة ؟

5 . خؤشترين و ناخؤشترين رؤزت ج رؤزيك بووة ؟

با ئيستا ئةوةندة برسيارة بةس بيت ..... دووبارة زور زور بةخير بيت خاتوو ليزان هيواى سةركةوتن بؤ تو هاورةئ بةريزةكةم[/size]

[size=24]زور سوباستان دةكةم هاورةئ بةريزةكانم بؤ بيشوازى كردنم ريزتان هةية برسيارةكانى كاك ليدوان 

1 . جارئ هيج برياريك نية بؤ هاتنةوةم

2 . ماوةى هةشت سالة لة المانيا دةزيم

3 . من لة كةركوكم هةر ئةويشم بئ خؤشة بةلام هةولير و سليمانيشم بئ خؤشة

4 . لة تةمةنى 13 سالى توانيومة هؤنراوة بنوسم

5 . خؤشترين رؤزم ئةو رؤزة بوو كة سالى 2008 هاتمةوة بؤ كوردستان ,,, ناخؤشترين رؤزم ئةو رؤزة بوو كة

خؤشةويسترين هاورةيمانم لة دةستت د كة ئةويش دوو هاورةى زور خؤشةويستم بوو كة ناتوانم بؤ ساتيك لة بيريان كةم ا

زور سوباس بؤ تو كاك ليدوان كيان ريزت هةية هاورةى بةريزى منى[/size]

11

به‌هجه‌ت نووسی:

[size=24]سلام ليزان خان زور به خيربيت بو  ژووری میوانداری كردنی ئه‌ندامان منيش جةندبرسياريكم هه يه

1تاجةندلةكةل قورئانى بيروز هاورى وه هه رو ه ها هيج جار خمت كردوة به خويندنه وه ياخود له به ركردن

2هه ره ها بةج ماموستايةكى ئايينى موعجيب و بووى بى سه رسامى زور ته ئسيرو كاريكه رى ليكردوى [/size]

[size=16]زور سوباس كاك بهجت كيان زور بةريز برسيارةكانت زور جوانة بةريزم دةستت خؤش بيت [/size]

[size=24] 1 . خواى كةورة بشتيوانى هةموو موسولمانيك بيت هةميشة دلمان لة بيناوةى ئةوة بيت كاك بهجت تا ئيستا بة هيمةتى خوا جوار جار ختمم كردةوة وا  هةنديك سورةتيشم لة بةرة سوباس بؤ خوا   

2 . من زور كوئ لة دةنكى مامؤستايانى بةريز دةكرم بةلام ئةوةى زور بئ سةرسامم زور بةريز مامؤستا هاورئ ووتارةكانى زور خؤشن و زوريش بة تةئسيرن,,

زور سوباس بؤ ئةو برسيارة جوانة كاك بهجت كيان هاوريكى بةريزى منى  [/size]

12 (دەستکاری کراوە: ليزان 2009-11-12 10:52:14)

milan نووسی:

xpsh halm baxer hati
1 la ch sharaki la almania
2 rojani shmaw iakshama ba ch sarqali
3 bo ch axini ch barnamakt haia la xwendn

swpas hiwai sarkawtn

[size=24]زۆر سوپاس بۆ به‌ڕێزت هاوڕێ به‌ڕزی منی كاك ميلان ئه‌مه‌ش وه‌ڵامی تۆ

1.پرسیاری یه‌که‌م دووباره‌یه‌

2 . وه‌ڵا به‌ ئیشکاری ماڵ و مێوانداری و خوێنه‌وه‌

3. من خويندم ته‌واو کردوه‌ به‌ڵام هیچ کارێ ناکه‌م بۆیه‌ ده‌بێ بخوێنم

دوباره‌ سوپاس به‌ڕێزم هاورێی به‌ڕێزی منی وه‌ تکایه‌ پرسیاری دوو باره‌ مه‌نسون[/size]

13 (دەستکاری کراوە: ليزان 2009-11-18 08:48:01)

[size=24][/size][size=16]زۆر سوپاس کاکه‌ بڵند گیان ڕێزت هه یه‌‌ هاورێیه‌کی به‌ڕێزی منی

بؤجى ناوى ليزانت هه لبزاردووه   ؟؟

ئه‌م ناوه‌ هاوڕئ یه‌کم بۆی دانام دڵیم بۆ نه‌شکا چونکه‌ خۆشه‌ویسته‌

له كه ل ئه ركى ئاينيت جؤنى؟؟

زۆر باشم سوپاس بۆ خوا

ناوى راستــــــــه قينه ؟؟

ڕووگه‌ش عبدالرحیم  شێخی به‌رزنجه‌

ته مه نـــــــــت  ؟؟  دوو باره‌یه‌

ج كـــــارى ؟؟  هیچ کار ناکه‌م

ئــــــاره زووت ؟؟  [ خوێنه‌وه‌یه‌:D:P

له ج شـــــاريكى ؟؟  دووباره‌یه‌

به جى توره ده بيت ؟؟ درۆ بوختان خیانه‌ت موناقه‌شه‌

به جى دلخؤش ده بيت ؟؟ بچمه‌وه باوه‌شی دایکم نیشتیمانه‌ که‌م

خؤشترين كاتى ته مه نت ؟؟  دووباره‌یه‌

یناخؤشترين كاتى ته مه نت ؟؟ دووباره‌یه‌

شاره زاييت له ج بواريكه ؟؟ جوان کاری خه‌یاتی سسته‌ری

له كه ل خويندن جونى ؟؟ باشم

هاورييه تـيت جؤنه ؟؟  من هه‌ ر که‌س هاوڕێتیم بکات ناتوانێ وازم لێبێنێ

هاوريت جه نده؟؟  زۆرن وه‌ڵا

ئازيزترينيان؟؟ هه‌موو هاوڕێکانم بیل بیله‌ی  چاوی منن و خؤشه‌ویستن

منیش سوپاسی تۆ ده‌که‌م هاوڕێیه‌کی به‌ڕێزی منی[/size][/color]

14

[center][size=16]زۆر به‌خێربێت سه‌ر چاوان بۆ ژووری میوانداری لێزان خان ئاوه‌دانت كرده‌وه‌
منیش چه‌ند پرسیارێكم هه‌یه‌ له‌ به‌رێزتان

1- چی وای له‌ لێزان خان كردوه‌ كه‌ شعر بنوسێ ؟
2- به‌ كام شاعیر سه‌رسامیت ؟
3- لێزان خان لی ژیان له‌چی په‌شیمانه‌؟
4- حه‌ز ئه‌كه‌یت دوای تۆ كێ میواندری بكرێت ؟
5- چه‌ند زمان ئه‌زانی ؟؟؟ ،،، وابزانم زمانی ألــمانی كه‌مێك ناخۆشه‌ فێر بوونی smile
6-هه‌ستت چۆن بوو كاتێك هه‌واڵێ كۆچی كاكه‌ ئه‌ردڵان به‌كر  بیست ؟

ئــــــه‌گه‌ر پرسیارترم هه‌بوو ئه‌گه‌رێمه‌وه‌
هـــــیوای ته‌مه‌ن درێژ و سه‌ركه‌وتنت بۆ ئه‌خوازم ،، دووربیت له‌ تاڵی ژین و هه‌رده‌م له‌ خۆشیدا بژیت [/size][/center]

http://www.kurdupload.com/images/TCBlS1353050143/domenal-da4ed3248d.gif

15

سلاو هةنديك برسيارم هةية
1-ناوي تةواو
2-بيشة
3-ئةم يانة جؤن دةبيني
4-ئاستي خويندن
سوباس

هه موو شه وي
نيكا ي حاوم فرميسك ئه كات
نازانم جون دلم رازي بكه م
كه دوريت قبول بكات

16

[size=16]سه ر تا من زۆر به خیر هاتنی ئه م هاوریه ئه زیزه مان ئه كه م بۆ زووری میوانداری منیش جه ند برسیاریكم هه یه به لام وه لامیان بده وه

1- ناور سی هاوری نزیكت بلی له كجه كان
2- ناوی سێ هاوریی نزیكت بلی له كوره كان
3- لیزانخان بیاوه كه ج كاره یه ئه ویش به ژداری له نیت ئه كات یان ئهزانی تۆ له نیت كار ئه كه یت
4-مالی باوكت له كویه و باوكو برایهع كانتو خوشكه كانت ج كاره ن
5- جه ند خوشك و برات هه یه
6-مالی خه زورت له كوینه یانی مالی باوكی بیاوه كه ت
7-رات جیه به رامبه ر ئه م ئه ندامانه .دیلمان .حسین خۆشناو .ئاسۆ هه ولیر . كارزان
له كجه كانیش .بایزی خه م .ره نگین خان .داریاخان .ڤیڤی خان
8- رات جیه به رامبه ر مه كۆی ملازم جۆن هه لی ئه سه نگینیت
به سه برسیارم گه لیك زۆره به لام با به شی هاوریانیش بمبنیت
كاتیكی خۆش بۆ تۆی ئه زیز [/size]

[email protected]  http://www.kurdup.com/uploads/17663de57c.gif  [email protected]
http://i2.tagstat.com/image03/3/f0da/00bE051s_3q.gif
بگه‌ڕێه‌وه‌ ئه‌ی تووڕه‌ی جوان  هه‌تا جوانتر بی له‌ جاران
http://i128.photobucket.com/albums/p179/snowrebel13/diveders/butterflies.gif

17

زۆر به‌خیربیت خاتوو لیزان خان منیش جه‌ند برسیاریكم له‌به‌ریزت هه‌یه‌.

1.له‌گه‌ل وه‌رزش جۆنی
2.ئایه‌ خاتوو لیزان خان ئاماده‌ی یاریه‌كانی خولی ئه‌لمانیا ده‌بیت.
3.هانده‌ری كام یانه‌وهه‌لبزارده‌ی له‌ ئه‌وروبا.
4.وه‌ به‌كام یاریزان سه‌رسامی.
5.تاجه‌ند كوردستان گۆرانی به‌خۆوه‌بینیوه‌.

‌هیوای سه‌ركه‌وتن بۆبه‌ریزت ده‌خوازم له‌كاره‌كانت هه‌ر ته‌مه‌ن دریزبیت

http://smn21.com/up/uploads/jpg/3a517867d0.jpg

18 (دەستکاری کراوە: ليزان 2009-11-13 01:53:50)

[size=24]زۆر سوپاس بۆ کاکه‌ دیلمانی زۆر به‌ڕێز بۆ پێوازی کردنه‌که‌ت ئه‌مه‌ش وه‌ڵامی پرسیاره‌کانت[/size]

- [size=24]چی وای له‌ لێزان خان كردوه‌ كه‌ شعر بنوسێ ؟  دابڕانی هاوڕێه‌کم [/size]

[size=24]2- به‌ كام شاعیر سه‌رسامیت ؟   پیره‌مێرد[/size]

[size=24]3- لێزان خان لی ژیان له‌چی په‌شیمانه‌؟    له‌وه‌ ی که‌ نه‌م توانی بۆخۆم بژیم [/size]

[size=24] 4- حه‌ز ئه‌كه‌یت دوای تۆ كێ میواندری بكرێت ؟  کاک  حسێن خۆشناو ی به‌ڕێز[/size]

[size=24]5- چه‌ند زمان ئه‌زانی ؟؟؟ ،،، وابزانم زمانی ألــمانی كه‌مێك ناخۆشه‌ فێر بوونی??  عربی که مێک‌ فاسی ئه ڵمانی‌[/size]

[size=24]نه‌خێر قورس نیه‌  گه‌ربخوێنی من بێ خوێندن به‌6 فێری زمانی ئه‌ڵمانی بووم پاشان ده‌ستم به‌خوێندن کرد[/size]

[size=24]6-هه‌ستت چۆن بوو كاتێك هه‌واڵێ كۆچی كاكه‌ ئه‌ردڵان به‌كر  بیست ؟  بروابکه‌ خۆم نه‌خۆش بوم له‌گه‌ڵ[/size] [size=24]بیستنی[/size]
[size=24]ئه‌و هه‌وه‌ڵه‌ هۆشم له‌خۆ نه‌ما خوای گه‌وره‌ به‌ به‌هه‌شتی به‌رین شادی بکاو له‌گوناهی خۆش زۆر به‌داخه‌وه‌ [/size]

[size=24]دوباره‌ سوپاس کاک دیلمان گیان هاوڕێیه‌کی به‌ڕێزی منی منیش ئاماده‌ بۆ هه‌مووه‌ڵامێک[/size]

19

زۆر سوپاس بۆ کاکه‌ شاڵاو زۆر به‌ڕێز بۆ پێوازی کردنه‌که‌ت ئه‌مه‌ش وه‌ڵامی پرسیاره‌کانت

-ناوي تةواو

ڕووگه‌ش عبدالرحیم  شێخی به‌رزنجه‌

بيشة  ? ده‌خوێنم

يانةيكى زور جوانة هاورةيانيش زور بةريزن هةموويان خؤشةويستن

ئاستي خويندن

ته‌واوم کردوه‌ به‌ڵام هه‌ر ده‌خوێنم جارێ

دوباره‌ سوپاس کاک شاڵاو  گیان هاوڕێیه‌کی به‌ڕێزی منی

20

من هيج برسيارم نيه
هيوادارم دايما له خؤشي شادييا بي

21 (دەستکاری کراوە: vive 2009-11-13 02:19:00)

[size=16]زۆر به خێر هاتیت لێزان خان
هه تا پێش میوانداری یه که ت وام ئه زانی هاورێێه کی زۆر نزیکی خۆمیت له به رئه وه ی شێوه ی قسه کردنت و شیعره کانیش هه مان ده ربرینه هه رچه نه ئێستا ش هیچ جیاوازی یه کی نی یه:)
منیش پرسیارم هه یه هیواخوازم نه به هۆی هیلاکیت
1-ژیان له لای تۆ چی ئه گه یه نێت به شێوه یه کی گشتی؟؟؟و به تایبه تی له ئه وه روپا؟؟تاچ‌ ن له گه ڵ ژیانی ئێره مه به ستم ئه وروپا گونجاویت؟؟؟
2-چه ن ساڵه‌ ژیانی هاوسه ریت پێک هێناوه؟؟؟؟به رێکه وت بوو یان خۆشه ویستی؟؟؟به ره ئی تۆ کامیان باشتره؟؟؟
3-رۆژانه چه‌ ن سه عات نێت به کارئه هێنیت؟؟؟
4-چ به شێکی یانه به لای تۆ وه زۆر باشه وپێویسته زیاتر گرنگی پێ بدرێت؟؟؟
5-له گه ڵ خوێنه وه یا چۆنیت؟؟؟؟ناوی ئه و کتێبانه ی که خوێندوته وه ؟؟؟؟له یانه زیاتر خوێنه ری چ به شێکیت؟؟
6-تا چ ئاستێک خوێندوه؟؟؟ئێستا له ج شوێنێک ئه خوێنیت؟؟؟

ویستم پرسیاری زیاتر بکه م به ڵان وتم باهیلاکی نه که م ئه جری دراوسێ گرانه مه به ستم ته قریبه ن نزیکین له یه کتری;)
له کۆتای هیوای سه رکه وتون و ته مه ن درێژیت بۆ ئه خوازم
[/size]

22

[size=16]زۆر به‌خیربیت خاتوو لیزان خان

1- تاچه‌ند حه‌ز له‌وه‌رزش ده‌كه‌یت
2- تاچه‌ند له‌ ژیانی خۆت رازی
[/size]

هه‌موو ئه‌و بابه‌ت و زانیـاریه‌ وه‌رزشیـانه‌ی كه‌ له‌ لایـان رۆژنـامه‌نوسی وه‌رزشی سـانی نـاصیح بڵاو ده‌كرێته‌وه‌ ، مـافی پارێزراوه‌ ، بۆیه‌ ئه‌گه‌ر تۆش بڵاوت كرده‌وه‌ ئـامـاژه‌ به‌سه‌رچـاوه‌ و نـاوی نوسه‌ره‌كه‌ بكه‌ .

23

[size=24]زۆر سوپاس بۆ کاکه‌ ملازم زۆر به‌ڕێز بۆ پێشوازی کردنه‌که‌ت ئه‌مه‌ش وه‌ڵامی پرسیاره‌کانت[/size]

[size=24]- ناور سی هاوری نزیكت بلی له كجه كان ??  له‌م یانه‌یه‌ هه‌موو کچان گوڵی منن هاوڕێی خۆشه‌ویستی منن [/size]

[size=24]م2- ناوی سێ هاوریی نزیكت بلی له كوره كان ?? له‌یانه‌ یه‌ من زۆر هاوڕێی که‌ ده‌مێک بێ بیان ناسم وه‌ک[/size]

[size=24]لێدوان bobby deol  حسین خۆشناو مخاویر به‌ڵام ئه‌وه‌ی خۆشه‌ویسترین هاوڕێم که‌ هه‌میشه‌ هه‌واڵم بپرسێو[/size]

[size=24]له‌ نزیکه‌وه‌ بیناسم له‌م یانه‌یه‌ لێدوان هه‌میشه‌ هه‌واڵم ده‌پرسێ وه‌ هه‌موو تان خۆشه‌ویستن بێجیاوازی[/size]

[size=24] لیزانخان بیاوه كه ج كاره یه ئه ویش به ژداری له نیت ئه كات یان ئهزانی تۆ له نیت كار ئه كه یت[/size]

[size=24]ڕێزو خۆشه‌ویستیم بۆ هاوسه‌ره‌که‌م هه‌ یه‌ نه‌خێر ئه‌و ناتوانێ به‌ژدار بێت چونکه‌ کار ده‌کات و ماندوه‌[/size]

[size=24]زۆر وه‌ به‌ڵێ چۆن نازانێ که‌ له نێتم‌  پرسیارێکی سه‌یره‌ کاک ملازم پێتوایه‌ من بێئایی هاوسه‌ره‌که‌م[/size]

[size=24]به‌ژداری ئه‌م یانه‌یه‌و ئه‌وانی تر بکه‌م ببوره‌ هیچ کاتێک بێئزنی ئه‌و هیچ کارێک ناکه‌م [/size]

-[size=24]مالی باوكت له كویه و باوكو برایهع كانتو خوشكه كانت ج كاره ن  ?? هه‌موو یان له‌  که‌رکوک ده‌زین[/size]

[size=24]براکان پێشمه‌رگه‌ن  خوشکه‌کانم شویانکردوه‌  ژنی ماڵن[/size]

5[size=24]- جه ند خوشك و برات هه یه ??  ‌٣ براو چه‌ند خوشکێکین[/size]

[size=24]6-مالی خه زورت له كوینه یانی مالی باوكی بیاوه كه ت  ??  نه‌ باوکی نه‌ داکی له‌ژیان نه‌ماوه‌ خوا عافویان بکات[/size]

[size=24]7-رات جیه به رامبه ر ئه م ئه ندامانه .دیلمان .حسین خۆشناو .ئاسۆ هه ولیر . كارزان ?? زۆر به‌ڕێزو خۆشه‌ویستن[/size]
[size=24]له‌لای من  وه‌ زۆر دڵسۆزی یانه‌ن[/size]

[size=24]له كجه كانیش .بایزی خه م .ره نگین خان .داریاخان .ڤیڤی خان ?? گوڵ و دڵی منن و خۆشه‌ویستن[/size]

[size=24]8- رات جیه به رامبه ر مه كۆی ملازم جۆن هه لی ئه سه نگینیت  ?? زۆر سه‌رکه‌وتوه‌ چونکه‌ هاوڕێیان و[/size]

[size=24] ئه‌ندامانی چالاکن  هیوا سه‌رکه‌و تن بۆ تۆ ئه‌خوازم وه‌ زۆر سوپاس کاکه‌ ملازم گیان هاوڕێکی به‌ڕێزی منی[/size]

24 (دەستکاری کراوە: ليزان 2009-11-13 04:31:14)

[size=24]زۆر سوپاس بۆ کاک هه‌ڵکه‌وت گیان زۆر به‌ڕێز  ئه‌مه‌ش وه‌ڵامی پرسیاره‌که‌ت[/size]

[size=24]له‌گه‌ل وه‌رزش جۆنی ?? زۆر باشم وه‌رزش م زۆر خۆش ده‌وێ[/size]

[size=24]2.ئایه‌ خاتوو لیزان خان ئاماده‌ی یاریه‌كانی خولی ئه‌لمانیا ده‌بیت.?? ناوه‌ڵه‌ کاتم نیه‌[/size]

3[size=24].هانده‌ری كام یانه‌وهه‌لبزارده‌ی له‌ ئه‌وروبا.??  ئه‌رژه‌نتین بایه‌ر موونخ[/size]

4.[size=24]وه‌ به‌كام یاریزان سه‌رسامی.?? ڕیاڵ ڕۆنالدنۆ میکایل بالاک میسیی[/size]

[size=24]5.تاجه‌ند كوردستان گۆرانی به‌خۆوه‌بینیوه‌.?? زۆر گۆڕانکاری به‌ خۆيه‌وه‌ دیوه‌ له‌خوا به‌زیابێ پێشوازی کردنه‌که‌ت [/size][size=24]ئه‌مه‌ش وه‌ڵامی پرسیاره‌کانت[/size]

[size=24]دوباره‌ سوپاس کاک Halkawt گیان هاوڕێیه‌کی به‌ڕێزی منی[/size]

25

[size=24]zor supas bo barez rezhin gyan rezt haya sarkaw tw by [/size]

26

[size=24]zor supas bo sany gyan hawreikay azizi mny amash walamy prsiarakay to [/size]

[size=24][تاچه‌ند حه‌ز له‌وه‌رزش ده‌كه‌یت ??[/size]

[size=24]zor hazi pedakam grnishy pe dadem - [/size]

[size=24]تاچه‌ند له‌ ژیانی خۆت رازی[/size]

[size=24]jyan lera zor zahmata boia jyani auropa bezaria w razish nim[/size]

[size=24]dubara supas bo  sany gyan hawreiaky azizy mny sarkaw tw by[/size]

27

[size=24]زۆر سوپاس ڤیڤه‌ گیان بۆ پێشوازی کردنم له‌م مێوانداریه‌ و هاوڕێ یه‌کی ئه‌زیزی من[/size]

[size=24]1-ژیان له لای تۆ چی ئه گه یه نێت به شێوه یه کی گشتی؟؟؟و به تایبه تی له ئه وه روپا؟؟تاچ‌ ن له گه ڵ [/size][size=24]ژیانی ئێره مه به ستم ئه وروپا گونجاویت؟؟؟  ژیان ییانی خۆشه‌ویستی هاوڕێتی هاوکاری خه‌نده‌و[/size] [size=24]قسه‌ی خۆش یه‌گرتن هه‌موو شته‌جوانه‌کان  ژیانی ئه‌وروپا زۆر زه‌همه‌ته‌ له‌گه‌ڵ ئه‌وه‌ش [/size][size=24]دا هه‌تا حه‌دێک گونجاوم له‌گه‌ڵی[/size]

-[size=24]چه ن ساڵه‌ ژیانی هاوسه ریت پێک هێناوه؟؟؟؟به رێکه وت بوو یان خۆشه ویستی؟؟؟به ره ئی تۆ کامیان باشتره؟؟؟[/size]
[size=24]ههههه پرسیارێکی جوانه‌ من زۆر مناڵ بوم که‌درام به‌شوو به‌ڵام پێتان ناڵێم با به‌زه‌یتان پیاما نیه‌ت به‌ته‌کید[/size]

[size=24]ڕێکه‌وت بوو به‌ڵام له‌خوا به‌زیابێ گه‌ر چه‌ند ساڵێک خۆشه‌ویست بوینایه‌ هه‌ر ئه‌وه‌نده‌ یه‌کمان خۆش ده‌ویست[/size]
[size=24]پێموایه‌ یه‌کتر بناسن وه‌ خۆشه‌ویستی یه‌کتر بن [/size]

[size=24]3-رۆژانه چه‌ ن سه عات نێت به کارئه هێنیت؟؟؟  به‌وێره‌ی کات هه‌ر ده‌ستم په‌تاڵ بێ دێمه‌ نێت[/size]

[size=24]-چ به شێکی یانه به لای تۆ وه زۆر باشه وپێویسته زیاتر گرنگی پێ بدرێت؟؟؟[/size]

[size=24]5-له گه ڵ خوێنه وه یا چۆنیت؟؟؟؟ناوی ئه و کتێبانه ی که خوێندوته وه ؟؟؟؟له یانه زیاتر خوێنه ری چ به [/size][size=24]شێکیت؟؟[/size]

[size=24]به‌شی ئاینی زیاتر پێم خۆشه‌ گرنگی پێ بدرێ من ته‌نها دوو کتێب ده‌خوێنمه‌وه‌ زۆر کتێبی شیفا و قورئان [/size]

[size=24]ئایینی و کۆمه‌ڵایه‌تی هۆنراوه‌کان زیاتر جاری وا هه‌یه‌ به‌شه‌کانی تر سێر ناکه‌م هه‌مه‌ره‌نگیش سێر ده‌که‌م[/size]

[size=24]6-تا چ ئاستێک خوێندوه؟؟؟ئێستا له ج شوێنێک ئه خوێنیت؟؟؟ من خوێندنم ته‌واو کردوه‌ به‌ڵام گه‌ر له‌
ئه‌ڵمانیا[/size]

[size=24]هیچ کار نه‌که‌ی ده‌بێ بچیته‌ ماس نامێ که‌ بۆ هه‌موو که‌سێکه‌ هه‌تا ئه‌ڵمانیش [/size]

[size=24]دووباره‌ سوپاس هه‌میشه‌ هاوڕێیه‌کی به‌ڕێزی منی [/size]

28

[size=16]لیزان گیان زۆر به خێر بێیت به ڕاستی پرسیار و وه لامی هه موویانم خوێنده وه ئه وه ی ویستم کراون
به س 2 پرسیارم هـه یه

مناڵه کانت کچن یان کوڕ  و ناویان چیه و چه ند ساڵن ؟؟
چونکه وتوته زۆر زو شوم کردوه ڕه نگه زۆر ته مه نی هه رزه کاریت نه بینیبێ بۆیه ئه ڵێم دایکــی خــۆشــه ؟؟
هیوای ته مه ن درێژی و له ش ساغی و خێزانێکی به خته وه رتان بۆ ده خوازم [/size]

http://smn21.com/up/uploads/jpg/675f00d0ae.jpg

29

زۆر سوپاس  ترو سک گیان بۆ پێشوازی کردنم له‌م مێوانداریه‌ و هاوڕێ یه‌کی ئه‌زیزی من

مناڵه کانت کچن یان کوڕ  و ناویان چیه و چه ند ساڵن ؟؟ من داڵه‌کانم کچه‌که‌م ٩ ساڵه‌و
کوره‌که‌شم ١١ ساڵه‌ کوره‌که‌م ڕێبوار کچه‌که‌شم فرمێسک

دوباره‌ سوپاس کاکه‌ ترو سک گیان هاوڕێیه‌کی به‌ڕێزی من سه‌رکه‌و توبی

30

[size=16]زۆر سوپاس  لیزان گیان سوپاس بۆ وه لامی پرسیاری 1که م به س نازانم هی 2 ت نه کردوه ده ی ئاساییه
وه گیانه که م من کــچـــم کوڕ نیم ئه ترسم تا ئێستا به کوڕت زانیبم هههههه
ده ی گیان سه رکه وتووبیت ناوی کچه که ت زۆۆریش خۆشه ته مه ن درێژ بن هه ردووکیان [/size]

http://smn21.com/up/uploads/jpg/675f00d0ae.jpg

31

[size=16]zor supas truska gyan walla rasti wam zani kuri hhhhhhhhhhhhhhhhh[/size]
[size=16]xosh halm gulakam balam har 2 prsiarakam krd ba yak [/size]
[size=16]tr nazanm gar har prsiarekt haya gulakam amadam zor asaya ][/size]

32

slaw lam gwla gyana  dda rwgashy xoshwseet , mn prsyar nakam balam bangyhshtt dakam bo hawara  cholakan baby to agar bkryyt  dargay hawarkanm   krawaya bo toy gwlw dl   nam twany ba   payam bot bnoosm azezakam 

ba basheway prsyar byyt
1- garanawa  chyt pedabaxshyt
2- boke gryaweeyt
3- dlt bachy tr xosha
lagal dwnyyaky pr larzw xoshwesty bo toy hawrw azezm swpas bo payamakat

33

[size=16]زۆر به‌خێر بێت لێزان گیان بۆ ژووری میوان داری ئازیزم
منیش یه‌ك دوو پرسیار ئه‌كه‌م هیوادارم نه‌بێته‌ هۆی بێزار بونت

1-ئایا ژیانی كچێنیت خۆشتره‌ یان ئێستا؟
2-حه‌زت له‌چ جۆره‌ جلێكه‌ بۆ ده‌ره‌وه‌؟
3-حه‌ز له‌ده‌نگی چ گۆرانبیژێك ده‌كه‌یت؟
4-حه‌ز له‌چ خواردنێك ده‌كه‌ی ؟
[/size]5-

http://www.orkutguys.com/comments/beautiful/images/beautiful.gif
ئێستاكه تۆ، له من ونى منيش له تۆ،دورو وونم!
پێوانه‌ى رێگاى نێوانمان چه‌ند بستێكه ،
نه خۆزگه‌م ده‌ستى پێده گات نه‌ده‌نگم ده‌گاته لات!

34 (دەستکاری کراوە: ليزان 2009-11-15 06:39:57)

slaw lam gwla gyana  dda rwgashy xoshwseet , mn prsyar nakam balam bangyhshtt dakam bo hawara  cholakan baby to agar bkryyt  dargay hawarkanm   krawaya bo toy gwlw dl   nam twany ba   payam bot bnoosm azezakam 

ba basheway prsyar byyt
1- garanawa  chyt pedabaxshyt
2- boke gryaweeyt
3- dlt bachy tr xosha
lagal dwnyyaky pr larzw xoshwesty bo toy hawrw azezm swpas bo payamakat

پێشه‌کی سڵاو له‌ په‌پوله‌ جوانه‌ی هاوڕێم

سڵاوێک له‌ بۆنی گوڵه‌کان  خۆشتر ئه‌ی له‌گوڵ جوانتر

سڵاوێک له‌و هه‌سته‌ی له‌ده‌رونتا یه‌ ئه‌ی له‌هه‌ستی په‌پوله‌کان ناسک تر

سڵاوێک له‌دڵی منی دابڕاو به‌دڵێک ڕه‌نجاو به‌چاوێکی گریاو

بۆ ئه‌و هاوڕێیانه‌ی که‌ ناتوانم بۆساتێک له‌ دڵی خۆم ده‌رتان بکه‌م

ئێوه‌ن مێوانی هه‌میشه‌یی خه‌نده‌و له‌به‌ری هه‌نیسکه‌کانم

وه‌نه‌زانی دابڕانم بۆ ساتێکیش ئێوه‌ی له‌ ییاد کردبێ

وا نه‌زانن که‌ دابڕانم خه‌نده‌یه‌ک مێوانم ده‌بێ

ئێوه‌ ژیانن منن ئێوه‌ن سه‌رچاوه‌ بونی خۆشیه‌کانم

چیت بۆ بنوسم چۆن دڵیات که‌م که‌  ئێوه‌ دڵی منن

ئه‌ چۆن بتوانم لاشه‌ی زوندوم بێ دڵ بژێت که‌ ئێوه‌ن دڵی من

پێشکه‌شه‌ به‌و  هاوڕێ یانه‌ی لێیان دابڕاوم

سوپاس سوپاس ئه‌ ی خوشکه‌ ئازیزه‌ که‌م  بۆ ئه‌و هه‌سته‌ جوانه‌ت ئه‌و وه‌فایه‌ت

بمبوره‌ که‌ دابڕانم بوو به‌هۆی ئازاری هه‌موو تاتن تخوا گوڵه‌که‌م بمبورن

پرسیار ده‌که‌ی گه‌رانه‌وه‌م بۆ لای ئێوه‌ی گوڵ چیم پێ به‌خشێ ئه‌زانی چیم پێ به‌خشێ

وه‌ک ئه‌وه‌ی که‌ بگه‌رێمه‌وه‌ باوه‌شی دایکم باوکم نیشتمانه‌که‌م ئه‌وه‌م پێده‌به‌خشێ

ئه‌مڕؤ به‌م په‌یامه‌ی تۆ گریام زۆریش هه‌ستێکی خنکاو  فرمێسکی غوربه‌تم هاته‌ خواره‌وه‌

من ته‌نها دڵم به‌ هاوڕێ دڵسۆزه‌کانم خۆشه‌ له‌ وڵاتی غه‌ریبیه‌

دوباره‌ سوپاس خه‌جاڵه‌تت کردم بروابکه‌ وه‌ک خه‌ونه‌که‌م چۆن باوه‌شم پیاکردی ئاواش

باوه‌شم به‌ ووشه‌ جوانه‌کانت دا و گریانم کوڵ ئه‌سه‌ن خۆشتانم ئه‌وێ له‌خۆم زیاتر به‌خوا

35

زۆر سوپاس بۆ تۆی گوڵ ئه‌زیزی منی ئه‌مش وه‌ڵامی پرسیاره‌کانت

1-ئایا ژیانی كچێنیت خۆشتره‌ یان ئێستا؟   کچێنی خۆشه‌ به‌ڵام هه‌ستی دایکایه‌تیش زۆر خۆشه‌ یانی هه‌ردوکی خۆشه‌

3-حه‌ز له‌ده‌نگی چ گۆرانبیژێك ده‌كه‌یت؟ کامه‌ران عه‌مه‌ر، دانا عبدالجبار، ئه‌رده‌لان ، زیاد ئه‌سعه‌د، په‌یوه‌ند جاف،

چۆپی فه‌تاح ، باخان، ئه‌ژده‌ر،

4-حه‌ز له‌چ خواردنێك ده‌كه‌ی ? دۆڵمه‌، بریانی، مه‌قلوبی خۆم درستی که‌م، گیپه‌ی مریشک خۆم نه‌بێ که‌س ئه‌و خواردنه‌ نازانێ

دوباره‌ سوپاس بۆ تۆ گوڵه‌که‌م ڕێزت هه‌یه‌ هاوڕێیه‌کی ئه‌زیزی منی

36

سڵاو لێزان خان
به‌ڕێزتان به‌ روگه‌ش ناسراون له‌ زۆر مه‌کۆیا ناو و هۆنراوه‌کانتم دیوه‌
ئه‌مه‌وێ چه‌ند پرسیارت ئاراسته‌ بکه‌م گه‌ر وه‌لامی برای خۆت بده‌یته‌وه‌
1. هۆنراوه‌کانت زۆر جوانن، به‌ڵام رک و کینه‌ی زۆر تێدا ده‌ر ئه‌که‌وێت،
له‌ پرسیاری ئه‌نداماندا خوێندمه‌وه‌ که‌ به‌ڕێزتان ژیانی هاوسه‌ریتان پێك هێناوه‌
ده‌کرێت بزانین ئه‌م ڕک و کینه‌یه‌ بۆچی ده‌گه‌ڕێته‌وه‌؟

2. له‌ کۆی گشتی پرسیاری ئه‌ندامان و وه‌ڵامدانه‌وه‌ی به‌ڕێزتان،
جۆری نوسینتان وا ده‌ر ئه‌خان که‌ مرۆڤێکی له‌ خۆ باین، چونکه‌ له‌ تێکرای وه‌ڵامه‌کانت
زۆر له‌ کاره‌کانت و پله‌کانت ڕازیت،، ئایا ئه‌م له‌ خۆ بایه‌ی به‌ڕێزتان به‌ کارێکی باش ده‌زانن؟؟

3. چ خوێندنێکت ته‌واو کردووه‌، هۆی چییه‌ که‌ کار ناکه‌یت له‌و بواره‌ی که‌ خوێندوته‌؟

4. ئایا پله‌ و نازناو له‌ گشت مه‌کۆ کوردیه‌کان لای به‌ڕێزتان چی ئه‌گه‌یه‌نێت؟

5. له‌ زۆر مه‌کۆیا ناوی جه‌نابتان دیوه‌ ئه‌وه‌ی سه‌یربێت له‌ زۆر مه‌کۆدا به‌ڕێوبه‌ریت،
ئایا ده‌توانین بزانین چۆن وا به‌زووی ئه‌م پله‌یه‌ به‌ده‌ست ئه‌هێنیت؟؟

خۆشحاڵم گه‌ر وه‌ڵامی هه‌ر پێنج پرسیاره‌که‌م بده‌یته‌وه‌ کاتێکی به‌ختوه‌ر

به‌و كه‌سه‌ ده‌كرێ بڕوا و مه‌تمانه‌
پابه‌ندی وه‌فاو عه‌هدو په‌یمانه‌

37

[size=16]زۆر سوپاس بۆ به‌ڕێزت بۆ ئه‌و پرسیاره‌ جوانه‌ ئه‌مه‌ش وه‌ڵامه‌کانت[/size]

[size=16]1. هۆنراوه‌کانت زۆر جوانن، به‌ڵام رک و کینه‌ی زۆر تێدا ده‌ر ئه‌که‌وێت،[/size]
[size=16]له‌ پرسیاری ئه‌نداماندا خوێندمه‌وه‌ که‌ به‌ڕێزتان ژیانی هاوسه‌ریتان پێك هێناوه‌[/size]
[size=16]ده‌کرێت بزانین ئه‌م ڕک و کینه‌یه‌ بۆچی ده‌گه‌ڕێته‌وه‌؟[/size]

[size=16]من هۆنراوه‌کانم هه‌مووی له‌ڕاستی ژیانی ئه‌مڕۆ داڕێژم له‌ زۆر هۆنراوه‌دا هه‌ستی خۆم ده‌نوسم[/size]

[size=16]ئه‌مڕۆ خۆشه‌ویستی بۆته‌ ڕقوقینه‌ی گه‌نجان هه‌ردو ڕه‌گه‌ز باوه‌ڕیان به‌یه‌ک نیه‌ خۆشه‌ویستی [/size]

[size=16]بۆته‌ تۆپو هه‌رکه‌سه‌و گۆڵێکی پێده‌کات که‌س نیه‌ بتوانێ یه‌کێ له‌ چیرۆکه‌ ڕاسته‌قینه‌کان سه‌رله‌نوێ[/size]

[size=16]دروست کاته‌وه‌ بۆیه‌ من سێری گه‌نجان ده‌که‌م زۆر به‌یان ڕق و قینه‌یان بۆ خۆشه‌ویسته‌که‌یان ده‌ر ئه‌بڕن[/size]

[size=16]بۆیه‌ منیش له‌و ڕاستیه‌وه‌ ئه‌دوێم که‌ ده‌یبینم .[/size]

[size=16]2. له‌ کۆی گشتی پرسیاری ئه‌ندامان و وه‌ڵامدانه‌وه‌ی به‌ڕێزتان،[/size]
[size=16]جۆری نوسینتان وا ده‌ر ئه‌خان که‌ مرۆڤێکی له‌ خۆ باین، چونکه‌ له‌ تێکرای وه‌ڵامه‌کانت[/size]
[size=16]زۆر له‌ کاره‌کانت و پله‌کانت ڕازیت،، ئایا ئه‌م له‌ خۆ بایه‌ی به‌ڕێزتان به‌ کارێکی باش ده‌زانن؟؟[/size]

[size=16]پرسیارێکی زۆر جوانه‌ سوپاس بۆ تۆ به‌ڕێز من ناتوانم پێناسه‌ی خۆم بکه‌م چونکه‌ که‌س خۆی به‌که‌م نازانێت[/size]

[size=16]من ڕقم له‌خۆباییه‌ ئه‌و مرۆڤه‌ی له‌ خۆبایی بوو هه‌میشه‌ به‌چاوی که‌م و نزم سێرده‌کرێن نه‌خێر ئه‌وه‌ی من له‌ [/size][size=16]نزیکه‌وه‌[/size]

[size=16]بناسێ ده‌زانێ چه‌ند که‌سێکی ساده‌و هه‌میشه‌ خۆبه‌ بچوکی هاوڕێیانم ده‌زانم زانم من له‌وازیاتر پێناسه‌ی خۆم [/size][size=16]ناکه‌م[/size]

[size=16]ئه‌توانی له‌ نزیکترین هاوڕێم بپرسی من له‌ بنه‌ماڵه‌ ی هه‌ژارێک م هه‌موو هاوڕێیانم ده‌زانن من کچ ی باوکێکی [/size][size=16]هه‌ژارم[/size]

[size=16]شانازی به‌ خۆم و بنه‌ماڵه‌که‌مه‌وه‌ ده‌که‌م چونکه‌ به‌هه‌ژاری پێیان گه‌یاندوم.[/size]

[size=16]3. چ خوێندنێکت ته‌واو کردووه‌، هۆی چییه‌ که‌ کار ناکه‌یت له‌و بواره‌ی که‌ خوێندوته‌؟ [/size]

[size=16]من دایکی ٢ منداڵم ناتوان کار بکه‌م باوکیان کارده‌کات ده‌بێ خۆشم چاودێری مناڵه‌کانم بم.[/size]

[size=16]4. ئایا پله‌ و نازناو له‌ گشت مه‌کۆ کوردیه‌کان لای به‌ڕێزتان چی ئه‌گه‌یه‌نێت؟[/size]

[size=16]ئه‌م پرسیاره‌شت زۆر جوانه‌ بژیت ، من به‌ش به‌حاڵی خۆم ئاساییه‌ ناوی خۆم بێت نازناویش هه‌ر ئاساییه‌[/size]

[size=16]به‌ڵام زۆر جار کچان له‌به‌ر کلتوری کورده‌واری ناتوانێ ناوی ڕاستی خۆی بڵێ جارێ زۆرمان ماوه‌ بۆ ئه‌ و ئازادیه‌[/size]

[size=16]که‌بتوانن کچان به‌نوی خۆیان بێنه‌ مه‌کۆکان یاخود کورانیش به‌هه‌مان شێوه‌.[/size]

[size=16]5. له‌ زۆر مه‌کۆیا ناوی جه‌نابتان دیوه‌ ئه‌وه‌ی سه‌یربێت له‌ زۆر مه‌کۆدا به‌ڕێوبه‌ریت،[/size]
[size=16]ئایا ده‌توانین بزانین چۆن وا به‌زووی ئه‌م پله‌یه‌ به‌ده‌ست ئه‌هێنیت؟؟[/size]

[size=16]من که‌ له‌ هه‌ر مه‌کۆیه‌ک  خزمه‌تم کردوه‌ دواکراوم یان به‌ڕێوبه‌ر هاوڕێم بوه‌ یان هاوڕێیه‌کم داوه‌تی کردوم [/size]

[size=16]ئه‌مه‌وێ یه‌ک یه‌ک ناوی ئه‌و مه‌کۆیانه‌ بکه‌م که‌ من خزمه‌تیان تیا ده‌که‌م و پله‌ کانیش [/size]

[size=16]یه‌که‌م مه‌کۆم مه‌کۆی جه‌بار شێخانی بو زۆر له‌وێ نه‌بوم پاشان سامان سه‌نگاوی که‌ پورزامه‌ مه‌کۆی کرده‌وه‌ [/size][size=16]چومه‌ ئه‌وێ[/size]

[size=16]منی کرد به‌ چاودێر پێم ناخۆش بوو چونکه‌ پله‌ هیچ مه‌به‌ست نیه‌ لای من ته‌نها من خزمه‌تکردنی یانه‌کوردێکان [/size]

[size=16]مه‌به‌ستمه‌ نه‌ک پله‌ له‌وێ هاوڕێیه‌ک که‌ له‌ مه‌کۆی جه‌بار شێخانی بو په‌یامی بۆناردم گوتی روگه‌ش خان[/size]

[size=16]تۆ له‌ و مه‌کۆیه‌ نه‌بوی گوتم به‌ڵێ گوتی منیش له‌وێبوم به‌ناوی yahoo  ئه‌مه‌ش مه‌کۆی من هیوادارم سه‌ردانم [/size][size=16]بکه‌ی[/size]

[size=16]به‌ڵام ئه‌و مه‌کۆی لای من نه‌ما که‌ ناوی مه‌کۆ شاسوار بوو دوای چومه‌ مه‌کۆی خۆشه‌ویستی بۆکورد وا بۆ [/size][size=16]ساڵێ ده‌چێ[/size]

[size=16]من خزمه‌تی ئه‌و ممه‌کۆیه‌ ده‌که‌م بڕوابکه‌ن بێ ئه‌وه‌ی بزانم کردمێ سه‌رپه‌رشتیاری گشتی بوبه‌ ناخۆشیمان [/size][size=16]له‌گه‌ڵ[/size]
[size=16]ده‌سته‌ی به‌ڕێوبه ر‌ان له‌به‌ر ئه‌وه‌ی که‌سانی چالاکتر تر هه‌بوون پێش من به‌ڵام گوتیان تازه‌ ده‌بێ ئه‌وپله‌یه‌ [/size][size=16]هیتۆبێ[/size]

[size=16]چونکه‌ دڵسۆزانه‌ خزمه‌ت ده‌که‌ی له‌وێ چومه‌ گوڵچین ماوه‌یه‌ک کاک هێمن ڕێزم هه‌یه‌ بۆی په‌یامی بۆ ناردم [/size][size=16]گوتی[/size]

[size=16]پله‌ت بۆ زید ده‌که‌م چونکه‌ زۆر دڵسۆزی و زۆربه‌ی کاره‌کانت هیخۆتن  من قه‌بوڵم نه‌کرد گوتم ناتوانم بمبوره‌[/size]

[size=16]مه‌سئولیاتی بکه‌م با ته‌نها خزمه‌ت بکه‌م پێم خۆشه‌ من بۆ پله‌ نه‌هاتوم ئه‌وه‌بو پاش ماوه‌یه‌ک بومه‌ ئه‌دامی[/size]

[size=16]چالاک به‌ڵام من له‌وێ نه‌ماوم به‌ڵام زۆر پێشکه‌وتوه‌ جاربه‌جار ده‌چم سه‌ردان ده‌که‌م پاش ئه‌وه‌ کاک پشتیوان [/size][size=16]عوبێدی[/size]

[size=16]ڕێزو سڵاو بۆ ئه‌و به‌ڕێزه‌ مه‌کۆی روگه‌شی کرده‌وه‌ بۆی ناردم به‌ په‌یامی تایبه‌ت گوتی مفاجه‌ئه‌ بۆ تۆ ئه‌م مه‌کۆیه‌[/size]

[size=16]من پێم ناخۆش بوو گوتم من مه‌کۆم ناوێت و ئه‌و ناوه‌ش تکایه‌ بگۆره‌ ئه‌ویش گوتی من له‌گه‌ڵ هاوڕێیان ئه‌مه‌مان[/size]

[size=16]کرده‌وه‌ وه‌ک هه‌موومان پێمان خۆشه‌ ئه‌م مه‌کۆیه‌ به‌ناوی تۆو بۆ تۆش بێت که‌ من دڵم نه‌هات دڵیان بشکێنم [/size]

[size=16]قه‌بوڵم کرد به‌وشه‌رته‌ی من وه‌ک ئه‌دامێک کاری تیابکه‌م ناوه‌که‌شم گۆری له‌به‌ر ئه‌وه‌ی مه‌کۆی روگه‌ش بوو[/size]

[size=16]پاشان  bobbydeol  که‌ کاک سه‌فینی زۆر به‌ڕێزه‌ په‌یامی بۆ ناردم گوتی حه‌زه‌که‌م سه‌ردانی مه‌کۆکه‌م بکه‌ی[/size]

[size=16]که‌چوم  بوم به‌ئه‌دام په‌یامی بۆناردم گوتی ئه‌تکه‌مه‌ سه‌رپه‌رشتیار پێم خۆشه‌ له‌خۆی بپرسن که‌ وه‌ڵامی من چیبو[/size]

[size=16] مه‌کۆی خۆشه‌ویستی هه‌ولێر من قه‌بوڵم نه‌کرد به‌ پله‌ی به‌ڕێبه‌ری گشتی که‌چی بێ پرسی من ئه‌و پله‌ی بۆ دانام[/size]

[size=16]ڕێزم بۆ کاک احمد برایه‌ک ئه‌زیزی منه‌ ئه‌م یانه‌ی سه‌رهه‌نگ موحسین کاکه‌ لێدوانی برام بانگ گه‌شه‌ی کردم[/size]
[size=16]منیش به‌خۆشحاڵیه‌وه‌ خزمه‌تی ده‌که‌م و بێ هیچ پله‌یه‌کیش من بۆیه‌ به‌دورو درێژی باسم کرد بۆ ئه‌وه‌ی له‌ هه‌مو و[/size]
[size=16]یانه‌کان بپرسن که‌ من ئه‌م وه‌ڵامه‌م ڕاسته‌ یان نا زۆر پرسیاره‌کانتم به‌دڵ بوو ئه‌فه‌رین هه‌ر که‌سێکی ته‌مه‌ن [/size]

[size=16]درێژ بی هیوادارم توانیبێتم وه‌ڵامت به‌مه‌وه‌ دڵنیاش به‌ من له‌ خۆ بایی نیم و ناش بم هیوادارم له‌ هاوڕێ [/size]

[size=16]نزیکه‌کانم بپرسی به‌س یه‌ک عه‌یبم هه‌یه‌ دڵم ناسکه‌ ههههههههه  خۆزگه‌ وانه‌بومایه‌ زوو ده‌گریم[/size]

[size=16] زۆر سوپاس بۆ به‌ڕێزت جوانترین پرسیار بوو به‌لامه‌وه‌ سه‌رکه‌وتوبی[/size]

38

[size=16]به داخه وه من فریای ئه و به ڕیزانه ی تر نه که وتووم که میوان بوون
به ڵام  خۆش حاڵم که به ڕێز لێزان میوان داره  ئه م جاره یه

به ڕێز لێزان ئه وه راستی بێ من لیره  له م میوانداریه به ڕیزتم  ناسی به پێ وه ڵامه کانت
چه ند پرسایرێکم هه یه
وا دیاره به  نوسینه کانتا به ڕێزت هۆنراوه ئه نووسی پرسیاره که م

1_ ئایا کۆی هۆنراوه کانت چه ند هۆنراوه یه تا ئێستا ؟
2_ئایا تا ئێستا  هۆنراوه کانت کردۆته نامێلکه بۆ  به ر چاوی خوێنه ران ،ئه گه ر به ناوی چیوه یه  ئه گه ر نا بۆ ؟
3_ئایا هۆنراوه کانت له گۆڤاره کاندا بڵاو کراۆته وه ،ئه گه ر ئا له چ گۆڤارێکدا و ئه گه ر نا بۆ ؟
4_نووسینی هۆنراوه کانت پێش بڵاو کردنه وه یان پیشانی که سیکی شاره زای ئه ده ی   ؟
5_شێعره کانی به ڕێزت شێعری حوره .به ڵام وه ك تێبینی  هه ڵه ی  تیا به دی ئه کرێت
من چه ند نووسینێکتم خوێنده وه له م یانه یه  به راستی هه ست نا کرێت که هۆنراوه ت نووسی بێ
هیوادارم که زیاتر بایه خ به نووسینه کانت بده ی 
له کۆتاییدا هیوای سه ر که وتنت بۆ ئه خوازم [/size]

http://kurdup.com/up/uploads/picture/ab58497d96.gif

39

[center]زور به‌ خێربى بو ژووری میوانداری كردنی ئه‌ندامان
زور خوشحالێم  که‌ هاورێى خوشه‌ ويستێم  ڕوگه‌ ش خان  ده‌ بينێم له‌ ژووری میوانداری كردنی ئه‌ندامان;)
[/center]

[center]منيش چه‌ ند پرسيارێکم هه‌ يه‌ له‌ خوشکى ئازيزم  !![/center]

[center]1. چون يانه‌ ى سه‌ رهه‌ نگت  دوزيه‌ وه‌ ؟
2. روژانه‌  سه‌ردانى چه‌ مالپه‌ رو  مه‌ کويه‌ ک ده‌ که‌ ى
3. روژانه‌ تاچه‌ ند کاژمێر  نێت به‌ کاردێنى
4. به‌ زورى جئ ره‌ نگ زور به‌ کاردێنى
5. حه‌ زت له‌ چئ  خواردنێکه‌  big_smile
6. ئستا له‌ جئ قوناخێکى
7. چئ کار ده‌ که‌ ى له‌ ماڵه‌ وه‌ ؟:P
8 .  خوشه‌ ويست کێرديه‌ tongue
9 چه‌ ند که‌ سێن له‌ ماڵه‌ وه‌ 
10. حه‌ ز ده‌ که‌ ى له‌ داهاتوو دا بئ بى به‌ چى 
11. روژ و مانگى ساڵى له‌ دايک بوونت بنوسه‌ 
12. ئايه‌ چالاکيت به‌ س له‌ يانه‌ ى سه‌ رهه‌ نگ هه‌ يه‌
13 . ده‌ نگى کام هونه‌ رمه‌ ندت بئ خوشه‌ 
14. ئستا يانه ى سه‌ر هه‌ نگ جون ده‌ بينى  ‌   smile
[/center]

[center]ئيتر  زور سوپاس  هيواى سه‌ رکه‌ وتوون بو  خوشکى ئازيزم  ڕوگه‌ ش  هه‌ ر سه‌ رکه‌ وتووبى ته‌ مه‌ ن درێژ بى  wink[/center]

[size=24]Safen.1992@Yahoo.Com[/size]
[size=24]Safen.1992@Gmail.Com[/size]

40 (دەستکاری کراوە: ليزان 2009-11-15 08:41:20)

سه‌ره‌تا زۆر به‌خێر بێیت به‌ڕێز زۆر سوپاس بۆ به‌ژداریت له‌م مێوان داریه‌ ئه‌مه‌ش وه‌ڵامه‌کانت

1_ ئایا کۆی هۆنراوه کانت چه ند هۆنراوه یه تا ئێستا ؟ من نازانم کۆی گشتی هۆنراوه‌کانم وابزانم ‌٣‌٣ هۆنراوه‌ن
ئه‌وه‌ی له‌ یانه‌و مه‌کۆکان بڵاوم کردۆته‌وه‌ ئه‌وه‌شی زۆر گرنگیم پێداوه‌ ٢١ هۆنراوه‌یه‌ زۆر جوانن پیشانی شاره‌زایانم داوه‌

بۆیه‌ نه‌مکردۆته‌ هیچ زایتێکه‌وه‌ چونکه‌ پێشکه‌شی که‌سێکم کردوه‌ به‌ناوی خۆی بڵاوی کاته‌وه‌ ناویيشی ناڵێم وه‌ خۆشی

شعر نوسێکی زۆر شاره‌زایه‌ گه‌نجه‌ ١٩ ساڵه‌ هێشتا خۆی نازانێ  ئه‌م دیاریه م‌  بۆداناوه ‌به‌ندکراوه‌ ئیشاڵا ده‌ربچێ ئه‌ی که‌م به‌دیاری بێبه‌رام به‌ر که‌سێکی نزیکی خۆمه‌

2_ئایا تا ئێستا  هۆنراوه کانت کردۆته نامێلکه بۆ  به ر چاوی خوێنه ران ،ئه گه ر به ناوی چیوه یه  ئه گه ر نا بۆ ؟

نه‌خێر نه‌م کردوه‌ ده‌رفه‌تم نه‌بوه‌

ئایا هۆنراوه کانت له گۆڤاره کاندا بڵاو کراۆته وه ،ئه گه ر ئا له چ گۆڤارێکدا و ئه گه ر نا بۆ ؟

نه‌خێر نه‌متوانیوه‌  چونکه‌ ئه‌و  ده‌رفه‌تم نه‌بووه‌

4_نووسینی هۆنراوه کانت پێش بڵاو کردنه وه یان پیشانی که سیکی شاره زای ئه ده ی   ؟

جاری واهه‌یه‌ به‌ڵێ نیشانی ئه‌ده‌م جاری واهه‌یه‌ ده‌رفه‌تیانیه‌ نیشنیان بده‌م

5_شێعره کانی به ڕێزت شێعری حوره .به ڵام وه ك تێبینی  هه ڵه ی  تیا به دی ئه کرێت
من چه ند نووسینێکتم خوێنده وه له م یانه یه  به راستی هه ست نا کرێت که هۆنراوه ت نووسی بێ

به‌ڵێ  هه‌ڵه‌ی تیایه‌ به‌ڵام من ڕونم کرده‌وه‌ هۆکاری هه‌ڵه‌کان زۆر سوپاس بۆ سێرکردنیی نوسینه‌کانم

نوسه‌ر یان که‌سانیی ڕۆشه‌نبیر ده‌بێ ناوه‌ڕۆکیی نوسینه‌کان بخوێنێته‌وه‌ نه‌ک ده‌ره‌کی نوسینه‌کان چونکه‌

گه‌روابێ هیچ له‌ ناوه‌ڕۆکی تێنه‌گه‌یشت هه‌ر نوسینێک ناوه‌ڕۆکی هه‌یه‌ هه‌ر هۆنروه‌یه‌ک مانایه‌کی

تایبه‌تی خۆی هه‌یه‌ گرنگ ئه‌وه‌یه‌ له‌ماناو ناوه‌ڕۆکی نوسینه‌که‌ تێبگه‌ین له‌ کۆتایدا ده‌ڵێم

هه‌ر کۆمه‌ڵگایه‌ک ڕه‌خنه‌ی لێنه‌گیرێ  پێشکه‌وتوی به‌خۆیه‌وه‌ نابینێ هه‌ر نوسینێک ڕه‌خنه‌ی لێنه‌گیرێ

هه‌ر به‌ هه‌ڵه‌ی ده‌نوسرێ و هه‌ست به‌ هه‌ڵه‌کانیی ناکات که‌وایه‌ من خۆش حاڵم به‌ هه‌ر ڕه‌خنه‌یه‌ک لێم

بگرن به‌ڵام به‌و مه‌رجه‌ی ڕخنه‌کان له‌ ڕاستیه‌وه‌بێ یان بێ مه‌به‌ستی شه‌خسی بێت

له‌گه‌ڵ جوانترین ڕێزو سوپاسم بۆ به‌ڕێزتان خۆش حاڵ بوم به‌م مێوانداریه‌ی به‌ڕێزت که‌ بۆ پرسیارکردنی من بوو

41

هاتمه وه لێزان گیان بۆ ئه م رسیاره به راستی حه زم كرد ئه م برسیاره شت لی بكه مه وه

براکان پێشمه‌رگه‌ن

[size=16]برایه كانت له كوی بیشمه رگه ن حه ز ئه كه م به رونی بۆ مان رون بكه یته وه ئه گه ر ناشتوانی ئه وه ئاره زوی خۆته

2- رات جیه به بیشمه رگه حه ز ئه كه م بزانم بیشمه رگه به لای تۆ جی ئه گه ینیت

3-تۆش خۆت به بیشمه رگه نازانیت كه وه ك كجه كوردیك [/size]

[email protected]  http://www.kurdup.com/uploads/17663de57c.gif  [email protected]
http://i2.tagstat.com/image03/3/f0da/00bE051s_3q.gif
بگه‌ڕێه‌وه‌ ئه‌ی تووڕه‌ی جوان  هه‌تا جوانتر بی له‌ جاران
http://i128.photobucket.com/albums/p179/snowrebel13/diveders/butterflies.gif

42

زۆر سوپاس بۆ کاک ملازم گیان ی زۆر به‌ڕێز بۆ دوباره‌ به‌ژدار بونت ئه‌مه‌ش وه‌ڵامه‌کانت

برایه كانت له كوی بیشمه رگه ن حه ز ئه كه م به رونی بۆ مان رون بكه یته وه ئه گه ر ناشتوانی ئه وه ئاره زوی خۆته

براکانم له‌ سلێمانی پێشمه‌رگه‌ن 

2- رات جیه به بیشمه رگه حه ز ئه كه م بزانم بیشمه رگه به لای تۆ جی ئه گه ینیت

بیشمه رگه ئه‌و که‌سانه‌نن که‌ کوردیان به‌هه‌موو جیهان ناساند مه‌رگی پێشکه‌ش به‌ نه‌ته‌وه‌که‌ی کردوه‌ ڕێزم بۆ هه‌موو

بیشمه رگه یه‌کی دڵسۆزی مله‌ته‌که‌مان هه‌یه‌.

3-تۆش خۆت به بیشمه رگه نازانیت كه وه ك كجه كوردیك ?

من هه‌میشه‌ گیان فیدای مله‌ته‌که‌مم حه‌زیش  له‌ خۆده‌رخستنیش ناکه‌م به‌ڵام ڕؤژێک دێت بزانن منیش

کێبوم له‌ناو ئه‌و پێشمه‌رگانه‌ک له‌ سه‌خترین کاتدا وه‌ گیان فیدایه‌ک بومه‌ بۆ مله‌ته‌که‌م

دووباره‌ سوپاس بۆ کاک ملازمی زۆر به‌ڕێز هاوڕێیه‌کی به‌ڕێزی منی