43 (دەستکاری کراوە: رۆمان ریکێلمی 2008-12-02 09:43:46)

وه‌ڵام: كام هونةرمةند باشترينه؟؟؟؟

[size=24]هه‌موو كه‌س ده‌توانێ بچیته‌ سه‌ر شانۆو خه‌ڵك بهێنێته‌ پێكه‌نین ئه‌وه‌ گرنگ نیه‌،  به‌ڵام گرنگ ئه‌وه‌یه‌ خه‌ڵك بكه‌یته‌ خاوه‌نی هه‌ڵوێست!! هه‌مووكه‌س نێشانه‌ ده‌بێنێ و به‌ڵام كه‌م كه‌س ده‌یپێكێ  هونه‌رمه‌ندی مه‌زن دیاری قه‌ره‌داخی هه‌م نیشانه‌ی پێكاوه‌و هه‌م خه‌ڵكی كردۆته‌ خاوه‌ ن هه‌ڵوێست..
جوانترین هه‌ڵوێستیش تێكه‌ڵ بوونی فرمێسكی خۆێی و كه‌سووكارو پاشماوه‌ی ئه‌نفال له‌ یادی بیست ساڵه‌ی یادی ئه‌نفال.. [/size]

[center][size=19]ئەگەر بەدەستی من دەبوو
ئەو بولبولانەشم زیندانی ئەکرد
کە بەئارەزووی دڵی تۆ ناخوێنن..

YASSIN OMER
[/size][/center]

44

به ريَزان سوباس بؤ بةزدارى كردنتان...........
كاكه غةزةل نووس جاوةروان دةكةين تا فؤنت دائةبةزيَنى....
بةلام تكايه سنور مةبةزيَنن و دلى يةك مةئيَشيَنن...

سپێدەیەکی پڕ گۆرانییە
شەقایق بۆ خۆر هاتۆتە سەما
زەردەی خۆرنشین چەندە سامناکە
خەیاڵی مەرگ دێنێ بەسەرما
خۆزگە ئەمتوانی بەری بەیانان
خۆری ئومێدت بۆ بوەستێنم
لە ڕەنگاڵەیی قەوس و قەزەحدا
پەیکەری باڵات بۆ بنەخشێنم

45

[size=16]جاوةريتم كاك غةزلنوس جونكة خوشحالم
كفتوكوكردنم لةكةل كةسيكى خاوةن بة ئةزموونة
بةلام تةمنام ئةوةية بة بيرو بوجونيكى زورورد
كة رةنكدانةوةى خودى خوتى تيابى نةك
غيرةرة دةوريكى سةركى ببينى لة باسةكةمان.........

جاوةريتم.......[/size]

[size=16]هه‌ر ما‌نگێک ده‌ستکه‌وتت نه‌بو تێیدا رۆژه‌ کانی مه‌ژمێره‌[/size]

46

رونيا نووسی:

جاوةريتم.......[/size]

[size=24]سه‌باریت به‌ زه‌كه‌ریا من ده‌ڵێم به‌بێ دوو دڵی هونه‌رمه‌ند زه‌كه‌ریا عه‌بدوولله‌ باشترین هونه‌رمه‌ندی كوردیه‌ له‌سه‌رده‌می ئێستا به‌ڵام وابزانم ئه‌م مناقه‌شه‌یه‌ی پێ ناوێت چونكه‌ ئه‌و ڕكابه‌ری نیه‌

به‌ڕاستی هونه‌ری كوردی ژیانده‌وه‌ یاخوا خوا ته‌مه‌نی درێژ بكات بۆ مان بمینێت به‌م ئاسته‌ی كه‌ پێشكه‌شی گه‌لی كوردی كردوه‌

هه‌رچه‌نده‌ من عه‌ز به‌ ده‌نگی ناو براو ناكه‌م به‌ڵام هیچ هونه‌ر مه‌ندێكی كورد نیه‌ شانی له‌ شانی بدات

له‌گه‌ڵ ڕێز[/size]

47

من زؤؤؤؤؤؤؤؤؤؤؤؤؤؤؤؤؤؤؤؤؤؤؤؤؤؤؤؤؤؤؤؤؤؤر حةز بة دةنكي زةكةريا دةكةم 
بةس ناليم تةنها زةكةريا هونةرمةندةو بةس بةلكو زؤر هونةرمةندي باشيشمان هةية كة ئةوانيش بةقةد زةكةريا هاندةريان هةية
بةس خؤشترين دةنك لاي من زةكةرياية

pem ble hawrey key
ta pet blem to key
(shkspir)

48

ده‌ستت خۆشبیت كاك سیروان به‌رای من هونه‌رمه‌ندی ده‌نگ خۆش زیاد اسعدگۆرانیه‌كانی زۆر عاتفین وه‌شعره‌كانی پرمانان وه‌له‌گۆرانی هه‌لپه‌ركی عه‌زیز وه‌یسی هه‌لده‌بژیرم

http://www.orkutguys.com/comments/beautiful/images/beautiful.gif
ئێستاكه تۆ، له من ونى منيش له تۆ،دورو وونم!
پێوانه‌ى رێگاى نێوانمان چه‌ند بستێكه ،
نه خۆزگه‌م ده‌ستى پێده گات نه‌ده‌نگم ده‌گاته لات!

49

Aso_HawlerY نووسی:
رونيا نووسی:

جاوةريتم.......[/size]

[size=24]سه‌باریت به‌ زه‌كه‌ریا من ده‌ڵێم به‌بێ دوو دڵی هونه‌رمه‌ند زه‌كه‌ریا عه‌بدوولله‌ باشترین هونه‌رمه‌ندی كوردیه‌ له‌سه‌رده‌می ئێستا به‌ڵام وابزانم ئه‌م مناقه‌شه‌یه‌ی پێ ناوێت چونكه‌ ئه‌و ڕكابه‌ری نیه‌

به‌ڕاستی هونه‌ری كوردی ژیانده‌وه‌ یاخوا خوا ته‌مه‌نی درێژ بكات بۆ مان بمینێت به‌م ئاسته‌ی كه‌ پێشكه‌شی گه‌لی كوردی كردوه‌

هه‌رچه‌نده‌ من عه‌ز به‌ ده‌نگی ناو براو ناكه‌م به‌ڵام هیچ هونه‌ر مه‌ندێكی كورد نیه‌ شانی له‌ شانی بدات

له‌گه‌ڵ ڕێز[/size]

[size=24]
کاک ئاسۆگیان له‌گه‌ڵ ڕێزێکی ته‌واوم بۆت به‌ڵام وانیه‌
زه‌که‌ریا قه‌ت باشرین هونه‌رمه‌ند نیه‌ ...
به‌چی ده‌بێته‌ باشترین
به‌ ئاوازه‌ تورکیه‌کانی....
یان به‌و کچانه‌ی که‌ له‌ کلیپه‌کانیدا  به‌کاریاندێنێت ......
یان به‌دزی کردن  ( چه‌ند گۆرانیه‌کی له‌ هونه‌رمه‌ند زیاد ئه‌سعه‌د دزیوه‌)
یان به‌ بازرگانیکردن به‌ هونه‌ره‌وه‌....[/size]

YASSIN OMER
[/size][/center]

50

[size=24]هاوڕێیانم! تکایه‌ تکایه‌.... سنور مه‌به‌زێنن و باسی هونه‌رمه‌ند مه‌که‌ن به‌ شێوازی سلبی.

وه‌ دڵی یه‌کتر ڕابگرن و وه‌ک هه‌میشه‌ ڕێزی بۆچونی یه‌ک بگرن...[/size]

سپێدەیەکی پڕ گۆرانییە
خەیاڵی مەرگ دێنێ بەسەرما
خۆری ئومێدت بۆ بوەستێنم

51 (دەستکاری کراوە: sirwan-halabjaey 2008-12-03 23:19:52)

[size=24]ئه‌نجامی ڕاپرسیه‌که‌....

له‌ ڕاپرسی یه‌که‌م سه‌باره‌ت به‌ هونه‌رمه‌ندی هێمن..

1- زه‌که‌ریا  6  ده‌نگ
2- زیاد اسعد  5  ده‌نگ
3- بهجت یحیا و عدنان که‌ریم  و کریم کابان 2 ده‌نگ
4- دیاری و کامه‌ران و له‌یلا  1 ده‌نگ

له‌ ڕاپرسی دووه‌م
1- عزیز وه‌یسی  8  ده‌نگ
2- به‌ختیار ساڵح  2 ده‌نگ
3- که‌ریم گوڵانی، نوری گه‌رمیانی 1 ده‌نگ
[/size]

پیرۆزه‌ له‌ هه‌وادارانی زکریا و عزیز وه‌یسی
سوپاس بۆ به‌شداربوونتان...

سپێدەیەکی پڕ گۆرانییە
خەیاڵی مەرگ دێنێ بەسەرما
خۆری ئومێدت بۆ بوەستێنم

52 (دەستکاری کراوە: halgurd_sarhang 2008-12-04 00:19:00)

[size=24]             به‌رێزان دیاره‌ موناقه‌شه‌که‌ گه‌رمی کردوه‌ له‌سه‌ر زه‌که‌ریا

من ده‌مه‌وێت شتێک به‌ ڕۆنیا خان بڵێم
ئه‌ویش ئه‌وه‌یه‌ ناوی ئیمپراتۆریه‌ت وا ئاسان نیه‌   
پێش هه‌مو  شتێک ده‌ بێ ببێته‌ هونه‌رمه‌ندی سه‌ده‌ ئینجا موحاوه‌له‌ی ئه‌م ناو ه‌بکات

چه‌ند رۆژێک له‌مه‌و به‌ر له‌ سلیمانی کۆنفرانسێکی هونه‌ری وه‌ک رێزلێنان   بۆ هه‌نه‌رمه‌ندی گه‌وره‌ی کورد  (که‌ریم کابان) رێکخرا

می‌دالیای ئالتونی پێبه‌خشراو بوه‌ هونه‌رمه‌ندی سه‌ده‌و ئیمپهراتۆری کورد

له‌گه‌ل ریزم بۆ ز ه‌که‌ریاو  گوێبیسته‌کانی

به‌لام زۆری ماوه‌ بگاته‌ ئاستی ئه‌م هونه‌رمه‌ندانه‌

ئه‌و میدالیایه‌ی پێشی به‌خشراوه‌ له‌به‌ر بازرگانی خۆی بوه‌ که‌ خه‌لک رێزی لێده‌ نێن چونکه‌ ده‌وله‌مه‌نده‌

زه‌که‌ریا واده‌زانێ به‌ کچی روتو  گۆرۆنی دیسکۆو ده‌ست کاری کردنی ده‌نگی  پێش ده‌که‌وێ
به‌لام به‌ پێچه‌و انه‌وه‌   دوا ده‌که‌وێ

هه‌روه‌ها کاتێک زه‌که‌ریا ناوی ده‌ر که‌رت خه‌لکێکی زۆر سه‌رسامی ببوو
به‌لام کاتێک  له‌ ئاهنگو  بۆنه‌کان ده‌نگی راسته‌ قینه‌ی ده‌ر که‌وت
زۆر هانده‌ری لێکشایه‌ وه‌

من مه‌به‌ستم ئه‌وه‌یه‌ که‌  ناوی ئیمپراتۆریه‌تی کوردی زۆر زۆر له‌ زه‌که‌ریا گه‌وره‌تره‌
سوپاس هیوادارم دلتان نه‌شكی       [/size]     

53

[size=16]زوووووووووووووور سوباس كاك سيروان بو راكة ياندنى ئةنجامةكة
منيش بيروزبايى لة خوم و لة هةموو هاندةرة ئازيزةكانى ئيمبراتوريتى
هونةرى كوردى زةكةريا دةكةم ئوميدةوارؤم هةميشة
سةركةوتوبيت كة جون ئيستا سةركةوتو بوة.............جونكة بةراستى شايةنى لةوة زياتريشة
بيروزة        بيروزة     بيروزة        بيروزة        بيروزة[/size]

54 (دەستکاری کراوە: halgurd_sarhang 2008-12-04 03:14:45)

رونيا نووسی:

[size=16]زوووووووووووووور سوباس كاك سيروان بو راكة ياندنى ئةنجامةكة
منيش بيروزبايى لة خوم و لة هةموو هاندةرة ئازيزةكانى ئيمبراتوريتى
هونةرى كوردى زةكةريا دةكةم ئوميدةوارؤم هةميشة
سةركةوتوبيت كة جون ئيستا سةركةوتو بوة.............جونكة بةراستى شايةنى لةوة زياتريشة
بيروزة        بيروزة     بيروزة        بيروزة        بيروزة[/size]

رۆنیا خان ئه‌وه‌ له‌سه‌ر یانه‌ی سه‌رهه‌نگ موحسین 1 بوه خۆ له‌سه‌ر جیهان 1 نه‌بوه‌‌  که‌ 16 که‌س به‌ژداری کردوه‌
6که‌س وتو یطی زه‌که‌ریا 10 که‌سیان  زه‌که‌ریایئان نه‌ووتوه‌

55

[size=16]بةريزم كاك هةلكورد ئةى نةت بينى خةلاتى ريزلينانيشى وةركرد
كة بةشدارى كردبوو هةموو وةلاتانى جيهان بة شداريانكرد ئةويش وةكو كورد
بة شدارى كردو خةلاتيشى وةركرد........ئةوةيان شايةتحالة بو ئةوةى ديسانةوة بليم
بيروزة ئيمبراتوريتى هونةرى كوردى كاك زةكةريا بةريز.........

كاك هةلكور ليرةش كة ئةوبلةى بةدةست هيناوة ئةوة كةم نية
بةريزى من ..........[/size]

56

رونيا نووسی:

[size=16]
ئيمبراتوريتى هونةرى كوردى

تکایه‌ رۆنیا خان ئه‌م وشه‌یه‌ به‌کار مه‌هێنه‌
بۆ ڕێز گرتن له‌ بۆچونی ئه‌ندامانی تر

YASSIN OMER
[/size][/center]

57

[center]تكایه‌ ئه‌م مناقه‌شه‌یه‌ كۆتای پێبینن چونكه‌ ( [size=16]زه‌كه‌ریا عه‌بدولله‌ [/size] ) به‌یه‌كه‌م ده‌روچوو

پیرۆزه‌      [size=24]Hack[/size]    پیرۆزه‌      [size=24]Hack[/size]       پیرۆزه‌       [size=24]Hack[/size]       پیرۆزه‌      [size=24]Hack[/size]   پیرۆزه‌     [size=24]Hack[/size]    پیرۆزه‌     [size=24]Hack[/size]     پیرۆزه‌     [size=24]Hack[/size]      پیرۆزه‌ [/center]

58

رونيا نووسی:

[size=16]بةريزم كاك هةلكورد ئةى نةت بينى خةلاتى ريزلينانيشى وةركرد
كة بةشدارى كردبوو هةموو وةلاتانى جيهان بة شداريانكرد ئةويش وةكو كورد
بة شدارى كردو خةلاتيشى وةركرد........ئةوةيان شايةتحالة بو ئةوةى ديسانةوة بليم
بيروزة ئيمبراتوريتى هونةرى كوردى كاك زةكةريا بةريز.........

كاك هةلكور ليرةش كة ئةوبلةى بةدةست هيناوة ئةوة كةم نية

سوپاس بۆو ه‌لام دانه‌وه‌ت

منیش کاری بازر گانی بکه‌م له‌گه‌ل حکومه‌ته‌که‌م   حکومه‌ت پشتگیریم ده‌کا به‌هه‌مو جۆرێک

من نالێم ده‌نگی خۆش نیه‌    به‌لام ئه‌گه‌ر به‌ جمهورو عاتفیه‌ت بێت
ناگابه‌ نیو چاره‌گی عه‌بدل قه‌هار زاخۆیی

دیسانه‌وه‌ به‌ به‌رێزت ده‌لێمم زۆری ماوه‌ بۆ ئیمپراتۆریه‌ت

ئه‌وناوه‌ له‌ خۆیو له‌ هونه‌رمه‌ندانی ئه‌م سه‌رده‌مه‌ش گه‌وره‌تره‌ سوپاس

59

Aso_HawlerY نووسی:

[center]تكایه‌ ئه‌م مناقه‌شه‌یه‌ كۆتای پێبینن چونكه‌ ( [size=16]زه‌كه‌ریا عه‌بدولله‌ [/size] ) به‌یه‌كه‌م ده‌روچوو

پیرۆزه‌      [size=24]Hack[/size]    پیرۆزه‌      [size=24]Hack[/size]       پیرۆزه‌       [size=24]Hack[/size]       پیرۆزه‌      [size=24]Hack[/size]   پیرۆزه‌     [size=24]Hack[/size]    پیرۆزه‌     [size=24]Hack[/size]     پیرۆزه‌     [size=24]Hack[/size]      پیرۆزه‌ [/center]

له‌کوێ به‌ یه‌که‌م ده‌رچو کاک ئاسۆ له‌ یانه‌یێک که‌ 16 که‌س به‌ژداری کرد 6 که‌س زه‌که‌ریا 10 که‌س دژی زه‌که‌ریا
ده‌ با شتێکیش بلێم من بۆخۆشی ده‌نگم نه‌دا به‌  زیاد ئه‌سحه‌د ئه‌گه‌ر ده‌نگم پێدابا ئێستا یه‌که‌م نه‌ده‌بوو

60

به‌خوا وابزانم فه‌رته‌نه‌یه‌کی خراپم نایه‌وه‌:lol:
ده‌ی گرنگ ئه‌وه‌یه‌ که‌س دڵی له‌که‌س نه‌ئێشێ..

سپێدەیەکی پڕ گۆرانییە
خەیاڵی مەرگ دێنێ بەسەرما
خۆری ئومێدت بۆ بوەستێنم

61

[size=16]كاك رومان من وابزانم شتيكى ناشرينم نةنوسيوة
تا ريز لة بوجونى ئةندامان نةكرم.......؟ من تيناكةم
هةر كةس و ئازادة لة دةربرينى ووشةيةك
بة كةسيكى ناسراو ديار من ئازادم كة بة هونةرمند
زةكةريا دةليم ئيمبراتوريتى هونةرى كوردى هه لبةتة شتيكى واى كردوة
تا وابكا من ئةو ناسناوةى بى ببخشم...........تامن بمينم تاكة ناسناويك
كة ببخشم بة هونةرمندى كورد كاك زةكةريا ئةوةيشى ئيمبراتوريتى هونةرى كوردية....

دووبارة سوباسى بةريزت دةكةم كاك رومان[/size]

62

halgurd_sarhang نووسی:

[size=24]
چه‌ند رۆژێک له‌مه‌و به‌ر له‌ سلیمانی کۆنفرانسێکی هونه‌ری وه‌ک رێزلێنان   بۆ هه‌نه‌رمه‌ندی گه‌وره‌ی کورد  (که‌ریم کابان) رێکخرا

می‌دالیای ئالتونی پێبه‌خشراو بوه‌ هونه‌رمه‌ندی سه‌ده‌و ئیمپهراتۆری کورد
[/size]     

[size=16]كاك هه‌ڵگورد من ڕێزی تایبه‌تیم بۆ هونه‌رمه‌نده‌ كۆنه‌كان و ئه‌وانه‌ی ئێستاش هه‌یه‌
به‌ڵام كه‌سانێك له‌لایه‌ن ڕۆژنامه‌یه‌كه‌وه‌ یان له‌لایه‌ن گۆڤارێكه‌وه‌ هه‌ڵده‌ستن به‌ ڕاپرسییه‌ك ، ئه‌وه‌ مانای ئه‌وه‌ نابه‌خشێ كه‌ كه‌ریم كابان ئیمپڕاتۆری هونه‌ری كوردی بێت و ئه‌وانیتریش سفڕ ، ڕاسته‌ كه‌ریم كابان هونه‌رمه‌ندێكی به‌توانا بووه‌ و گۆانیه‌كه‌ی نه‌مره‌ و تا ئێستاش تام چێژی خۆی هه‌ر ماوه‌  به‌ڵام ئه‌وه‌ ئه‌وه‌ ناگه‌یه‌نێ كه‌ ئیمپڕاتۆری هونه‌ری كوردی بێت چونكه‌ كه‌سانی ماندووتر به‌هونه‌ره‌وه‌ هه‌ن وه‌كو ( حسن زیره‌ك ، ئه‌حمه‌د شه‌ماڵ ، شه‌ماڵ سایب ، ئیبراهیم خه‌یات و ....... زۆری تر
تۆ ده‌بێ قسه‌ له‌سه‌ر ئه‌وه‌ بكه‌یت ئه‌و كه‌سه‌ بكه‌یته‌ ئیمپڕاتۆری هونه‌ری كوردی كه‌ گۆرانی كوردی و كاری هونه‌ری كوردی به‌خه‌ڵك ناساند و گۆانیه‌كانی بڵاو بوویه‌وه‌ له‌ووڵاتانی تر
له‌گه‌ڵ ڕێزم بۆ هه‌موو هونه‌رمه‌نده كورده‌‌كانی تر به‌ڵام وه‌ك ئه‌وه‌ی كه‌ من ئاگاداربم خه‌ڵكی غه‌یره‌ كورد ته‌نها له‌ڕێگه‌ی هونه‌ره‌وه‌ ته‌نها هونه‌رمه‌ندێكمان ده‌ناسن به‌ناوی ( زه‌كه‌ریا عه‌بدوڵا ) ، بۆ نمونه‌ ڕۆژێك له‌ده‌ره‌وه‌ی كوردستان بووم كه‌سێكی عه‌ره‌ب بووه‌ براده‌رم پاش ئه‌وه‌ی زانی كوردم سوێند به‌خوا گۆرانیه‌كی ده‌نگ و ڕه‌نگی بۆ لێدام له‌ڕێگه‌ی مۆبایله‌كه‌ی ، پاشان من ووتم باشه‌ تۆ له‌مانای ئه‌و گۆرانیه‌ حاڵی ده‌بی ؟ ئه‌ویش ووتی نا به‌ڵام ده‌نگ و ئاوازه‌كه‌ی زۆر خۆشه‌ و ته‌نها ئه‌وه‌نده‌ ده‌زانم كه‌ گۆرانیه‌كه‌ له‌سه‌ر (دایك ) وتراوه‌
ئه‌مه‌ی سه‌ره‌وه‌ یه‌كێكه‌ له‌و شتانه‌ی ده‌رباره‌ی زه‌كه‌ریا ده‌یزانم له‌ده‌روه‌ی عێڕاق
به‌هه‌ر حاڵ ئێمه ده‌بێ پاڵپشتی ئه‌و كه‌سانه‌ بكه‌ین و نابێ به‌كه‌میان بزانین
ئه‌وه‌ش بزانه‌ من زۆر كه‌م گوێ له‌گۆرانی ده‌گرم و گۆرانی بێژێكی تایبه‌تم نیه‌ كه‌ گوێی بۆ بگرم ، به‌ڵام ئه‌وه‌ واقعه‌و ده‌بێ بوترێ[/size]

63

دةست خؤشيت لي دةكةم بؤ ووتةكانت كاك سةرهةنك بةراستي قسةكانت زؤر جوانن 
با هاوري يان ئةوةش بزانن كة هةر زةكةريابوو لةو رؤزانة ميدالياي زيري بي بةخشرا ئةوةش بةلكةية لةسةر ئةوةي كة ديارة زةكةريا شتيكي كردووة بؤية شاياني ئةوةية كة ريزي لي بكيري

pem ble hawrey key
ta pet blem to key
(shkspir)

64 (دەستکاری کراوە: غه‌زه‌لنوس 2008-12-06 11:49:55)

سڵاوتان لی بێت

ببورن که‌ دوا که‌وتم

په‌یامه‌کانتانم یه‌ک به‌ یه‌ک خوینده‌وه‌ به‌ڵام گه‌ر شتێک بڵیم لاتان گران نه‌بێ

هه‌مووتان له‌سه‌ر دوو بنچینه‌ بڕیارتان دابوو

یه‌که‌م سۆز و عاطیفه‌

دووه‌م دژایه‌تی

گفتوگۆ به‌ شیوه‌یه‌کی راسته‌قینه‌ باشترینه‌ نه‌وه‌ک ئه‌و دوو شیوازه‌ی سه‌ره‌وه‌ که‌ ئاماژه‌م پێکرد

برایانم خوشکانم هه‌تا بیرکردنه‌وه‌ی هه‌ر تاکێکی کورد ئاوا بیت هه‌ر ناته‌با و هه‌ر ناپێسکه‌وتوو ده‌بین

من زۆر سه‌یرم لێ دێت که‌ ڕۆنیا خان خۆی ئه‌ڵی شاره‌زاییم نیه‌ له‌ ئه‌ده‌بیات و هونه‌ر چونکه‌ اختصاصی خۆم نیه‌ که‌جی بڕیاریکی حامانه‌ ده‌دا و زه‌کژه‌ریا به‌ جیهانگیری هونه‌ر داده‌نێت به‌بێ ئه‌وه‌ی له‌ هونه‌ر تیگه‌یشتبی

ڕۆنیا خان هونه‌ر پێک نه‌هاتوه‌ له‌و چوار گۆرانیه‌ی که‌ زه‌که‌ریا وتویه‌تی و هونه‌ر شارێکه‌ له‌ جوانی و ناسکی و گه‌وره‌یی و میهره‌بانی که‌ زه‌که‌ریا له‌ کۆڵانه‌کانیدا هه‌ر ون ئه‌بێ

پاشان ڕۆنیا خان من که‌سێک نیم وه‌ک تۆ به‌ ئیحساس و سۆزه‌ گوی بۆ گۆرانی بگرم گۆرانی و هونه‌ر و مۆسیقا گوێ لێگرتنه‌که‌ی ئه‌بی له‌سه‌ر بنه‌مای جیاکاری هونه‌ره‌کان بێت که‌ تۆ ئه‌مه‌ نازانیت

پاسان من وتومه‌ گوی له‌ برایم ئه‌گرم ئه‌وه‌ ته‌نها نمونه‌یه‌ک بوو که‌چی تۆ به‌ جدی وه‌رتگرتوه‌ و مناقه‌شه‌ی له‌سه‌ر ئه‌که‌ی که‌واته‌ نه‌ له‌ من تیگه‌یشتوی و نه‌ منیش حه‌زم له‌ ده‌نگی ابراهیمه‌ و تۆش هاتوی له‌سه‌ر ئه‌وانه‌ مناقه‌سه‌ ئه‌که‌ی

کاکه‌ ئاسۆ هه‌ولێی ئه‌ڵیی چی و چی په‌یامه‌که‌ی بخویننه‌وه‌

کاک ئاسۆ ته‌نها له‌به‌ر ئه‌وه‌ی به‌ڕیزت حه‌زت له‌ ده‌نگی زه‌که‌ریایه‌ ئه‌وا ده‌بێت ئه‌و ئیمپراتۆر بێت نا دڵنیابه‌ وا نیه‌

پاشانب بۆ هه‌موو ئه‌وانه‌ی که‌ زه‌که‌ریا به‌ ئیمپڕاتۆریه‌ت دا ئه‌نێن با بێن و پیناسه‌یه‌کی ستانداردی  ووشه‌ی (( ئیمپڕاتۆر .... و...  ئیمپڕاتۆریه‌تم بۆ بکه‌ن ئینجا له‌ مانای ئه‌و دوو ووسه‌ئیه‌ تێ بگه‌ن ئینجا وابلین

چونکه‌ هه‌ر که‌ زانیتان ووشه‌که‌ گه‌وره‌ و زله‌ خێرا وائه‌لین پێس ئه‌وه‌ی بزانن مانای چیه‌ و ته‌وا و و پراو پڕ کی ئه‌بێ و بۆ چی به‌کار دێ

کاکه‌ سیروان هه‌ڵه‌بجه‌یی به‌ڕیز چه‌ند جاریک وتی زه‌حمه‌ت نه‌بێ سنور نه‌به‌زێنن من پێی ئه‌ڵێم ئایا ده‌ربڕینی راستیه‌کان ئه‌بێ به‌زاندنی سنوره‌کان بێت

؟؟؟؟؟

من ته‌نها راستیم وتوه‌ و هه‌تا مردن له‌ قسه‌کانی خۆشم په‌شیمان نابمه‌وه‌

ڕۆنیا خان ئه‌وه‌ی که‌ راست بوو له‌سه‌ر زه‌که‌ریا بۆچی وه‌لامت پی نه‌بوو ???  بۆچی له‌ راستیه‌کان خۆ ئه‌شاریته‌وه‌ و نازناویک له‌ زه‌که‌ریا ئه‌نیی که‌ خۆت نازانی پێناسه‌ی ستانداردی ئه‌و ڕسته‌یه‌ بکه‌ی

مه‌به‌ستم ئه‌مه‌ی خواره‌وه‌ که‌ نوسیم بۆ وه‌لامت پێ نه‌بوو بۆی ؟؟

زه‌که‌ریا داهێنانی چی کرد ؟؟

زه‌که‌ریا ئاوازه‌کانی هی خۆی نین هۆنراوه‌کانی هی خۆی نین مۆسیقاکه‌شی و ستایڵی گۆرانی وتنیشی هی تورکه‌ که‌واته‌ چی کرد بۆ کورد ؟؟؟

تۆ وا هه‌ست ئه‌که‌ی ئه‌وه‌ی گۆرانی بڵی داهێنان ئه‌کا نا زۆر هه‌ڵه‌ی

پاشان من گوێ له‌ ابراهیم طاطلس ئه‌گرم مانای ئه‌وه‌ نیه‌ که‌ من به‌هۆی برایمه‌وه‌ تورک بناسم و تورکم خۆش بوی

ئه‌و نه‌ته‌وانه‌ی گوێبیستی زه‌که‌ریا ده‌بن گوی بیستی من و تۆ و کورد و ئازه‌ره‌کانی کورد نین که‌چی تۆ بیئاگای له‌وه‌ وا هه‌ست ئه‌که‌ی به‌ هۆی ئه‌وه‌ هونه‌ر پیشئه‌که‌وی

پاشان گوێگرتنی خه‌ڵک له‌ زه‌که‌ریا هیچ پیشکه‌وتنێک نابه‌خشی به‌ ئه‌ده‌ب و هونه‌ری کوردی چونکه‌ وه‌ک ئاماژه‌م پێدا زه‌که‌ریا ته‌نها ده‌نگی هه‌یه‌ ئه‌ویش به‌هۆی چه‌ندین ئامیری پێشکه‌وتوه‌وه‌ گۆرانکاری له‌ ده‌نگیدا ده‌کرێت ئینجا بڵاو ده‌کرێته‌وه‌

به‌لام کورد به‌داخه‌وه‌ هه‌میشه‌ چه‌پڵكه‌ بۆ ئه‌و که‌سانه‌ لی ده‌ده‌ن که‌ جوانن یان ده‌وڵه‌مه‌ندن یان هه‌رچۆنیکن که‌ له‌ پێسکه‌وتنی گه‌ل و نیشتیمان و نه‌ته‌وه‌دا ده‌ور نابینن و ڕۆڵیان نیه‌

پاشان زه‌که‌ریا یه‌ک سیدی هه‌یه‌ که‌ خۆش بێت ئه‌ویش له‌ زیاد ئسعه‌دی  (( دزی ))

که‌واته‌ من به‌ تۆ ئه‌ڵێم ئه‌وه‌ی که‌ ئاشنای هونه‌ر بێت و ئه‌وه‌ی که‌ هونه‌رمه‌ند بێت ئه‌بێ دزی بکا دزی کردن له‌ چیشا له‌ گۆرانی و هۆنراوه‌یا

پاشان  تۆ ئاگاداری ئه‌وه‌ نیت که‌ زه‌که‌ریا بازرگانی به‌ وڵاتی تۆوه‌ ده‌کات

له‌ سلێمانی له‌ هه‌ولر خه‌ریکی ئاڵۆگۆڕی شوقه‌ و باله‌خانه‌یه‌ که‌ پاره‌که‌ی هی چوار داماو و بێئاگای وه‌ک تۆیه‌ و هه‌ستیش به‌ خۆتان ناکه‌ن و چه‌پڵه‌سی لێ لێ ئه‌ده‌ن

پاشان حه‌قیقه‌ت بڕیار ئه‌دات نه‌وه‌ک من و تۆ

زه‌که‌ریا هیچ ئامێرێکی میوزیکی راسته‌قینه‌ به‌کار ناهێنی و ته‌نها ئۆرگ به‌کار ده‌هینیت له‌گه‌ل هه‌ندێ که‌مانچه‌ی ناراسته‌قینه‌ که‌ ئه‌و ئامێرانه‌ مناڵیکیش توانای گۆرانی وتنی هه‌یه‌ له‌گه‌ڵیان

ئه‌گه‌ر زه‌که‌ریا گۆرانی بێژه‌ ئه‌گه‌ر خۆی به‌ هونه‌رمه‌ند دا ئه‌نی ئه‌گه‌ر خزمه‌ت به‌ کورد ئه‌کا با بێت دوو سێ هۆنراوه‌ی نالی سالم کوردی مه‌حوی گۆران  هێمن موکریانی هه‌ژار وه‌فایی موفتی بێکه‌س  ئه‌مانه‌ بکات به‌ گۆرانی و ئامیره‌ مۆزیکیه‌کانی نای و ده‌ف و زه‌ڕب و شمشاڵ و که‌مانی راسته‌قینه‌ و سه‌نتور و عود و چه‌لۆ و ... هتد گۆرانی بڵی نه‌وه‌ک به‌ ئامێری هه‌ڵپه‌ڕکی و دیسکۆ گۆرانی بڵیت و هۆنراوه‌ی بێ بنچینه‌ و بێ بنه‌ما بڵێته‌وه‌

سه‌رکه‌وتوو بیت و ئه‌مانه‌ی وتم هه‌مووی راسته‌قینه‌ن و ئه‌توانی لێیان بکۆڵیته‌وه‌
کاکه‌ ڕۆمان گیان له‌گه‌ڵ بروای تۆدام دیاری قه‌ره‌داغی هونه‌رمه‌نده‌ به‌پی واتای هونه‌رمه‌ندی و گالته‌ی پێناکرێت

کاک سه‌رهه‌نگ محسین ::

ئه‌ڵیی عه‌ره‌بێک باسی زه‌که‌ریای کردوه‌ به‌ڵام ئایا له‌ ڕووی فه‌رهه‌نگیه‌وه‌ ئه‌و عه‌ره‌به‌ ئه‌یزانی هونه‌ر یعنی چی ؟؟ زۆر دڵنیام نه‌یزانیوه‌

ئایا ئه‌یزانی مۆسیقا چیه‌ و پێناسه‌ی هونه‌ر چۆن ئه‌کری دلنیام نه‌یزانیوه‌

ئایا و هه‌زار ئایای تریش

که‌واته‌ برای ئازیزم با له‌ ڕوویئ فه‌رهه‌نگی و هونه‌ریه‌وه‌ باسی زه‌که‌ریا بکه‌ین نه‌وه‌ک له‌ رووی بازاڕیه‌وه‌

که‌سێک له‌ بازار گوێ له‌ گۆرانی ده‌گرێ که‌ نه‌یزانی هونه‌ر یانی چی با هه‌تا ئیواره‌ وه‌سف و سه‌نا بکا به‌هه‌ند وه‌رناگیرێ

کاکی من هۆنراوه‌ ئه‌نوسی و زۆریک له‌ هۆنراوه‌کانتم بینیوه‌ که‌واته‌ با هونه‌ر دۆست بین نه‌وه‌ک سه‌رده‌م دۆست

ووشه‌کانم هه‌موو بۆ خزمه‌ت کردنی هونه‌ره‌ نه‌وه‌ک بۆ دژی ئیوه‌

سه‌رکه‌وتوو بن

به‌لام ڕۆنیا خان ئه‌ڵی من اخطساسم هونه‌ر نیه‌ و زۆر جار هۆنراوه‌کانیشی ئه‌بینم که‌ ئه‌مه‌ جێگای زه‌رده‌خه‌نه‌یه‌ چونکه‌ گه‌ر هونه‌ر شارزا نی بؤچی هۆنراوه‌ ئه‌نوسی به‌بێ ئه‌زمونی

ئه‌مه‌ راستیه‌ خوشکی ئازیزم

باسی که‌ریم کابانتان کرد

له‌به‌ر ئه‌وه‌ خه‌لاتی وه‌رگرتوه‌ چونکه‌ که‌سایه‌تیه‌کی به‌ته‌مه‌نه‌ و زۆرترین ته‌مه‌نی له‌ سه‌ده‌ی رابوردودا له‌گه‌ل هونه‌ر بردۆته‌ سه‌ر واتا ئه‌و هونه‌ر مه‌ندانه‌ی له‌ ژیاندا ماون هیچیان ته‌مه‌نی هونه‌ریان به‌قه‌ده‌ر که‌ریم کابان له‌ هونه‌ردا درێژ نیه‌ و هۆکاری خه‌ڵاته‌که‌شی که‌ وه‌ریگرتوه‌  هه‌ر ئه‌وه‌ بوه‌
کاتتان گوڵ بێت

به‌ڵام ڕۆنیا خان جارێکی تر که‌ به‌ڕاستی و له‌ رووی فه‌رهه‌نگی وکۆمه‌لایه‌تی و زانستی و هونه‌ری و مێژووی و ڕۆشنبیری و راستیه‌وه‌ زانیاریت نه‌بوو مناقه‌سه‌ی ئاوا مه‌که‌ چونکه‌ ده‌بیته‌ جێگای سه‌رنج و گله‌یی که‌سانی به‌ ئه‌زمون له‌ شیکاریه‌کانی ژیان و هونه‌ریدا

هه‌ر بژین

کۆتایی هه‌ر شتێک ... سه‌ره‌تای شتێکی تره‌ ..

65

[size=16]ههههههههههههههههههههههههههههههههههه
هاهاهاهاهاهاهاهاهاهاهاهاهاهاهاهاهاهاهاها
ببورة كاك غةزةلنوس براى بةريزم كة بيكةنينيكى لة رادة بةدةرم كرت.......
كاتيك ئةو بةيامةى بةريزتم خويندةوة ئةزانى بوو جونكة هه موو وشةكانى بةيامى ترت بةكار هينابوة لة كفتوكويةكةية
تةنانةت يةك ووشةى نويشى تيانةبوو...........
براى بةريزم من اخطصاصم هونةر نية ئةو جةند ووشةى كة ئةى نوسم تو زور بة هة لة تيكةيشتوى
جونكة من خوم بة هونراوةى دانانيم بة لكو تةنيا جةند ووشةيةكةو لة ناخمةوة دروست بوة توانيومة بيخةمة سةر كاغةزو.........
توزيك بة شيوازيكى وردكارى دام روشتوة جونكة جارى زورم ماوة بتوانم بةو وشانةى خوم بليم هونرةوة
وبتوانم وةكو شاعيريكى هونةرى هونراوة بنوسم.......من سوباسيشت دةكةم كة تو بة هونراوةى ئةزانى براى بةريزم......
كاك غةزةلنوس من نامةوى زياتر دريزة بة وةتةكانى خوم بدةم و سةرى بةريزتان بيشينم.......
تةنيا ئةوةندة ئةليم تاكو مابم من زةكةريا بة ئيمبراتوريتى هونةرى كوردى دةزانم.....ئازاديشم لة دةربرينى خوم
ئةوةش ماوة كةبيتى بليم ئةكةر لة ماناى ئيمبراتوريةت نةزانم قةت ريكا بة خوم نادةم ئةو وشةية
بخةمة بال زةكةريا كة واتاكةى نةزانم جونكة زةكةريا زور لةوة كةورةتريشة من ووشةى ئيمبراتوريتم بى بة خشيوة
  ...................لةكوتاى ئوميدم بة ختةوةرى و سةركةوتنى براى بةريزمة كاك غةزةلنوسى بةريز.........[/size]

66

به‌ڕاستی ئه‌م بابه‌ته‌ بوه‌ هۆی زویر بونی هه‌ندێك ئه‌ندامان

هیوادارم ڕونیا خان زیاتر له‌سه‌ر ئه‌م بابه‌ته‌ نه‌ڕوات چونكه‌

ئێمه‌ بۆ خۆشی هاتوینه‌ ئه‌م ماڵپه‌ڕه‌ نه‌وه‌ك بۆ دژبه‌دژی

هیوادارم ئه‌م بابه‌ته‌ش دابخرێت چونكه‌ با زیاتر ئه‌ندامان

زیاتر زویر نه‌بن ( زۆر گۆتن قورئان خۆشه‌ )

67

hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhh
ke basi nuri garmyani krdwa barezan ta hali bjern sarata
babataka bxwennawa cha dang bdan mn alem hunarmandi mazn
(baaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaachat yahya)
[url=http://www.kurdupload.com/main]http://www.kurdupload.com/main/uploads/6ad9d1fba8.jpg[/url

http://www.kurdupload.com/images/WnAl1310141103/_________________________.gif