1

بابه‌ت: كورد دژوژمنی كورده‌.

رۆژانه‌ چه‌ندین زنجیره‌ دراماو فیلم له‌ كه‌ناڵه‌ عه‌ره‌بییه‌كان و توركیه‌كان ده‌بینن
كه‌ هه‌مووی له‌سه‌ر حیسابی كورد به‌رهه‌م هاتوون له‌و درامایانه‌ كورد وه‌كو
گه‌لێكی نه‌زانن و نه‌ خوێنده‌وار و  تیرۆرست و دوژمنی مرۆڤایه‌تی و دارو
ده‌سته‌ی ئیسرائیل ناوده‌بات
بێجگه‌ له‌وه‌ی كه‌ له‌ فیلمه‌كان ئه‌م كرده‌وه‌ خراپانه‌ ده‌داته‌ پاڵ ئه‌ستۆی كورد
به‌لكو له‌ فیلمه‌كان سوكایتی به‌ كورد ده‌كه‌ن جنێوی زۆر ناشیرین به‌ كورد ده‌ده‌ن،
نمونه‌یه‌كی باشیش زنجیره‌ درامای (پۆلات)ه‌ كه‌ هاورێیه‌كم توركی ئه‌زانێت
ده‌یووت جنێوی ئه‌وها ناشرین به‌ كورد ده‌ده‌ن كه‌ هی ئه‌وه‌ نیه‌ باسی بكه‌ی،
ئینجا من خه‌فه‌ت بۆ ئه‌وه‌ ده‌خۆم كه‌ ئه‌و فیلمانه‌ جمهورێكی زۆریان له‌ كوردستان
هه‌یه‌ ئێستا ئاوای لێهاتووه‌ بازرگانه‌كان جلیان به‌ رادان داوه‌ كه‌ وێنه‌ی پۆلاتی
له‌سه‌ره‌ كه‌ ئه‌م پیاوه‌ سوكایه‌تی به‌ كورد ده‌كات كه‌چی ئێمه‌ وێنه‌ی له‌سه‌ر  جلمان
داده‌نێن،من له‌و رۆژانه‌ی دوایی چه‌ند كه‌سێكم بینی ئه‌و جله‌یان له‌به‌ر بوو
به‌راستی زۆر خه‌مم خوارد،ده‌بوایه‌ ئه‌م بینه‌ری ئه‌م درامایانه‌ خۆپیشاندانیان كردبا
بۆ راگرتنی ئه‌م فیلمه‌ به‌لام به‌داخه‌وه‌ هه‌ر حه‌زیان لێنیه‌ فیلمه‌كه‌ هه‌ر راوه‌ستی،
ئینجا هیوادارم كورد هیچی كه‌ دوژمنی خۆی نه‌بێـت و پشتیگیری له‌
دوژمنه‌كانمان نه‌كه‌ین.

وه‌ نمونه‌یه‌كی ترم به‌رچاو كه‌وت هه‌ر له‌و یانه‌یه‌ كه‌ ئه‌ندامێك
وێنه‌ی پۆلاتی له‌ وێنه‌چكۆله‌ی داناوه‌،من لێره‌ له‌م ئه‌ندامه‌ به‌رێزه‌
ده‌پرسم وێنه‌ی ئاڵایه‌كی كوردستانی دانابایه‌ باشتر  نه‌بوو
یان هه‌ر وێنه‌یه‌كی تر؟؟؟، هیوادارم ئه‌م ئه‌ندامه‌ به‌رێزه‌ لێم تووره‌
نه‌بێـت چونكه‌ حه‌قیقه‌تم ووتوه‌،وه‌ هیوادارم ده‌سته‌ی به‌رێوه‌به‌ران
ئه‌م وێنه‌چكۆله‌ی ئه‌م به‌رێزه‌ لابده‌ن.
http://i55.tinypic.com/z4tvl.jpg

2

وه‌ڵام: كورد دژوژمنی كورده‌.

[size=16]به‌رستی قسه‌کانه‌ت زۆر زۆر جوانن منیش خه‌فه‌تی پئ ده‌خۆم به‌لام هیجمان پئ ناکرێت
ده‌ستت خۆش به‌رێزه‌م[/size]

3

له‌گه‌ڵ ئه‌وه‌ من ئه‌م زنجیره‌ییه‌م نه‌بییوه به‌ڵام تۆ كه‌ ڕقت له‌ سه‌رجه‌م ستافی ئه‌م درامایه‌ ده‌بێته‌وه‌ به‌ ڕه‌وای نازانم، ئاخر هه‌ر ئه‌كته‌ره‌و پابه‌ندی به‌نده‌كانی ئه‌و گرێبه‌سته‌یه‌ كه‌ له‌گه‌ڵ ده‌رهێنه‌ر واژووی كردووه‌. جا بۆیه‌ پێم باش نیه‌ هێرشی ڕاسته‌وخۆ بخرێته‌ سه‌ر ئه‌كته‌ر، ئه‌وه‌ ده‌رهێنه‌ره‌ ده‌بێ بخرێته‌ ژێر پرسیاره‌وه‌ كه‌ بۆچی خه‌ریكه‌ وێنه‌ی كورد ده‌شێوێنێ.
خۆی ڕاسته‌ كورد ده‌رگای دڵی بۆ هه‌موو ئاوه‌ڵایه‌، به‌ڵام ناشكرێ به‌ نۆكه‌ری ئیسرائیلی بزانین هه‌روه‌ك له‌ بابه‌ته‌كه‌ی سه‌ره‌وه‌ ئاماژه‌ی پێكراوه‌. جگه‌ له‌وه‌ش ده‌بێ هه‌موو كه‌س سنوری خۆی بزانێت، ده‌بێ ئه‌وه‌ بزانن جنێودان له‌ خانه‌ی سوكایه‌تییه‌، نه‌ك ئازادی، بۆیه‌ش وا ده‌ڵێم چونكه‌ ده‌ترسم بیخه‌نه‌ بازنه‌ی ئازادی!

4

[size=16]سڵاو ...
من له‌گه‌ڵتم بۆ ئه‌وه‌ی كه‌ ده‌ڵێی: (( حه‌ق وایه‌ ناڕه‌زایی ده‌ربڕین و خۆپیشاندان بكه‌ین بۆ وه‌ستانی ئه‌م فیلمه‌ ))
به‌ڵام ئه‌مه‌ ئه‌وه‌ ناگه‌یه‌نێت كه‌ ئێمه‌ی كورد به‌ دوژمنی خۆیی و كۆنه‌په‌رست ناوزه‌دی خۆمان ده‌رخه‌ین، كاكه‌ گیان وه‌رگێڕان و كڕین و فرشتنی دراماو فیلم بۆته‌ دیارده‌یه‌كی بازرگانی له‌ سه‌رجه‌م جیهاندا، بۆیه‌ له‌ وڵاتی ئێمه‌شدا ئه‌مه‌ كارێكی زۆر ئاساییه‌ .

دواتر تۆ ڕه‌خنه‌ت له‌ ( ڕوستایی ) گرتووه‌ كه‌ گوایه‌ وێنه‌ی كه‌سێكی بیانی داناوه‌ و تۆ پێی ئه‌لێی : ( ئاڵای كوردستان باشتره‌ ))

ئه‌ی ناوه‌كه‌ی خۆت بۆ كوردی نیه‌ ؟

Ciutat Esportiva

ئه‌ی وێنۆچكه‌ت بۆ كورد نیه‌ ؟

SANT JOAN DESPÍ

ئه‌ی شوێنه‌كه‌ت بۆ كه‌س نازانێ چ مه‌مله‌كه‌تێكه‌ ؟[/size]

به‌خته‌وه‌ربیت smile

سپێدەیەکی پڕ گۆرانییە
شەقایق بۆ خۆر هاتۆتە سەما
زەردەی خۆرنشین چەندە سامناکە
خەیاڵی مەرگ دێنێ بەسەرما
خۆزگە ئەمتوانی بەری بەیانان
خۆری ئومێدت بۆ بوەستێنم
لە ڕەنگاڵەیی قەوس و قەزەحدا
پەیکەری باڵات بۆ بنەخشێنم

5 (دەستکاری کراوە: Ciutat Esportiva 2010-10-20 02:55:06)

- Sirwan - نووسی:

[size=16]سڵاو ...
من له‌گه‌ڵتم بۆ ئه‌وه‌ی كه‌ ده‌ڵێی: (( حه‌ق وایه‌ ناڕه‌زایی ده‌ربڕین و خۆپیشاندان بكه‌ین بۆ وه‌ستانی ئه‌م فیلمه‌ ))
به‌ڵام ئه‌مه‌ ئه‌وه‌ ناگه‌یه‌نێت كه‌ ئێمه‌ی كورد به‌ دوژمنی خۆیی و كۆنه‌په‌رست ناوزه‌دی خۆمان ده‌رخه‌ین، كاكه‌ گیان وه‌رگێڕان و كڕین و فرشتنی دراماو فیلم بۆته‌ دیارده‌یه‌كی بازرگانی له‌ سه‌رجه‌م جیهاندا، بۆیه‌ له‌ وڵاتی ئێمه‌شدا ئه‌مه‌ كارێكی زۆر ئاساییه‌ .

دواتر تۆ ڕه‌خنه‌ت له‌ ( ڕوستایی ) گرتووه‌ كه‌ گوایه‌ وێنه‌ی كه‌سێكی بیانی داناوه‌ و تۆ پێی ئه‌لێی : ( ئاڵای كوردستان باشتره‌ ))

ئه‌ی ناوه‌كه‌ی خۆت بۆ كوردی نیه‌ ؟

Ciutat Esportiva

ئه‌ی وێنۆچكه‌ت بۆ كورد نیه‌ ؟

SANT JOAN DESPÍ

ئه‌ی شوێنه‌كه‌ت بۆ كه‌س نازانێ چ مه‌مله‌كه‌تێكه‌ ؟[/size]

به‌خته‌وه‌ربیت smile

كاك سیروان من هیچ گه‌لێك نه‌دیوه‌ فیلمێكی له‌سه‌ر ده‌رهێنرابێـت كه‌ سوكایه‌تیان پێبكات ئینجا خه‌ڵكه‌كه‌
پێی خۆشبێ وێنه‌ی هه‌ڵواسن.

من نوسیوه‌مه‌ ((ئاڵای كوردستانیان یان هه‌ر وێنه‌یه‌كی تر)) نه‌ك ته‌نها ئاڵای كوردستان. تۆ ئه‌م مه‌قطه‌عه‌ت ((ئاڵای كوردستانیان باشتره‌))
ده‌رهێناوه‌ ته‌نها بۆ مه‌به‌ستێكی تایبه‌تی خۆت.

وه‌ سه‌باره‌ت به‌ ناوه‌كه‌م هاورێیكم بۆی هه‌ڵبژاردووم وه‌ نایگۆرم، من ناوێكم دانه‌ناوه‌ كه‌ سوكایه‌تی به‌ تۆ
یان به‌ كه‌سێكی دیكه‌ یان به‌ گه‌لێك بكات.

وه‌ سه‌باره‌ت به‌ وێنه‌چكۆله‌كه‌ هه‌مان هاورێم بۆی هه‌ڵبژاردووم ، من وێنه‌یه‌كم دانه‌ناوه‌ كه‌ سوكایه‌تی به‌ تۆ

تا ڕێك نه‌كه‌ون قه‌بیلی ئه‌كراد
                      هه‌روا ده‌بنه‌ خه‌رابه‌ ئاباد

6 (دەستکاری کراوە: Ciutat Esportiva 2010-10-20 04:27:02)

Sarhang Muhsin نووسی:

تۆ كه‌ ڕقت له‌ سه‌رجه‌م ستافی ئه‌م درامایه‌ ده‌بێته‌وه‌ به‌ ڕه‌وای نازانم!

كاك سه‌رهه‌نگ تۆ له‌ كوێ ده‌زانی من رقم له‌ هه‌موو ستافی دراماكه‌ ده‌بێـه‌وه‌؟؟؟؟
كاك سه‌رهه‌نگ تۆ به‌م قسانه‌ت من وه‌كو كه‌سێكی دڵره‌ق نیشان ده‌ده‌ی وه‌
من ته‌نانه‌ت نه‌موتوه‌ رقم له‌ ئه‌كته‌ره‌كه‌ ده‌بێته‌وه‌ هه‌تا به‌ ستافه‌كه‌ راده‌گات،
تۆ بۆخۆت ئه‌م قسه‌یه‌ت دروست كردووه‌ كاك سه‌رهه‌نگ!

Sarhang Muhsin نووسی:

هه‌ر ئه‌كته‌ره‌و پابه‌ندی به‌نده‌كانی ئه‌و گرێبه‌سته‌یه‌ كه‌ له‌گه‌ڵ ده‌رهێنه‌ر واژووی كردووه‌

با بڵێین خه‌تا له‌ ئه‌كته‌ر نییه‌ سه‌باره‌ت به‌ سوكایه‌تیه‌كان.
به‌لام دیسان ئه‌كته‌ر خه‌تابار ده‌بێت چونكه‌ ئه‌م ئه‌كته‌ره‌
زه‌میری نییه‌،، چونكه‌ كه‌س ناچاری نه‌كردووه‌ كه‌ سوكایه‌تی
به‌ كورد بكات.

كاك سه‌رهه‌نگ ئه‌وه‌ش بزانه‌ ئه‌گه‌ر ئه‌كته‌ر بوونی نه‌بێت ئه‌وا ده‌رهێنه‌ریش بوونی نابێت.

7

كاك سیروان من هیچ گه‌لێك نه‌دیوه‌ فیلمێكی له‌سه‌ر ده‌رهێنرابێـت كه‌ سوكایه‌تیان پێبكات ئینجا خه‌ڵكه‌كه‌
پێی خۆشبێ وێنه‌ی هه‌ڵواسن.

من نوسیوه‌مه‌ ((ئاڵای كوردستانیان یان هه‌ر وێنه‌یه‌كی تر)) نه‌ك ته‌نها ئاڵای كوردستان. تۆ ئه‌م مه‌قطه‌عه‌ت ((ئاڵای كوردستانیان باشتره‌))

وه‌ سه‌باره‌ت به‌ ناوه‌كه‌م هاورێیكم بۆی هه‌ڵبژاردووم وه‌ نایگۆرم، من ناوێكم دانه‌ناوه‌ كه‌ سوكایه‌تی به‌ تۆ

وه‌ سه‌باره‌ت به‌ وێنه‌چكۆله‌كه‌ هه‌مان هاورێم بۆی هه‌ڵبژاردووم ، من وێنه‌یه‌كم دانه‌ناوه‌ كه‌ سوكایه‌تی به‌ تۆ

تا ڕێك نه‌كه‌ون قه‌بیلی ئه‌كراد
                      هه‌روا ده‌بنه‌ خه‌رابه‌ ئاباد

سڵاو ...
له‌سه‌ر توڕه‌بونمان نه‌كردبوو smile
كاكه‌ گیان پێویست به‌وه‌ ناكا ئه‌وه‌ بۆ من شی بكه‌یته‌وه‌ كه‌ كێ وێنۆچكه‌ و ناوی بۆ تۆ هه‌ڵبژاردووه‌، دواتریش من ناڵێم تۆ سوكایه‌تی به‌ كه‌سێك ئه‌كه‌ی!
به‌قوربان تۆ باسی كوردایه‌تی ئه‌كه‌ی، كه‌چی خۆت هیچ مۆركێكی نه‌ته‌وه‌كه‌ت پێوه‌ دیار نیه‌!

وه‌ڵا دڵنیانیم كه‌ چ به‌رێزێكی تاكو مه‌به‌ستی تایبه‌تیم له‌گه‌ڵت هه‌بێت smile

ڕێزم هه‌یه‌ ...

سپێدەیەکی پڕ گۆرانییە
خەیاڵی مەرگ دێنێ بەسەرما
خۆری ئومێدت بۆ بوەستێنم

8 (دەستکاری کراوە: Ciutat Esportiva 2010-10-20 04:12:21)

- Sirwan - نووسی:

من ناڵێم تۆ سوكایه‌تی به‌ كه‌سێك ئه‌كه‌ی!
به‌قوربان تۆ باسی كوردایه‌تی ئه‌كه‌ی، كه‌چی خۆت هیچ مۆركێكی نه‌ته‌وه‌كه‌ت پێوه‌ دیار نیه‌!

.

ئه‌ی ماده‌م بۆ باسی ناوه‌كه‌م و وێنه‌كه‌مت كرد؟؟؟

وه‌ سه‌باره‌ت به‌ كوردایه‌تی ئه‌وا رێزی خۆت بگره‌!!

9

ئه‌ی ماده‌م بۆ باسی ناوه‌كه‌م و وێنه‌كه‌مت كرد؟؟؟

له‌به‌ر ئه‌وه‌ی كوردی نیه‌ smile

وه‌ سه‌باره‌ت به‌ كوردایه‌تی ئه‌وا رێزی خۆت بگره‌!!

له‌هه‌ر بێ ڕێزییه‌كم له‌ حزوری حه‌نابتان داوای لێبوردنم هه‌یه‌ و هیوادارم به‌ لوتف و مه‌رحه‌مه‌تی خۆتان بمبه‌خشن

سپێدەیەکی پڕ گۆرانییە
خەیاڵی مەرگ دێنێ بەسەرما
خۆری ئومێدت بۆ بوەستێنم

10

- Sirwan - نووسی:

له‌هه‌ر بێ ڕێزییه‌كم له‌ حزوری حه‌نابتان داوای لێبوردنم هه‌یه‌ و هیوادارم به‌ لوتف و مه‌رحه‌مه‌تی خۆتان بمبه‌خشن

برا گه‌وره‌ی رێزت هه‌یه‌ كاك سیروان تۆ هه‌میشه‌ بوراویت.

11

[size=16]الحمدالله‌ گه‌یشتنه‌ ڕێككه‌وتن....
هه‌موو كه‌س ئازاده‌ چ ناوێك و چ وێنه‌یه‌ك له‌ واژوو وێنه‌ چكۆڵه‌دا دائه‌نێت گرنگ ئه‌وه‌یه‌ كه‌سه‌كه‌ ڕێزی خۆی بگرێ وسودی هه‌بێت بۆیانه‌...!!

هه‌روه‌ها منیش له‌گه‌ڵ ئه‌و جۆره‌ درامایانه‌ نیم كه‌سووكایه‌تی به‌كورد ئه‌كه‌ن...
خۆش بوو ئه‌و میلله‌ته‌ی ئێمه‌ ئه‌وه‌نده‌ی بیرمان لای بێگانه‌یه‌ وئه‌وه‌نده‌ی به‌وان سه‌رسامین‌ تۆزقاڵێكیش بیرمان له‌خۆمان بكردبایه‌وه‌.....

كاك سیروان نووسی له‌حزوری حه‌نابتان............[/size]

دڵه‌ڕاوكێم له‌وه‌ نیه‌ كه‌درۆت بۆكردومه‌،نیگه‌رانم له‌وه‌ی چیتر ناتوانم باوه‌ڕت پێبكه‌م.....

12

وه لاهى كورد قه ت تيناكا ئه كينا درامايه ك سوكايه تى به نه ته وه كه ت بكات جون له روم ديت ته ماشاى ئه ودرامايه بكه م

http://kurdup.com/up/uploads/picture/6fc6bf857f.jpg
هه نك خه تاى جيه كول ووشك ده كات.كول خوى شيرينه واله خوى ده كات
ئه بيت مه يلى توم جون ده رجيت له دل.قه ت ديوته هه نك وازبينى له كول

13

supas bo payamakantan

14

[size=16]من سه يرى زؤر به ى فليمه ئه لقه يه كان ده كه م
وه كو لؤست 24 هه لاتنى كه وره و فليمه ئيرانيه كان
به لام قه ت سه يرى فليمه توركيه كان ناكه م
جونكه هه موى زيانى بؤ كلتورى كوردى هه يه
له وه ته ى فليمى توركى بؤته مؤديل كيشه كؤمه لايه تيه كان
روو له زياد بوونن هيوادارم هيج كه ناليكى ناوخؤيى
ريكه به خؤى نه دات فليمى توركى بيشكه ش بكريت
[/size]

.

.

.
[size=24]facebook[/size]

15

ماشاءالله‌ گفتوگۆیه‌كی گه‌رمه‌ smile
با فیلمێك نه‌بێته‌ كێشه‌، با له‌م باره‌یه‌وه‌ وه‌كو هاوڵاتییه‌كی گه‌ردوونی بیر بكه‌ینه‌وه‌ و هه‌مووان به‌ دۆستی خۆمان بزانین.

16

سڵاو

زۆر جوانە دەست خۆشی لە بابەتەکەت دەکەم ،  دەمێکە ئەوەم لە بیرابوو بەڵام لەبەر کاروو کردەوە کاتم نەبوو

نایەمەوە ناو نووسینەکان و تێکستەکانی ئێوە ، بەڵام هیوادارم ئەو خەلکە بەخۆیی بێتەوە ڕێکلام لەناو دڵی بۆ کەسێکی تر نەکات
وە دوور کەوینەوە لەو فیلمە بۆگەنیانە هەیی بە قوربانی فیلمە کەچەکانی شەمۆو ،،،،،،،،،هتد بن یارەبی کەنالە ناوخۆییەکان بەخۆیان بچنەوە
لەسەر ئەو فیلمە بێگانە پەرستانە ئەگەرنا لە زەوی بچنە خوارێ.

17

ROJ نووسی:

سڵاو

زۆر جوانە دەست خۆشی لە بابەتەکەت دەکەم ،  دەمێکە ئەوەم لە بیرابوو بەڵام لەبەر کاروو کردەوە کاتم نەبوو

نایەمەوە ناو نووسینەکان و تێکستەکانی ئێوە ، بەڵام هیوادارم ئەو خەلکە بەخۆیی بێتەوە ڕێکلام لەناو دڵی بۆ کەسێکی تر نەکات
وە دوور کەوینەوە لەو فیلمە بۆگەنیانە هەیی بە قوربانی فیلمە کەچەکانی شەمۆو ،،،،،،،،،هتد بن یارەبی کەنالە ناوخۆییەکان بەخۆیان بچنەوە
لەسەر ئەو فیلمە بێگانە پەرستانە ئەگەرنا لە زەوی بچنە خوارێ.

والله‌ی راست ده‌كه‌ی هه‌مووی به‌ قوربانی شه‌مۆ و شه‌عبان و .....بن
به‌لام ته‌نها كه‌ناڵه‌ ناوخۆییه‌كان نییه‌ به‌ڵكو كه‌ناڵی دیكه‌ی وه‌ك (كه‌ناڵ4)
ئه‌م جۆره‌ فیلمانه‌ لێده‌دات نمونه‌ش بێریڤانه‌ درامای بێریڤانیش سوكایه‌تیه‌كی
زۆر به‌ كورد ده‌كات به‌لام لای خۆمان جمهورێكی زۆر هه‌یه‌.

سوپاس بۆ په‌یامه‌كه‌ت به‌رێزم

18

تكایه‌ ...
گفتۆگۆیه‌كه‌تان له‌ چوار چێوه‌ی یاسا لانه‌دات .

19

[size=24]تۆخۆت زل له‌چاوی خه‌لك ده‌بینی به‌لام گا له‌چاوی خۆت نابینی  هه‌موو كه‌س ئازاده‌ چی ده‌كات چی ناكات بائه‌وه‌شت پئ بلیم هه‌فته‌ی داهاتوو به‌خزمه‌تی ده‌گه‌م  له‌توركیا نوسینگه‌ی هه‌یه‌  مادام تۆ له‌سه‌ر وینه‌ چكۆله‌ی من باست داناوه‌ ئه‌و واژوشم ره‌سمی ئه‌و داده‌نیم [/size]

http://www.kurdzhin.info/up/uploads/images/kurdzhin-027317947e.gif

20 (دەستکاری کراوە: Ciutat Esportiva 2010-10-23 07:24:09)

روستاى نووسی:

[size=24]تۆخۆت زل له‌چاوی خه‌لك ده‌بینی به‌لام گا له‌چاوی خۆت نابینی  هه‌موو كه‌س ئازاده‌ چی ده‌كات چی ناكات بائه‌وه‌شت پئ بلیم هه‌فته‌ی داهاتوو به‌خزمه‌تی ده‌گه‌م  له‌توركیا نوسینگه‌ی هه‌یه‌  مادام تۆ له‌سه‌ر وینه‌ چكۆله‌ی من باست داناوه‌ ئه‌و واژوشم ره‌سمی ئه‌و داده‌نیم [/size]

برۆ بۆخۆت بیبینه‌ پاره‌ له‌ خۆرا سه‌رف بكه‌ بۆ ئه‌وه‌ی كه‌سكی سه‌رسه‌ری ببینی،كه‌ سوكایه‌تی به‌ من و تۆ
ده‌كا بۆخۆت برۆ ئه‌خه‌ر خه‌تای كورده‌ ............. خۆمانه‌ رێز له‌ دوژمن ده‌گرن
هه‌ندێك كه‌س سه‌رسامی دوژمنن رێزییان لێده‌گرن كه‌ ئه‌و كه‌سانه‌ خۆیان له‌ ریزی دوژمنانن.

له‌ گه‌ڵ رێزم بۆت برا جوانه‌كه‌م.

21

[size=24]براكه‌م  تۆ له‌سه‌ر تنها وینه‌ چكۆله‌ ئه‌م هه‌رایه‌ت ناوه‌ته‌وه‌   ئه‌ی بۆچی ناوت یان وینه‌ت یان شوینت چاك ناكه‌یت  دواترر من تۆ چین و چیمان پئ ده‌كریت یان سه‌رۆكه‌كان نازانن چی دیته‌ بازار  جلو به‌رگیش هه‌موو وینه‌ی ئه‌وانه‌ یان ئاگاداری دراماكه‌نین تۆ بۆچی وا خۆت سه‌غله‌ت كردوه‌ شتی زۆر له‌وه‌ زه‌رور تر هه‌یه‌ گه‌ر خه‌لك بیلیت[/size]

http://www.kurdzhin.info/up/uploads/images/kurdzhin-027317947e.gif

22

بابه‌ت داخرا
تكایه‌ به‌هیچ شێوه‌یه‌ك ڕه‌خنه‌ له‌ ئه‌ندامان مه‌گرن .