1 (دەستکاری کراوە: SaMaN992 2013-01-01 08:07:38)

بابه‌ت: دوا ئاگادار كردنه‌وه‌ و هه‌لوێست وه‌رگرتن !

((بسم الله الرحمن الرحيم))

ئيمة وةكو ئةنددامان دل كرانين كة باسيكى ئاوادا برسمان بي ناكريت ئيمة جكة لةوةى دلكرانين ئةوة بة بةريوةبةرايةتى گشتى رادةكةيةنين وةكو دوا ئاكادار كردنةوة كة ئةكةر لة مةودوا هةر كاريكى لةم شيوةية دوبارة ببيتةوة ئةوا سةرجةممان هةلويست ئةنوينين

کێشەکان
1 - دیاریکردنی سەرپەرشتیار و سەرپەرشتیاری گشتی بە پرس و رابێت
2- سەرپەرشتیارەکان تەنیا وەلام بۆ چەند کەسێکی دیاریکراو نەنووسن
3- وە یانە بگەرێتەوە دۆخەکەی ساڵی ٢٠٠٨ کە ئەو کات یانە یەک چاو سەیر دەکرا لە لایەن ئەدمینەکانەوە
4- خزم خزمێنە نەمێنێ
5- وە دیاریکردینی ئەدمین ( دەبێت بە مەرج بێت { دەبێت کەسی دەست نیشان کراو چالاکی هەبێت رۆژانە })
6-بيوستة لة سةر بةريوةبةرايةتى كشتى ماوةيةكى دياريكراو دةست نيشان بكات بؤ هةلبزاردن بؤ ئةوةى بلةكان بة بيي دةنكى ئةندامان يةكلايي ببيتةوة

7- وە پێویستە بە پێی شارەزایی ئەندامەکان بکرێن بە چاودێر و ئەدمین نەک ( سەرپەرشتیار نەزانێت داخیلی یانە بێت و داوای ناوەکەی لە کەسێک بکات کە بۆی کۆپی بکات و بینێرێت بۆی )
8- وەلامی ئەم داواکاریانەمان بدرێتەوە ئەگینا پێچەوانەکەی ئەمە  ، ئێمەش هەلوێستی جیاوازمان دەبێت

ئەم بابەتە 9 ئەندامی چالاکی یانە پشتیوانی دەکات ( بە ڕا و بۆچوونی ئەوان نووسراوە )

[size=16]me In FaCeBooK[/size]
http://smn21.com/up/uploads/gif/90a0f9c2ac.gif
http://smn21.com/up/uploads/gif/447ff6b015.gif

2

وه‌ڵام: دوا ئاگادار كردنه‌وه‌ و هه‌لوێست وه‌رگرتن !

من ئةم نارةزايية بةسةند ئةكةم و  لةكةل ئةوةدام كة بةريوةبةرايةتى بةخؤى دا بجيتةوة . بيش ئةوةى هةلويستى جدى تر وةربكرين ئةم داواكاريانة لة ماوةيةكى دياريكراودا جي بةجي بكات وةئةبيت بةريوةبةرايةتى ماوةيةكى دياريكراو بؤ هةلبزاردن دابنيت بؤ ئةوةى  بلةكان بة بيي دةنكى ئةندامان يةكلايي ببيتةوة ....

[size=24]   
ئازیز، له‌ مه‌یلی هاتن و له‌ هه‌وای مانه‌وه‌م و سوتانمدا مه‌گه‌ر وه‌ك په‌روانه‌ نه‌بووم
هه‌ستم هێنده‌ برینداره‌ که‌ به‌سه‌ بۆ ئه‌وه‌ی تا ئه‌به‌د له‌گه‌ڵتدا بێده‌نگی هه‌ڵبژێرم.!!
[/size]

3

دەست پێشخەرییەکی چاکە، بە دەر لە خالی ٢ و ٣ پەیوەندیم بەوانی تر نییە. پێم گرنگ نییە کێ دەبێتە سەرپەرشتیار کێ دەبێتە نازانم چی. ئەوەی پێویستە لاوازی سەرپەرشتی کردن پێویستە نەبێت. یانە ناگەرێتەوە بۆ ساڵی ٢٠٠٨ ئەوە فەرامۆش بکە چونکە ئێمە ناتوانین ڕۆنیا و دالیدا و پۆستەر کارتەکانی ڕەوان و هتد......... بگەڕێنینەوە بەڵام دەکرێ رۆحیەتەکەی ئەو کات بەدەست بێنینەوە.
خالی ٧ نوکتەیەکی خۆشی تێدا بوو دەست خۆش. smile

ئەم یانەیە؛ وەکو کوچەی مناڵی پڕە لە یادگاری.

4

[size=20]ئه‌منیش هاوڕام له‌ گه‌ڵ هه‌موو خاڵه‌کانم که‌ په‌سه‌ند بکرێ
بۆ ئه‌وه‌ی ئه‌ندامانیش که‌ ئاوه‌دانکه‌ره‌وه‌ی یانه‌ن هه‌ست به‌ بوونی خۆیان بکه‌ن [/size]

ئه‌کرێ له‌ گه‌ڵ ئاسمان ڕێککه‌وین دوووباڵی ئه‌فسوناویم باتێ...تا بۆ لای بفڕم؟! ئه‌شێ ده‌ریا له‌ گه‌ڵما هه‌ند میهرابان بێت نه‌هێڵێ قوڵای بمخنکێنێ .شه‌پۆله‌کانیش ئارام کاته‌وه‌ ...تا له‌ لای له‌نگه‌ربگرم ئه‌وه‌ی که‌ ئاسته‌مه‌و ناکرێ ..ئه‌ی یار مه‌ودای نێوان...ڕۆحی من و دڵی تۆیه‌ نازانم چۆن هه‌نگاو بنێم و چۆن بیبڕم ؟!
http://www.lexilogos.com/keyboard/sorani.htm

5

منیش له‌گه‌ڵ ئه‌وه‌دام پله‌کان به‌پێی ده‌نگدان بکرێت نه‌ک هه‌روه‌ک کراوه‌ پۆستی گه‌وره‌ دراوه‌ به‌که‌سانێک له‌گه‌ڵ رێزمدا که‌چالاکی رۆژانه‌یا زۆر که‌مه‌ ئه‌مه‌ش وا له‌ئه‌ندامان بکرێت که‌سارد بوونه‌وه‌یه‌ک به‌دیی ده‌که‌ن له‌کاتێک دا هه‌ر که‌سانێک ئه‌م یانه‌یه‌ به‌رێوه‌ ده‌به‌ن من 340 رۆژه‌ سه‌رپه‌رشتیارم گه‌ر به‌هه‌ڵبژاردن بکرێت ئاماده‌م پۆسته‌که‌م بده‌م به‌که‌سێکی تر له‌من شاره‌زا تر و چالاک تر
دوباره‌ له‌گه‌ڵ ئێوه‌م
ده‌بێ هه‌موو خاڵه‌کان جێ به‌جێ بکرێت ئه‌مانه‌یی ئهم بابه‌ته‌یان نوسیوه‌ دڵسۆزانی یانه‌ن له‌خه‌می یانه‌دان

ده‌ستان خۆش

[center] گه‌وره‌ بوون ئه‌و تابلۆیه‌ بوو كه‌ هیچ كام له‌و ڕه‌نگانه‌ى تێدا نه‌بوو كه‌ به‌ منداڵى خه‌ونم پێیانه‌وه‌ ده‌بیــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــنى......!!
[/center]

6

[size=20]منیش هاوڕام له‌گه‌ڵ  ئه‌م بیر بۆ چونانه‌
پێویسته‌ گۆڕین و ده‌ست نیشان كردنی یانه‌ به‌ پرس و رابێت نه‌وه‌كو بێ ئاگاداری هیچ ئه‌ندامێك یاخود ده‌سته‌ی كارگێڕی ... ئێمه‌و ئه‌ ئه‌ندامانیش مافی ئه‌وه‌مان هه‌بێت له‌ ده‌ ست نیشانكردنی به‌ڕیوه‌به‌رو جێگرو سه‌ره‌په‌رشتیاری گشتی و سه‌رپه‌ر شتیاره‌وه‌ هه‌بێت
[/size]

7

ده‌ستان خۆش هاوڕێ یان بۆ كۆمێنته‌كانتان هه‌موو پێشنیاره‌كان له‌ جێگای خۆیه‌تی .

ئه‌مڕۆ له‌گه‌ڵ هه‌ندێ له‌ ئه‌ندامان گفتوگۆمان ئه‌كرد شتی زۆر سه‌یریان باس ئه‌كرد به‌ڕاستی تازه‌ بزانم ئه‌م یانه‌یه‌ ئاوایه‌ ،به‌م هۆیه‌وه‌ ئه‌توانم بڵێم زۆر به‌داخه‌وه‌ بۆ ئه‌وه‌ی ئه‌م یانه‌م ناسی وه‌ زۆر په‌شیمانیش بوومه‌وه‌ له‌و خزمه‌ته‌ی كردوه‌ به‌یانه‌ .
كاك سه‌رهه‌نگ & كاك ئاسۆ & گشت به‌ڕێوه‌به‌رانی ئه‌م یانه‌یه‌ .
ئێوه‌ ئه‌بێت داواكاری ئه‌و به‌ڕێزانه‌ چاره‌سه‌ركه‌ن تاكو ئه‌م یانه‌یه‌ زیاتر به‌ره‌و پێشتر بچێت ،دڵنیام ئه‌م داواكاریانه‌ له‌ به‌رژه‌وه‌ندی ئه‌م یانه‌یه‌یه‌ و ئه‌م ئه‌ندامانه‌ش له‌ دڵسۆزیانه‌ بۆ یانه‌ بۆیه‌ وا خه‌م دایگرتون و هه‌وڵی چاره‌سه‌ری كێشه‌كان ئه‌ده‌ن تكایه‌ كاك سه‌رهه‌نگ & كاك ئاسۆ گوێیان بۆ بگرن .

8

شه‌ره‌فخان نووسی:

ئه‌مڕۆ له‌گه‌ڵ هه‌ندێ له‌ ئه‌ندامان گفتوگۆمان ئه‌كرد شتی زۆر سه‌یریان باس ئه‌كرد به‌ڕاستی تازه‌ بزانم ئه‌م یانه‌یه‌ ئاوایه‌.

- شتی سه‌یری وه‌كو چی؟ كاك شه‌ره‌فخان من ڕێ به‌تۆو هه‌ركه‌سێكی تر ده‌ده‌م ئه‌گه‌ر بیه‌وێ ئه‌و شته‌ سه‌یره‌ی تۆ ئاماژه‌ت پێداوه‌ بنووسن.
من نازانم ده‌بێ چ شتێكی نهێنی له‌ پشت ئه‌م یانه‌یه‌وه‌ هه‌بێت من نه‌یزانم!!

9

[size=21]به‌ناوی خوا. .
جگه‌ له‌و خاڵانه‌ كه‌ ئینشائه‌ڵا كاری له‌سه‌ر ده‌كه‌ین هه‌رشتێكی ترتان هه‌بوو پێمی بڵێن
جا چ لێره‌ چ له‌ڕێگه‌ی په‌یامی تایبه‌تی فه‌یس بووكم
( https://www.facebook.com/sarhangmuhsin21 )[/size]

10

شةريكى كةورةم كرد كة بةياميكيان لئ رةش كردبوومةوة لةوانةشة ئةوةش رةش بكريتةوة
زؤر قسةكةى كاك شاخةوانم بئ جوان بوو كة باسى كاك رةوان و رؤنياو دالياى كرد
من بةهةموو شيوةيةك بالبشتى دةكةم
ان شاءالله بةهةمان رووحيةتى 2008 دةبيت يانة باس باش دةستكارى كردن
ئيمة هةر برا بووينة وة هةر بةبرايةتيش دةمينينةوة ان شاءالله

يؤفانتس يانةى دوينئ ئةمرؤ سبةى
http://smn21.com/up/uploads/jpg/f0c88882ff.jpg

11

edris shexany نووسی:

کاک ئیدریس من زۆر رقم له‌شتی پێچ و په‌نایه‌ ده‌ناوه‌که‌یی بڵێ و ئه‌گه‌رنا بیده‌ کاک سه‌رهه‌نگ 
ڕێز

[center] گه‌وره‌ بوون ئه‌و تابلۆیه‌ بوو كه‌ هیچ كام له‌و ڕه‌نگانه‌ى تێدا نه‌بوو كه‌ به‌ منداڵى خه‌ونم پێیانه‌وه‌ ده‌بیــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــنى......!!
[/center]

12

edris shexany نووسی:

کاک ئیدریس من زۆر رقم له‌شتی پێچ و په‌نایه‌ ده‌ناوه‌که‌یی بڵێ و ئه‌گه‌رنا بیده‌ کاک سه‌رهه‌نگ 
ڕێز

[/center]

13

S.M.N.21 نووسی:
شه‌ره‌فخان نووسی:

ئه‌مڕۆ له‌گه‌ڵ هه‌ندێ له‌ ئه‌ندامان گفتوگۆمان ئه‌كرد شتی زۆر سه‌یریان باس ئه‌كرد به‌ڕاستی تازه‌ بزانم ئه‌م یانه‌یه‌ ئاوایه‌.

- شتی سه‌یری وه‌كو چی؟ كاك شه‌ره‌فخان من ڕێ به‌تۆو هه‌ركه‌سێكی تر ده‌ده‌م ئه‌گه‌ر بیه‌وێ ئه‌و شته‌ سه‌یره‌ی تۆ ئاماژه‌ت پێداوه‌ بنووسن.
من نازانم ده‌بێ چ شتێكی نهێنی له‌ پشت ئه‌م یانه‌یه‌وه‌ هه‌بێت من نه‌یزانم!!

كاك سه‌رهه‌نگ من كه‌ هاتومه‌ بۆ ئه‌و یانه‌یه‌ ،نه‌هاتوم تا كێشه‌ی ئێوه‌ بزانم ،یان كێشه‌ دروست بكه‌م یان كێشه‌ چاره‌سه‌ر بكه‌م .......هتد ،من بۆ خزمه‌ت كردن و وه‌رگرتنی زانیاری و ناسینی چه‌ند كه‌سێكی به‌ سود و به‌وه‌فا هاتومه‌ بۆ ئێره‌ ، ده‌رباره‌ی ئه‌و وته‌یه‌ كه‌ نوسیتم { ئه‌مڕۆ له‌گه‌ڵ هه‌ندێ له‌ ئه‌ندامان گفتوگۆمان ئه‌كرد شتی زۆر سه‌یریان باس ئه‌كرد به‌ڕاستی تازه‌ بزانم ئه‌م یانه‌یه‌ ئاوایه‌ }  ئه‌م شه‌وه‌ چه‌ن ئه‌ندامێك گروپێكیان له‌ فه‌یس بووك كردبۆوه‌ و منیان بانگێشت كرد بۆ ئه‌و گروپه‌ ،كاتێ چووم چه‌ن بابه‌تێك له‌ ژێر قسه‌ كردن دابوون منیش وتم مه‌وزوع چی یه‌ ،ئیتر باسی یانه‌یان ئه‌كرد كه‌ گه‌نده‌ڵی هه‌یه‌ ،منیش سه‌یری وته‌كانیانم ئه‌كرد و جار جار قسه‌یه‌كم ئه‌كرد ،به‌ڵام ئه‌و وتانه‌ی ئه‌وان ئه‌یان نوسی من تا ئێستا نه‌م بیستبوو ،و زۆر لام سه‌یربوو ،به‌ڵام تۆ پێت سه‌یرنه‌بێت ئه‌و وتانه‌ بۆ لای من سه‌یر بووه‌ ،چونكه‌ من شتی وام نه‌بیستبوو له‌م یانه‌یه‌ كه‌چی تۆ خۆت له‌ ناو ئه‌و كێشانه‌ی به‌ هۆی ئه‌وه‌ی تۆ له‌ ده‌سته‌ی به‌ڕێوبه‌رانی و ئاگاداری به‌ڕوابه‌رانی یانه‌ چی ئه‌كه‌ن و چی ناكه‌ن .

هه‌رگیزیش  ئه‌و وتانه‌ی له‌وێ كه‌ باسیان ئه‌كرد هه‌ندێ له‌ ئه‌ندام من لێره‌ باسی ناكه‌مه‌وه‌ تا ڕوخسه‌ت له‌و كه‌سه‌ وه‌رنه‌گرم یان خۆی نه‌ڵێت باسیان بكه‌ .

كاك سه‌رهه‌نگ ده‌مه‌وێ ئه‌وه‌بڵێم كه‌ ئه‌وه‌ی منی له‌م یانه‌یه‌ هێشتۆته‌وه‌ خۆشه‌ویستی ئه‌ندامه‌ به‌ڕێزه‌كانیه‌تی ،من كۆی ئه‌ندامه‌كانی ئه‌م یانه‌یه‌ كوڕه‌كانم به‌ برای خۆم هه‌ژمار ئه‌كرد و كچه‌كانیشی به‌ خوشكی خۆم ،كه‌چی جیاوازیه‌كی زۆر ئه‌بینم له‌ نێوان ده‌سته‌ی به‌ڕێوبه‌ران له‌ نێوان كچان و كوڕانی ئه‌م یانه‌یه‌ .

به‌هیوام كێشه‌كان چاره‌سه‌ر بكرێت .

14

سڵاوی خواتان لێ بێت

ده‌ستان خۆش بۆ ووته‌كانتان و پێشنیاره‌كانتان منیش له‌گه‌ڵتان ده‌بم له‌سه‌ر رای گشتی ئه‌ندامان چیان بوی ئه‌وه‌ ده‌كه‌م

7- وە پێویستە بە پێی شارەزایی ئەندامەکان بکرێن بە چاودێر و ئەدمین نەک ( سەرپەرشتیار نەزانێت داخیلی یانە بێت و داوای ناوەکەی لە کەسێک بکات کە بۆی کۆپی بکات و بینێرێت بۆی )

ئه‌و كاتی یانه‌ تازه‌ گۆرانكاری لێ كرابوو كه‌ به‌شێك له‌ ئه‌ندامان نه‌یان ده‌توانی بێنه‌ژووره‌وه‌ منیش ناوه‌كه‌م به‌شێوه‌یه‌كی وا نوسرابوو تا كۆپیم نه‌كردبا نه‌م ده‌توانی بێمه‌ ژووری ئیتر زریان له‌ ژووره‌وه‌ بوو منیش پێم ووت به‌س ناوه‌كه‌م كۆپی بكه‌ بمده‌رێ ئیتر نازانم گه‌ر مه‌به‌ستان له‌وه‌ بێ وه‌بزانم هیچ شتێكی وای تێدا نیه‌ و به‌ نه‌زانینیشی نازانم !!

ئه‌و قسه‌ی كاك شه‌ره‌فخانی ئێمه‌ نازانین باسی چیات كردووه‌ بۆیه‌ تۆ باسی ئه‌وه‌ ده‌كه‌ی ده‌ڵێه‌ كاپتنی

به‌ڵام تۆ پێت سه‌یرنه‌بێت ئه‌و وتانه‌ بۆ لای من سه‌یر بووه‌ ،چونكه‌ من شتی وام نه‌بیستبوو له‌م یانه‌یه‌ كه‌چی تۆ خۆت له‌ ناو ئه‌و كێشانه‌ی به‌ هۆی ئه‌وه‌ی تۆ له‌ ده‌سته‌ی به‌ڕێوبه‌رانی و ئاگاداری به‌ڕوابه‌رانی یانه‌ چی ئه‌كه‌ن و چی ناكه‌ن .

باشه‌ كاكه‌ شه‌ره‌فخان منیش له‌ناو ده‌سته‌ی به‌رێوبه‌رانم به‌ڵام له‌وه‌ تێناگه‌م چ جۆره‌ كێشه‌یه‌ك؟؟
لێره‌ حه‌ز ده‌كه‌ین گشت ئه‌ندامان ئه‌وانه‌ی له‌و گرووپه‌ قسه‌یان كردووه‌ چیان هه‌یه‌ و چ شتێكی ناشیاو  نامۆیان بینیوه‌ له‌سه‌ر هه‌ر كه‌سێ حه‌ز ده‌كه‌ین لێره‌ش باسی بكه‌ن تاوه‌كو به‌ روون و ئاشكرای بزانین چی روویداوه‌ وه‌ ماده‌م به‌ شێك له‌ ئه‌ندامان له‌و گرووپه‌ قسه‌یان كردووه‌ ئیستا ئه‌وانه‌ ده‌زانن چی بووه‌ ئێمه‌ش ده‌مانه‌وێ بزانین با ته‌نها ئه‌و ئه‌ندامانه‌ی ئه‌و گروپه‌ نه‌بن با گشتمان ئاگادار بین

جیاوازیه‌كی زۆر ئه‌بینم له‌ نێوان ده‌سته‌ی به‌ڕێوبه‌ران له‌ نێوان كچان و كوڕانی ئه‌م یانه‌ی

خۆی ته‌نها دوو كچ له‌ ده‌سته‌ی به‌رێوبه‌رانن ئیتر نازانم چ جۆره‌ جیاوازیه‌ك ئه‌گه‌ر مه‌به‌ستت له‌ بابه‌تی میوانداری من بێ ئه‌وا دڵنیا بن ئێمه‌ دامان ناووه‌ گشت ئه‌ندامه‌كان به‌بێ جیاوازی میوانداری بكرین .

وه‌كو ووتیشم ئێوه‌ چیتان بوێ و رای گشتی ئه‌ندامان له‌سه‌ر چی بێ دڵنیابن هه‌ر ئه‌وه‌ ده‌كه‌ین ..

له‌گه‌ڵ رێزم ..

https://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.net/hphotos-ak-frc3/1236149_697070383655617_1856657392_n.jpg
کــه‌سـێـک نـیـه‌ بـپـرسـێـت لـێـم مـن بـۆ کـێ فـرمـێـسک ده‌رێـژم
شـــه‌و تــــا بـــه‌یــــان نـهـێـنـیـه‌کــان لـــه‌ نـــاخـی دڵـمـا ده‌نـێــژم
ئــــه‌وه‌نـده‌ گـریــــام. گــریــــانـیـش بـــه‌ بـیـنـیـنـی مـــن بـێ زاره‌
شـــه وانــه‌ هــاوده‌مـی ئــاسـمــان بــه‌ڵام مــانـگـم هــه‌ر نـادیـاره‌
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=YatqPYkZQa4[/youtube]

15

سڵاو لە هەمووتان

من خاڵەکان بە ڕەوا دەزانم و گشتیان لە بەرژەوەندی یانە دان و با هەوڵیش بدەین جێبەجێی بکەین و بەتایبەتی ئەوانەی کە توانای جێبەجێکردنیان هەیە . . .

ئیتر زریان له‌ ژووره‌وه‌ بوو منیش پێم ووت به‌س ناوه‌كه‌م كۆپی بكه‌ بمده‌رێ

بەڵێ وابوو . . .

ساده‌ترين به‌خشين !
ئه‌وه‌يه‌ كه‌ پێكه‌نين بخه‌يته‌ سه‌ر لێوى كه‌سانێك ،
كه‌ بيرى پێكه‌نين ئه‌كه‌ن . . .

16

Jaw Zard نووسی:

بەڵێ وابوو . . .

نازانم ئه‌وه‌ چ عه‌یب  و نه‌زانیه‌كی تێدایه‌ ؟ hmm

https://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.net/hphotos-ak-frc3/1236149_697070383655617_1856657392_n.jpg
کــه‌سـێـک نـیـه‌ بـپـرسـێـت لـێـم مـن بـۆ کـێ فـرمـێـسک ده‌رێـژم
شـــه‌و تــــا بـــه‌یــــان نـهـێـنـیـه‌کــان لـــه‌ نـــاخـی دڵـمـا ده‌نـێــژم
ئــــه‌وه‌نـده‌ گـریــــام. گــریــــانـیـش بـــه‌ بـیـنـیـنـی مـــن بـێ زاره‌
شـــه وانــه‌ هــاوده‌مـی ئــاسـمــان بــه‌ڵام مــانـگـم هــه‌ر نـادیـاره‌
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=YatqPYkZQa4[/youtube]

17

مادام هاورێیان هه‌مووان هاوراین بۆچی هه‌وڵی جی به‌جێ كردنی نه‌ده‌ین ؟

18 (دەستکاری کراوە: SaMaN992 2013-01-03 05:35:14)

A Y A نووسی:
Jaw Zard نووسی:

بەڵێ وابوو . . .

نازانم ئه‌وه‌ چ عه‌یب  و نه‌زانیه‌كی تێدایه‌ ؟ hmm

والله‌ نوكته‌به‌ خۆشی لێ ده‌رچوه‌ زریان tongue هههههههههه

19

SAMAN KIRKUKI نووسی:

مادام هاورێیان هه‌مووان هاوراین بۆچی هه‌وڵی جی به‌جێ كردنی نه‌ده‌ین ؟

انشاءالله‌ هه‌وڵی جێبه‌جێکردنی ده‌ده‌ین

[/center]

20

ئایه‌خان هه‌ر وه‌كو بۆ كاك سه‌رهه‌نگیشم نوسی من نه‌هاتومه‌ته‌ ئه‌و یانه‌یه‌ تا كێشه‌ی ئه‌ندامان بزانم و كێشه‌ بنێمه‌وه‌ و كێشه‌ چاره‌سه‌ر بكه‌م .........هتد من بۆ خزمه‌ت كردن و وه‌رگرتنی زانیاری هاتوم .........هتد

من تاقه‌تی كێشه‌ی یانه‌م نیه‌ ،به‌ڵام ئه‌وه‌ی دوێنێ بیستم ئه‌گه‌ر  وابێ ده‌ڵێم به‌داخه‌وه‌ بۆ ئه‌وه‌ی ئه‌و یانه‌م ناسی .

ئایه‌ خان ئه‌وه‌ی من دوێنێ لێی تێگه‌یشتم تاڕاده‌یه‌ك منافه‌سه‌یه‌ك هه‌یه‌ له‌ نێوان هه‌ندێ ئه‌ندام ،جا نازانم هۆكاره‌كه‌ی بۆ چ ئه‌گه‌ڕێته‌وه‌ ،له‌وانه‌شه‌ هه‌ر له‌سه‌ر پله‌ی ئه‌ندامێتی بێت یان هه‌ندێ شتی تر ،به‌ڵام ئه‌و بابه‌ته‌ ئه‌وه‌ ناهێنێت كێشه‌ی له‌سه‌ر دروست كرێت ،من لای خۆمه‌وه‌ هیچ گرینگی به‌ پله‌ی ئه‌ندمێتیم نادام ،ئه‌گه‌ر پله‌م به‌ڕێوبه‌ری گشتی بێت یان هه‌ر ئه‌ندامی نوێبێت ،لای من هه‌ر وه‌كو یه‌كه‌ چونكه‌ ئه‌وه‌ی من بۆی هاتومه‌ زۆر له‌مه‌ گرینگتره‌ كه‌ چاوم له‌ پله‌ بێت .
ده‌رباره‌ی میوانداریتی تۆ یان كه‌ گوایه‌ دوو جار میوانداری كراوی ،ئه‌گه‌ر كۆمێنته‌كه‌م بخوێنیته‌وه‌ له‌ بابه‌تی ئه‌م به‌ڕێزه‌ (كاك شاخه‌وان) كه‌ وتبووی یانه‌ گه‌نده‌ڵی تیایه‌ ،ئه‌وه‌ ئه‌بینیت من چیم نوسیوه‌ و پژگیرم له‌ كێ كردوه‌ .

له‌گه‌ڵ ڕێزم بۆ تۆ و گشت ئه‌ندامان .

21

زۆر ڕاسته‌ براکه‌م پله‌ هیچ نیه‌ به‌س ئه‌وه‌ی که‌ ئه‌ندامانی دڵگران کردوه‌ گۆڕانکاری له‌ ده‌سته‌ی به‌ڕێوه‌به‌ران ده‌کرێت
پرس به‌ که‌س ناکرێ ڕه‌زامه‌ندی که‌س وه‌رناگیرێ .........
ئه‌وه‌ش ڕه‌وا نیه‌ .......
بۆ ڕق و منافه‌سه‌ش ئه‌وه‌ش به‌دی ده‌کرێ  به‌ڕاستی ئه‌ندام هه‌یه‌ ئه‌ندمێکی تر به‌ شیاوی هیچ نازانی
من خۆم قسه‌م پێگیشتیته‌وه‌ که‌ به‌ چ چاوێک سه‌یر ده‌کرێم له‌ یانه‌ له‌ لایه‌ن ئه‌ندمێکه‌وه‌ .......
وه‌ هه‌ست به‌ هیچ هه‌ڵێکی خۆشمم ناکه‌م به‌س نازانم لۆ وایه‌ .............

ئه‌کرێ له‌ گه‌ڵ ئاسمان ڕێککه‌وین دوووباڵی ئه‌فسوناویم باتێ...تا بۆ لای بفڕم؟! ئه‌شێ ده‌ریا له‌ گه‌ڵما هه‌ند میهرابان بێت نه‌هێڵێ قوڵای بمخنکێنێ .شه‌پۆله‌کانیش ئارام کاته‌وه‌ ...تا له‌ لای له‌نگه‌ربگرم ئه‌وه‌ی که‌ ئاسته‌مه‌و ناکرێ ..ئه‌ی یار مه‌ودای نێوان...ڕۆحی من و دڵی تۆیه‌ نازانم چۆن هه‌نگاو بنێم و چۆن بیبڕم ؟!

22

شه‌ره‌فخان نووسی:

ئه‌وه‌ی دوێنێ بیستم ئه‌گه‌ر  وابێ ده‌ڵێم به‌داخه‌وه‌ بۆ ئه‌وه‌ی ئه‌و یانه‌م ناسی .

- كاك شه‌ره‌فخان سڵاو،
ئێ باشه‌ فه‌رموو بیڵێ تا چاره‌سه‌ری بكه‌ین. .

23

S.M.N.21 نووسی:
شه‌ره‌فخان نووسی:

ئه‌وه‌ی دوێنێ بیستم ئه‌گه‌ر  وابێ ده‌ڵێم به‌داخه‌وه‌ بۆ ئه‌وه‌ی ئه‌و یانه‌م ناسی .

- كاك شه‌ره‌فخان سڵاو،

سلاو له‌ جه‌نابیشت .

ببوره‌ من لێره‌وه‌ ئه‌وه‌ستم .

24

شه‌ره‌فخان نووسی:
S.M.N.21 نووسی:
شه‌ره‌فخان نووسی:

- كاك شه‌ره‌فخان سڵاو،

سلاو له‌ جه‌نابیشت .

- كه‌ واته‌ تۆ یه‌كه‌م كه‌سیت ناته‌وێ ئه‌م بابه‌ته‌ گۆڕانكاری له‌ یانه‌ بكات!.

25

S.M.N.21 نووسی:
شه‌ره‌فخان نووسی:
S.M.N.21 نووسی:

- كاك شه‌ره‌فخان سڵاو،

سلاو له‌ جه‌نابیشت .

- كه‌ واته‌ تۆ یه‌كه‌م كه‌سیت ناته‌وێ ئه‌م بابه‌ته‌ گۆڕانكاری له‌ یانه‌ بكات!.

لەگەڵ کاک سەرهەنگ هاوڕام. نەوتنی واتە نەویستنی چاک کاری.

26

بە پێویستی دەزانم ڕوونکردنەوەیەک بدەم لە بارەی وشەی گەندەڵی و ئەوەی باسم لێوەی کردبوو..

درووست بوونی ئەم بابەتە و گرووپەکەی فەیسبووک و ئەم شتانە من پێی ئاگادار نیم.
من تەنها باسم لە لاوازی سەرپەرشتی کردن کردبوو/ دەکەم.
ئەگەر هۆکاری بە ئاگا بوونی ئەندامان و سەرپەرشتیار و بەڕێوەبەرانیش لە بێ ئاگایی ئەم خراپ بەڕێوەبردنە من بم ئەوا دڵخۆشم.

بە کورتی مەبەستەکەی من لەگەڵ بەشێک لە ئەندامان ئەم هۆکارانە لە خۆ دەگرێت؛

* دۆستایەتی و خزمایەتی ڕێگرە لە بابەت داخستنێکی نا درووست یان سڕینەوەی، ئاگادار کردنەوەی ئەندامێک لە هەڵەیەک، سڕینەوە پەیامێکی ناشیاو، بە گشتیی لە یاسا جێبەجێ کردن دا. کە ئەمەش مانای وایە کارەکان بە باشی ناڕۆن.

* ڕێزبەندی ئەندامان هیچە. بۆ نموونە پلەیەک درووست بووە بە ناوی ''ڤی ئای پی'' کە لە یانەیەکی هاکەوە وەرگیراوە ئەمەش بۆ ئێرە گونجاو نییە. لەوێ گونجاوە چونکە مەبەستیان پارەیە بە پارە ئەم پلەیە دەدەن لێرەش نازانم بە چی دەدرێت!.

* لای سەرپەرشتیارەکان ڕوون نییە کە چی بکەن بۆ چاودێری کردن بە شێوەیەکی بەهێز. ئەمەش دەگەڕێتەوە بۆ کاک سەرهەنگ و کاک ئاسۆ کە بەڕێوەبەرن کە گرنگی بە یاساکانی چاودێرەکان نادەن.

ڕێز.

27

سڵاو لە هەمەموو لایەک . . .

خۆشحاڵم کە دەبینم ئەندامانی یانە لە خەمی بەرەو پێش بردنی یانەدان , منیش پشتگیری هەر بابەتێک دەکەم کە دڵنیابم بۆ چالاک کردنی یانەیە.

1 - دیاریکردنی سەرپەرشتیار و سەرپەرشتیاری گشتی بە پرس و رابێت
بە هەڵبژاردن بێت باشترە !

2- سەرپەرشتیارەکان تەنیا وەلام بۆ چەند کەسێکی دیاریکراو نەنووسن
بەڕێزان هەریەکێک لە ئێوەش ئەگەر بکرێن بە سەرپەرشتیار کەس ناتوانێ زۆرتان لێ بکات کە دەبێ بۆ هەموو بابەتێک وەڵام بنوسن.

3- وە یانە بگەرێتەوە دۆخەکەی ساڵی ٢٠٠٨ کە ئەو کات یانە یەک چاو سەیر دەکرا لە لایەن ئەدمینەکانەوە
بۆ ئەو خاڵەیان وەڵامم نییە ، چونکە من 2009 بومەتە ئەندام ، دیارە ئەو (9) ئەندامە ئەزیزە باشتر دەزانن ئەوکات چۆن بووە.

4- خزم خزمێنە نەمێنێ
ئەوەی ئاگادار بم کاک ئاسۆ دوو خزمی لە یانەیە تا ئێستا هیچیان پلەی سەرپەرشتیاریان پێ نەدراوە ، نازانم کاک سەرهەنگیش خزمی هەیە لە یانە یاخود نا ، بەڵام هەموومان خوشک و برایین ئەوەمان بیر نەچێ . smile

5- وە دیاریکردینی ئەدمین ( دەبێت بە مەرج بێت { دەبێت کەسی دەست نیشان کراو چالاکی هەبێت رۆژانە })
لە بەڕێوەبەرایەتی چەند جارێک گفتوگۆمان لەسەر ئەو خاڵە کردووە و ئاگادار کراینەتەوە ، دەبێ ئەوانەی لە بەڕێوەبەرایەتین چالاکیان زیاتربێت لە ئەندامانیتر ، جا ئەگەر وامان نەکردبێ ئەوە کەمتەرخەمییە بەڕاستی.

6-بيوستة لة سةر بةريوةبةرايةتى كشتى ماوةيةكى دياريكراو دةست نيشان بكات بؤ هةلبزاردن بؤ ئةوةى بلةكان بة بيي دةنكى ئةندامان يةكلايي ببيتةوة.
لە خاڵی یەکەم ئاماژەم پێی داوە ، لەگەڵییم.

بەڵێ سەرپەرشتیار پێویستە شارەزایی هەبێت ، بەڵام ئەوەی کە باس کراوە مەسەلەی داخل بوونی یانە من ئاگادار بووم لەو کاتەی کە یانە کێشەی هەبوو چەندین ئەندام ئەو کێشەیەیان هەبوو ، بۆ هەندێک لەو ئەندامانە من ناوەکانیانم کۆپی دەکرد و لە فەیسبووک بۆیانم دەنارد ، تا بتوانن بێنە ژوورەوە ، واتە کێشەکە لە یانە بوو نەک ناشارەزایی سەرپەرشتیارەکە.

8- وەلامی ئەم داواکاریانەمان بدرێتەوە ئەگینا پێچەوانەکەی ئەمە  ، ئێمەش هەلوێستی جیاوازمان دەبێت
إن شاءاللە ئەوەی باش بێت جێبەجێ دەکرێت.

ئەم بابەتە 9 ئەندامی چالاکی یانە پشتیوانی دەکات ( بە ڕا و بۆچوونی ئەوان نووسراوە )
دەست خۆشیان لێ دەکەم و ڕێزم بۆ هەموو ئەندامان هەیە بەبێ جیاوازی. smile

کاک شەرەفخان برام ڕێزم بۆت هەیە ، تۆ کاتێک شتێکی وا دەڵێیت دەبێ ڕوونکردنەوە بدەیت یان باسی بکەیت کێشەکە چییە ، وە ئەگەر کێشەکە هی ئەوە نییە لێرە باسی بکەیت دەبێ کاک سەرهەنگی لێ ئاگادار بکەیتەوە (چونکە ئەو دەڵێ من ئاگادار نیم) ، تۆش بەشێوەیەك قسە دەکەیت کە شتی زۆر خراپ دەبێ ڕووی دابێت و ڕووبدات تەنانەت وای لێ کردووی دەڵێیت پەشیمانم لەو خزمەتانەی لێرە کردوومە!
برا  ڕەنگە ئەو قسانەت لای کەسانێک گومانی خراپ دروست دەکات بەرامبەر بە بەڕیوەبەرایەتی یانە هۆکاری ئەو گومانەش قسەکانی تۆیە چاوی من ، بەڵام دڵنیات دەکەمەوە تا ئێستا ئەوەی من ئاگادار بم لە بەڕێوەبەرایەتی جگە لە ئەرکی خۆیان لە ڕێز گرتنی یەکتر زیاتر هیچ شتێکیتر نییە.
هیوادارم تۆش کاتێک دەتەوێ شتێک بنوسی لێی دڵنیا بیت ، إن شاءاللە بۆ بینینی ڕاستیەکانیش هەریەکێک لە ئێوە دێنە دەستەی بەڕێوەبەرایەتی و لە نزیکەوە هەموو شتێک دەبینن و دەزانن.

ده‌توانی گوێ له هه‌موو‌ قورئانی پیرۆز بگریت به‌ ته‌فسیری کوردی له‌ یوتوب فـــــه‌رمــوو

کـاتـێـک ژیـان سـه‌د هـۆکـارم نـیـشـان ده‌دات بـۆ گریان و ئازار . .

مــن هه‌زار هۆکاری نیشان ده‌ده‌م بۆ خه‌نده‌ و ژیانێکی به‌ختیار . . !

28

وةلام بؤ كاك كؤسرةت .....من بةيامى تايبةتى قسةم
لةكةل كابتن كردوة سةبارةت بة رةشكردنةوةكةو ناوةكةى

وةكو يارمةتى بؤ كاك شةرةفخان...تؤ دةتوانى بة بةيامى تايبةتى بؤ كابتن بنوسيت كة جى روويداوة لةيانة
كيشةكان بخةيتة روو وة باسى بكةيت وة ئةو شتانةى بؤ باس بكةى كة تؤ دةليت روويداوة..خؤشت باشتر دةزانى !!!!

كاكة سةهةند ئيمة نابيت بلين دةبيت جاكى بكةين.
دةبيت كارى بؤ بكةين بةزوترين كات وةلام بةكاركردن دةبيت
وةلامةكانى تؤم بةدل بوو كاك سةهةند وةكو رةئى خؤم
بس ئةو وةلامانة زوو بكريتة كارةوة وة زوتر ئةوة كؤتايى بيبيت

ان شاءالله بةبئ كيشةو ئةوشتانة ئةوةى داواى دةكةين وة بمانةويت جارةسةر دةبيت

29

سه‌هه‌ند نووسی:

کاک شەرەفخان برام ڕێزم بۆت هەیە ، تۆ کاتێک شتێکی وا دەڵێیت دەبێ ڕوونکردنەوە بدەیت یان باسی بکەیت کێشەکە چییە ، وە ئەگەر کێشەکە هی ئەوە نییە لێرە باسی بکەیت دەبێ کاک سەرهەنگی لێ ئاگادار بکەیتەوە (چونکە ئەو دەڵێ من ئاگادار نیم) ، تۆش بەشێوەیەك قسە دەکەیت کە شتی زۆر خراپ دەبێ ڕووی دابێت و ڕووبدات تەنانەت وای لێ کردووی دەڵێیت پەشیمانم لەو خزمەتانەی لێرە کردوومە!
برا  ڕەنگە ئەو قسانەت لای کەسانێک گومانی خراپ دروست دەکات بەرامبەر بە بەڕیوەبەرایەتی یانە هۆکاری ئەو گومانەش قسەکانی تۆیە چاوی من ، بەڵام دڵنیات دەکەمەوە تا ئێستا ئەوەی من ئاگادار بم لە بەڕێوەبەرایەتی جگە لە ئەرکی خۆیان لە ڕێز گرتنی یەکتر زیاتر هیچ شتێکیتر نییە.
هیوادارم تۆش کاتێک دەتەوێ شتێک بنوسی لێی دڵنیا بیت ، إن شاءاللە بۆ بینینی ڕاستیەکانیش هەریەکێک لە ئێوە دێنە دەستەی بەڕێوەبەرایەتی و لە نزیکەوە هەموو شتێک دەبینن و دەزانن.

30

من خۆم له‌ گروپه‌که‌ به‌شدار بووم شتێکی وا باس نه‌کرا که‌ گومان دروست بکات ئه‌وه‌ی که‌ باس کرا
۱ـ که‌ ده‌بیت ده‌سته‌ی به‌رێوه‌به‌ران په‌یام بۆ هه‌موو ئه‌ندامان بنوسن بێ جیاوازی پێچه‌وانه‌ی ئه‌وه‌ خۆ به‌ گه‌وره‌
زانینه‌و شایسته‌ی ئه‌و پله‌یه‌ نیه‌ که‌ پێی دراوه‌ .
که‌ ئه‌و خاڵه‌ من بۆ خۆم چه‌ند جار هه‌ستم پێ کردوه‌ ئه‌و هه‌موو باابه‌ته‌ هه‌ڵده‌واسم په‌یامی هه‌ندێک که‌س هه‌ر نابینم
ده‌زانم مه‌سله‌ ئه‌وه‌ نیه‌ که‌ بابه‌تکه‌ جوان نیه‌ مه‌سله‌ ئه‌وه‌یه‌ نایانه‌وێ به‌شدار بن چونکه‌ گرینگی به‌ ئه‌ندامه‌که‌ نادرێ
مه‌به‌ستی کاک شه‌ره‌فخانیش هه‌ر ئه‌وه‌یه‌ که‌ ده‌ڵێ نه‌مده‌زانی ئاوان ..................
۲ـ ئه‌وه‌ بوو که‌ پێیان وایه‌ پله‌ی سه‌رپه‌رشتیار و سه‌رپه‌رشتیاری گشتی له‌ سه‌ر بنه‌مای هاوڕێتی و خزمایه‌تی به‌ ئه‌ندامان
ده‌درێت ئه‌و پله‌یه‌ له‌ ئاست چاڵاکی ئه‌و ئه‌ندامانه‌ نیه‌ وه‌ ده‌یانه‌وێ ئه‌ندام ده‌وری هه‌بێت له‌ هه‌ڵبژاردی ده‌سته‌ی به‌ڕێوه‌ به‌ران
۳ـ ده‌یانه‌وه‌ هه‌موو ئه‌ندامن به‌ یێک چاو سه‌یر بکرێن و داواکاریان به‌ هه‌ند وه‌ربگیرێت کاتێک ڕه‌خنێکیان ده‌بێت په‌یام بابه‌تیان
نه‌سڕێته‌وه‌ جوابیان بدرێته‌وه‌ لێره‌ش مه‌به‌ست له‌ به‌ڕێوه‌به‌ره‌کانه‌ .......
٤ـ باس له‌ کارو کرده‌وه‌ی هه‌دێک ئه‌ندام کرا به‌رامبه‌ر به‌ یێکتری وه‌کوو به‌ که‌م له‌ یێکتر ڕوانین که‌ ئه‌و خاڵه‌ له‌ ده‌ستهه‌لاتی
که‌س دانیه‌ ده‌بێت ئه‌ندامه‌کان خویان به‌خۆیان دابچنه‌وه‌ ئه‌و ڕق چینه‌ له‌ دڵیان ده‌ر بکه‌ن یانه‌ نه‌شێوێن و ئه‌ندامیش بێزار نه‌که‌ن
ئه‌و چوار خاڵه‌ سه‌ره‌کیکان بوو که‌ بونته‌ هۆی نگه‌رانی ئه‌ندامان که‌ له‌ جاران که‌متر سه‌ردان ده‌که‌ن و چاڵاکیان نه‌ماوه‌....

31

به‌ڕێزان من كه‌ نه‌م ویستوه‌ ئه‌و شتانه‌ بنوسم ،له‌به‌ر ئه‌وه‌ی ده‌بێت ناوی ئه‌ندام بنوسم ،بۆیه‌ش حه‌ز ناكه‌م لێره‌ ناوی ئه‌و ئه‌ندامانه‌ بنوسم  ،ان شاءالله دوای له‌گه‌ڵ كاك سه‌رهه‌نگ قسه‌ ئه‌كه‌م ده‌رباره‌ی ئه‌م بابه‌ته‌ی كه‌ نامه‌وێ لێره‌ بینوسم ،محاوه‌له‌ ئه‌كه‌م له‌گه‌ڵ ئه‌و ئه‌ندامه‌ش قسه‌ بكه‌م .

خوشكه‌ سه‌وسه‌نیش هه‌ندێ له‌و وتانه‌ی باس كردوه‌ كه‌ من پێم ناخۆشه‌ ئه‌وشتانه‌ له‌ یانه‌ هه‌یه‌ .

32

SAWSAN نووسی:

من خۆم له‌ گروپه‌که‌ به‌شدار بووم شتێکی وا باس نه‌کرا که‌ گومان دروست بکات ئه‌وه‌ی که‌ باس کرا
۱ـ که‌ ده‌بیت ده‌سته‌ی به‌رێوه‌به‌ران په‌یام بۆ هه‌موو ئه‌ندامان بنوسن بێ جیاوازی پێچه‌وانه‌ی ئه‌وه‌ خۆ به‌ گه‌وره‌
زانینه‌و شایسته‌ی ئه‌و پله‌یه‌ نیه‌ که‌ پێی دراوه‌ .
که‌ ئه‌و خاڵه‌ من بۆ خۆم چه‌ند جار هه‌ستم پێ کردوه‌ ئه‌و هه‌موو باابه‌ته‌ هه‌ڵده‌واسم په‌یامی هه‌ندێک که‌س هه‌ر نابینم
ده‌زانم مه‌سله‌ ئه‌وه‌ نیه‌ که‌ بابه‌تکه‌ جوان نیه‌ مه‌سله‌ ئه‌وه‌یه‌ نایانه‌وێ به‌شدار بن چونکه‌ گرینگی به‌ ئه‌ندامه‌که‌ نادرێ
مه‌به‌ستی کاک شه‌ره‌فخانیش هه‌ر ئه‌وه‌یه‌ که‌ ده‌ڵێ نه‌مده‌زانی ئاوان ..................
۲ـ ئه‌وه‌ بوو که‌ پێیان وایه‌ پله‌ی سه‌رپه‌رشتیار و سه‌رپه‌رشتیاری گشتی له‌ سه‌ر بنه‌مای هاوڕێتی و خزمایه‌تی به‌ ئه‌ندامان
ده‌درێت ئه‌و پله‌یه‌ له‌ ئاست چاڵاکی ئه‌و ئه‌ندامانه‌ نیه‌ وه‌ ده‌یانه‌وێ ئه‌ندام ده‌وری هه‌بێت له‌ هه‌ڵبژاردی ده‌سته‌ی به‌ڕێوه‌ به‌ران
۳ـ ده‌یانه‌وه‌ هه‌موو ئه‌ندامن به‌ یێک چاو سه‌یر بکرێن و داواکاریان به‌ هه‌ند وه‌ربگیرێت کاتێک ڕه‌خنێکیان ده‌بێت په‌یام بابه‌تیان
نه‌سڕێته‌وه‌ جوابیان بدرێته‌وه‌ لێره‌ش مه‌به‌ست له‌ به‌ڕێوه‌به‌ره‌کانه‌ .......
٤ـ باس له‌ کارو کرده‌وه‌ی هه‌دێک ئه‌ندام کرا به‌رامبه‌ر به‌ یێکتری وه‌کوو به‌ که‌م له‌ یێکتر ڕوانین که‌ ئه‌و خاڵه‌ له‌ ده‌ستهه‌لاتی
که‌س دانیه‌ ده‌بێت ئه‌ندامه‌کان خویان به‌خۆیان دابچنه‌وه‌ ئه‌و ڕق چینه‌ له‌ دڵیان ده‌ر بکه‌ن یانه‌ نه‌شێوێن و ئه‌ندامیش بێزار نه‌که‌ن
ئه‌و چوار خاڵه‌ سه‌ره‌کیکان بوو که‌ بونته‌ هۆی نگه‌رانی ئه‌ندامان که‌ له‌ جاران که‌متر سه‌ردان ده‌که‌ن و چاڵاکیان نه‌ماوه‌....

[size=24]   
ئازیز، له‌ مه‌یلی هاتن و له‌ هه‌وای مانه‌وه‌م و سوتانمدا مه‌گه‌ر وه‌ك په‌روانه‌ نه‌بووم
هه‌ستم هێنده‌ برینداره‌ که‌ به‌سه‌ بۆ ئه‌وه‌ی تا ئه‌به‌د له‌گه‌ڵتدا بێده‌نگی هه‌ڵبژێرم.!!
[/size]

33

edris shexany نووسی:

ده‌م خۆش كاك ئیدریس

34

edris shexany نووسی:

وةكو يارمةتى بؤ كاك شةرةفخان...تؤ دةتوانى بة بةيامى تايبةتى بؤ كابتن بنوسيت كة جى روويداوة لةيانة
كيشةكان بخةيتة روو وة باسى بكةيت وة ئةو شتانةى بؤ باس بكةى كة تؤ دةليت روويداوة..خؤشت باشتر دةزانى !!!!

کاک ئیدریس تۆ له‌فه‌یسبووک پێت وتم برایه‌که‌م په‌یامه‌که‌یی سریمه‌وه‌ یان ده‌بێ من هه‌ڵه‌ تێگه‌یشتبم!!

[/center]

35

كاك سه‌رهه‌نگ ئه‌ڵێت ئاگام له‌ هیچ نیه‌ كه‌چی له‌گه‌ڵ یه‌كێ له‌ ئه‌ندامه‌كانی یانه‌ قسه‌م ئه‌كرد كه‌ پله‌ی سه‌رپه‌رشتیاری هه‌یه‌ وتی كاك سه‌رهه‌نگ هه‌موو شتێك ئه‌زانێ
فرموون به‌ وێنه‌ .

http://smn21.com/up/uploads/jpg/787c248901.jpg
ئه‌مه‌ كۆمێنتی كاك سه‌رهه‌نگ بۆ من .
http://smn21.com/up/uploads/jpg/7722f21a50.jpg
ئه‌مه‌ش وته‌ی ئه‌م ئه‌ندامه‌ .

36

K O S R A T نووسی:
edris shexany نووسی:

کاک ئیدریس تۆ له‌فه‌یسبووک پێت وتم برایه‌که‌م په‌یامه‌که‌یی سریمه‌وه‌ یان ده‌بێ من هه‌ڵه‌ تێگه‌یشتبم!!

سلام كاكة كؤسرةت ئيستاش دةليم سرايتةوة بةيامةكةم
بس من مةبةستم ئةوة بوو كة بة بةيامى تايبةتى بؤ كابتنم نارد كة جيم نوسى بوو وةكئ بوو رةشى كرديتةوة
واتا ناوةكةم ووت بس ليرة قسةم نةكرد

37

ته‌واو . كار به‌و خاڵانه‌ ده‌كرێ كه‌ له‌به‌رژه‌وه‌ندی یانه‌ن .

له‌گه‌ڵ ڕێزمان .

ئەوە خۆشویستنی نیشتمانە وا دەکات بیاباننشینێک وابەستەی وەتەن بێت، ئەگەر نا خۆ بیابان، بە دەگمەن خێر و فەڕی بۆ دانیشتووانی هەیە، یان هەر نییەتی و ژیانیش تێیدا هەتا بڵێیت دژوارە. ئاسکیمۆ کە لە باکووری سیبریا دەژین، نیشتمانیان پارچە سەهۆڵێکی زەبەلاحە بەسەر زەریایەکی بەرینەوە، بەڵام هێندەیان خۆش دەوێت، هەر لەوێ لە دایک دەبن و دەژین و دەمرن.
https://www.instagram.com/zasabota

38

zor basha kaptn dast xosh

39

YSM21 نووسی:

ته‌واو . كار به‌و خاڵانه‌ ده‌كرێ كه‌ له‌به‌رژه‌وه‌ندی یانه‌ن .

له‌گه‌ڵ ڕێزمان .

[size=22]به‌وهیوایه‌ی جێ به‌ جێ بكرێت به‌ زوترین كات[/size]

40

چآوه‌روانین

[/center]