1

بابه‌ت: به‌ڕێز (شه‌ڕه‌فخان) میوانی یانه‌یه‌.......

سلاو ورێزی ده‌سته‌ی به‌رێوه‌به‌رایه‌تی یانه‌ بۆ ئێوه‌ی خۆشه‌ویست
وه‌ک ده‌زانن یانه‌که‌مان هه‌ر جاره‌ و میوانداری ئه‌ندامێک ده‌کات بۆ ئه‌مجاره‌ ئه‌ندامێکی خۆشه‌ویست که‌ ره‌نگه‌ لای  زۆربه‌ی ئه‌ندامانی یانه‌ خۆشه‌ویست بێت و جێگه‌ی خۆی کردبیته‌وه‌ له‌ دلی هه‌موو لایه‌ک ئه‌ویش کاکه‌ ( شه‌ڕه‌فخان)ـه‌
http://www.lamst-a.net/upfiles/CI985597.jpg
ئه‌و که‌سه‌ی  که‌ هه‌رده‌م له‌ خزمه‌تی یانه‌ دابووه‌ به‌تایبه‌تی له‌ ئاماده‌ کردنی بابه‌ت که‌ لای زۆربه‌ی ئه‌ندامان بابه‌ته‌کانی به‌ بایه‌خ و جوان هه‌لسه‌نگێندراون  دنیایه‌ک خۆشه‌ویستی هه‌یه‌ له‌ نێو روحی ئێمه‌دا ،له‌م هه‌فته‌یه‌دا ده‌بێته‌ میوانی یانه‌کمان هیوای به‌خته‌وه‌ری و سه‌رکه‌وتنی بۆ ده‌خوازین له‌ هه‌موو کارو چالاکیه‌کانی.

چـــه‌نـــد زانـــیـــاریـــه‌ك ده‌ربـــاره‌ی مـــیـــوان
نـــاو ، نـــازنـــاو / شه‌ره‌فخان طلعت
پـــلـــه‌،ئه‌ستێره‌ی یانه‌
ڕ.بـــه‌ ئـــه‌نـــدام بـــوون /۲۰ - ۱۰ - ۲۰۱۰
شــــوێـــن /هــه‌ولـێـر
ژ.پـــه‌یـــام / ۲،٥۷۰

لێره‌دا ئێمه‌ش ده‌رگا والا ده‌که‌ین بۆ ئازیزان و خۆشه‌ویستانی خۆمان بۆ ئه‌وه‌ی که‌ پرسیاره‌کانیان ئاراسته‌ی میوانی خۆیان بکه‌ن له‌گه‌ل ئه‌و په‌ری رێزو خۆشه‌ویستی ده‌سته‌ی به‌رێوه‌به‌رایه‌تی یانه‌ بۆ گشت ئه‌ندامان .

ئه‌کرێ له‌ گه‌ڵ ئاسمان ڕێککه‌وین دوووباڵی ئه‌فسوناویم باتێ...تا بۆ لای بفڕم؟! ئه‌شێ ده‌ریا له‌ گه‌ڵما هه‌ند میهرابان بێت نه‌هێڵێ قوڵای بمخنکێنێ .شه‌پۆله‌کانیش ئارام کاته‌وه‌ ...تا له‌ لای له‌نگه‌ربگرم ئه‌وه‌ی که‌ ئاسته‌مه‌و ناکرێ ..ئه‌ی یار مه‌ودای نێوان...ڕۆحی من و دڵی تۆیه‌ نازانم چۆن هه‌نگاو بنێم و چۆن بیبڕم ؟!
http://www.lexilogos.com/keyboard/sorani.htm

2

وه‌ڵام: به‌ڕێز (شه‌ڕه‌فخان) میوانی یانه‌یه‌.......

زۆر سوپاس خوشكه‌ بچوكه‌كه‌م ،ده‌سته‌كانتان خۆشبێت
هیوای سه‌ركه‌وتن بۆ هه‌موو لایه‌ك ئه‌خوازم ،خودای گه‌وره‌ لێتان ڕازیبێ .

ئه‌منیش ئاماده‌م لۆ وڵامدانه‌وه‌ی پرسیاره‌كان ،به‌س پرسیارم زۆر لێنه‌كه‌ن با ماندی نه‌بم smile

3

شه‌و پرسیاره‌کان بکه‌م یان ئێستا؟

[center] گه‌وره‌ بوون ئه‌و تابلۆیه‌ بوو كه‌ هیچ كام له‌و ڕه‌نگانه‌ى تێدا نه‌بوو كه‌ به‌ منداڵى خه‌ونم پێیانه‌وه‌ ده‌بیــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــنى......!!
[/center]

4

K O S R A T نووسی:

شه‌و پرسیاره‌کان بکه‌م یان ئێستا؟

هه‌ركات ئه‌یكه‌ی له‌ خزمه‌ت داین .

به‌س پرسیاری گرانم لێمه‌كه‌ ،پرسیارێكیش ته‌ركه‌ smile

5

به‌راستی كه‌سێكی شیاوتان ده‌ست نیشان كردووه، كاك شه‌ره‌فخان ئه‌ندامێكی چاڵاك و دیاره‌
دوو پرسیار: من نازانم له‌گه‌ڵ خوێندن گه‌یشتۆته‌ چ قۆناغێك / هه‌روه‌ها له‌گه‌ڵ خوێندنه‌وه‌دا په‌یوه‌ندی چۆنه‌؟!
دووباره‌ هیوای سه‌ركه‌وتن بۆت كاكه‌ شه‌ره‌فخانی گوڵ

جاسم شوانی /facebook
https://www.facebook.com/jg.ali3

6

سڵاو له‌هه‌مووتان.
١-  ج كاتێك هه‌ست به‌بێ ئومێدی ده‌كه‌ی؟
٢- كێ زۆرترین ئامۆژگاریت ده‌كا؟
٣- دوا كتێب كه‌ خوێندبێته‌وه‌ ناوی چیه‌؟
٤- ده‌ته‌وێ كه‌سی دوای خۆت كێ بێ؟
٥- ئامۆژگاریت بۆ من چیه‌؟

7

جاسم شوانی نووسی:

به‌راستی كه‌سێكی شیاوتان ده‌ست نیشان كردووه، كاك شه‌ره‌فخان ئه‌ندامێكی چاڵاك و دیاره‌
دوو پرسیار: من نازانم له‌گه‌ڵ خوێندن گه‌یشتۆته‌ چ قۆناغێك / هه‌روه‌ها له‌گه‌ڵ خوێندنه‌وه‌دا په‌یوه‌ندی چۆنه‌؟!
دووباره‌ هیوای سه‌ركه‌وتن بۆت كاكه‌ شه‌ره‌فخانی گوڵ

زۆر خۆشه‌ویستی له‌لام كاك جاسم  ،خودای گه‌وره‌ لێت ڕازیبێ برام .

أعدادیة تمریض ( ئاماده‌ی په‌رستاری ) م ته‌واو كردوه‌ .
له‌گه‌ڵ خوێندنه‌وه‌ ئێستا زۆر باش نیمه‌ ،چونكه‌ كاتی خوێندنه‌وه‌م نیه‌ ،له‌به‌ر كاسبی .به‌ڵام پێش ئه‌وه‌ی ده‌س به‌و كاره‌ بكه‌م كارێكیترم ئه‌كرد ئه‌وكات هاوڕێی كتێب بووم .
"""""""""""""""""""""""""""""""""""
یاخوه‌ تۆش سه‌ركه‌وتوبی برام .

8

سه‌ره‌تا زۆر به‌خێر بێیت کاکه‌ شه‌ڕه‌فخان سوپاس بۆ ئه‌و کاته‌ی که‌ پێت به‌خشین به‌وهیوام کاتێکی خۆش به‌ریته‌   سه‌ر و به‌ پرسیاره‌کانمان ماندوت نه‌که‌ین.......
منیش  دەموێت لەم میوانداریه‌ لەگەڵتدا بەشدار بم بە چەند پرسیارێک هیوام وایە ماندوت نەکەم بە پرسیارەکانم..

۱-    کاک شه‌ڕه‌فخان که‌سێکی هادئ دیاره‌ ! ئایا وایه‌ ؟ تا چه‌ند ئه‌توانیت خۆت له‌ توره‌ بوون بپارێزی ؟
۲-     سوپاس بۆ خوا که‌سێکی به‌ ئیلتیزام دیاری . تا چه‌ند له‌گه‌ڵ دینه‌که‌ت کۆکیت و ئیلتزاماتت هه‌یه‌ ؟
۳-   سوپاس بۆخودای مه‌زن ئێستا ژماره‌ی ئه‌وكه‌سانه‌ی كه‌ ڕێگای راستیان دۆزیوه‌ته‌وه‌و بوون به‌مسوڵمان له‌زیادبووندایه‌ تۆ چ هه‌ستێكت هه‌یه‌ كه‌ ئه‌م لێشاوه‌ ده‌بینی‌؟ له‌گه‌ڵ ئه‌وه‌ش هه‌ندێ كه‌س به‌نێو مسوڵمانن خاوه‌نی ئه‌م دینه‌ پاكه‌ن  به‌لام به‌داخه‌وه‌ دژایه‌تی ئه‌م دینه‌ئه‌كه‌ن ئه‌ی چ به‌م جۆره‌كه‌سانه‌ ده‌ڵێی؟
٤-   جارێک له‌ یێکێک له‌ بابه‌ته‌کانت نوسی بوت قه‌ت بروا ناکه‌م بتوانم یانه‌ جێ بێڵم، ئایا پێش نوسینی ئه‌و بابه‌ته‌
قه‌ت به‌بیرت داهاتبوو یانه‌ جێبێلی؟چ شتێک وای لێکردی ئه‌م بابه‌ته‌ بنوسی؟
٥-  به‌ که‌سایه‌تی کام ئه‌ندامی یانه‌  سه‌رسامیت؟ تکایه‌ ده‌ستنیشانی بکه،‌ چونکه‌ ئه‌گه‌ر بڵێیت هه‌مووی تۆ هه‌موو ئه‌ندامان ناناسیت چۆن به‌ که‌سایه‌تی سه‌رسامیت بێگومان هه‌ر یه‌ک له‌ئێمه‌ به‌ که‌سایه‌تی چه‌ند که‌سیک سه‌رسامین له‌یانه‌ ..
٦-   گه‌ر مێژوی ته‌مه‌نت له‌سه‌ر پارچه‌وه‌ره‌قه‌یه‌ک بنوسیته‌وه‌ چ ته‌مه‌نێکت پره‌ له‌ یاده‌وه‌ری خۆش ؟
۷-  هه‌ریه‌ک له‌ ئێمه‌ له‌م ژیانه‌ ده‌ژیه‌ت وه‌ک ئه‌کته‌رێکی ناو دراما،به‌ڕێزتان حه‌ز ده‌که‌ن چ ده‌روێک ببینن و کۆتایی دراماکه‌ به‌چی کۆتایی بێت؟
۸-   ڕونکردنه‌وه‌و بۆچونی تۆ چیه‌ له‌ سه‌ر ئه‌م وتانه‌؟
•مرۆڤه‌ گه‌وره‌کان ئه‌وانه‌ نین که‌ هیچ کات شکستیان نه‌چێشتووه‌ ،
   گه‌وره‌کان ئه‌وانه‌ن له‌ دوای شکست ، سه‌رکه‌وتوو بون!

•له‌ په‌یوه‌ندی نێوان دوو که‌سدا ، کاتێک هیچ کێشه‌یه‌ک نیه‌
   ئه‌وه‌ به‌ دڵنیایه‌وه‌ که‌سێک له‌و دوانه‌ هه‌موو قسه‌کانی دڵی خۆی ده‌رنه‌بڕیوه‌ !

۹-  قه‌ڵه‌مێك بده‌مه‌ ده‌ستت چیم بۆ ده‌نوسی وچ ئامۆژگارییه‌كت بۆمن هه‌یه‌؟

ده‌مه‌وێت لێره‌ کۆتای به‌ پرسیاره‌کانم بێنم و ئیتر ماندو بون به‌سه‌ ههههه
ئه‌خوازم که‌ ئاسوده‌بیت و هه‌میشه‌ به‌خته‌وه‌ر بیت براکه‌م........................

ئه‌کرێ له‌ گه‌ڵ ئاسمان ڕێککه‌وین دوووباڵی ئه‌فسوناویم باتێ...تا بۆ لای بفڕم؟! ئه‌شێ ده‌ریا له‌ گه‌ڵما هه‌ند میهرابان بێت نه‌هێڵێ قوڵای بمخنکێنێ .شه‌پۆله‌کانیش ئارام کاته‌وه‌ ...تا له‌ لای له‌نگه‌ربگرم ئه‌وه‌ی که‌ ئاسته‌مه‌و ناکرێ ..ئه‌ی یار مه‌ودای نێوان...ڕۆحی من و دڵی تۆیه‌ نازانم چۆن هه‌نگاو بنێم و چۆن بیبڕم ؟!
http://www.lexilogos.com/keyboard/sorani.htm

9

Sarhang Muhsin نووسی:

سڵاو له‌هه‌مووتان.
١-  ج كاتێك هه‌ست به‌بێ ئومێدی ده‌كه‌ی؟
٢- كێ زۆرترین ئامۆژگاریت ده‌كا؟
٣- دوا كتێب كه‌ خوێندبێته‌وه‌ ناوی چیه‌؟
٤- ده‌ته‌وێ كه‌سی دوای خۆت كێ بێ؟
٥- ئامۆژگاریت بۆ من چیه‌؟

1- ئه‌وكاته‌ی ئه‌چم بۆ كارێك بزانم ئه‌وكه‌سه‌ ئه‌چم بۆ لای درۆزنه‌ ، زۆر جاریش به‌بێ ئومێدی چومه‌ بۆ هه‌ندێ شوێن تایبه‌ت كاتی ته‌عینات ،هه‌ر چه‌نده‌ چومه‌ بۆ شوێنه‌كه‌ به‌ڵام بێ ئه‌ومێد بوومه‌ .

2- باوكم زۆرترین ئامۆژگاریم ئه‌كات ، به‌س له‌ باوكیشم ئامۆژگاری وه‌رئه‌گرم .

3- ئاخر كتێب كه‌ خوێندومه‌ته‌وه‌ ، كتێبێكی مێژووی بوووووووو له‌سه‌ر ئـێـزیـدیـه‌كـان  .هه‌ر له‌و كاته‌ش كتێبێكیترم ده‌خوێنده‌وه‌ له‌سه‌ر (تبلیس ئیبلس به‌كوردی ) ئه‌م كتێبه‌ باس له‌ فڕو فێڵه‌كانی ئیبلس ئه‌كات كه‌ له‌ موسڵمانانی ئه‌كه‌ن . به‌ڵام ئه‌م كتێبه‌م ته‌واو نه‌كرد له‌به‌ر ئه‌وه‌ی سه‌ردانی توركیام كرد بۆماوه‌ی مانگێك زیاتر له‌وێ بووم ،كه‌ گه‌ڕامه‌وه‌ش توشی كاسبی بووم ،ئێستا كاتی خوێندنه‌وه‌ی په‌رتوكم نیه‌ .

4- كه‌سی دوایم من هه‌ر كه‌سێبێت ئاسای یه‌ به‌ڵام كاك هه‌ڵوێس بێت یان كاك جاسم شوانی ،ئه‌ویش ئه‌ندامێكی نوێیه‌ ،به‌ ووته‌ خۆشه‌كانی یانه‌كه‌مانی ڕازاندۆته‌وه‌ .

5 - من له‌به‌ر ئه‌وه‌ی له‌گه‌ڵ تۆ نه‌ژیاوم هاوڕێ یه‌تم نه‌كردوی له‌ نزیكه‌وه‌ ،نازانم چ كارێكت به‌ دڵی من نیه‌ تا لێره‌ ڕه‌ئی خۆمی له‌سه‌ر بڵێم و وه‌كو ئامۆژكاریه‌كیش پێشكه‌شتی بكه‌م ،هه‌موو ئه‌وكاره‌نشت كه‌ من ئه‌یبینم به‌دڵمن هیوای سه‌ركه‌ونت بۆ ئه‌خوازم له‌ خودای گه‌وره‌ داواكارم دڵێكی پڕ ئیمانت پێببه‌خشێ ، ئامۆژگاریه‌كی وه‌رزشی به‌هیوام هه‌ر گیز یانه‌ی هه‌ولێر جێنه‌هێڵی ئه‌گه‌ر خراپیش بوون له‌گه‌ڵت ، ئه‌گه‌ر بیریشت له‌ ڕۆیشتن كرده‌وه‌ ئه‌وكات به‌یه‌ك جاری واز له‌ یاری بهێنه‌ ،مه‌چووه‌ هیچ یانه‌یه‌كی تر ،چونكه‌ نامه‌وێ ببمه‌ هانده‌ری یانه‌یه‌كیتر جگه‌ له‌ هه‌ولێر .

باقی وه‌سلام .

10

بەخێرهاتنی میوانی ژمارە 27 دەکەم
وە هیوای میواندارییەکی گەرم گوڕ دەکەم ، هیواخوازم پڕ لە پرس بێت بۆ ت
پرسیارەکان
١- حەزدەکەی دوای تۆ کێ میوانداری بکرێت  ؟
٢- کە دێیە نێت ، سەرەتا کام ماڵپەر دەکەیتەوە   ؟
٣- ناوی بابەتێک بنوسە کە زۆر سەرنجی راکێشاویت  ؟
٤- یەکەم ویندۆز کە بەکارت هێنا کام ویندۆز بوو ؟ وە ساڵی چەند بوو ؟
٥- paltalk ــــت بەکار هێناوە ؟
٦- کێ یارمەتی دای بۆ فێربوون و بەکارهێنانی نێت ؟
دوور لە نێت
٧- حەز بە چــــــــــــا دەکەی ؟
٨- کام خواردن خۆشە بە لاتەوە ؟
٩- ئەمرۆ چیت خوارد ؟
١٠ - ئەگەر ئێستا کەسێک لە دواوە زللەیەکت لێ بدات  چی لێ دەکەی ؟
دوو لە هەمووان
١١- بۆ کە دەچینە بازار یەکسەر دەڵێین بچین چا بخۆین smile ؟
١٢- بۆ کە تیلت بۆ دەکەم یەکسەر دەڵێن ئەلوو چۆنی مامە جاو ..... smile نایەڵێی من بڵێم سڵاو smile ؟
١٣- بچین ئەو پیاوە جلی بۆ هاتوە ئەوە ناو بازار هههههههههه بچین جل بکرین ئەوەی جلی ههههه بیرتە ؟
مەبەستم پیاوەکە ئەوە تۆمارگاشای هەیە ؟

ساده‌ترين به‌خشين !
ئه‌وه‌يه‌ كه‌ پێكه‌نين بخه‌يته‌ سه‌ر لێوى كه‌سانێك ،
كه‌ بيرى پێكه‌نين ئه‌كه‌ن . . .

11

بەخێرێی خارە ئەگەر پرسیارم هەبوو لێت دەکەم smile

دەڵێن شێت بووە ،دەست و پێی کۆت و بەند کەن!
دەڵێم: دڵ شێت بووە
دەست و پێ چ بکا؟!
https://fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/1535464_717902694897472_1960931195_n.jpg

12

SAWSAN نووسی:

سه‌ره‌تا زۆر به‌خێر بێیت کاکه‌ شه‌ڕه‌فخان سوپاس بۆ ئه‌و کاته‌ی که‌ پێت به‌خشین به‌وهیوام کاتێکی خۆش به‌ریته‌   سه‌ر و به‌ پرسیاره‌کانمان ماندوت نه‌که‌ین.......
منیش  دەموێت لەم میوانداریه‌ لەگەڵتدا بەشدار بم بە چەند پرسیارێک هیوام وایە ماندوت نەکەم بە پرسیارەکانم..

۱-    کاک شه‌ڕه‌فخان که‌سێکی هادئ دیاره‌ ! ئایا وایه‌ ؟ تا چه‌ند ئه‌توانیت خۆت له‌ توره‌ بوون بپارێزی ؟
۲-     سوپاس بۆ خوا که‌سێکی به‌ ئیلتیزام دیاری . تا چه‌ند له‌گه‌ڵ دینه‌که‌ت کۆکیت و ئیلتزاماتت هه‌یه‌ ؟
۳-   سوپاس بۆخودای مه‌زن ئێستا ژماره‌ی ئه‌وكه‌سانه‌ی كه‌ ڕێگای راستیان دۆزیوه‌ته‌وه‌و بوون به‌مسوڵمان له‌زیادبووندایه‌ تۆ چ هه‌ستێكت هه‌یه‌ كه‌ ئه‌م لێشاوه‌ ده‌بینی‌؟ له‌گه‌ڵ ئه‌وه‌ش هه‌ندێ كه‌س به‌نێو مسوڵمانن خاوه‌نی ئه‌م دینه‌ پاكه‌ن  به‌لام به‌داخه‌وه‌ دژایه‌تی ئه‌م دینه‌ئه‌كه‌ن ئه‌ی چ به‌م جۆره‌كه‌سانه‌ ده‌ڵێی؟
٤-   جارێک له‌ یێکێک له‌ بابه‌ته‌کانت نوسی بوت قه‌ت بروا ناکه‌م بتوانم یانه‌ جێ بێڵم، ئایا پێش نوسینی ئه‌و بابه‌ته‌
قه‌ت به‌بیرت داهاتبوو یانه‌ جێبێلی؟چ شتێک وای لێکردی ئه‌م بابه‌ته‌ بنوسی؟
٥-  به‌ که‌سایه‌تی کام ئه‌ندامی یانه‌  سه‌رسامیت؟ تکایه‌ ده‌ستنیشانی بکه،‌ چونکه‌ ئه‌گه‌ر بڵێیت هه‌مووی تۆ هه‌موو ئه‌ندامان ناناسیت چۆن به‌ که‌سایه‌تی سه‌رسامیت بێگومان هه‌ر یه‌ک له‌ئێمه‌ به‌ که‌سایه‌تی چه‌ند که‌سیک سه‌رسامین له‌یانه‌ ..
٦-   گه‌ر مێژوی ته‌مه‌نت له‌سه‌ر پارچه‌وه‌ره‌قه‌یه‌ک بنوسیته‌وه‌ چ ته‌مه‌نێکت پره‌ له‌ یاده‌وه‌ری خۆش ؟
۷-  هه‌ریه‌ک له‌ ئێمه‌ له‌م ژیانه‌ ده‌ژیه‌ت وه‌ک ئه‌کته‌رێکی ناو دراما،به‌ڕێزتان حه‌ز ده‌که‌ن چ ده‌روێک ببینن و کۆتایی دراماکه‌ به‌چی کۆتایی بێت؟
۸-   ڕونکردنه‌وه‌و بۆچونی تۆ چیه‌ له‌ سه‌ر ئه‌م وتانه‌؟
•مرۆڤه‌ گه‌وره‌کان ئه‌وانه‌ نین که‌ هیچ کات شکستیان نه‌چێشتووه‌ ،
   گه‌وره‌کان ئه‌وانه‌ن له‌ دوای شکست ، سه‌رکه‌وتوو بون!

•له‌ په‌یوه‌ندی نێوان دوو که‌سدا ، کاتێک هیچ کێشه‌یه‌ک نیه‌
   ئه‌وه‌ به‌ دڵنیایه‌وه‌ که‌سێک له‌و دوانه‌ هه‌موو قسه‌کانی دڵی خۆی ده‌رنه‌بڕیوه‌ !

۹-  قه‌ڵه‌مێك بده‌مه‌ ده‌ستت چیم بۆ ده‌نوسی وچ ئامۆژگارییه‌كت بۆمن هه‌یه‌؟

ده‌مه‌وێت لێره‌ کۆتای به‌ پرسیاره‌کانم بێنم و ئیتر ماندو بون به‌سه‌ ههههه
ئه‌خوازم که‌ ئاسوده‌بیت و هه‌میشه‌ به‌خته‌وه‌ر بیت براکه‌م........................

زۆر سوپاس خوشكه‌ كه‌م ،بۆ ئه‌م میوانداریه‌ ، من هه‌رگیز له‌ خزمه‌ت كردن ماندوونه‌بوومه‌ و ماندوش نابم .
ده‌رگای پرسیاه‌كان واڵایه‌ هه‌ركه‌س هه‌ر پرسیارێكی هه‌یه‌ ئازاده‌ بیكات ،منیش به‌ ئازادی و ڕه‌ئی خۆم وڵامه‌كانتان ئه‌ده‌مه‌وه‌ .

1 - ئیتر بڵێم چ !!!  وا تۆ وا ده‌رێی و به‌ڵام من پێم وایه‌ كه‌سێكم زۆر قسه‌ ئه‌كه‌م و هه‌میشه‌ ئه‌و شوێنه‌ی لێمه‌ من قسه‌ی تیا ئه‌كه‌م ،ئه‌گه‌ر كه‌سه‌كان هاوته‌مه‌نی خۆم بن .
من زۆر توڕه‌ ئه‌بم ئه‌وكاته‌ش كه‌ توڕه‌ ئه‌بم شتێك هه‌ر ئه‌شكێنم .... ، چه‌ن جار مۆبایل و كۆمپیته‌ر و شتی ترم شكاندوه‌ .....

2- سوپاس بۆ خوا وه‌ زۆر خۆشحاڵیشم كه‌ خودای گه‌وره‌ منی به‌ موسڵمانی خه‌ڵق كردوه‌ زۆر جار بیریش له‌وه‌ ئه‌كه‌مه‌وه‌ ،هه‌میشه‌ سوپاسی خودای گه‌وره‌ش ئه‌كه‌م له‌سه‌ر ئه‌وه‌ی كه‌ منی به‌ موسڵمانی خه‌ڵق كردوه‌ .

3- قه‌سه‌م به‌خوا هه‌ر كات هه‌واڵی موسڵمان بوونی كه‌سێ ئه‌زانم ، ئه‌وه‌نه‌ دڵ خۆش ئه‌بم ،كه‌ بۆ هیچ شتێكیتر ئاوا دڵ خۆش نه‌بوومه‌ ،ده‌رباره‌ی هه‌ندێ كه‌س كه‌ دژایه‌تی ئه‌م دینه‌ ئه‌كه‌ن وه‌ له‌ نێو موسڵمانانن ،ئه‌وانه‌ كه‌سی دۆڕاون ،هه‌رگیز له‌ ئیسلام حاڵی نه‌بوونه‌ یان ئه‌بو جهل ئاسایه‌ك نایانه‌وێ باوه‌ڕ به‌ ڕاسته‌یه‌كانی ناو ئه‌و ئیسلامه‌ بكه‌ن .
4- به‌خوا خوشكێ خۆشه‌ویستم بۆ ئێوه‌ وای لێكردم ئه‌مه‌ بنوسم ،ڕۆژێكیان زۆر له‌ ئایه‌ خان (1) توڕه‌ بووم ،چونكه‌ له‌به‌ر ئه‌وه‌ی من له‌گه‌ڵ ئارێز بوه‌ شه‌ره‌ قسه‌مان منی له‌ گروپی یانه‌ له‌ فه‌یس بووك ده‌ركرد بڕیارمدا هه‌رگیز سه‌ردانی ئه‌م یانه‌ نه‌كه‌مه‌وه‌ به‌ڵام كاك هه‌ڵوێس بۆ ڕێگرم ،ئه‌جینا چۆن كلیكم له‌سه‌ر زه‌ربی قه‌بات بوون كرد هه‌رزگیز نه‌م یانه‌م بۆ جارێكیتر ن  ئه‌كرده‌وه‌ ، له‌ یانه‌یه‌كیتریش توڕه‌ بووم وه‌كو یانه‌ی سه‌رهه‌نگ بوو بۆم به‌ڵام كه‌ توڕه‌ بووم ئیتر ماڵ ئاوایم لێ كردن ....... (1) به‌ڵام ئێستا هیچم له‌به‌ر دڵ نه‌ماوه‌ به‌رامبه‌ر ئایه‌ ،وه‌ك خوشكێكی بچوكی خۆمه‌ له‌لام .

5- ده‌رباره‌ی سه‌رسامیم به‌ كه‌سایه‌تیه‌كانی یانه‌
كاك هه‌ڵوێست زاده‌ .
ئه‌وانیتریش بۆمن هه‌موو وه‌كو یه‌كن .زۆرم خۆش ئه‌وێن ،به‌ هاوڕێ یه‌تیتان سه‌ر به‌رزم .

6-ته‌مه‌نی من پڕه‌ له‌ یادگاری خۆش هه‌ر زه‌مه‌نێك به‌ جۆرێك به‌ڵام ئه‌وكاتانه‌ی له‌ قوتابخانه‌ بووم تایبه‌ت پۆلی سێ یه‌می ناوه‌ندی به‌ڕاستی ساڵێكی خۆش بوو له‌گه‌ڵ ئاخر ساڵی خوێندنم .ئه‌م دوو ساڵه‌ هه‌رگیز له‌ پاد ناكه‌ن.

7- ئه‌گه‌ر من له‌ درامایه‌ك به‌ژداری بكه‌م ،حه‌ز ئه‌كه‌م ڕۆڵی كه‌سێكی به‌به‌زه‌ی ببینم .
حه‌ز ئه‌كه‌م هه‌میشه‌ یارمه‌تی خه‌ڵكی بده‌م ،له‌ خزمه‌ت خوشك و برا كانم بم بم له‌م وڵاته‌ ،ئه‌گه‌ر پشتی من بشێت بۆ پردێك ئه‌وه‌ ئاماده‌م ببم په‌ پردێك بۆ په‌ڕینه‌وه‌ی خوشك و براكانم له‌م وڵاته‌ .

8-ده‌رباره‌ی وته‌ی یه‌كه‌م : زۆر ڕاسته‌ ، زۆر به‌سه‌ر هاتیشمان بیستوه‌ ده‌رباره‌ی شكست خواردنی گه‌وره‌كان و پاشان هه‌ڵسانه‌وه‌یان ده‌ركردنی ناو بانگیان .

نازانم چ بڵێم !!! له‌وانه‌یه‌ هاوڕێ هه‌بووبێ له‌گه‌ڵ هاوڕێ یه‌كه‌یتری ئه‌مه‌ له‌ نێوانیادا هه‌بێ به‌ڵام هاوڕێش هه‌بووه‌ بچوكترین نێهنیان له‌لایه‌ك یه‌ك باس كردوه‌ .من خۆم له‌وانه‌م .

9- ئه‌گه‌ر به‌ قه‌ڵم بۆت بنوسم ئه‌وه‌ تۆ هه‌رگیز ئه‌و وتانه‌ نابینی كه‌ من بۆتۆ یان ئه‌نوسم به‌ڵام ئه‌گه‌ر به‌ كیبۆردی كۆمپیته‌ره‌كه‌م بێت ئه‌وه‌ ئه‌یانبینی ھھھھھھھھھ smile

بڕوابونت به‌خۆت وات لێ ئه‌كا به‌سه‌ر هه‌موو ناخۆشیه‌كاندا زاڵ بیت ، بڕوات به‌ هه‌موو ئه‌وكارانه‌بێت كه‌ ئه‌یانكه‌ی ،هه‌ر كارێكیشت پێ ڕاسپێردرا به‌جددی بیكه‌ ،(ئامۆژگاری باوكم بۆمن ) منیش به‌ تۆی ئه‌ڵێمه‌وه‌ .
هه‌میشه‌ خوات له‌ بیربێت ،نه‌كه‌ی له‌كاتی ئه‌وپه‌ڕی ناخۆشیا ،یان ئه‌وپه‌ڕی خۆشی ئه‌وت له‌یادچێت ،چونكه‌ ئه‌و تۆی هه‌میشه‌ له‌ بیره‌ .

نانا من قه‌ت ماندوو نابم ،ئه‌گه‌ر پرسیاری تریشت هه‌بووووووووووو دوای بیكه‌ smile كوره‌بابه‌ ئه‌و هه‌موو پرسیاره‌ چ بووووو چ وه‌ڵا ئه‌من كاتێ یه‌كێ مێوادنداری ئه‌كرێ نازانم چ پرسیاره‌كی لێبكه‌م ئه‌وجاره‌ ئه‌و پرسیارانه‌ ئه‌بم كۆپیان ئه‌كه‌م لۆی smile

منیش ... هیوای سه‌ركه‌وتنت لۆ ئه‌خوازم  .به‌خته‌وربیت .

13

one نووسی:

بەخێرێی خارە ئەگەر پرسیارم هەبوو لێت دەکەم smile

خوارزا ،به‌س پرسیاری گرانم لێ نه‌كه‌ی .
له‌سه‌ره‌تاكه‌شی بنوسه‌ ،تێبینی ته‌نهاو وڵامی ئه‌وه‌نه‌ پرسیاره‌ بده‌وه‌ ،دوو پرسیار و لقێكم لۆ ته‌رك بكه‌ .

14 (دەستکاری کراوە: sharafxan nurse 2013-08-13 07:41:53)

ZrYaN نووسی:

بەخێرهاتنی میوانی ژمارە 27 دەکەم
وە هیوای میواندارییەکی گەرم گوڕ دەکەم ، هیواخوازم پڕ لە پرس بێت بۆ ت
پرسیارەکان
١- حەزدەکەی دوای تۆ کێ میوانداری بکرێت  ؟
٢- کە دێیە نێت ، سەرەتا کام ماڵپەر دەکەیتەوە   ؟
٣- ناوی بابەتێک بنوسە کە زۆر سەرنجی راکێشاویت  ؟
٤- یەکەم ویندۆز کە بەکارت هێنا کام ویندۆز بوو ؟ وە ساڵی چەند بوو ؟
٥- paltalk ــــت بەکار هێناوە ؟
٦- کێ یارمەتی دای بۆ فێربوون و بەکارهێنانی نێت ؟
دوور لە نێت
٧- حەز بە چــــــــــــا دەکەی ؟
٨- کام خواردن خۆشە بە لاتەوە ؟
٩- ئەمرۆ چیت خوارد ؟
١٠ - ئەگەر ئێستا کەسێک لە دواوە زللەیەکت لێ بدات  چی لێ دەکەی ؟
دوو لە هەمووان
١١- بۆ کە دەچینە بازار یەکسەر دەڵێین بچین چا بخۆین smile ؟
١٢- بۆ کە تیلت بۆ دەکەم یەکسەر دەڵێن ئەلوو چۆنی مامە جاو ..... smile نایەڵێی من بڵێم سڵاو smile ؟
١٣- بچین ئەو پیاوە جلی بۆ هاتوە ئەوە ناو بازار هههههههههه بچین جل بکرین ئەوەی جلی ههههه بیرتە ؟
مەبەستم پیاوەکە ئەوە تۆمارگاشای هەیە ؟

زۆر سوپاس مام چاوزه‌ردی برام .

1- پرسیاره‌كه‌ت دوباره‌یه‌ خخخخخخخخ
2- فه‌یس بووكه‌ حه‌یاته‌كه‌ .
3-به‌خوا برام بابه‌ت زۆرن كه‌ سه‌رنجی منیان ڕاكێشابێ به‌ڵام بابه‌ته‌كانی په‌یجی كوردش وه‌یك ئه‌پ پرۆجێكت ،زۆر سه‌رنجیان ڕاكێشاوم ،له‌یانه‌ش بابه‌تێكی ئاوا نه‌بووه‌ هێنده‌ی بابه‌ته‌كانی ده‌ره‌وه‌ سه‌رنج ڕاكێش بن .
4-وێندۆز ئێكس پی .
5-پاڵتۆڵك ! ئه‌گه‌ر بڵێم نا درۆیه‌ ئه‌گه‌ر بڵێم به‌ڵێ هه‌ر درۆیه‌ چونكه‌ ماوه‌یه‌ك برایه‌كه‌م به‌كاری ئه‌هێنا من جارێ به‌ناوی ئه‌و قسه‌م ئه‌كرد له‌ ڕومێك .
6- من هه‌ر زۆر له‌ مێژه‌ ئاره‌زوی به‌كار هێنانی نێتم هه‌یه‌ ،سه‌ره‌تا به‌ مۆبایل نێتم ئه‌كرد ، نیم بووز و میگ33 م به‌كار ئه‌هێنا   ،به‌ڵام ساڵی 2010 لاپتۆپم كڕی ،، كاروانی كوڕی پورم (وابزانم ئه‌یناسی) ئه‌و فێری چاته‌كانی میگ33 و نیمبووزی كردم ،ئه‌ویش فه‌یس بووكی لۆ دانام ،به‌ڵام ئاشنابوونم به‌یانه‌ له‌ ڕێگای براده‌رێك بووووووو  .
7- به‌ڵێ زۆرم حه‌ز له‌ چا یه‌ ،زۆر جار ئێواران ده‌چمه‌ ئیسكان ته‌نها بۆ چا خواردنه‌وه‌ .
8- زۆر حه‌زم له‌ شفته‌ و كفته‌ و دۆغه‌وای ده‌ستی داكمه‌  ........ هه‌موو جۆره‌ خواردنێك ئه‌خۆم ته‌نها مه‌ره‌گه‌ی په‌تاته‌ نه‌بێت smile
9- شفته‌م خواردوه‌
10- ئه‌وكه‌سه‌ دیاره‌ له‌ ژیانی خۆی بێزاره‌ .
11- ئاخر زۆرم حه‌ز له‌ چا یه‌ . بێمه‌ بازار له‌گه‌ڵ براده‌ران ، هه‌ر ئه‌بێ بچم چایه‌ك بخۆموه‌وه‌ .
12-ههههههههه من سروشتی ژیانم ئاوایه ،هه‌ر كه‌س له‌لام خۆشه‌ویست بێت ،ئه‌گه‌ر ناسیاومان بێت پێی ئه‌ڵێم ها كاكه‌ ،ئه‌گه‌ر براده‌ریش بێت یه‌كسه‌ر پێی ئه‌ڵێم مامه‌ چۆنی باشی .....
13- وه‌ڵا برام زۆر له‌مێژه‌ نه‌چوومه‌ بۆ جل كرین دوو كابۆم هه‌یه‌ كاتی خۆی لۆ توركیا كریم ،گۆتم با له‌لام بێت نه‌وه‌ك دوو سێ ڕۆژان نه‌توانم بچم لۆ بازار .... كه‌ هاتمه‌وه‌ش دوو تیشێرتم كری ،،،  ئیتر تا ئێستا جلو به‌رگم نه‌كڕیوه‌ ،ته‌نها جه‌ژن جلێكی كوردیم كرد .
له‌و ماوه‌یه‌ تێلت لۆ ئه‌كه‌م ده‌چین لۆ بازاری هه‌نده‌ك جل و به‌رگ ئه‌كڕین ،به‌خوای ئه‌وماوه‌یه‌ی له‌به‌ر ڕاوه‌ پاره‌ی كاتم نیه‌ بچمه‌ بازاریش دوو سێ جلی جوان بكڕم ......

ماندوت كردم  گه‌رده‌نت ئازابێ ..........

15

سڵاو ڕێز باشی برام ئه‌ حوالت خۆشحالم كه‌لێره‌وه‌ ئه‌ت بینم ناوت نوسراوه‌
چه‌ندپرسیارێكم هه‌یه‌ له‌ وانه‌
1-پێت ره‌قه‌م چه‌نده‌؟
2-رۆژی چه‌ند چا ئه‌ خۆیته‌وه‌؟منافه‌سه‌ی منت پێ ده‌كرێت له‌ چا خوادنه‌وه‌؟
3-بۆچی وێنه‌ كانی له‌ شه‌وی یاریه‌كه‌ی11 ره‌مه‌زان گرتت بۆم دانانێیت؟
4-تا ئێستا چه‌ند داخوازی ژنت كردوه‌ قسمه‌ت نه‌بوه‌؟
5- حه‌ز ئه‌كه‌ی ئه‌وكه‌سه‌ی ببێته‌ هاوسه‌ری ژیانت فه‌رمان به‌ربێت یاخود نا؟

16

شه‌ یدا نووسی:

سڵاو ڕێز باشی برام ئه‌ حوالت خۆشحالم كه‌لێره‌وه‌ ئه‌ت بینم ناوت نوسراوه‌
چه‌ندپرسیارێكم هه‌یه‌ له‌ وانه‌
1-پێت ره‌قه‌م چه‌نده‌؟
2-رۆژی چه‌ند چا ئه‌ خۆیته‌وه‌؟منافه‌سه‌ی منت پێ ده‌كرێت له‌ چا خوادنه‌وه‌؟
3-بۆچی وێنه‌ كانی له‌ شه‌وی یاریه‌كه‌ی11 ره‌مه‌زان گرتت بۆم دانانێیت؟
4-تا ئێستا چه‌ند داخوازی ژنت كردوه‌ قسمه‌ت نه‌بوه‌؟
5- حه‌ز ئه‌كه‌ی ئه‌وكه‌سه‌ی ببێته‌ هاوسه‌ری ژیانت فه‌رمان به‌ربێت یاخود نا؟

زۆر سوپاس مامۆستا زۆر باشم هیوایم  باشی ئێوه‌یه‌ .

1- ژماره‌ 42 و 43 له‌  پێ ئه‌كه‌م .
2- مامۆستا ڕۆژهه‌یه‌ چا  هه‌ر ناخۆم ،چونكه‌ كاتم نیه‌ ..... ته‌نها ئه‌گه‌ر له‌ ئیسكانبم یان له‌ بازار له‌گه‌ڵ براده‌ران ،كاتم هه‌یه‌ لۆ چا خواردنه‌وه‌ .
3- مامۆستا به‌خوا ئه‌و براده‌رانه‌ هه‌موو له‌ فه‌یس بووك له‌ چاته‌كه‌ داوایان لێكردم بۆیانم نارده‌وه‌ ،داوی لۆتوش ئه‌نێرمه‌وه‌ .
4-هههههههھ مامۆستا ئه‌وه‌ی ڕاستی بێت داخوازی كچێكمان كرد ،به‌ڵام وتیان جارێ بچوكه‌ به‌شوی ناده‌ین smile ئه‌گه‌ر خوا بكاته‌ قسمه‌ت كچێكی ناسیاومان هه‌یه‌ ،هه‌ر لۆ من باشه‌ ،بزانم چۆن ئه‌بێت ....
5- حه‌ز ناكه‌م فه‌رمان به‌ر بێت به‌س حه‌ز ئه‌كه‌م كۆلێژ یان محهدێكی ته‌واو كردبێت .

17

بەخێر بێی کاک شەرەفخان . . .

1- ئەگەر خوا بکاتە قسمەت هاوسەرگیری بکەی حەزدەکەی جیاوازی تەمەنتان چۆن بێت؟
2- جگەرە دەکێشی؟
3- گوێ لە قورئانی پیرۆز دەگری؟ ئەگەر "بەڵێ" زیاتر دەنگی چ قورئان خوێنێک؟
4- پەشیمان نیت لەوەی فێری بەکار هێنانی نیت بووی؟
5- شیعر دەخوێنیتەوە؟

لەگەڵ ڕێزێکی زۆرم بۆت ، هیوام سەرکەوتنتە برام.

ده‌توانی گوێ له هه‌موو‌ قورئانی پیرۆز بگریت به‌ ته‌فسیری کوردی له‌ یوتوب فـــــه‌رمــوو

کـاتـێـک ژیـان سـه‌د هـۆکـارم نـیـشـان ده‌دات بـۆ گریان و ئازار . .

مــن هه‌زار هۆکاری نیشان ده‌ده‌م بۆ خه‌نده‌ و ژیانێکی به‌ختیار . . !

18

یااللە
١- چەند سارە لە گەرەکەی خۆمانی
٢- لە کامە قوتابخانە بووی ؟
٣- شتێک هەیە پێم بلیی ؟
هەر ئەوەندەم لۆ هات ههههه

دەڵێن شێت بووە ،دەست و پێی کۆت و بەند کەن!
دەڵێم: دڵ شێت بووە
دەست و پێ چ بکا؟!
https://fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/1535464_717902694897472_1960931195_n.jpg

19

زؤر بةخير هاتنى تؤى  ئازيز و خؤشةويست دةكةم هيوام سةركةوتنتة كاك شةرةفخان
ئةكةر ئةزيةت نةبيت جةند بسياريكم هةية :
1- تةمةنت جةندة؟  تةمةن دريز بيت .
2- هةرجةندة خواردن دروست كردن تايبةتة بة ئافرةتانةوة؟ بةس بةريزت ج خواردنيك دةتوانيت دروست بكةيت؟
3- بةو بييةى زؤربةى تاكى كورد ( بة كةنج و بيريةوة ) توشى ناخؤشى و بئ ئوميدى هاتووة (جا هؤكارةكةى هةر ج شتيك بيت ) و بؤية هةميشة هةستيك هةبووة كة دةرى ببريت بة شيوةيةكى جوان و زؤربةى كات ئةم ناخؤشى و هةستة جوانانة شيعريان لئ بةرهةم هاتووة , تؤ وةك يةكيك هيج كات هةبووة  هةستيكى شيعريت بؤ دروست بووبيت؟  يان شيعرت نوسى بيت؟
4- كة ديينة سةر باسى يارمةتى و هاوكارى كردن ئيمة هةموو مان باسى ئةكةين بةس لة بوارى جئ بةجئ كردندا زؤرجار ئةنجامى نادةين !! خؤت وةك ئةنداميكى مالةوة تا جةند لة كارى مال يارمةتى مالةوةت داوة ؟ بؤ نموونة لات ئاساييه كؤريةكانت بةخؤت بشؤيت يان بيلاوةكانت بةخؤت باك بكةيتةوة؟ يان يارمةتى دايه بدةى لة سفرة خاوين كردنةوة؟ يان شتى تر ...
5- ئةكةر كةسيك موزدةيةكى خؤشت بؤ بهينيت ؟ بيت خؤشة ئةم موزدةية جى بيت؟

شةرةفخان كيان بةهيوام تةمةن دريز و سةرفراز و ئاسوودة بيت ان شاء الله هيوادارم بيزارم نةكردبيت بة  برسيارةكانم .

[size=24]   
ئازیز، له‌ مه‌یلی هاتن و له‌ هه‌وای مانه‌وه‌م و سوتانمدا مه‌گه‌ر وه‌ك په‌روانه‌ نه‌بووم
هه‌ستم هێنده‌ برینداره‌ که‌ به‌سه‌ بۆ ئه‌وه‌ی تا ئه‌به‌د له‌گه‌ڵتدا بێده‌نگی هه‌ڵبژێرم.!!
[/size]

20

سه‌هه‌ند نووسی:

بەخێر بێی کاک شەرەفخان . . .

1- ئەگەر خوا بکاتە قسمەت هاوسەرگیری بکەی حەزدەکەی جیاوازی تەمەنتان چۆن بێت؟
2- جگەرە دەکێشی؟
3- گوێ لە قورئانی پیرۆز دەگری؟ ئەگەر "بەڵێ" زیاتر دەنگی چ قورئان خوێنێک؟
4- پەشیمان نیت لەوەی فێری بەکار هێنانی نیت بووی؟
5- شیعر دەخوێنیتەوە؟

لەگەڵ ڕێزێکی زۆرم بۆت ، هیوام سەرکەوتنتە برام.

1- چی خوا بیكاته‌ قسمه‌ت هه‌ر ئه‌وه‌یه‌ ،به‌ڵام حه‌ز ئه‌كه‌م تۆزێ له‌خۆم بچوكتربێت .
2- سوپاس بۆ خوا ته‌ركم كردوه‌ ماوه‌ی 6 مانگه‌ ،ته‌نها جار جار نیو جگه‌ره‌یه‌ك ئه‌كێشم ( هه‌ر لۆ فشه‌ی smile )
3-به‌ڵێ به‌پێی بونی كات گوێی لێ ئه‌گرم ، وۆر حه‌ز له‌ ده‌نگی عبدالكریم دیوان و عبدالرحمن سدیس و سعد الغامدی یه‌ .
4- نه‌خێر په‌شیمان نیم ،چونكه‌ زۆر شت له‌ كاتی به‌كار هێنانی ئینته‌ر نێت فێربوومه‌ ،له‌وه‌ خۆشتر ئه‌و هاوڕێ یانه‌م ناسی له‌م یانه‌یه‌ .
5- حه‌زم له‌ شعر نیه‌ ،ته‌نها جار جار شعری كلاسیكی ئه‌خوێنمه‌وه‌ ،ئه‌گه‌ر به‌پێش چاوم كه‌وێ له‌ نێت .

به‌ڕێزی برام ،خودای گه‌وره‌ لێت ڕازیبێ .

21

one نووسی:

یااللە
١- چەند سارە لە گەرەکەی خۆمانی
٢- لە کامە قوتابخانە بووی ؟
٣- شتێک هەیە پێم بلیی ؟
هەر ئەوەندەم لۆ هات ههههه

1- له‌و كاته‌ی له‌ دایك بوومه‌ هه‌ر له‌و گه‌ڕه‌كه‌م ،تا ئێستاش هه‌ر له‌و گه‌ره‌كه‌م .
2-له‌ 16ی ئاب ئه‌م خوێند به‌ڵام قرارێك هات منیان  ره‌وانه‌ی 11ی ئازار كرد ،ئه‌وه‌بووووووو پۆلی شه‌شم له‌وێ ته‌واو كرد . پاشان چومه‌  ناوه‌ندی زۆزك كه‌ به‌ حمرین به‌ناوبانگه‌ و پاشان بۆلی 4و5و6و م له‌ ئاماده‌ی په‌رستاری ته‌واو كرد .كه‌ ئاماده‌یه‌كی پیشه‌ی یه‌ .
3- كه‌ی ژنه‌كی ده‌ینی ،به‌شكو ئێمه‌ش هه‌نده‌كی شای بكه‌ین .

ئه‌من هه‌ر لێره‌مه‌ ،ئه‌گه‌ر پرسیاری ترت لۆ هات ،بینوسه‌ ،ئه‌گه‌رنا جار جار یه‌كتری ئه‌بینین پرسیاره‌كانم لێبكه‌ .

22

زۆر به‌ڕێزی كاك كامه‌ران له‌ خزمه‌ت داین ئێمه‌ش وڵامی دروستت ئه‌ده‌ینه‌وه‌  .

1- 23 ساڵ و 4 مانگم .
2-دروست كردنی خواردن ...... برام له‌به‌ر ئه‌وه‌ی ماوه‌یه‌ك چێشت خانه‌م هه‌بووو ،ئه‌توانم هه‌موو چێشتێك ئاماده‌ بكه‌م ،جگه‌ له‌ خواردنه‌ گه‌وره‌كان وه‌كو دۆرمه‌ و كفته‌ و شتی ئاوا ، خواردنی ئاوا ئاماده‌ ئه‌كه‌م هیچ ئافره‌تێك نه‌توانێ هههههههھ له‌ چا لێنانیش هیچ ئافره‌تێك وه‌كو من نازانێ چای خۆش دروست بكات .

3- ناوه‌ڵا برام من قه‌ت شعر و شتی وام بۆ نه‌هاتوه‌ ،قه‌تیش ناتوانم شعر بنوسم ،چونكه‌ ئه‌وه‌ كاری من نیه‌ ،هه‌ر بیریشم لێ نه‌كردۆته‌وه‌ .
4- ده‌رباره‌ی یارمه‌تی دانی ماڵه‌وه‌ ،تا ئێستا له‌جیاتی داكم و خوشكه‌كانم هیچ شتێكم نه‌كردوه‌ ،ئه‌گه‌ر بشی كه‌م زۆر لام ئاسای یه‌ ،به‌ڵێ جاری وا هه‌بووه‌ خۆم گۆره‌ویه‌كانی خۆم شوشتیه‌ .
5-هیچ موژده‌یه‌كم له‌ كه‌س ناوێت ، ته‌نها یه‌ك موژده‌ بابم برێ یاڵا بابچین لۆ ماره‌كردنی ئه‌و كچه‌ی كه‌ پێت وتم .

زۆر خۆشه‌ویستی له‌لام برام ،نانا به‌ پێچه‌وانه‌وه‌ خۆشحاڵ ئه‌بم پرسیاره‌كانتان .

23

شه‌ره‌فخان نووسی:

زۆر به‌ڕێزی كاك كامه‌ران له‌ خزمه‌ت داین ئێمه‌ش وڵامی دروستت ئه‌ده‌ینه‌وه‌  .

1- 23 ساڵ و 4 مانگم .
2-دروست كردنی خواردن ...... برام له‌به‌ر ئه‌وه‌ی ماوه‌یه‌ك چێشت خانه‌م هه‌بووو ،ئه‌توانم هه‌موو چێشتێك ئاماده‌ بكه‌م ،جگه‌ له‌ خواردنه‌ گه‌وره‌كان وه‌كو دۆرمه‌ و كفته‌ و شتی ئاوا ، خواردنی ئاوا ئاماده‌ ئه‌كه‌م هیچ ئافره‌تێك نه‌توانێ هههههههھ له‌ چا لێنانیش هیچ ئافره‌تێك وه‌كو من نازانێ چای خۆش دروست بكات .

3- ناوه‌ڵا برام من قه‌ت شعر و شتی وام بۆ نه‌هاتوه‌ ،قه‌تیش ناتوانم شعر بنوسم ،چونكه‌ ئه‌وه‌ كاری من نیه‌ ،هه‌ر بیریشم لێ نه‌كردۆته‌وه‌ .
4- ده‌رباره‌ی یارمه‌تی دانی ماڵه‌وه‌ ،تا ئێستا له‌جیاتی داكم و خوشكه‌كانم هیچ شتێكم نه‌كردوه‌ ،ئه‌گه‌ر بشی كه‌م زۆر لام ئاسای یه‌ ،به‌ڵێ جاری وا هه‌بووه‌ خۆم گۆره‌ویه‌كانی خۆم شوشتیه‌ .
5-هیچ موژده‌یه‌كم له‌ كه‌س ناوێت ، ته‌نها یه‌ك موژده‌ بابم برێ یاڵا بابچین لۆ ماره‌كردنی ئه‌و كچه‌ی كه‌ پێت وتم .

زۆر خۆشه‌ویستی له‌لام برام ،نانا به‌ پێچه‌وانه‌وه‌ خۆشحاڵ ئه‌بم پرسیاره‌كانتان .

زؤر سوباس بؤ وةلام دانةوةت ان شاء الله هةموو شتيك بة دلى تؤ دةبيت و بةختةوةر دةبيت

[size=24]   
ئازیز، له‌ مه‌یلی هاتن و له‌ هه‌وای مانه‌وه‌م و سوتانمدا مه‌گه‌ر وه‌ك په‌روانه‌ نه‌بووم
هه‌ستم هێنده‌ برینداره‌ که‌ به‌سه‌ بۆ ئه‌وه‌ی تا ئه‌به‌د له‌گه‌ڵتدا بێده‌نگی هه‌ڵبژێرم.!!
[/size]

24

سلاو به‌خێرهاتی برام
منیش چه‌ند پرسیارێکم هه‌یه‌

1-ئایا له‌ژیاندا چی سه‌رسامی کردووی؟

2-له‌ژیان دا له‌چی بێزاری؟

3-گریمان له‌کوردستان ژنت به‌ده‌ست نه‌که‌ت ئاماده‌یی کچی وڵاتێکی تر بخوازی؟

4-جلی کوردی له‌به‌ر ده‌که‌ی؟

5-رات به‌رامبه‌ر مامۆصتایی ره‌وتی هونه‌ری کوردی مامۆصا شیروان چیه‌؟

6-چۆن جگاره‌ت ته‌رککرد ؟ خۆده‌ڵێن ته‌رکک ناکرێ؟

7-ماصتی کوردی خۆشتره‌ یان ماصتی ئێرانی؟

8-له‌فه‌یسبووک چه‌ند په‌یچت هه‌یه‌؟

9-ناترسیی رۆژێک هاکک بکرێت و هه‌موو په‌یچه‌کانت ببه‌ن ؟

10-تا چه‌ند له‌قسه‌یی ژنان ده‌ترسی؟

11-له‌نێوان دایکت وباوکت کامیان هه‌ڵده‌بژێری؟ به‌س مه‌ڵی هه‌ردووکیان؟

12-برات له‌خۆت گه‌وره‌تر هه‌یه‌ یان کوره‌ گه‌وره‌ی ماڵی؟

13-عاشق بووی؟ له‌کاتی گه‌نجی؟

14-وه‌حده‌ی موبایل به‌شی چه‌ندت ده‌کات؟

ئێستاش دێمه‌ سه‌ر پرسیاره‌ مه‌حاڵه‌کان
15-ئه‌گه‌ر له‌رۆژان کارتی 5 هه‌زاری به‌ 4هه‌زاربوو؟ ئه‌مه‌ روو ده‌دات؟

16-ده‌بێ له‌جه‌ژن کفته‌ بکرێت؟

پرسیار ته‌واو نه‌بوو شه‌و  دێـمه‌وه‌

[center] گه‌وره‌ بوون ئه‌و تابلۆیه‌ بوو كه‌ هیچ كام له‌و ڕه‌نگانه‌ى تێدا نه‌بوو كه‌ به‌ منداڵى خه‌ونم پێیانه‌وه‌ ده‌بیــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــنى......!!
[/center]

25

زۆر سوپاس

1- له‌ ژیانما هێشتا شتێك نه‌بووه‌ من سه‌رسام كات .
2- له‌ هیچ بێزار نیمه‌
3-كچی تورك
4-بۆ ئه‌م جه‌ژنه‌ جلی كوردیم كرد بوووو .
5-هههههههههھ مامۆصا شێروان ،باوكی ڕۆحی نه‌ته‌وی كورد smile
6-ته‌ركردنه‌كه‌م ،هۆكارێكی تێدابووووو ،ئه‌وكاته‌ی له‌ توركیا بوووووم ،نه‌خۆش كه‌وتم  جگه‌ره‌م له‌ پێش چاو كه‌وت ،چه‌ن ڕۆژێك دوای بڕیارمدا چیتر جگه‌ره‌ نه‌كێشمه‌وه‌ .
7-ماصتی كوردی ،ئه‌وجه‌ هی مه‌ڕی
8-وه‌كو كار كردن كار له‌سه‌ر هیچ په‌یجێك ناكه‌م ،یه‌ك په‌یجم هه‌یه‌ هی خۆمه‌ ئه‌ویش ناوی كافتریای فه‌یس بووكه‌ به‌ مانگ نایكه‌مه‌وه‌ .
9-ناوه‌ڵا ناترسم ،هاك كرێم ،چونكه‌ هیچ شتێكم نیه‌ شاراوه‌ بێت تا لێی بترسم .
10- زۆر زۆر له‌ قسه‌ و بوختانی ژنان ئه‌ترسم
---- باوكم
11-ههههههههھـ ئه‌رێ وه‌ڵا به‌س ئێستا كه‌ بیرم دێته‌وه‌ گاڵته‌م به‌خۆم دێت .
12- نه‌ برا نه‌ خوشك له‌ خۆم گه‌وره‌تر نیه‌ .
13-هه‌ر بیرم نایه‌ وه‌حده‌م داخیل كردبێت . به‌س وه‌حده‌ی 10 هه‌زار ی و 15 ی داخیل ئه‌كه‌م .
14- هھھھھھھھـ وه‌ڵا ده‌بێ ئه‌م پرسیاره‌ له‌ كۆڕه‌ك تلیكۆم بكه‌ین .به‌ڕای من نابێت چونكه‌ ئه‌مانه‌ زۆر برسین .
15-ئه‌ی چۆن نابێت ،به‌ڵام ئه‌مه‌ بۆ ئافره‌تان گرانه‌ ،بۆیه‌ هه‌ر به‌ مه‌ره‌گه‌ی قه‌یسی و هه‌نده‌ك برنجی ناخۆش به‌ڕێمان ئه‌گه‌ن ھھھھھ

ئه‌گه‌ر پرسیاری ترت هه‌بووووووو ،هه‌تا مێوانم بیكه‌ ئه‌جینا دوای ده‌رگا دائه‌خرێت .

26

سڵاو
من یه‌ك پرسیارم ھـه‌یه‌

تـائێستــا له‌ژیـانت چ شتێكت بۆت نه‌هـاته‌دی كـه‌خۆت ده‌دویست . ئه‌وانی بۆت هـاتینه‌دیت ئه‌وانیش بنوسه‌ هـا له‌بیر نه‌كـه‌ی

هه‌موو ئه‌و بابه‌ت و زانیـاریه‌ وه‌رزشیـانه‌ی كه‌ له‌ لایـان رۆژنـامه‌نوسی وه‌رزشی سـانی نـاصیح بڵاو ده‌كرێته‌وه‌ ، مـافی پارێزراوه‌ ، بۆیه‌ ئه‌گه‌ر تۆش بڵاوت كرده‌وه‌ ئـامـاژه‌ به‌سه‌رچـاوه‌ و نـاوی نوسه‌ره‌كه‌ بكه‌ .

27

SanyNaseh نووسی:

سڵاو
من یه‌ك پرسیارم ھـه‌یه‌

تـائێستــا له‌ژیـانت چ شتێكت بۆت نه‌هـاته‌دی كـه‌خۆت ده‌دویست . ئه‌وانی بۆت هـاتینه‌دیت ئه‌وانیش بنوسه‌ هـا له‌بیر نه‌كـه‌ی

سڵاو له‌ تۆش برام  .

،ماوه‌یه‌ك پێش ئێستا داخوازی كچێكم كرد قسمه‌ت نه‌بوووووو . شتێكی وا له‌ ژیان ئه‌وه‌ گرینگ نه‌بووه‌ كه‌ ئاواته‌ خواز بووبم بهێته‌ دی ، ژیانێكی ساده‌م به‌سه‌ر بردوه‌ ،بیرم له‌ هیچ نه‌كردۆته‌وه‌ كه‌ زانیبم ئه‌و شته‌ بۆمن مه‌حاڵه‌ .

28

کاک شه‌ره‌ فخان من یه‌ک پرسیارم هه‌ یه‌

له‌ چ شتێک زۆر ده‌ترسی

مـن وه‌کـو هـیـچ کـه‌س نـیـم ئه‌گه‌ر ئـه‌تـه‌وێـت وه‌کو که‌سانـی تـر بــم کـه‌سانـی تـر هــه‌ن...!!!
http://www.kurdupload.com/images/Zpnpxt1374501731/8541_324917554307553_631240033_n.jpg

29

من پرسیارم ته‌نها هیوای سه‌ركه‌وتنت بۆ ئه‌خوازم له‌گشت بواره‌كانی ژیانت ..

[size=16]me In FaCeBooK[/size]
http://smn21.com/up/uploads/gif/90a0f9c2ac.gif
http://smn21.com/up/uploads/gif/447ff6b015.gif

30

بەخێر بێی کاک شەرەفخان بەخوای من هیچ پرسیارم نیە بەس هەمبوو لە فیس بووک لێت دەپرسم خخخخخخ
تەنها هیوای سەرکەوتنت لۆ دەخوازم و هیوادارم بە زووترین کات دابمەزرێی ...

[size=24]
به‌من بڵێ‌ پێش له‌دایك بوونت له‌كوێ‌ بوی‌ , تا پێت
بڵێم دوای‌ مردنت له‌كوێ‌ ده‌بیت....!

"شۆپنهاوەر"[/size]

31

ببورە وەلا یەک پرسیارم لێت هەیە ...
بەس پێم برێ لۆ وەهابەتەبیحات جگەرە دەکێشی ؟... خخخخخخخخ نەرێی خۆشە هـــــــا

[size=24]

"شۆپنهاوەر"[/size]

32

Godar501 نووسی:

كوره‌ ئه‌دی جگه‌ره‌م ته‌رك نه‌كردوه‌ ،دیاره‌ نه‌ت زانی وه‌ .....

33

SaMaN992 نووسی:

من پرسیارم ته‌نها هیوای سه‌ركه‌وتنت بۆ ئه‌خوازم له‌گشت بواره‌كانی ژیانت ..

زۆر سوپاس برام خۆشه‌ویستی له‌لام .
خودای گه‌وره‌ لێت ڕازیبێ .

34

كه‌سێكی زۆر شیسته‌تان دانه‌وه‌ 
ماشاالله‌ له‌ ههدنێك بابه‌تی فقه زۆر زیره‌كه‌

http://smn21.com/up/uploads/jpg/5a585b272e.jpg

35

FaqeAhmed نووسی:

كه‌سێكی زۆر شیسته‌تان دانه‌وه‌ 
ماشاالله‌ له‌ ههدنێك بابه‌تی فقه زۆر زیره‌كه‌

به‌ڕێزی كاك احمد ،كوره‌ ئه‌من كا زیره‌كم ئه‌من هیچ نازانم به‌س جار جار كه‌ په‌رتوكێك ئه‌خوێنمه‌وه‌ ، شته‌كی لێوه‌ر ئه‌گرم ،به‌خوا له‌ فقه هه‌ر شاره‌زایه‌كی ئه‌وتۆم نیه‌ ....

36

شه‌ره‌فخان نووسی:
Godar501 نووسی:

ناوەڵا ئەوە لەتۆوە ببیستم ، ئێ لەخوا بەزیاد بێت ، کەی ئەمە روویدا ؟..

[size=24]

"شۆپنهاوەر"[/size]

37

Godar501 نووسی:
شه‌ره‌فخان نووسی:
Godar501 نووسی:

ناوەڵا ئەوە لەتۆوە ببیستم ، ئێ لەخوا بەزیاد بێت ، کەی ئەمە روویدا ؟..

ئه‌و كاته‌ی له‌ توركیا بووم ،شه‌وێك له‌ ده‌وام بووم ،زۆر نه‌خۆش بووم ،زۆر رقم له‌ جگه‌ره‌ بۆوه‌ . ئه‌وجه‌ له‌وێ وه‌ فڕێمدا .......